Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω την προσωπική μου άποψη, όποιος διαφωνεί ελεύθερα... Το autoOc μην σε προβληματίζει, δεν κάνει αξιόλογη διαφορά. Δώσε προτεραιότητα στο curve optimizer, all core πάντα, δεν νομίζω ότι αξίζει να ψάχνεσαι για per core και αφού καταλήξεις, παίξε με edc διότι θεωρώ ότι αυτό είναι που πρέπει να σε κόβει, να φτάνει δηλαδή στο 100%. Δες άμα με σταδιακή μείωση έχεις θετικά αποτελέσματα σε επιδόσεις-θερμοκρασίες και βρες μέχρι που αρχίζεις να χάνεις επιδόσεις. Λογικά τα άλλα δυο δεν θα σε απασχολήσουν μιας και θα σε περιορίζει το edc ούτως ή άλλως, αλλιώς άμα δεις 100% σε κάποιο, παίζεις και με αυτό. Αφού κατασταλάξεις με όλα αυτά, δες και το oc τι σου δίνει σε επιδόσεις και αν είσαι σταθερός.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τώρα με 85w, 60A, 90A και negative 20 χτυπάει λίγο κάτω από 4,5 σε cinebench και handbrake με 66 βαθμούς και 23 εσωτερική. Το EDC είναι 100% πράγματι..

Υ.Γ. Με μεγαλύτερο offset κρασσάει, οπότε θεωρητικά μπορώ να δω στο event viewer ποιος πυρήνας στράβωσε και να ρίξω λίγο το offset μόνο σε αυτόν, αλλά εντάξει βαριέμαι τώρα..

10 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δες άμα με σταδιακή μείωση έχεις θετικά αποτελέσματα σε επιδόσεις-θερμοκρασίες και βρες μέχρι που αρχίζεις να χάνεις επιδόσεις.

Η θερμοκρασία δεν αλλάζει αφού το PPT το έχω στα 85w και δεν το αλλάζω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι τώρα με 85w, 60A, 90A και negative 20 χτυπάει λίγο κάτω από 4,5 σε cinebench και handbrake με 66 βαθμούς και 23 εσωτερική. Το EDC είναι 100% πράγματι..

Υ.Γ. Με μεγαλύτερο offset κρασσάει, οπότε θεωρητικά μπορώ να δω στο event viewer ποιος πυρήνας στράβωσε και να ρίξω λίγο το offset μόνο σε αυτόν, αλλά εντάξει βαριέμαι τώρα..

Η θερμοκρασία δεν αλλάζει αφού το PPT το έχω στα 85w και δεν το αλλάζω..

Ανέβασε τις τιμές σε ότι είναι 100% να πέσεις στο 92-95% Άσε το curve -20 all cores

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Ανέβασε τις τιμές σε ότι είναι 100% να πέσεις στο 92-95% Άσε το curve -20 all cores

Το EDC δηλαδή, γιατί το PPT όσο και να το ανεβάζεις πάντα δεν θα το τερματίζει; Ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως γιατι εσένα είναι χαμηλό το ppt.

51 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το EDC δηλαδή, γιατί το PPT όσο και να το ανεβάζεις πάντα δεν θα το τερματίζει; Ή κάνω λάθος;

Όχι. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σε κόβουν. Εγώ θεωρώ ότι αυτός πρέπει να είναι το edc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TO EDC είναι το peak ρεύμα που μπορούν να δώσουν τα vrm; Πόσο να το πάω από 90 που είναι; 100 ας πούμε; Γιατί η μητρική δεν είναι και τίποτα φοβερό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Electrical Design Current (“EDC”): The maximum current (amps) that can be delivered by a specific motherboard’s voltage regulator configuration in a peak (“spike”) condition for a short period of time.

Μην αγχώνεσαι για τα όρια δεν πρόκειται να γίνει κάτι, όπως είπα πριν θα σε κόψει κάτι άλλο πριν γίνει επικίνδυνο. Ούτως ή άλλως οι αλλαγές θα είναι μικρές κάθε φορά (10-10 ή 5-5) και εγώ συνήθως το μειώνω βέβαια δεν το αυξανω... Να σου πω: όταν βάλεις limits by motherboard που σου φτάνουν τα ppt tdc και edc μετά από CB20; Για να έχεις έναν μπούσουλα. Στη θέση σου βέβαια θα έβαζα απλά μεγάλο ppt πχ 200 και θα αυξομειωνα edc να δω που είμαι καλύτερα και μέχρι πόσο ppt φτάνει. Από κει και πέρα βλέπεις αναλόγως και το ppt. Αυτή είναι η γνώμη μου, πολλοί βέβαια το κάνουν ανάποδα επιζητωντας να τους κόβει το ppt. 

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν βάλω motherboard limits δίνει ρεύμα αβέρτα και χτυπάει 80 βαθμούς instantly στο cinebench και το σταμάτησα αμέσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν βάλω motherboard limits δίνει ρεύμα αβέρτα και χτυπάει 80 βαθμούς instantly στο cinebench και το σταμάτησα αμέσως..

Αν έπερνες τον 5800Χ ...... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, nick0lis είπε

Αν έπερνες τον 5800Χ ...... :lol:

Σε stock δεν θα έδινε τόσο. Σήμερα το πρωί είχα 22 βαθμούς εσωτερική και μέχρι 60 βαθμούς πήγαινε σε stock στο handbrake. Ε ο 5800Χ να πήγαινε 70-75. Εντάξει είναι. Με PBO Motherboard Limits έδινε κάτι 1,3v σε cinebench, γι' αυτό και τα 80άρια. To καλύτερο πιστεύω είναι να αυξήσεις το PPT μέχρι να είναι ΟΚ η θερμοκρασία και μετά να παίξεις με negative offset όσο σε παίρνει..

Μέχρι τι τάση είναι ΟΚ για workloads τύπου blender, cinebench, handbrake; Με PPT 90w και negative 90 στο Ryzen Master δίνει μέχρι 1.255 ενώ το SVI2 δίνει μέχρι 1.23. Λογικά το SVI2 είναι πιο έγκυρο; Ανέβασα το EDC στο 100Α αλλά πάλι πηγαίνει 100%, οπότε θέλει και άλλο ανέβασμα. Αν βάλω motherboard limits δίνει 1000w, 112A, 168A. Οπότε θεωρητικά η mobo έχει "αέρα" να ανεβάσω το EDC. Τo PPT δεν το ανεβάζω άλλο αφού με 90w είμαι γύρω στους 70 βαθμούς σε αυτά τα workloads που θεωρώ είναι μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι ξανά με πρόβλημα το οποίο βλέπω στο prime 95. Μετά από 2 μπλε οθόνες που έφαγε η μία με error "memory_managment" και η αλλη με "uncorrectable error" 

Από τι βλέπω με μία έρευνα πρέπει να είναι οι μνήμες. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilos είπε

Μνήμες παίζουν απλά σε xmp? Δώσε λίγο vsoc/vdimm παραπάνω για αρχή και δες αν είσαι stable.

Νομίζω βρηκα το πρόβλημα.. μάλλον ήταν το c states. Το γύρισα στο auto και είναι εντάξει τώρα.. θα τρέξω απλό ένα prime σήμερα να δω τι παίζει.. Με xmp κλειστό δεν έβγαλε σφάλμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...