Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάτι το καβάλησε, φαίνεται.

-Δεν με αφήνει να μπω στο BIOS (κολλάει με κωδικό Α2)

-Δεν με αφήνει να κάνω restart από Win (κολλάει με κωδικό Α2)

-Δεν με αφήνει να φλασάρω πάλι το BIOS (ότι f πατήσω, κολλάει με κωδικό Α2)

Από Ryzen Master, ότι αλλάξω, λειτουργεί αφού μπω Win (νομίζω δεν γίνεται να αλλάξουν δυναμικά τάσεις κλπ στις μνήμες, ε?) ή ότι επιλέξω θα το περάσει στο ΒΙΟS αυτό (γίνεται κάτι τέτοιο)?

Να δοκιμάσω, λέτε?

edit:

Aν το πρόβλημα είναι τελικά αυτό που μόλις θυμήθηκα, είμαι απλά ηλίθιος.

Επανέρχομαι.

edit2:

Ναι, είμαι ηλίθιος και έχω φάει 2.5ώρες τσάμπα...

Κάθε, μα κάθε φορά που βγάζω επεξεργαστή ή ανεμιστήρες, για κάποιο διεστραμμένο λόγο δεν μπορεί το σύστημα να ξεκινήσει άμεσα με όλους τους δίσκους απάνω.

Χρειάζεται να τους βάλω 1-1, με διαδοχικά κλεισίματα. Το παθαίνω κάθε φορά, το αφήνω σαν λύση πάντα τελευταία φορά (ακόμα χειρότερο είνα το γεγονός ότι το "Α2" σημαίνει ότι δεν βρίσκει boot device...απλά δεν έδινα σημασία επειδή τελικά έμπαινα win).

Πλέον μπήκα BIOS, ανέβασα τάσεις σε μνήμες κι έφτιαξα προφίλ με τους ανεμιστήρες. Να δω τώρα αν λειτουργεί και με τις δύο μνήμες.

edit3:

Δύο stick πλέον, σε στοκ ταχύτητες αλλά με παραπάνω τάσεις, για "ασφάλεια".

Αναγκάστηκα, όμως να τα βάλω σε διπλανές θέσεις κι όχι στις "τυπικές", γιατί για κάποιο λόγο δεν το διάβαζε αλλιώς το 2ο...θα λυθεί εν ευθέτω χρόνω.

Με γειες Πετραν ,καλοδουλευτος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα παιδιά! Ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τους 5000 σε Β450 mobos; Βλέπω έχουν βγει BIOS, είναι ΟΚ, έχουν τίποτα bugs; Και επίσης έχει ακουστεί τίποτα για 5600-nonX σε ποιο φυσιολογική τιμή για 6/12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα παιδιά! Ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τους 5000 σε Β450 mobos; Βλέπω έχουν βγει BIOS, είναι ΟΚ, έχουν τίποτα bugs; Και επίσης έχει ακουστεί τίποτα για 5600-nonX σε ποιο φυσιολογική τιμή για 6/12;

Με την amd και τα bios είναι σαν τον ανάδρομο Ερμή. Κάνεις ευχέλαιο πρώτα.😁 Τουλάχιστον σε b450 δεν έχουν ακουστεί τα usb disconnects που έχουν κάποιοι με b550/x570 και δεν έχει το πρόβλημα με χαμηλά sata 4κ reads/writes των x570. Άρα ίσως είναι αυτό το premium ΑΜ4 chipset τελικά.😁 Αν εξαιρεθεί η απουσία gen4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ilos είπε

Με την amd και τα bios είναι σαν τον ανάδρομο Ερμή. Κάνεις ευχέλαιο πρώτα.😁 Τουλάχιστον σε b450 δεν έχουν ακουστεί τα usb disconnects που έχουν κάποιοι με b550/x570 και δεν έχει το πρόβλημα με χαμηλά sata 4κ reads/writes των x570. Άρα ίσως είναι αυτό το premium ΑΜ4 chipset τελικά.😁 Αν εξαιρεθεί η απουσία gen4.

Nαι, αλλά το B450 είναι στα 55nm και το φτιάχνει η Asmedia ενώ το X570 είναι στα 14nm και το φτιάχνει μόνη της η AMD...  Αλλη φινέτσα τα 14nm... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Eloy είπε

Nαι, αλλά το B450 είναι στα 55nm και το φτιάχνει η Asmedia ενώ το X570 είναι στα 14nm και το φτιάχνει μόνη της η AMD...  Αλλη φινέτσα τα 14nm... :)

H Glofo όμως το κατασκευάζει, βάλαν και αυτοί το χεράκι τους στην καταστροφή όπως πάντα.😁 Πάλι καλά που θα τις δίνει cpu η intel τα επόμενα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1.5 ώρα BFV

thermals.png.1ae87a9fe7e470f68759d8a3dd1b5c73.png

O επεξεργαστής είναι stock, δεν έχω αγγίξει τίποτα.

Τί μπορώ να κάνω σαν 1ο βήμα για θερμοκρασίες?

Να βάλω αρνητικό offset και να μην αγγίξω τίποτε άλλο?

Να πειράξω το ΡΒΟ (όποιος πει ναι, θα πρέπει να μου εξηγήσει το πως)?

Δεν έχω θέμα από επιδόσεις αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

O επεξεργαστής είναι stock, δεν έχω αγγίξει τίποτα.

Τί μπορώ να κάνω σαν 1ο βήμα για θερμοκρασίες?

 

Καλορίζικος!

Παίξε με curve optimizer και χαμήλωσε όσο μπορείς μέχρι instability

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

παίξε με curve optimizer και χαμήλωσε όσο μπορείς μέχρι instability

Προς το παρόν δεν το έχει πάρει η μητρική.

Αναμένεται (ίσως) μέχρι το Πάσχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 9:47 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Καλημέρα παιδιά! Ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τους 5000 σε Β450 mobos; Βλέπω έχουν βγει BIOS, είναι ΟΚ, έχουν τίποτα bugs; Και επίσης έχει ακουστεί τίποτα για 5600-nonX σε ποιο φυσιολογική τιμή για 6/12;

Σε msi mortar max b450, ολα αψογα με τον 5800x. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ν'ασχοληθώ λιγο σήμερα με το PBO για να πέσω από το ψυχολογικό όριο των 90°C. Με -25 σε όλους του πυρήνες και -20 στους δυο καλούς η θερμοκρασία έπεσε 7°C σε single core και 5°C σε all core στο Cinebench R23. Welcome side-effect, η απόδοση ανέβηκε 1,5% σε single core και 2,5% σε all core.

Κάτι που παρατήρησα ειναι ότι το -20 all core negative offset δεν εχει το ιδιο αποτέλεσμα στην τάση με το -20 per core negative offset, είναι λογικό;

 

Ryzen 7 5800X Undervolting.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις αν όταν αλλάζουμε BIOS είναι οκ να φορτώσουμε παλιά προφιλ εφόσον υπάρχει η δυνατότητα? Είμαι σχετικά νέος στο AMD οικοσύστημα και μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτο με τα συνεχή updates. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppkstat είπε

Ξέρει κανεις αν όταν αλλάζουμε BIOS είναι οκ να φορτώσουμε παλιά προφιλ εφόσον υπάρχει η δυνατότητα? Είμαι σχετικά νέος στο AMD οικοσύστημα και μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτο με τα συνεχή updates. 

 

 

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Σε κάποιες περιπτώσεις θα λειτουργεί, σε κάποιες όχι.

Στη χειρότερη θα κάνεις ένα extra Clear CMOS.

Απλά πριν πατήσεις F10 για να περαστούν οι ρυθμίσεις, ρίξε μια ματιά στα βασικά, ότι έχουν περαστεί σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 11:33 ΜΜ, Πέτρος είπε

Μετά από 1.5 ώρα BFV

thermals.png.1ae87a9fe7e470f68759d8a3dd1b5c73.png

O επεξεργαστής είναι stock, δεν έχω αγγίξει τίποτα.

Τί μπορώ να κάνω σαν 1ο βήμα για θερμοκρασίες?

Να βάλω αρνητικό offset και να μην αγγίξω τίποτε άλλο?

Να πειράξω το ΡΒΟ (όποιος πει ναι, θα πρέπει να μου εξηγήσει το πως)?

Δεν έχω θέμα από επιδόσεις αυτή τη στιγμή.

bro !!! δες αυτον τον οδηγο με εχει βοηθησει αρκετα !!

https://www.overclock.net/threads/my-5-0ghz-overclocking-guide-for-amd-5000-series-processors.1777081/

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...