Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, christos_0b είπε

Εχει γινει reset αλλα αρργησα το snip ναι :S

 

  

Scalar είναι απείραχτο , motherboard limits δοκίμασα και δίνει σχεδόν τα ίδια με το "game boost" profile της MSI.

Σε games το cpu paizei στα 4850MHz χωρίς throttling απ'ότι έχω δει και σαν score είναι ήδη πάνω από stock , επίσης πρός το παρόν είμαι gpu bound γιατί παίζω με μία 1660super για τους γνωστούς λόγους.

Τρέχω ξανά ένα και ανεβάζω νέα ss.

Το θέμα είναι αν βλέπετε κάτι μη-normal για να το αφήσω έτσι για καθημερινή χρήση ή αν θα μπορούσα πιθανώς να έχω καλύτερες επιδόσεις στα περίπου ίδια temps/noise levels .

R23 AllCore.PNG

R23 SingleCore.PNG

Τα πάντα auto, μόνο +100 στο max. Μνήμες 3466/16-σαπίλα. Ψύξη μια D15.

image.png.964b85c94d5aee494405b1b2cc72995c.png

Δεν ξεπερνάω τους 70 στο ΜΤ.

Το αφήνω να κάνει ότι νομίζει με τον αλγόριθμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο πολύ για το αν είναι οκ / normal τα voltages με ενδιαφέρει για καθημερινή χρήση , οι πραγματικές διαφορές είναι μικρές προφανώς και μπορεί και να μην τις καταλαβαίνεις καν σε gaming ειδικά με το gsync , αλλά και το να κερδίζεις μερικά fps στα 1% lows η λίγο καλύτερα frametimes χωρίς πολλές θυσίες δεν με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Ποιο πολύ για το αν είναι οκ / normal τα voltages με ενδιαφέρει για καθημερινή χρήση , οι πραγματικές διαφορές είναι μικρές προφανώς και μπορεί και να μην τις καταλαβαίνεις καν σε gaming ειδικά με το gsync , αλλά και το να κερδίζεις μερικά fps στα 1% lows η λίγο καλύτερα frametimes χωρίς πολλές θυσίες δεν με χαλάει.

Κανέναν δεν χαλάνε τα κέρδη που αναφέρεις, εννοείται.

Σχετικά με τα voltages, αν στο auto, όπως το έχει ορίσει η AMD, υπάρχει θέμα, θα είχαμε πολλά δράματα τόσο καιρό (βαράει κόσμος αλύπητα 8-12-16 πυρήνες για δουλειά, χωρίς αναστολές και ενδοιασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Ποιο πολύ για το αν είναι οκ / normal τα voltages με ενδιαφέρει για καθημερινή χρήση , οι πραγματικές διαφορές είναι μικρές προφανώς και μπορεί και να μην τις καταλαβαίνεις καν σε gaming ειδικά με το gsync , αλλά και το να κερδίζεις μερικά fps στα 1% lows η λίγο καλύτερα frametimes χωρίς πολλές θυσίες δεν με χαλάει.

1. cpu ratio = auto

2. cpu core voltage = auto

3. msi game boost και άλλα τέτοια χαζά = off

4. scalar = auto

Αν ισχύουν αυτά τότε ο αλγόριθμος κανονίζει το voltage να είναι πάντα μέσα στις ασφαλείς τιμές ανάλογα το load. Μπορεί να βλέπεις 1,39 που είπες πριν αλλά αν τρέξεις p95 ή blender θα πέσει αρκετά η τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Υπέθεσα βάση του δικού μου, 4850 κλειστό pho.

5066 ανοιχτό pbo. Χωρίς ανοιχτά έξτρα hertz.

 

4850 με κλειστά όλα πάει ο 5900X. Και 4950 ο 5950X. Ο 5600Χ πάει 4650

37 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

5600X έχεις; Ή κάποιον μεγαλύτερο; Οι άλλοι χτυπάνε ψηλότερα ρολόγια.

Λογικά έχει 5900X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@christos_0b Οι τάσεις που δείχνεις στα screenshot είναι 100% safe.

Τα motherboard limits για κάποιο λόγο δεν έχουν ενεργοποιηθεί γιατί αν δεις σε κόβει το PPT limit που είναι stock.

Το 4850 σε ST που δείχνει το HWInfo και το 4350 all core στο CB23 εμένα μου φαίνεται πολύ καλά για 5600X αλλά καλύτερα ας μας πει κάποιος που έχει το ίδιο CPU και έχει κάνει tune με curve opt ώστε να αποφασίσεις αν αξίζει να κάνεις κάτι παραπάνω.

Τα auto boost της MSI εγώ τα έχω σε πολύ μικρή υπόληψη και έχω ακούσει ότι μπορούν να γίνουν και επικίνδυνα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, elpenor είπε

@christos_0b Οι τάσεις που δείχνεις στα screenshot είναι 100% safe.

Τα motherboard limits για κάποιο λόγο δεν έχουν ενεργοποιηθεί γιατί αν δεις σε κόβει το PPT limit που είναι stock.

Το 4850 σε ST που δείχνει το HWInfo και το 4350 all core στο CB23 εμένα μου φαίνεται μια χαρά αλλά καλύτερα ας μας πει κάποιος που έχει το ίδιο CPU και έχει κάνει tune με curve opt ώστε να αποφασίσεις αν αξίζει να κάνεις κάτι παραπάνω.

Τα καλύτερα που έχω πετύχει με curve είναι [negative (30, 30, 30, 15, 30, 20) +200Mhz AutoOC] και [negative (30, 30, 30, 15, 30, 30) +125Mhz AutoOC]. Το πρώτο έχει οριακά καλύτερο single-thread και το δεύτερο multi-thread. Με motherboard limits και 75 βαθμούς thermal limit χτυπάνε λίγο πάνω από 4,5 all core σε blender και cinebench..

Υ.Γ. Έλεγχα ανά 5 steps, οπότε θεωρητικά ο 4ος και ο 6ος πυρήνας μπορούν να πάνε μέχρι 19 και 24 αντίστοιχα αλλά εντάξει, ψειρίζουμε την μαϊμού..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για μνήμες σε ASUS X470 PRIME PRO και 5600Χ, RTX 3080, να πάω στις κλασικές crucial 3600.

Θέλω κιτάκι 2 Χ 16gb, και δεν θέλω να τις σκαλίσω πολύ, αν έχει λίγο effort να τις πειράξω (αν δώσει κάτι σε gaming)

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200- 220 (max) ευρώπουλα.

Τώρα έχω ένα 2Χ8 GB 3200@C16 hynix κιτάκι (τις flarex τις φτηνές), δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις σκαλίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, outlaw star είπε

παιδιά για μνήμες σε ASUS X470 PRIME PRO και 5600Χ, RTX 3080, να πάω στις κλασικές crucial 3600.

Θέλω κιτάκι 2 Χ 16gb, και δεν θέλω να τις σκαλίσω πολύ, αν έχει λίγο effort να τις πειράξω (αν δώσει κάτι σε gaming)

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200- 220 (max) ευρώπουλα.

Τώρα έχω ένα 2Χ8 GB 3200@C16 hynix κιτάκι (τις flarex τις φτηνές), δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις σκαλίσω

Ανάλυση και games;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, outlaw star είπε

2K@144 HZ, όλων των ειδών παιχνίδαι και σίγουρα ΑΑΑ τίτλους, όπως cyberpank κτλ..

Λογικά με πείραγμα κάτι θα πάρεις, έστω και λίγο. Για μένα αξίζει να ασχοληθείς αν δεν βαριέσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, outlaw star είπε

παιδιά για μνήμες σε ASUS X470 PRIME PRO και 5600Χ, RTX 3080, να πάω στις κλασικές crucial 3600.

Θέλω κιτάκι 2 Χ 16gb, και δεν θέλω να τις σκαλίσω πολύ, αν έχει λίγο effort να τις πειράξω (αν δώσει κάτι σε gaming)

Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200- 220 (max) ευρώπουλα.

Τώρα έχω ένα 2Χ8 GB 3200@C16 hynix κιτάκι (τις flarex τις φτηνές), δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις σκαλίσω

Τα 2*16GB της Crucial συνήθως είναι Micron E die και έτσι είναι dual rank. Όμως έχουν αναφερθεί πως κάποιοι έχουν πάρει Micron B die που έχουν 2GB chips και έτσι είναι single rank. Αν σκοπεύεις αργότερα να γεμίσεις με 4 DIMM και 64GB RAM, τα Micron B die είναι πιο "εύκολα" να πιάσουν 3800. Αν όμως μείνεις στα 2 DIMM και θες την επιπλέον απόδοση που δίνει το dual rank σε κάποιες εφαρμογές, τότε πρέπει να πάρεις τα Micron E die. Δυστυχώς η Crucial τα έχει ανακατέψει και στα online shops δεν αναφέρουν τι είναι τι. Αλλά όταν τα παραλάβεις, μπορείς να δεις πριν τα ανοίξεις τι είναι. Αν αναφέρουν στο τέλος του part number M8FB1 τότε είναι single rank Micron B die Αν αναφέρουν M16FE1 τότε είναι dual rank Micron E die.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τα 2*16GB της Crucial συνήθως είναι Micron E die και έτσι είναι dual rank. Όμως έχουν αναφερθεί πως κάποιοι έχουν πάρει Micron B die που έχουν 2GB chips και έτσι είναι single rank. Αν σκοπεύεις αργότερα να γεμίσεις με 4 DIMM και 64GB RAM, τα Micron B die είναι πιο "εύκολα" να πιάσουν 3800. Αν όμως μείνεις στα 2 DIMM και θες την επιπλέον απόδοση που δίνει το dual rank σε κάποιες εφαρμογές, τότε πρέπει να πάρεις τα Micron E die. Δυστυχώς η Crucial τα έχει ανακατέψει και στα online shops δεν αναφέρουν τι είναι τι. Αλλά όταν τα παραλάβεις, μπορείς να δεις πριν τα ανοίξεις τι είναι. Αν αναφέρουν στο τέλος του part number M8FB1 τότε είναι single rank Micron B die Αν αναφέρουν M16FE1 τότε είναι dual rank Micron E die.

 

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος, δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ επιπλέον των 32 gb πριν αλλάξω σύστημα (για κάνα 2 χρόνια θα είμαι καλυμένος).

Αν έχεις και κάποια άλλα πρόταση καλοδεχούμενη

58 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Λογικά με πείραγμα κάτι θα πάρεις, έστω και λίγο. Για μένα αξίζει να ασχοληθείς αν δεν βαριέσαι..

Θα περάσω από το αντίστοιχο thread στο oveclocking session και θα τα πούμε εκεί, thx

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Αν έχεις και κάποια άλλα πρόταση καλοδεχούμενη

Νομίζω δεν έχει νόημα να πας σε 32GB b-die 3600 CL14, οι τιμές φτάνουν τα 350 ευρώ και το κέρδος είναι ελάχιστο σε σχέση με τα Micron. Αν λοιπόν δεν αυξήσεις τη μνήμη στα 64GB στο μέλλον, προσπάθησε να πάρεις E die για να κερδίσεις από το dual rank. Οι τιμές είναι περίπου 180 με 200 ευρώ.

Υπάρχει και η επιλογή Crucial Ballistix Max στα 4000 (αυτά είναι σίγουρα Micron B die) αλλά ξεκινάνε στα 320 ευρώ και προς το παρόν κανένας Zen 3 δε δουλεύει με IF πάνω από 1900 χωρίς κανένα WHEA error.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...