Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

To PBO μου το είχε Auto από μόνο του. Το έβαλα και Disabled αλλά πάλι βαράει 90άρι. Μέσος όρος στο test είναι γύρω στο 75 αλλά  σε κάποιες φάσεις πηγαίνει 90. Τι ρυθμίσεις να βάλω; Μπορείς να με βοηθήσεις; Στα Watt κτλπ. 

Αυτό σημαίνει να κάνει throttling στους 80 αντί στους 90? 

ναι, δεν είναι ακριβώς throttling 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Τι ετρεξες για stress; aida, prime? Σε cinebench r20-23 τι βλεπεις με κλειστο pbo; Κανονικα επρεπε να ειναι κρυος σε all core loads.

Τώρα έχω Disable το PBO, τρέχω Prime και είναι αυτά τα αποτελέσματα. Αλλά θα ανεβάσω και αλλη φωτο γιατί μετά κα΄τι παίζει. 

pbo_off.png

Μετά από λίγη ώρα ανεβάζει θερμοκρασία και σταθεροποιείτε σε αυτά και το CPU usage στον task manager από 100% πηγαίνει στο 97% και μένει εκεί. 

pbo_off2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν παιρνουμε το καθε video στο youtube ως πραγματικο δειγμα, θα πρεπει να βγαλω το συμπερασμα οτι η 6800xt σε raster ειναι σχεδον 50% πανω απο την 3080 σε συνδιασμο με 5600x.

Simulated 5600x με 6800xt, 1440p ultra settings, avg πανω απο 80fps, 2-3 drops σε 75αρια εκει που κανει autosave η load, σχεδον παντου 97-98% gpu usage, ακομα και σε σημεια με πολλα αυτοκινητα ή πολλα npc.

5600x με 3080, 80% cpu usage σε raster για sub 50fps, drops ολη την ωρα κατω απο 60fps, μονιμα cpu bound. Ειναι αυτη η πραγματικοτητα; Να μας διαφωτισει καποιος που εχει 5600x και 3080 ή 3070 με dlss, κανονικα πρεπει να ειναι στα 80-90fps και βαλε.

 

Δεν υπάρχει τίποτα shady στη δοκιμή μου. Έδωσα μέχρι και save για να τρέξει κάποιος το ίδιο σημείο και να δει περίπου τι γίνεται. Κατά απαίτηση του ilos γιατί αλλιώς...θα ήταν άχρηστη , παραπλανητική, μπλα, μπλα, μπλα κτλ. η δοκιμή.

Ο άλλος δρόμος είναι τα γραφήματα των επίσημων reviewers που κανένας δεν ξέρει πώς τα έβγαλαν και κατά συνέπεια δεν επαληθεύονται. Ενώ διαφέρουν μεταξύ τους με τη δικαιολογία ότι δεν τέσταραν την ίδια σκηνή. Οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για τίποτα.

Σε αυτά όμως βασίζονται οι πωλήσεις όλων των επεξεργαστών καλώς ή κακώς. Σε αυτά βασίζεται ο ilos, ο nicholis και χίλιοι μύριοι για να τεκμηριώσουν υπεροχή. Εγώ προσφέρω το "κόκκινο χάπι" για να δει ο καθένας τι ισχύει πραγματικά.

υ.γ.: Γιάννη καλορίζικος ο 5600X, αλλά όσο και να θες στον 5800X θα καταλήξεις. Καλύτερα να το τολμούσες τώρα, αφού gpu δεν βλέπεις για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον.

3 ώρες πριν, Herald είπε

ΟΥΦ, πάλι καλά.

Δεν παίζει με RTX. Έτσι σχεδόν όλα τα CPU κρατάνε καρφωμένο 60ρι.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Εγώ προσφέρω το "κόκκινο χάπι" για να δει ο καθένας τι ισχύει πραγματικά.

Εγώ σου προσφέρω την δυνατότητα να στηρίξεις την άποψη σου έμπρακτα. Με χρήματα δηλαδή. Πιστεύεις ότι ο 7700k είναι καλύτερο ή έστω παρόμοιο στα games με 5600x? Αν ναί, άψογα, αγοράζω 5600x και τεστάρουμε, σε games της επιλογής σου. Aν έχεις δίκιο σου κάνω δώρο τον 5600x και την μητρική. Αν έχεις άδικο μου τα πληρώνεις. 

Αλλιώς δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point σου. Ακόμα και μια χαρά να είναι τα tests που ανέβασες που καταλήγουμε? Ότι σε 1 από τα 24999 games τα πάει καλά ο 7700k? Κομπλέ, και?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Τώρα έχω Disable το PBO, τρέχω Prime και είναι αυτά τα αποτελέσματα. Αλλά θα ανεβάσω και αλλη φωτο γιατί μετά κα΄τι παίζει. 

pbo_off.png

Μετά από λίγη ώρα ανεβάζει θερμοκρασία και σταθεροποιείτε σε αυτά και το CPU usage στον task manager από 100% πηγαίνει στο 97% και μένει εκεί. 

pbo_off2.png

έχεις βάλει το τελευταίο bios;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ σου προσφέρω την δυνατότητα να στηρίξεις την άποψη σου έμπρακτα. Με χρήματα δηλαδή. Πιστεύεις ότι ο 7700k είναι καλύτερο ή έστω παρόμοιο στα games με 5600x? Αν ναί, άψογα, αγοράζω 5600x και τεστάρουμε, σε games της επιλογής σου. Aν έχεις δίκιο σου κάνω δώρο τον 5600x και την μητρική. Αν έχεις άδικο μου τα πληρώνεις. 

Αλλιώς δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point σου. Ακόμα και μια χαρά να είναι τα tests που ανέβασες που καταλήγουμε? Ότι σε 1 από τα 24999 games τα πάει καλά ο 7700k? Κομπλέ, και?

Spoiler

Η άποψη μου είναι η εξής απλή. Το Λιζάκι πουλούσε upgrade path γιατί έφτασε στον 3700X για να κοντράρει κατά μέσο όρο τον 7700K στα τωρινά games. Σας πούλησε τον 7700K σε τρία κομμάτια. Σήμερα τόσο ο 7700K όσο και ο 3700X(υποτίθεται πιο futureproof) βγήκαν εκτός μάχης στο AC Origins της εποχής με δυνατότητα utilization για ~16 threads(αυτό που περιμένατε για να αναδειχθείτε) και έπεται συνέχεια.

Ο νορμάλ 5600X χρησιμεύει για να καταλάβεις τι παίζει με τα πιο πίσω σχωρεμένα ryzen. Προφανώς και είναι πολύ ταχύτερος με σετάρισμα με τιμή χειρότερη από τις χειρότερες στιγμές του μονοπωλίου της intel.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τρελή smoothερίλα στην Αλεξάνδρια στο Origins, που να είχα και 7700Κ!! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Η άποψη μου είναι η εξής απλή. Το Λιζάκι πουλούσε upgrade path γιατί έφτασε στον 3700X για να κοντράρει κατά μέσο όρο τον 7700K στα τωρινά games. Σας πούλησε τον 7700K σε τρία κομμάτια. Σήμερα τόσο ο 7700K όσο και ο 3700X(υποτίθεται πιο futureproof) βγήκαν εκτός μάχης στο AC Origins της εποχής με δυνατότητα utilization για ~16 threads(αυτό που περιμένατε για να αναδειχθείτε) και έπεται συνέχεια.

Ο νορμάλ 5600X χρησιμεύει για να καταλάβεις τι παίζει με τα πιο πίσω σχωρεμένα ryzen. Προφανώς και είναι πολύ ταχύτερος με σετάρισμα με τιμή χειρότερη από τις χειρότερες στιγμές του μονοπωλίου της intel.

Σε ποιόν μιλάς? Ποιός μου πούλησε έμενα κάτι? Από 8700k πήγα σε 10900k και τώρα σε Celeron G. Ποιά Λίζα....

Άρα πάμε πάλι για να καταλάβω. Ο 5600x λοιπόν είναι πολύ γρηγόροτερος του 7700k (και του 10600k). Δεκτόν, αλλά τότε δεν καταλαβαίνω τα tests που μας τρέχεις τόση ώρα.

 Ο 3700x από την αλλή είναι στα ίδια η χειρότερος λες. Ευκολάκι, αυτόν τον έχω. Ποσά πάμε στοίχημα, να ξέρω αμα αξίζει τον κόπο να βάλω την κάρτα να τεστάρω. Είμαι διατεθειμένος να βάλω 1000αρικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ σου προσφέρω την δυνατότητα να στηρίξεις την άποψη σου έμπρακτα. Με χρήματα δηλαδή. Πιστεύεις ότι ο 7700k είναι καλύτερο ή έστω παρόμοιο στα games με 5600x? Αν ναί, άψογα, αγοράζω 5600x και τεστάρουμε, σε games της επιλογής σου. Aν έχεις δίκιο σου κάνω δώρο τον 5600x και την μητρική. Αν έχεις άδικο μου τα πληρώνεις. 

Αλλιώς δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point σου. Ακόμα και μια χαρά να είναι τα tests που ανέβασες που καταλήγουμε? Ότι σε 1 από τα 24999 games τα πάει καλά ο 7700k? Κομπλέ, και?

Κανένα point δεν έχει το γραπτό του αερολογίες μόνο,  ούτε ευσύνοπτος είναι ούτε ευνόητος. Φλύαρος ανουσιολόγος είναι.

Προσφέρει και το κόκκινο χάπι :lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 3700x από την αλλή είναι στα ίδια η χειρότερος λες. Ευκολάκι, αυτόν τον έχω. Ποσά πάμε στοίχημα, να ξέρω αμα αξίζει τον κόπο να βάλω την κάρτα να τεστάρω. Είμαι διατεθειμένος να βάλω 1000αρικο. 

Θες 1000€ κίνητρο για να μεταφέρεις μια κάρτα σε άλλο pc και να περάσεις drivers; Μην μπαίνεις στον κόπο τότε. Άσε όσους έχουν ήδη 3600/3700 με RTX κάρτα να δοκιμάσουν και να δουν που βρίσκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Θες 1000€ κίνητρο για να μεταφέρεις μια κάρτα σε άλλο pc και να περάσεις drivers; Μην μπαίνεις στον κόπο τότε. Άσε όσους έχουν ήδη 3600/3700 με RTX κάρτα να δοκιμάσουν και να δουν που βρίσκονται.

Όχι δεν κατάλαβες, ΕΣΥ θα βγάλεις 1000€, αφού θα χάσω το στοίχημα, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Προφανώς ούτε εσύ δεν τα πιστεύεις αυτά που λες, με το συμπάθειο κιόλας. 

Όταν επιμένεις οτι αυτό που λές είναι σωστό αλλά δεν είσαι διατεθείμενος να βάλεις τα λεφτά σου στην ορθότητα της άποψης σου τότε καταλαβαίνεις πόση εμπιστοσύνη έχω σε αυτά που γράφεις. Καμία, γιατί δεν έχεις ούτε εσύ ο ίδιος. Λογικό δεν είναι? Εγώ απτήν άλλη είμαι σίγουρος ότι γράφεις, ας πούμε ανακρίβειες, οπότε σου χαρίζω 1000€ για να μου αποδείξεις την ορθότητα αυτών που γράφεις. Να ξεκινήσω να στήνω? 

Xάντρες πούλα αλλού, το έτρεξα το simulated 6700k που μου είχες πεί και ούτε 30 δεν κράταγε. Τζίσους, κάνεις και συγκρίσεις με 5600x. Ελά μπαναγία μου

YΓ1. Προς ενημερώση σου δεν μπορώ να αλλάξω μόνο κάρτα, θέλει και ξύλωμα το τροφοδοτικό γιατί δεν έχει 3 8πινα. 

To αστείο σε όλα αυτά είναι οτι συζητάμε για 7700k στα 1.4volts και ταυτόχρονα μου μιλάς για τον μέσο χρήστη, και ΟΛΑ αυτά λίγες μέρες αφού πήρες την μητρική στα χέρια ενώ έτρεχες στα 1.2volts. 3 λαλούν και 2 χορεύουν

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σχετικό άσχετο, ο 2600 λειτουργούσε και μετά το bios update. Οπότε αυτά τα θα χαθεί η υποστήριξη για παλιότερα cpu γιατί δεν χωράνε στα 16MB είναι τρίχες κατσαρές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι δεν κατάλαβες, ΕΣΥ θα βγάλεις 1000€, αφού θα χάσω το στοίχημα, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Προφανώς ούτε εσύ δεν τα πιστεύεις αυτά που λες, με το συμπάθειο κιόλας. 
 

Εμποδίζω κανέναν με 3600X/3700X να τρέξει μια δοκιμή να ανεβάσει τα αποτελέσματα και να με ξεφτιλίσει; Ελέγχω το φόρουμ και δεν το ξέρω;

Ας πούμε ότι βγάλει ένα καρέ avg παραπάνω και χάσω το στοίχημα. Όταν σέρνεται πια ο 7700K(το λες και εσύ) δεν θα σέρνεται και 3600Χ/3700Χ; Εκτός και αν έχουν 30%+ διαφορά εκεί που ο 7700K βγάζει 30ρια.

Πριν λίγες μέρες αυτό έλεγα. Αν ο 3700X βγάζει 35 καρέ αντί για τα 30 καρέ του άλλου είναι εξίσου τελειωμένοι και οι δύο και το upgrade path απάτη.

Δεν μπορείς να βάλεις στοίχημα σε αυτό. Εκτός αν μιλάμε για 30%+ διαφορά. π.χ.. Πράγμα που άνετα βγάζει ένας 9900K επίσης 8/16 με το upgrade path του 8700Κ(2017). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...