Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ακόμα να καταλάβεις γιατί έδινε υποστήριξη για τρεις γενιές CPU; Μήπως γιατί η τελευταία 8/16 από αυτές βγάζει λιγότερα στο CP2077 με κλειστό RTX από έναν "παλιό" 9900K(που σήκωνε η Z370) με ανοικτό RTX;

 

Δηλαδή τι μου λες τώρα ότι δώσανε zen 2 υποστήριξη στην x370 (που το είχαν ανακοινώσει από το 17 που είχα πάρει τον 1600), με βάση τις κακές επιδόσεις ενός συγκεκριμένου game που βγήκε πετσοκομμένο και μετά κόπων και βασάνων 3 χρόνια μετά.😁

Ο μόνος λόγος που έδωσε zen 2 στο x370, ήταν ότι τότε ακόμα κυνήγαγε να κόψει μερίδιο από την intel στο DIY. Εξού και κάτι 1600af/2600 σε εξευτελιστικές τιμές όπως καλη ώρα δόθηκαν οι 10400f τώρα. Funny how the tables have turned.

 

 

 

Υ.Γ. O "παλιός" 9900k βγήκε 6 μήνες πριν τους zen 2 και πολλές φορές κατόρθωνε να είναι πίσω σε κάποια productivity tests από τον 3700x στα μισά λεφτά και στη μισή κατανάλωση. Δε το λες και θρίαμβο tbh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Παιδιά έχουμε ιδέα αν και πότε θα βγει απλός 5600; Γιατί έχει πέσει η τιμή του 3700Χ και αν δώσω και τον 2600 θα μου βγει λίγο κάτω από 200 και ψήνομαι, με έχει πιάσει καταναλωτισμός :P Και σκέφτομαι μήπως κοιτάζοντας προς το μέλλον θα ήταν καλύτερα ένας 8πυρηνος αφού και οι κονσόλες έχουν 8πυρηνο και τα games θα τους εκμεταλλεύονται καλύτερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά έχουμε ιδέα αν και πότε θα βγει απλός 5600; Γιατί έχει πέσει η τιμή του 3700Χ και αν δώσω και τον 2600 θα μου βγει λίγο κάτω από 200 και ψήνομαι, με έχει πιάσει καταναλωτισμός :P Και σκέφτομαι μήπως κοιτάζοντας προς το μέλλον θα ήταν καλύτερα ένας 8πυρηνος αφού και οι κονσόλες έχουν 8πυρηνο και τα games θα τους εκμεταλλεύονται καλύτερα.. 

Καλά τα λες

8-πύρηνος αλλά όχι Zen 2. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά Zen 3>>Zen2>Zen+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά τα λες

8-πύρηνος αλλά όχι Zen 2. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά Zen 3>>Zen2>Zen+

Μας φεσωσε τιμές 8000 series intel όμως η AMD με τους zen3. Δεν δίνω τέτοια λεφτά για cpu ειδικά αφού θα είναι μόνο για gaming. Άλλωστε όταν βγουν οι 4000 NVIDIA θα ανέβω και σε ανάλυση οπότε το cpu θα μετράει λιγότερο ειδικά σε single ΑΑΑ που παίζω μόνο και όχι competitive..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Έχω την εντύπωση ότι η 1η και 2η γενιά δεν παίζει σε b550.

Νομίζω όλες οι b550 παίζουν με 1xxx και 2xxx.

Πριν αγοράσετε μπορείτε να κατεβάσετε ένα bios απ το μοντέλο που σας ενδιαφέρει και να το ρίξετε μέσα στο Ryzen SMU Checker ώστε να δείτε ποια CPU θα παίξουν. https://www.dropbox.com/s/yo8w8satw8fr1td/Ryzen-SMU-Checker-1208.zip?dl=0

πχ της δικιάς μου υποστηρίζει αυτά τα CPU

Spoiler

spacer.png

*Εννοείται βέβαια ότι όταν η motherboard δεν αναγραφεί την CPU στο επίσημο support list στο site, όλα αυτά είναι με δική σας ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Παιδιά έχουμε ιδέα αν και πότε θα βγει απλός 5600; Γιατί έχει πέσει η τιμή του 3700Χ και αν δώσω και τον 2600 θα μου βγει λίγο κάτω από 200 και ψήνομαι, με έχει πιάσει καταναλωτισμός :P Και σκέφτομαι μήπως κοιτάζοντας προς το μέλλον θα ήταν καλύτερα ένας 8πυρηνος αφού και οι κονσόλες έχουν 8πυρηνο και τα games θα τους εκμεταλλεύονται καλύτερα.. 

Oι πυρήνες δεν λένε κάτι. Ο 5600x θα είναι για πάντα πιο γρήγορος από τον 3700x στα παιχνίδια. Τουλάχιστον για το ωφέλιμο ζωής του.

Αλλα κάτσε κάτω, περίμενε να φτιάξουν οι τιμές στις κάρτες να κάνεις εκεί αναβάθμιση, μια χαρά είναι ο 2600 ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Herald είπε

Eγώ θυμάμαι που με κοροιδεύαν σε αυτό εδώ το νήμα όταν έλεγα ότι η αναβάθμιση από ας πούμε 3600 σε 3950x είναι άχρηστη, και πως αυτός που αγόρασε 3600 θα βολευτεί πολύ καλύτερα αν αναβαθμίσει σε 5800x.

Δεν εγιναν ετσι ακριβως τα πραγματα και για να σε βοηθησω λιγο να θυμηθεις,οταν αναφερθηκες εσυ ή οι υπολοιποι στο παραπανω(3600-3950x)

α)δεν ειχαν κυκλοφορησει καν οι zen3 για να ξερουμε τι ρολο βαρανε

β)οταν λεμε 3950x προφανως και αναφερομασταν σε κοσμο που μπορει να τον αξιοποιησει(και προφανως σε αναλογα μειωμενη τιμη για να εχει και νοημα),και οχι σε gamers που ψαχνουν τον καλυτερο gaming επεξεργαστη. Ηθελα να πιστευω οτι σε ενα τεχνολογικο forum ειδικα αυτο ειναι ψιλο αυτονοητο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Oι πυρήνες δεν λένε κάτι. Ο 5600x θα είναι για πάντα πιο γρήγορος από τον 3700x στα παιχνίδια. Τουλάχιστον για το ωφέλιμο ζωής του.

Αλλα κάτσε κάτω, περίμενε να φτιάξουν οι τιμές στις κάρτες να κάνεις εκεί αναβάθμιση, μια χαρά είναι ο 2600 ακόμα

Τρωγομαι με τα ρούχα μου όμως, κάτι θέλω να αλλάξω. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα άλλαζα gpu και monitor. Τώρα που γυρίζει γιατί από αύριο ανοίγουν τα μαγαζιά και θα μου τα φάνε όλα τα κομενακια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά έχουμε ιδέα αν και πότε θα βγει απλός 5600; Γιατί έχει πέσει η τιμή του 3700Χ και αν δώσω και τον 2600 θα μου βγει λίγο κάτω από 200 και ψήνομαι, με έχει πιάσει καταναλωτισμός :P Και σκέφτομαι μήπως κοιτάζοντας προς το μέλλον θα ήταν καλύτερα ένας 8πυρηνος αφού και οι κονσόλες έχουν 8πυρηνο και τα games θα τους εκμεταλλεύονται καλύτερα.. 

Η βαλε +50 ευρώ και πάρε τον 5600Χ η μείνε με τον 2600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Η βαλε +50 ευρώ και πάρε τον 5600Χ η μείνε με τον 2600

Δεν ψήνομαι να δώσω τόσα για 6/12. Καλύτερα να τα δώσω σε μπύρες και gin ή να περιμένω για τον 5600 στην τελική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενα 50αρικο για μια 5ετια δεν ειναι διαφορα,αφου σε τρωει η τσεπη σου μην αντιστεκεσαι παρε τον 5600Χ ,μετα δωσε αλλα 1000 για ποταρες!

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εγιναν ετσι ακριβως τα πραγματα και για να σε βοηθησω λιγο να θυμηθεις,οταν αναφερθηκες εσυ ή οι υπολοιποι στο παραπανω(3600-3950x)

α)δεν ειχαν κυκλοφορησει καν οι zen3 για να ξερουμε τι ρολο βαρανε

β)οταν λεμε 3950x προφανως και αναφερομασταν σε κοσμο που μπορει να τον αξιοποιησει(και προφανως σε αναλογα μειωμενη τιμη για να εχει και νοημα),και οχι σε gamers που ψαχνουν τον καλυτερο gaming επεξεργαστη. Ηθελα να πιστευω οτι σε ενα τεχνολογικο forum ειδικα αυτο ειναι ψιλο αυτονοητο.

 

Ασφαλωε ουτε εγω ηξερα τι ρολο θα βαρανε οι zen 3 αλλα δεδομενο ηταν οτι ο 5600 / 5800 θσ ειναι καλύτεροι για τον μεσο χρηστη απο τον 3950x. Αν θες να μου πεις οτι απλα ειχα καλυτερο insight απο σενα οκ, δεκτο. 

 

Δεν υπαρχει ουτε μισο ατομο στον πλανητη γη που πηρε 3600 και του χρησιμευουν 32 threads. Αυτα ειναι θεωριες επι χάρτου. Τωρα αν μιλαμε για τον 1 στους 1000 ναι οκ, μπορει να υπαρξει καποιος, αλλα γενικα δεν είναι κατι συνηθες. Το συνηθες ειναι να αναβαθμιζεις το single core performance σου οταν αλλαζεις cpu, οχι να τριπλασιαζεις τους πυρηνες. 

Το βλεπεις και στη πραξη, τωρα που τελικα εδωσε υποστηριξη και σε παλιοτερα chipset οι περισσοτεροι πανε σε 5600 και 5800, δεν πάνε σε 3950x. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν ψήνομαι να δώσω τόσα για 6/12. Καλύτερα να τα δώσω σε μπύρες και gin ή να περιμένω για τον 5600 στην τελική..

Η διαφορά σε τιμή από τον 5600Χ σε 5600 θα είναι κάνα 50ρι ευρώ , προσωπικά θα περίμενα την επομένη γενιά σε κάνα χρόνο. Έτσι και αλλιώς με την 2060 είσαι ακόμα οπότε δεν θα δεις και τίποτα ιδιαίτερο με άλλο CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τρωγομαι με τα ρούχα μου όμως, κάτι θέλω να αλλάξω. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα άλλαζα gpu και monitor. Τώρα που γυρίζει γιατί από αύριο ανοίγουν τα μαγαζιά και θα μου τα φάνε όλα τα κομενακια :P

Βαλε rgb 😝

Εγω την παλευω με pentium g, σιγουρα θα παλεψεις και εσύ με τον 2600. Αμα θες ανταλλάζουμε 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Herald είπε

Βαλε rgb 😝

Έβαλα παντού ακόμη και στη λάμπα του γραφείου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...