Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Εμποδίζω κανέναν με 3600X/3700X να τρέξει μια δοκιμή να ανεβάσει τα αποτελέσματα και να με ξεφτιλίσει; Ελέγχω το φόρουμ και δεν το ξέρω;

Ας πούμε ότι βγάλει ένα καρέ avg παραπάνω και χάσω το στοίχημα. Όταν σέρνεται πια ο 7700K(το λες και εσύ) δεν θα σέρνεται και 3600Χ/3700Χ; Εκτός και αν έχουν 30%+ διαφορά εκεί που ο 7700K βγάζει 30ρια.

Πριν λίγες μέρες αυτό έλεγα. Αν ο 3700X βγάζει 35 καρέ αντί για τα 30 καρέ του άλλου είναι εξίσου τελειωμένοι και οι δύο και το upgrade path απάτη.

Δεν μπορείς να βάλεις στοίχημα σε αυτό. Εκτός αν μιλάμε για 30%+ διαφορά. π.χ.. Πράγμα που άνετα βγάζει ένας 9900K επίσης 8/16 με το upgrade path του 8700Κ(2017). 

 

Το 30 με το 35 είναι 17% πάνω!! Θα μας τρελάνεις ρε μαν? Mικρή είναι η διαφορά? 

Ξεκίνησες από το ότι ο 7700k είναι καλύτερος από 5600x, σύμφωνα με το video που ανέβασες. Τελικά παραδέχτηκες οτι ο 5600x είναι πολύ πιο γρήγορος, αλλά τώρα ο 7700k είναι πιο γρήγορος από 3700x. Τελικά κατέληξες ότι ο 3700x είναι μόνο 17% πάνω, και άρα αυτός με 7700k θα αναβάθμιζε σε 8700k για να μπορέσει μετά να αναβαθμίσει σε 9900k στην ίδια μητρική. 

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις. Τεντωμένος 8700k είναι μπροστά από όλα τα 3rd gen ρύζια στα περισσότερα games. Ο 5600x είναι μπροστά από τεντωμένο 8700k / 9900k στα περισσότερα games. Ο 7700k είναι πίσω από όλους. Αυτά, βαρέθηκα 😛 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι δεν κατάλαβες, ΕΣΥ θα βγάλεις 1000€, αφού θα χάσω το στοίχημα, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου. Προφανώς ούτε εσύ δεν τα πιστεύεις αυτά που λες, με το συμπάθειο κιόλας. 

Όταν επιμένεις οτι αυτό που λές είναι σωστό αλλά δεν είσαι διατεθείμενος να βάλεις τα λεφτά σου στην ορθότητα της άποψης σου τότε καταλαβαίνεις πόση εμπιστοσύνη έχω σε αυτά που γράφεις. Καμία, γιατί δεν έχεις ούτε εσύ ο ίδιος. Λογικό δεν είναι? Εγώ απτήν άλλη είμαι σίγουρος ότι γράφεις, ας πούμε ανακρίβειες, οπότε σου χαρίζω 1000€ για να μου αποδείξεις την ορθότητα αυτών που γράφεις. Να ξεκινήσω να στήνω? 

Xάντρες πούλα αλλού, το έτρεξα το simulated 6700k που μου είχες πεί και ούτε 30 δεν κράταγε. Τζίσους, κάνεις και συγκρίσεις με 5600x. Ελά μπαναγία μου

YΓ1. Προς ενημερώση σου δεν μπορώ να αλλάξω μόνο κάρτα, θέλει και ξύλωμα το τροφοδοτικό γιατί δεν έχει 3 8πινα. 

To αστείο σε όλα αυτά είναι οτι συζητάμε για 7700k στα 1.4volts και ταυτόχρονα μου μιλάς για τον μέσο χρήστη, και ΟΛΑ αυτά λίγες μέρες αφού πήρες την μητρική στα χέρια ενώ έτρεχες στα 1.2volts. 3 λαλούν και 2 χορεύουν

~15 λεπτά μου πήρε για να τρέξω το bench όπως ο άλλος.

Έχω αφιερώσει ώρες για να κουβεντιάζω(τρόπος του λέγειν) μαζί σου. Όποιος δεν γουστάρει ας κάνει search στο internet για τα γραφήματα που τον κάνουν να νιώθει ομορφότερα.

Τέλος.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

~15 λεπτά μου πήρε για να τρέξω το bench όπως ο άλλος.

Έχω αφιερώσει ώρες για να κουβεντιάζω(τρόπος του λέγειν) μαζί σου. Όποιος δεν γουστάρει ας κάνει search στο internet για τα γραφήματα που τον κάνουν να νιώθει ομορφότερα.

Τέλος.

Nτάξει, ας έπαιρνες 8700k να τον έτρεχες στα 1.425volts και θα είχες ωραίο upgrade path σε κάρβουνο μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ να τρέξω αυτό το save απ' το CP77 που γίνεται τόσος ντόρος ή δεν έχει νόημα επειδή έχω μικρή κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

Όχι αλλά μπορείς να πάρεις τον 10700k και να ξεκινάς να κλείνεις 😁

Πανάθεμά σε μαζεύω τον καφέ από το keyboard πάλι.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Εγώ να τρέξω αυτό το save απ' το CP77 που γίνεται τόσος ντόρος ή δεν έχει νόημα επειδή έχω μικρή κάρτα;

Ρίξε ανάλυση και DLSS ultra performance και άγιος ο θεός 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Σε αυτά όμως βασίζονται οι πωλήσεις όλων των επεξεργαστών καλώς ή κακώς. Σε αυτά βασίζεται ο ilos, ο nicholis και χίλιοι μύριοι για να τεκμηριώσουν υπεροχή. Εγώ προσφέρω το "κόκκινο χάπι" για να δει ο καθένας τι ισχύει πραγματικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς με παλιό AGESA (εγώ, μόνο, δηλαδή) που δεν έχουμε πάρει curve optimiser, ξέρουμε αν το CTR απαιτεί έκδοση 1.2.0.0+ ή απλά λειτουργεί πιο σωστά έτσι?

Λέω να του δώσω μια ευκαιρία, ελπίζοντας πως δεν θα δω κάτι άσχημο στο σύστημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 3DJIN είπε

οτι μεχρι τους 5000 μας πουλαγε παπαρια για gaming η λιζα το ξερουμε,απο 5000 ομως και μετα εχουμε μικρο προβαδισμα με λιζα.

Τώρα πόυ παραδέχτηκε ότι και ο 3700x ρίχνει σκόνη στον 7700k θα πιάσεις τους 2nd gen ryzen. Προβλέπω μέχρι τη σελίδα 285 να έχει πιάσει και τους FX ή τους phenom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι ζεστούλης πάντως. Στο CP77 με όλα τέρματα και DLSS Quality βαράει 68, πιο πάνω και από blender δηλαδή. Εκτός αν έκανα μακακία με την πάστα, αλλά βαριέμαι άπειρα να τον ανοίξω και να τσεκάρω :P 

Υ.Γ. Έχω και 26 εσωτερική βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Είναι ζεστούλης πάντως. Στο CP77 με όλα τέρματα και DLSS Quality βαράει 68, πιο πάνω και από blender δηλαδή. Εκτός αν έκανα μακακία με την πάστα, αλλά βαριέμαι άπειρα να τον ανοίξω και να τσεκάρω :P 

Υ.Γ. Έχω και 26 εσωτερική βέβαια..

Είσαι με φρέσκο λειτουργικό; chipset κτλ; έχεις και τα παλιά power plans από 2χχχ; Με γεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Είσαι με φρέσκο λειτουργικό; chipset κτλ; έχεις και τα παλιά power plans από 2χχχ; Με γεια!!

Ευχαριστώ!! τα power plans όχι, ούτε format έκανα, έτσι yolo! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ευχαριστώ!! τα power plans όχι, ούτε format έκανα, έτσι yolo! :P 

Βουρ στον πατσά για μνήμες! Του διαόλου τα xmp 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...