Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

οκ.. Θα ξνά βάλω την πάστα σε λίγο. Λέω να την απλώσω με καρτούλα αντί να κα΄νω το γνωστό μπαλάκι στο κέντρο για να δω τι θα γινει. 

οι ανεμιστηρες της ψυξης δουλευουν?Αν ειναι αυτη που εχεις Ζ73 βαλε τους να δουλευουν στο perfomance οπως και την pump Χ72 που ειχα στις 1680 rpm εχουν σχεδον ιδια αποδοση με τερμα με λιγοτερη φασαρια

24 λεπτά πριν, chrisde είπε

Εννοείται ότι την πιάνει. Συνέχεια, για αυτό και το έβαλα, για να μην το ξεπερνάει. Η διαφορά όμως (αν υπάρχει κιόλας) είναι μικρή, δεν κάνει κάνα φοβερό throttling (το οποίο ούτως ή άλλως κάνει όταν ξεπεράσεις συγκεκριμένες θερμοκρασίες) και δεν έχει επιπτώσεις στο gaming, ή αν έχει εγώ τουλάχιστον δεν τις παρατηρώ. Ξαναλέω ωστόσο ότι το κάνω πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους διότι κατά τα άλλα το να παίζει ο 5800x με 80C θεωρείται φυσιολογικότατο.

του το εχω γραψει 3 φορες και εσυ αλλη μια 4 λες και ο επεξεργαστης θα φτανει συνεχεια σε gaming το limit

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, ICE-T είπε

οι ανεμιστηρες της ψυξης δουλευουν?Αν ειναι αυτη που εχεις Ζ73 βαλε τους να δουλευουν στο perfomance οπως και την pump Χ72 που ειχα στις 1680 rpm εχουν σχεδον ιδια αποδοση με τερμα με λιγοτερη φασαρια

του το εχω γραψει 3 φορες και εσυ αλλη μια 4 λες και ο επεξεργαστης θα φτανει συνεχεια σε gaming το limit

To be fair εμένα φτάνει συνέχεια. Καρφιτσωμένα με εβδομήντα κάτι βαθμούς είμαι όταν παίζω HZD. So what?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chrisde είπε

To be fair εμένα φτάνει συνέχεια. Καρφιτσωμένα με εβδομήντα κάτι βαθμούς είμαι όταν παίζω HZD. So what?

5800X που υποτιθεται ειναι ποιο ζεστος απο 5900Χ ,φυσικα και δεν εγινε τιποτα ετσι δουλευουν τα συγκεκριμενα τσιπ αλλα δεν γινεται του παιδιου να σηκωνει τοσο ψηλες θερμοκρασιες κατι κανει λαθος ποσο μαλλον με 360ψυγειο που υποτιθεται αργει να πιασει το thermal limit σε σχεση με αεροψυξη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σιγά την θερμοκρασία οι 70 ειδικά τώρα που έπιασε ζέστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas7837aek είπε

Άλλαξα την πάστα και την έβαλα απλωμένη με καρτούλα, αλλά πάλι τα ίδια. Βαράει με pbo κλειστο 85άρι. 

2 pbo εχει τα εχεις κλεισει και τα 2?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι κρατάει σταθερές τις θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του blender και το peek το κάνει με το που τελειώνει το κάθε scene. Εκεί πηγαίνει 80 στιγμιαία και ξανά πέφτει σταθερά στους 70-74. 

41 λεπτά πριν, ICE-T είπε

2 pbo εχει τα εχεις κλεισει και τα 2?

Θα το δοκιμάσω και απο τα δυο αν και με αυτό της ASUS δεν ασχολήθηκα ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Παρατήρησα ότι κρατάει σταθερές τις θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του blender και το peek το κάνει με το που τελειώνει το κάθε scene. Εκεί πηγαίνει 80 στιγμιαία και ξανά πέφτει σταθερά στους 70-74. 

+1 και εγώ το είδα αυτό, συγκεκριμένα στο test με την κατσίκα (ή ότι άλλο είναι, δεν ξέρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Δοκίμασα και με τα δύο PBO disabled.. Και πάλι τα ίδια αποτελέσματα. Απελπίστηκα. 

η ψυξη σιγουρα δουλευει σωστα ?Δεν μπορω να καταλαβω φιλε μου εκτος αν κραταει ολο τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι και δεν το σπρωχνει εξω ,βγαλε το front panel του κουτιου μηπως δεις διαφορα

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Παρατήρησα ότι κρατάει σταθερές τις θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του blender και το peek το κάνει με το που τελειώνει το κάθε scene. Εκεί πηγαίνει 80 στιγμιαία και ξανά πέφτει σταθερά στους 70-74. 

Μήπως έχεις πολύ aggressive Vcore LLC; Ίσως να έχεις voltage overshoot λόγω transient response. Εγώ θα δοκίμαζα να χαλαρώσω το LLC ένα βήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, parsifal είπε

Μήπως έχεις πολύ aggressive Vcore LLC; Ίσως να έχεις voltage overshoot λόγω transient response. Εγώ θα δοκίμαζα να χαλαρώσω το LLC ένα βήμα.

Αυτά τα έχω όλα Auto. Μόνο το cstates έχω κάνει enable. Τι να το βάλω το LLC? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

η ψυξη σιγουρα δουλευει σωστα ?Δεν μπορω να καταλαβω φιλε μου εκτος αν κραταει ολο τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι και δεν το σπρωχνει εξω ,βγαλε το front panel του κουτιου μηπως δεις διαφορα

σαν κινηση απελπισιας -16 undervolt all cores ,disable all limits ,scallar 0 παρολο που ειμαι αρνητικος 

5 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Αυτά τα έχω όλα Auto. Μόνο το cstates έχω κάνει enable. Τι να το βάλω το LLC? 

disable cstates , windows balance πιστευω οτι ειναι φανταζομαι

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ICE-T είπε

σαν κινηση απελπισιας -16 undervolt all cores ,disable all limits ,scallar 0 παρολο που ειμαι αρνητικος 

disable cstates , windows balance πιστευω οτι ειναι φανταζομαι

-16 μέσω curve optimizer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...