Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω και εγώ τον πόνο μου... 2920Χ σε στοκ, με μνήμες στο XMP (3000 MHz), vs 5950X σε στοκ, μνήμες στο 3600 MHz. Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, single threaded (δηλ. και single core).

O 5950X διπλάσια ταχύτητα από τον 2920Χ. Πώς να βελτιώσω το ψοφίμι; ☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, petasis είπε

Να πω και εγώ τον πόνο μου... 2920Χ σε στοκ, με μνήμες στο XMP (3000 MHz), vs 5950X σε στοκ, μνήμες στο 3600 MHz. Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, single threaded (δηλ. και single core).

O 5950X διπλάσια ταχύτητα από τον 2920Χ. Πώς να βελτιώσω το ψοφίμι; ☹️

Η μνήμη, δεν πάει παραπάνω στον 2920? Δεν σφίγγει?

Το dram calc του 1usmus, το έχεις δοκιμάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, προκαταβολικά. Ξαναγράφω εδώ διότι έγραψα το ίδιο σε ένα άλλο thread, που μετά κατάλαβα πως μάλλον δεν ήταν το σωστό.

Νέος κάτοχος Zen 3 5600X, με ΑΙΟ 240mm CoolerMaster σε Gigabyte B550 Aorus Pro V2 (F13g Bios) και Crucial Ballistix 3600Mhz C16 Kit 2x8GB. Όλα στο default μου σήκωνε ανεμιστήρες στο φουλ με απλό browsing, λέω fan curve θα θέλει, έφτιαξα λοιπόν και κάπως ηρέμησε. Τσέκαρα στο HWinfo64 και μου έβγαλε ότι σε default έτρεχε στα 1.45V λέω μάλλον γι' αυτό τρελαινόταν. Ψάχνοντας βρήκα κάποιες πληροφορίες για Curve Optimizer αλλά δεν έχω καταλάβει πολλά. Θα πω συνοπτικά τι έκανα:

Έβαλα από BIOS PBO Limits Motherboard να δω τα limits, και είδα πως έδινε 720W PPT 420A EDC. Τα 'παθα λέω θα μου τα κάψει, μιας και δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Έτρεξα ένα Prime95 και ξαφνικά πάνε στο θεό τα ανεμιστήρια της ΑΙΟ γιατί σήκωσε 95 βαθμούς, με 145W!! Εν τέλει, έβαλα limits 105W PPT, 60A TDC και 115A EDC. Φαίνεται να είναι κομπλέ, αλλά Prime95 δεν ξαναέτρεξα γιατί αλήθεια με τρόμαξαν αυτά που είδα, πόσο μάλλον επειδή έχω και 240mm AIO, δεν περίμενα τέτοιες θερμοκρασίες. Έπαιξα λίγο με Curve και έχω φτάσει στα -20 all cores, δεν το έχω προσπαθήσει παραπάνω, και έχω ένα +75Mhz Override. Κανένα crash όλα οκ ως τώρα. Το Scalar το έβαλα manual 1X γιατί βλέπω παντού πως για κάποιο λόγο κάνει "κακό", οπότε λέω καλύτερα να είμαι πιο safe. Πλέον βλέπω max 1.350V και στο Cinebench R23 έχω max 75 βαθμούς.

Εσείς που τα έχετε καταλάβει καλύτερα, έχω κάνει κάποιο λάθος; Γιατί δεν βλέπω 1.25V που "διαφημίζουν" όλοι με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; Επίσης, η AIO είναι τοποθετημένη σωστά, η πάστα είναι Arctic 5 με σωστή ποσότητα. Γενικά από hardware είναι όλα κουμπωμένα σωστά, και η RAM τρέχει σε XMP μιας και από timings δεν ξέρω τίποτα.

Εκτός αν είναι χαζομάρες της Gigabyte... Όποιος μπορεί, ας δώσει ένα χεράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, GreyFox είπε

Καλησπέρα παιδιά, συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, προκαταβολικά. Ξαναγράφω εδώ διότι έγραψα το ίδιο σε ένα άλλο thread, που μετά κατάλαβα πως μάλλον δεν ήταν το σωστό.

Νέος κάτοχος Zen 3 5600X, με ΑΙΟ 240mm CoolerMaster σε Gigabyte B550 Aorus Pro V2 (F13g Bios) και Crucial Ballistix 3600Mhz C16 Kit 2x8GB. Όλα στο default μου σήκωνε ανεμιστήρες στο φουλ με απλό browsing, λέω fan curve θα θέλει, έφτιαξα λοιπόν και κάπως ηρέμησε. Τσέκαρα στο HWinfo64 και μου έβγαλε ότι σε default έτρεχε στα 1.45V λέω μάλλον γι' αυτό τρελαινόταν. Ψάχνοντας βρήκα κάποιες πληροφορίες για Curve Optimizer αλλά δεν έχω καταλάβει πολλά. Θα πω συνοπτικά τι έκανα:

Έβαλα από BIOS PBO Limits Motherboard να δω τα limits, και είδα πως έδινε 720W PPT 420A EDC. Τα 'παθα λέω θα μου τα κάψει, μιας και δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει. Έτρεξα ένα Prime95 και ξαφνικά πάνε στο θεό τα ανεμιστήρια της ΑΙΟ γιατί σήκωσε 95 βαθμούς, με 145W!! Εν τέλει, έβαλα limits 105W PPT, 60A TDC και 115A EDC. Φαίνεται να είναι κομπλέ, αλλά Prime95 δεν ξαναέτρεξα γιατί αλήθεια με τρόμαξαν αυτά που είδα, πόσο μάλλον επειδή έχω και 240mm AIO, δεν περίμενα τέτοιες θερμοκρασίες. Έπαιξα λίγο με Curve και έχω φτάσει στα -20 all cores, δεν το έχω προσπαθήσει παραπάνω, και έχω ένα +75Mhz Override. Κανένα crash όλα οκ ως τώρα. Το Scalar το έβαλα manual 1X γιατί βλέπω παντού πως για κάποιο λόγο κάνει "κακό", οπότε λέω καλύτερα να είμαι πιο safe. Πλέον βλέπω max 1.350V και στο Cinebench R23 έχω max 75 βαθμούς.

Εσείς που τα έχετε καταλάβει καλύτερα, έχω κάνει κάποιο λάθος; Γιατί δεν βλέπω 1.25V που "διαφημίζουν" όλοι με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; Επίσης, η AIO είναι τοποθετημένη σωστά, η πάστα είναι Arctic 5 με σωστή ποσότητα. Γενικά από hardware είναι όλα κουμπωμένα σωστά, και η RAM τρέχει σε XMP μιας και από timings δεν ξέρω τίποτα.

Εκτός αν είναι χαζομάρες της Gigabyte... Όποιος μπορεί, ας δώσει ένα χεράκι!

Όλο αυτό το τεχνικό κατεβατό, αλλά ξεκινάς με ''συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου''...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Κλείσε το pbo.

Να το κλείσω γιατί; Έχει γίνει κάποιο λάθος; 

26 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Όλο αυτό το τεχνικό κατεβατό, αλλά ξεκινάς με ''συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου''...

 

 

Μην νομίζεις πως τα καταλαβαίνω κι όλας... Πρώτη φορά ασχολούμαι. Απλά είδα περίεργα πράγματα και προσπάθησα να ψαχτώ. Έδωσα ένα 150άρικο για AIO, και θέλω να αποδίδει σωστά...

Επεξ/σία από GreyFox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nick0lis είπε

Αν το κλείσεις θα πάει στο default ο επεξεργαστής.

Και έδωσε 150€ ο άνθρωπος για να έχει κλειστό το pbo; Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων προφανώς, κάτι δεν πάει καλά με την aio πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει να  βρει τι συμβαίνει. Υποθέτω ότι το ρεύμα στην cpu ίσως είναι λίγο παραπάνω ή δεν κούμπωσε σωστά η αϊο.

 

Έχεις καλό airflow ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από airflow είμαι οκ. Σε O11 Dynamic είναι, η AIO είναι πάνω για να βγάζει τον ζεστό αέρα και έχω τρεις ανεμιστήρες πλάι να βάζουν αέρα, συν άλλους δύο κάτω από την κάρτα γραφικών να βάζουν αέρα. Επίσης, η AIO είναι οκ, την έχω ελέγξει πολλές φορές γιατί είχα φρικάρει με αυτά που είδα. Ξανά έκλεισα το PBO και οι θερμοκρασίες είναι πάλι κομπλέ, απλά με ανησυχούν αυτά τα 1.4V που σηκώνει ώρες ώρες και αρχίζουν οι ανεμιστήρες να τρελαίνονται.

 

Αν βάλω τα μαμά όρια του επεξεργαστή στο PBO Limits από BIOS πάει καλά, αλλά νομίζω το PBO θέλει λίγο παραπάνω στα όρια για να δώσει το παραπάνω boost. Η μητρική κάτι κάνει πιστεύω, γιατί αν αφήσω τα όρια να τα διαχειριστεί η μητρική, τότε είναι που το κάνει πανηγύρι και του δίνει τρελά watt και σηκώνει 95⁰C... Να σημειώσω πως ως προκαθορισμένο στο PBO είχα το Auto, μου έχει επίσης Enabled, Disabled και Advanced ( στο advanced είναι που παίζεις με curve optimizer και τα υπόλοιπα που ανέφερα στο πρώτο post). 

 

Επίσης τα BIOS της Gigabyte πρέπει να είναι ακόμη ασταθή. Κάθε 3⁰ boot αποσυνδέει και μια συσκευή usb. Παίζει λοιπόν να βάζουν και αυτά το χεράκι τους στην όλη κατάσταση. Λέτε να περιμένω για update BIOS και να ξαναπροσπαθήσω τότε για να είναι πιο σίγουρα τα πράγματα;

 

EDIT: Το Enabled και το Auto στο PBO απ'ότι φαίνεται κάνει το ίδιο πράγμα. Στη δική μου περίπτωση, μάλλον τίποτα. Ή κλειστό ή advanced, έτσι καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από GreyFox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε ανοικτό το pbo και βρες στους υποφακέλους του το platform thermal throttle limit και όρισε το 80C.

Στην δική μου vision D b550 έχω ορίσει  τους 75C.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...