Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, vins είπε

Στο amazon.de προχθές έβγαινε 619€ και το σκέφτηκα για μια στιγμή αλλά μου έφυγε γρήγορα ευτυχώς 😂

 

Δεν ειναι κακη η τιμη,αλλα εχει πεσει αισθητα η τιμη του 5800X σε σχεση με τις αρχες,που με φρεναρει λιγο. Αν δηλαδη πεσει σε λιγο και κατω απο τα 400ευρω ο 5800x,παιζει να παω σε αυτον.

Επισης υπαρχει ενδεχομενο να αλλαξω και μητρικη γιαυτο και δεν τον εχω αγορασει ηδη,παρολο που εφτιαξε η διαθεσιμοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

@pirmen56
όταν λες simulated 7700k εννοείς ότι έκλεισες κάποια cores από τον 10900k;

Ναι. Φαίνεται από την αρχή.

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Κοίτα παρακάτω τάπωμα.

 

 

Αν και είναι διαφορετικές εκδόσεις με διαφορετική GPU σε μία σκηνή που δεν είναι 100% ίδια υπάρχει ο παράγοντας μνήμη.

Είχες πει παλιότερα ότι οι μνήμες σου είναι Samsung D-Die 3200. Τις ίδιες είχα και εγώ προ 2ετίας και ενώ δεν είχα ιδέα από DDR4 tuning έριχνα σε καλύτερα κιτς (σε XMP) και δεν ξέραμε το λόγο.

Είναι σε XMP άνετα οι ταχύτερες 3200 που υπάρχουν. 😲 

Εκτός από 16-16-16 (vs 16-18-18 αυτού με τον 5600Χ) είναι και Dual Rank και το XMP βάζει default tRFC=416 @ 3200 (προσωπικά τις είχα 3200 14-15-14 με tRFC=252).

Αυτά τα τρία μαζί δίνουν τρελό προβάδισμα έναντι οποιασδήποτε άλλης 3200 μνήμης. Αρκετά ταχύτερες από B-Die 3200 14-14-14 που είναι single rank και βάζουν tRFC=660. Σε XMP πάντα.

Άνετα μπορεί να δίνουν οι μνήμες σου 10% σε σχέση με τις μνήμες εκείνου με τον 5600Χ.

Έχεις δίκιο για τις ram. 15-17-36 τις τρέχω τώρα και tRFC δίνει η mobo 276 πριν που το είδα.

Και πάλι τα 6/12 στο συγκεκριμένο scene είναι τουλάχιστον 20% πάνω από 4/8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι απλά θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος για το hardware (εκτός αν είσαι τελείως αμπαλέας και πας και κοπανήσεις 1,6v στις μνήμες) ας παίρνουμε έστω και αυτό το λίγο. Λίγο από μνήμες, λίγο από cpu, λίγο από gpu στις περιπτώσεις που είσαι με το σκ@το στην κάλτσα για τα 60fps θα βοηθήσει. Άλλωστε είναι free perf. Τώρα αν κάποιος βαριέται, οκ το καταλαβαίνω..

Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα. Το πιο απλό παράδειγμα είναι αν είσαι hard gpu bound από κάρτα. Ότι cpu/μνήμες και να έχεις τότε θα δεις 0 διαφορά. Θα μου πεις όμως ναι αλλά άμα αλλάξω κάρτα ή αν χαμηλώσω settings τότε θα φανούν οι διαφορές, και η κλασική απάντηση είναι γιατί δε το κάνεις.😁 Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

4 ώρες πριν, Herald είπε

350€ @ 4.9 ghz , δώρο ο Τ1000 που πρέπει να βάλεις κάτω από το καπάκι :P 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εκφέρω άποψη για τα αποτέλεσματα. Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι τρέχει ο καθένας. Εγώ που δοκίμασα simulated 6700 πάντως δεν κράταγε ούτε 30αρι σε τέρμα settings. Το αποκλείω δια ροπαλου να πάει χειρότερα ο 5600x. 

Σύμφωνα με το video σου πάντως πάει καλύτερα ο "7700k" από τον 5600x. Ντάξει. 

Ακόμα και στα ίδια ρολόγια να ήταν ο 7700k με τον Τ-1000 παρέα.

-Δεν έχει το ίδιο ipc με 10900k (μικρή διαφορά ίσως αλλά still)

-Δεν έχει τον ίδιο imc να σηκώνει 4000+ μνήμες κλπ

-Και εν τέλει δε θα πιάσει ποτέ το latency toy 10900k.

Αυτό που είναι simulated εν τέλει είναι 4 πύρηνος ξεκλείδωτος comet.😁

Αλλά όπως είπα όταν ποστάρει κάτι ο φίλτατος 🧂.

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Προφανώς είναι όλα σκηνοθετημένα.

Όλοι με Ryzen είναι ανίκανοί ή το pc τους κόλλησε ιό(αυτοί που είναι άτρωτοι σε security). Δεν πήγαν Εθνικό Μετσόβιο να μάθουν να σετάρουν RAM κτλ. Ενώ με intel είναι όλοι τυχεροί που ανεβάζουν bench με αναμενόμενα υψηλές επιδόσεις.

BTW, υπάρχει το link για τη δοκιμή για όποιον θέλει. Όποιος δε θέλει ας ψάξει να βρει διαγράμματα της αρεσκείας του στο net.

Ε τότε γιατί δεν έπαιρνες πάλι μτχ 6700κ/7700κ αφού είναι ταμάμ? Η έστω ακόμα και έναν 10600k που ήταν τιμή χώμα και πήγες στα moar cores του 10900k?😁 Εκτός  αν έγινες κρυφορεντεράς και εσύ όπως κοροϊδεύαμε κάποτε αυτούς με τα πρώτα ρύζια. ΧοΧο

4 ώρες πριν, Herald είπε

Ρε σύ, δεν πας να τρολλάρις αλλού? Μου βάζεις silicon lottery (διαλεχτά τσιπάκια που κάνουν 500 εως 900€ το καθένα), με ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ οτι θες ΤΕΡΑΣ μητρική για να τρέξει στις ονομαστικές ταχύτηες και 1.40 με 1.45volts (flirt με το instadeath!!!), και μου παριστάνεις οτι συγκρίνεις επεξεργαστή των 350€ του 2017. Εντάξει, όποιος κατάλαβε :P Ιδού η Ρόδος, βάλε και συ το CPU σου των 500 / 900 € να τρέχει μόνιμα στο 1.45 λοιπόν. Καλή τύχη και η μπαναγία μαζί σου. 

Ο Saint Degradius γαρ εγγύς.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατάκια intelakides φάτε την σκόνη μας :P Πλέον στην καλύτερη των περιπτώσεων intel as fast as Ryzen μουχαχαχαχ

 

 

 

 

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ilos είπε

Ακόμα και στα ίδια ρολόγια να ήταν ο 7700k με τον Τ-1000 παρέα.

-Δεν έχει το ίδιο ipc με 10900k (μικρή διαφορά ίσως αλλά still)

-Δεν έχει τον ίδιο imc να σηκώνει 4000+ μνήμες κλπ

-Και εν τέλει δε θα πιάσει ποτέ το latency toy 10900k.

Αυτό που είναι simulated εν τέλει είναι 4 πύρηνος ξεκλείδωτος comet.😁

Αλλά όπως είπα όταν ποστάρει κάτι ο φίλτατος 🧂.

Tώρα τα comet lake είναι πάνω σε IPC από τους skylake/coffeelake; Δεν μας πούλαγε η intel το ίδιο τσιπ ξανά και ξανά με περισσότερα cores; Γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι από εδώ μέσα. Άλλαξε το arch και δεν πήρα χαμπάρι;

Νομίζεις ότι το νόημα είναι να βγάλω 4/8 intel πάνω από 5600X που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση(αν συγκρινεις καρέ στα ίδια ακριβώς μέρη, μαζί με ram potential); Ή μήπως να δώσω σε κάποιους να καταλάβουν τι γλέντι θα είχαμε αν στη θέση του 5600X είχαμε όλα τα προηγούμενα "vfm" kings. Αυτά που αγοράζατε με το upgrade path της AMD και δεν προσέφερε η Z270.

Τις ram πάντως θα τις δώσω κανά 200ευρο αφου κάνουν τόσο καλή δουλειά. Όποιος τις θέλει ας στείλει πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Tώρα τα comet lake είναι πάνω σε IPC από τους skylake/coffeelake; Δεν μας πούλαγε η intel το ίδιο τσιπ ξανά και ξανά με περισσότερα cores; Γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι από εδώ μέσα. Άλλαξε το arch και δεν πήρα χαμπάρι;

Νομίζεις ότι το νόημα είναι να βγάλω 4/8 intel πάνω από 5600X που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση(αν συγκρινεις καρέ στα ίδια ακριβώς μέρη, μαζί με ram potential); Ή μήπως να δώσω σε κάποιους να καταλάβουν τι γλέντι θα είχαμε αν στη θέση του 5600X είχαμε όλα τα προηγούμενα "vfm" kings. Αυτά που αγοράζατε με το upgrade path της AMD και δεν προσέφερε η Z270.

Τις ram πάντως θα τις δώσω κανά 200ευρο αφου κάνουν τόσο καλή δουλειά. Όποιος τις θέλει ας στείλει πμ.

3-4-5% x 3,4,5 γενιές έ μαζεύονται κάποια στιγμή.😁

Το arch άλλαξε με τους rockets που δεν τους τίμησες.

Μα εσύ δεν είπες είμαι παραπάνω από 5600x στα ίδια σημεία? Ή κάνω λάθος αν είναι διόρθωσέ με.

Anyways έχω προσωπικά κουραστεί με τις μετρήσεις στο συγκεκριμένο παίγνιο και τις γενικεύσεις μετέπειτα στα συμπεράσματά σου. Ναι στο συγκεκριμένο έτσι και ανοίξεις Rt, ανεβαίνει το cpu usage για τον έναν ή άλλο λόγο. Δε θα συμβαίνει το ίδιο με οτιδήποτε από εδώ και πέρα. Δες το RE Village max+RT που ακόμα και ταλαίπωρος 1600 κουτσά στραβά οδηγεί 3090 στα 1080p.😁

Αλλά ακόμα και στο cyberpunk είναι τόσο άθλιο το performance αν ανοίξεις τα πάντα στο RT που δε σε σώζει τίποτα ακόμα και σε 1080p + DLSS quality. Κοιτάς το δέντρο και χάνεις το δάσος. Ωραία έχεις μπουκάλα 4-5 fps με zen 2 που τόσο απεχθάνεσαι ή χειρότερα με υποδεέστερα cpu. So fucking what. At the end of the day και εσύ με τον 10900k προ self destruct δε θα παίξεις με αυτά τα settings το game, για να το ευχαριστηθείς όπως πρέπει. Τώρα αν με την 2080 έχεις καλύτερο performance από την 3090, σου βγάζω το καπέλο.😁

Capture.jpg

Τώρα αν μιλάγαμε για ryujinx ή RPCS3 ή κάτι άλλο που είσαι sub30 mε οτιδήποτε, ε ναι εκεί θες όσο περισσότερο cpu power είναι δυνατόν. Σε native pc games έχουμε διυλίσει τον κώνωπα πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Anyways έχω προσωπικά κουραστεί με τις μετρήσεις στο συγκεκριμένο παίγνιο και τις γενικεύσεις μετέπειτα στα συμπεράσματά σου. Ναι στο συγκεκριμένο έτσι και ανοίξεις Rt, ανεβαίνει το cpu usage για τον έναν ή άλλο λόγο. Δε θα συμβαίνει το ίδιο με οτιδήποτε από εδώ και πέρα. Δες το RE Village max+RT που ακόμα και ταλαίπωρος 1600 κουτσά στραβά οδηγεί 3090 στα 1080p.😁

 

Το θέμα είναι ότι τα games που θεωρείς/είτε χάλια είναι αυτά στα οποία παραδόξως ηγούνται τα intel και είναι συνήθως triple-A open world με μεγάλη ζήτηση.

-Το RE Village είναι crossgen με screenshots που παραπέμπουν στο 2016 και κάτι reflections εδώ και εκεί. Παντού καλά τρέχει.

-Το gamegpu τεστάρει 7700K με ram στα 2400 και μάλλον jedec timings ενώ τα ryzen με 3200 το λιγότερο. Τουλάχιστον εγώ μάτσαρα συχνότητα RAM και χωρίς ασυνήθιστα primary timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

-Το gamegpu τεστάρει 7700K με ram στα 2400 και μάλλον jedec timings ενώ τα ryzen με 3200 το λιγότερο. Τουλάχιστον εγώ μάτσαρα συχνότητα RAM και χωρίς ασυνήθιστα primary timings.

Ωραία έστω ότι πιάνει τα zen 2 ή τα zen 3 (εδώ γελάμε). Είσαι gpu bound 1080p max RT με 3090.😁 Που θες να καταλήξεις?

Ειλικρινά δε σε πιάνω. Χωρίς RT τεντώνουν πολύ όλα αυτά τα cpu (ειδικά με amd κάρτες), δεν υπάρχει θέμα με zen2.

Τι εννοώ θα έχεις bottleneck προφανώς με 6800xt/3080 κλπ σε 1080p me zen2 αλλά θα βγάζεις για πλάκα 60 καρέ.

Screenshot-2021-05-06-Cyberpunk-2077-v-1

 

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι κακη η τιμη,αλλα εχει πεσει αισθητα η τιμη του 5800X σε σχεση με τις αρχες,που με φρεναρει λιγο. Αν δηλαδη πεσει σε λιγο και κατω απο τα 400ευρω ο 5800x,παιζει να παω σε αυτον.

Επισης υπαρχει ενδεχομενο να αλλαξω και μητρικη γιαυτο και δεν τον εχω αγορασει ηδη,παρολο που εφτιαξε η διαθεσιμοτητα.

Άμεσα διαθέσιμος ο 5900x στην αλεπού στα 570€ για όποιον ενδιαφέρεται 😀

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στηρίζω τον pirmen με χίλια. Ο μπαγάσας με βοήθησε να πιω το καφεδάκι μου αργά και απολαυστικά. 

Αφήστε που, από 'δώ και πέρα, όταν θα θέλω να πάρω cpu, θα κοιτάζω μόνο τους simulated cpu's (νέα κατηγορία αυτή). 10/20; Όχι, όχι, θέλω simulated 2/4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, vins είπε

Άμεσα διαθέσιμος ο 5900x στην αλεπού στα 570€ για όποιον ενδιαφέρεται 😀

O 7700K υπάρχει; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

O 7700K υπάρχει; :P 

 

Μόλις τώρα, vins είπε

Όχι αλλά μπορείς να πάρεις τον 10700k και να ξεκινάς να κλείνεις 😁

ΡΕ ΜΑ*****, έφτυσα τον καφέ το θεό σας μέσα

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Νομίζεις ότι το νόημα είναι να βγάλω 4/8 intel πάνω από 5600X που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση(αν συγκρινεις καρέ στα ίδια ακριβώς μέρη, μαζί με ram potential); Ή μήπως να δώσω σε κάποιους να καταλάβουν τι γλέντι θα είχαμε αν στη θέση του 5600X είχαμε όλα τα προηγούμενα "vfm" kings.

Μα πώς δεν ισχύει, αφού στο video σου φαίνεται οριακά πάνω ο 7700k. 

Τι γλέντι θα είχαμε αδερφέ, στο 97% των παιχνιδιών ο 3600 είναι πάνω από 7700k afaik. Πάει, σβήσανε τα 8 threads. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Simulated 7700K oced με average Joe RAM. 350€ αρχές 2017.

Ryzen 5600X oced ram 3200 επίσης. 350€ τέλη του 2020. 05:10.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Μην πει κάποιος για το version θα τον μαλώσω. Καμία διαφορά στο cpu. Αλλά και να υπήρχε κάτι μιλάμε για 4/8 απέναντι σε 6/12 με τίγκα NPC. Πέτυχα μέχρι και time of day.

Το λινκ του save για όποιον θέλει να δοκιμάσει με 2700X, 3700X και ό,τι έχει:

https://drive.google.com/file/d/1xGo6IUwL5vSpBEAO9VDJtF6pi9HsVABW/view?usp=sharing

Αν παιρνουμε το καθε video στο youtube ως πραγματικο δειγμα, θα πρεπει να βγαλω το συμπερασμα οτι η 6800xt σε raster ειναι σχεδον 50% πανω απο την 3080 σε συνδιασμο με 5600x.

Simulated 5600x με 6800xt, 1440p ultra settings, avg πανω απο 80fps, 2-3 drops σε 75αρια εκει που κανει autosave η load, σχεδον παντου 97-98% gpu usage, ακομα και σε σημεια με πολλα αυτοκινητα ή πολλα npc.

5600x με 3080, 80% cpu usage σε raster για sub 50fps, drops ολη την ωρα κατω απο 60fps, μονιμα cpu bound. Ειναι αυτη η πραγματικοτητα; Να μας διαφωτισει καποιος που εχει 5600x και 3080 ή 3070 με dlss, κανονικα πρεπει να ειναι στα 80-90fps και βαλε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...