Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Προσπαθώ όλη την ημέρα να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες του 5900Χ. Άνοιξα να δοκιμάσω AC Odyssey και παίζει με 1.40V σύμφωνα με το Ryzen Master. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν θυμάμαι καλά με τον 3700Χ είχα περίπου 1.35. Το  PBO το έχω Disable. 

Αν είσαι auto vcore,  auto llc,  auto frequency, κανονικά παραμένεις εντός ασφαλών ορίων και παραμέτρων (φροντίζουν οι εσωτερικές ρουτίνες).

Κάποιες αιχμές βλέπεις, είτε σε τάση είτε σε θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Προσπαθώ όλη την ημέρα να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες του 5900Χ. Άνοιξα να δοκιμάσω AC Odyssey και παίζει με 1.40V σύμφωνα με το Ryzen Master. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν θυμάμαι καλά με τον 3700Χ είχα περίπου 1.35. Το  PBO το έχω Disable. 

άλλο 3700Χ και άλλο 5900Χ έχεις άλλους 4 πυρήνες,ότι ψύξη αέρα/υδροψυξη και να του βάλεις είναι στάνταρ οι θερμοκρασίες που θα βλέπεις βάλε του όριο στις θερμοκρασίες 70/75c καλοκαίρι έχουμε φυσιολογικές θερμοκρασίες εκτός αν έχεις των 30 ευρώ ψύξη.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Προσπαθώ όλη την ημέρα να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες του 5900Χ. Άνοιξα να δοκιμάσω AC Odyssey και παίζει με 1.40V σύμφωνα με το Ryzen Master. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν θυμάμαι καλά με τον 3700Χ είχα περίπου 1.35. Το  PBO το έχω Disable. 

Εγώ βλέπω συχνά 1.5V στον 3700Χ, το 1.4V σε στιγμές που το CPU δεν δουλεύει πολλά threads είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες γενικά. Mε PBO κλειστό average σε blender έχω 74 ενώ κάτι κάποια peeks μέχρι 86 αλλά πέφτει αμέσως. Δεν ξέρω κατά πόσο normal είναι αυτό και κατά πόσο είναι επικίνδυνο. 

Εντωμεταξύ για δοκιμή έβαλα στα limits 280/230/240 x10 +200 με curve optimizer negative -10, εβγαλε cinebench αλλα μετά από λίγο κράσαρε. Με 5 negative φαινεται πως λειοτυργει κανονικά. Οπότε υποθέτω ή δεν ειναι καλό το τσιπάκι ή χρειάζεται κάτι άλλο. 

20 λεπτά πριν, ICE-T είπε

άλλο 3700Χ και άλλο 5900Χ έχεις άλλους 4 πυρήνες,ότι ψύξη αέρα/υδροψυξη και να του βάλεις είναι στάνταρ οι θερμοκρασίες που θα βλέπεις βάλε του όριο στις θερμοκρασίες 70/75c καλοκαίρι έχουμε φυσιολογικές θερμοκρασίες εκτός αν έχεις των 30 ευρώ ψύξη.

Σχετικά με αυτό επίσης ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω limit και τι ακριβώς συμβαίνει στο σύστημα όταν φτάσει αυτό το limit? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

ok ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες γενικά. Mε PBO κλειστό average σε blender έχω 74 ενώ κάτι κάποια peeks μέχρι 86 αλλά πέφτει αμέσως. Δεν ξέρω κατά πόσο normal είναι αυτό και κατά πόσο είναι επικίνδυνο. 

Εντωμεταξύ για δοκιμή έβαλα στα limits 280/230/240 x10 +200 με curve optimizer negative -10, εβγαλε cinebench αλλα μετά από λίγο κράσαρε. Με 5 negative φαινεται πως λειοτυργει κανονικά. Οπότε υποθέτω ή δεν ειναι καλό το τσιπάκι ή χρειάζεται κάτι άλλο. 

Σχετικά με αυτό επίσης ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω limit και τι ακριβώς συμβαίνει στο σύστημα όταν φτάσει αυτό το limit? 

Τα βάζεις λάθος αλλά θα σου έλεγα καλύτερα στοκ αστον δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο από κάποιον ότι θα δουλέψει 100% stable γι'αυτό δεν υπάρχει επίσημο βίντεο από κάποιον youtuber overclocker,με το limit τίποτα δεν γίνεται όταν φτάσει την θερμοκρασία limit ρίχνει λίγο το ρολόγια/voltage ,σαν να του βάζεις φρένο πολύ απλά.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Τα βάζεις λάθος αλλά θα σου έλεγα καλύτερα στοκ αστον δεν υπάρχει επιβεβαιωμένο από κάποιον ότι θα δουλέψει 100% stable γι'αυτό δεν υπάρχει επίσημο βίντεο από κάποιον youtuber overclocker,με το limit τίποτα δεν γίνεται όταν φτάσει την θερμοκρασία limit ρίχνει λίγο το ρολόγια/voltage ,σαν να του βάζεις φρένο πολύ απλά.

Γενικά διαβάζω στο reddit από κάποιος να έχουν κάνει καλά πράγματα με PBO και Curve Optimizer. Για αυτό θέλω να το ψάξω λίγο. Τι έχω κάνει λάθος σχετικά με τα limits και το negative?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Γενικά διαβάζω στο reddit από κάποιος να έχουν κάνει καλά πράγματα με PBO και Curve Optimizer. Για αυτό θέλω να το ψάξω λίγο. Τι έχω κάνει λάθος σχετικά με τα limits και το negative?

 

ναι δεν είναι στάνταρ σε κάθε τσιπ , μπορεί να φαίνεται stable και να κρασαρει όταν είναι idle και εκτός αυτού αρκετοί τους πέταξαν τα μάτια έξω με τα πειράματα με το curve κτλ εκεί στο Reddit 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Με τον 6700K κατά 99% δεν είχα drops κάτω από τα 60 στην οδήγηση. Και όταν είχα δεν ήταν κάτω από 50-55 καρέ(Heywood) απ' όσο θυμάμαι. Άκρως ικανοποιητικό. Θύμιζε επιδόσεις Watch Dogs 2.

Με RTX είναι κυριολεκτικά σαν να τρέχεις και ένα Odyssey από πάνω. Και αύξηση φόρτου στα cores και σε κάθε core ξεχωριστά(STP). Το RTX τρέχει διάφορους ελέγχους για δει το CPU τι θα γίνει ray traced και πώς ώστε να απαλλάξει την GPU από περιττούς υπολογισμούς. Λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί κατέληξε τόσο απαιτητικό. Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει και με την απόσταση(draw distance) λόγω open world, πέρα από τη σχετική αδιαφορία στο optimization.

Σε 6/12 mode θα τρέξω κάποια στιγμή και θα σου πω.

Πρωτη φορα το διαβαζω αυτο για το RTX, παντως εκοψα αναλυση και πηγα σε διαφορα heavy σημεια και δεν φαινεται να ισχυει με radeon + rt ultra αυτο που λες, γιατι δεν ειδα να τσακιζετε με 6cores ανοιχτα στα 40 καρε στα σημεια που ειχε χοντρο θεμα ο συγκεκριμενος (βασικα παντου ειχε θεμα ο συγκεκριμενος με το ζορι εσπαγε το 60αρι και αυτο με 90% cpu usage) εγω σιγουρα δεν ειδα 90% usage πουθενα, ουτε καν το πλησιασα, ακομα και με 70-80fps, πρακτικα ιδιο cpu usage βλεπω ανα fps ειτε με rt, ειτε χωρις, φυσικα σε αλλη αναλυση, αλλα αυτο δεν θα επρεπε να επιρεαζει το cpu, ετσι και αλλιως και σε 1080p dlss ultra performance πρεπει η αναλυση να ειναι πολυ χαμηλη.

Τελος αν οντως ετρεχες ακομα ενα κακογραμμενο game απο πανω με rtx on, θα επρεπε ο 6700Κ να μην ειχε ουτε 25fps στα σημεια που ο 5600x πεφτει στα 40fps με 90% usage και να μην πλησιαζες ποτε τα 60fps, οποτε κατι δεν κολαει στην ολη ιστορια και βρωμαει για τρελη πατατα των πολωνων στον συνδιασμο nvidia + rtx on + ryzen cpus, δεν ειναι οτι εκαναν και λιγες στο συγκεκριμενο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ναι δεν είναι στάνταρ σε κάθε τσιπ , μπορεί να φαίνεται stable και να κρασαρει όταν είναι idle και εκτός αυτού αρκετοί τους πέταξαν τα μάτια έξω με τα πειράματα με το curve κτλ εκεί στο Reddit 

Προτείνεις να αφήσω το PBO enable και όλα τα άλλα Auto ή να το κάνω Disable? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 Εκεί που με τον 10900K είμαι στα ~70 με αρχαίες 3200 ram. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις από τον simulated 7700K. Αυτά που μου έλεγε και ο Herald για τον δικό του 10900K(90 καρέ min με τέζα μνήμες) και δεν το πίστευα.

Είμουνα intelακιάς προχτές που το έλεγα δηλαδή? :P 

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Τελος αν οντως ετρεχες ακομα ενα κακογραμμενο game απο πανω με rtx on, θα επρεπε ο 6700Κ να μην ειχε ουτε 25fps στα σημεια που ο 5600x πεφτει στα 40fps με 90% usage

Tόσο έχει ο stock 6700k. Δοκιμάσμενο. Apartments σε αυτοκίνητο τέρμα γκάζι παίζει να χάνει και το 25 στα minmum 

Σε άλλα σημεία τα πάει "καλά", μπορεί να δείς και 60-70 fps, αλλά κάνει τρελά σκαμπανεβάσματα. Οδηγείς ας πούμε 20 δευτερόλεπτα στα 70 fps και μετά πέφτεις στα 40 και φτου και απτην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas7837aek Να έχεις υπόψη σου ότι το PBO scalar X10 αυξάνει πολύ τις απαιτήσεις σε ψύξη και προσφέρει ελάχιστο όφελος σε επιδόσεις.

Η εμπειρία μου με την προηγούμενη γενιά Ryzen είναι ότι αν δεν μπορείς να κρατήσεις τον επεξεργαστή κάτω από τους 63 βαθμούς το X10 scalar μειώνει τις επιδόσεις σε σχέση με ένα X2/X4.

Επίσης οι τάσεις που βλέπω με scalar X10 σε multicore workloads είναι μεγαλύτερες από αυτό που εγώ (και αρκετοί άλλοι) θεωρώ ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, elpenor είπε

@kostas7837aek Να έχεις υπόψη σου ότι το PBO scalar X10 αυξάνει πολύ τις απαιτήσεις σε ψύξη και προσφέρει ελάχιστο όφελος σε επιδόσεις.

Η εμπειρία μου με την προηγούμενη γενιά Ryzen είναι ότι αν δεν μπορείς να κρατήσεις τον επεξεργαστή κάτω από τους 63 βαθμούς το X10 scalar μειώνει τις επιδόσεις σε σχέση με ένα X2/X4.

Επίσης οι τάσεις που βλέπω με scalar X10 σε multicore workloads είναι μεγαλύτερες από αυτό που εγώ (και αρκετοί άλλοι) θεωρώ ασφαλές.

Γενικά θα τα αφήσω στοκ αλλά αυτό που ψάχνω είναι αν να αφήσω το pbo disable ή enable.. Το κέρδος από enable είναι +150ΜΗz στο full load (4.350MHz) αλλά με αύξηση στις θερμοκρασίες και με ρεύμα 1,35 ενώ με disable είμαι στα 4.100ΜΗz με 1,15 ρευμα. Cinebench score R20 7940 vs 8400. 

Και επίσης αν αξίζει να χαμηλώσω το temp limit. 

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Προτείνεις να αφήσω το PBO enable και όλα τα άλλα Auto ή να το κάνω Disable? 

για εμένα αν δεν θες να μπεις σε περιπέτειες στοκ καλύτερα με disable/auto το pbo έτσι τον έχω εδώ και 6μηνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα , ούτως η άλλως out of the box ξυρίζει το τσιπακι,σε τι μητρική τον έχεις?

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PBO Advanced -> PBO Limits Disabled ώστε να κρατάει τα stock όρια και μετά αρχίζεις να βάζεις negative offset στο curve optimizer όσο σε παίρνει αναλόγως το lottery που σου έκατσε. Αυτό απ' ότι καταλαβαίνω είναι περίπου ότι κάνουμε και με τις κάρτες, που με stock τάση (αφού στις NVIDIA τουλάχιστον δεν ανεβαίνει) προσπαθείς να δεις μέχρι πόσο ψηλά είναι σταθερός ο πυρήνας. Βέβαια στις κάρτες ανεβάζουμε και το power limit αλλά νομίζω και εδώ μπορεί να γίνει αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Λιγότερο από 10% στο cpu intensive arma 3 από το χειρότερο σενάριο(pentium G) στο καλύτερο. Game dependent.

4.3 το cache multiplier χεράτα για σιγουριά. Μικρή διαφορά από το 4,1 ή 4,2 που έχουν τα παλιότερα μοντέλα(δεν θυμάμαι).

Το ότι έκανε μικρή διαφορά το 3 με 8 δε σημαίνει κάτι. Μπορεί κάποιο συγκεκριμένο workload να χωράει ικανοποιητικά στα 20 MB ενώ στα 8 να μη χωράει και έτσι να δέχεται το latency της πρόσβασης στη RAM. Επίσης άλλο να έχεις δύο threads να ανταγωνίζονται για πρόσβαση στην L3 cache και άλλο να έχεις 8 (στον emulated 7700K).

Άσχετο, πως προφέρει έτσι την cache;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...