Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , αφού ξαναείδα μερικά videos και έπαιξα λίγο έχω να πω ότι :

Με Pbo Limits Disabled , μπαίνουν τα defaults της AMD πού για τον  5600x είναι :

PPT : 76W

TDC : 60A

EDC : 90A

Thermal Limit (C) : 90C

Με Pbo Limits Motherboard , μπαίνουν τα limits που έχει ορίσει ο εκάστοτε κατασκευαστής ανάλογα τα VRMs στην δικιά μου περίπτωση ,MSI:

PPT : 1000W (δλδ unlimited ,ας τραβήξει όσο θέλει)

TDC : 140A 

EDC : 220A

Thermal Limit (C) : 92C

Η διαφορά στις επιδόσεις είναι σχεδόν μηδενική σε 1-2 core loads αλλά εμφανής σε Allcore που ίσως αξίζει ανάλογα το usecase.

Παίζοντας με το curve (motherboard limits ,AUTO OC +200MHz) έχω καταλήξει σε 20,15,20,15,20,20 (χωρίς κάποιο WHEA Error σε Test/Benches να δούμε και σε gaming βέβαια) και μάλλον θα βάλω ένα Thermal Limit κάπου στους 75C και εγώ γιατί και εδώ τα όποια πραγματικά gains είναι σε Multicore σενάρια.

Προσπάθησα να συγκεντρώσω τις πληροφορίες μπας και βοηθήσω κάποιον στο μέλλον και ευχαριστώ και όσους απάντησαν.

Επεξ/σία από christos_0b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για να ανέβει το single thread πρέπει να βάλεις autoOC offset..

Ναί , ξέχασα να πώ οτι το έχω +200 (όσο πάει) , το προσθέτω.

 

Επεξ/σία από christos_0b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, christos_0b είπε

Ναί , ξέχασα να πώ οτι το έχω +200 (όσο πάει) , το προσθέτω.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις λίγο ώστε να πετύχεις καλύτερο curve. Αλλά βέβαια εξαρτάται και από τη χρήση που κάνεις. Αν παίζεις games πιο πολύ τότε θες το single thread. Βέβαια μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές που θα τις δεις με πολύ δυνατή κάρτα σε "χαμηλή" ανάλυση, αλλά εντάξει δεν πειράζει. Εγώ δεν μπορώ να τα τρέχω stock, θέλω να παίρνω όσο περισσότερο γίνεται από το hw, αρκεί να είναι stable φυσικά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Razor333 

Αυτό που σου είχα υποσχεθεί.

10600K(simulated από 10900K) με 15-17-36 ram(tRFC 415 και όχι το λάθος 278 που είχα πει παλιότερα και ήταν στη στήλη JEDEC) στα 3200Mhz:

Spoiler

 

Απέναντι σε 5600X(από το 07:40) με 3600Mhz RAM.

Spoiler

 

Αυτός ξεκινάει από DLSS Auto(balanced) και το ρίχνει σε Performance. Το χαμηλότερο render resolution δεν βοηθάει καθόλου τις επιδόσεις. Παρά την αλλαγή έχει drops κάτω από τα 40 καρέ.

Καμία σύγκριση μεταξύ των δύο CPU. Καμία σχέση με δοκιμές σε medium/high settings που θα έτρεχε το HW unboxed και ο μαλλιάς και βγάζουν ό,τι βγάζουν.

υ.γ.: Έχω και τη δοκιμή με DLSS balanced, αν ενδιαφέρεσαι, αλλά το σημείο αυτό τσακίζει και την GPU και δεν φαίνεται το CPU performance.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ παίζω με όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα, RT OFF και DLSS Quality και min fps μέχρι 42 έχω δει στο afterburner..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ παίζω με όλες τις ρυθμίσεις στο τέρμα, RT OFF και DLSS Quality και min fps μέχρι 42 έχω δει στο afterburner..

Με RT off δεν θα' πρεπε να είσαι τόσο χαμηλά με 6/12 τελευταίας γενιάς. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με RT off δεν θα' πρεπε να είσαι τόσο χαμηλά με 6/12 τελευταίας γενιάς. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Μπορεί να είναι λόγω gpu ή απλά όταν κάνει save.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Μπορεί να είναι λόγω gpu ή απλά όταν κάνει save.. 

Μπορεί να σχετίζεται και με τον δίσκο σου. Ειδικά αν είναι κάτι στιγμιαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μπορεί να σχετίζεται και με τον δίσκο σου. Ειδικά αν είναι κάτι στιγμιαίο.

Σε ssd είναι. Ή μπορεί απλά σε ένα σημείο να τον ήπιαν στιγμιαία τα 6GB vram.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, outlaw star είπε

Ευχαριστώ πολύ, κατατοπιστικότατος, δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ επιπλέον των 32 gb πριν αλλάξω σύστημα (για κάνα 2 χρόνια θα είμαι καλυμένος).

Αν έχεις και κάποια άλλα πρόταση καλοδεχούμενη

Άλλη πρόταση είναι οι 3200 C14 dual rank B-Die.

https://www.skroutz.gr/s/9817418/G-Skill-Trident-Z-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GTZKW.html

https://www.skroutz.gr/s/10137810/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GTZSK.html

ή και αυτές οι 3200 15-15-15

https://www.skroutz.gr/s/8905164/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-32GTZ.html

Όλες θα πιάσουν τα 3800 16-16-16 με χαμηλό tRFC χωρίς πολύ κόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Άλλη πρόταση είναι οι 3200 C14 dual rank B-Die.

https://www.skroutz.gr/s/9817418/G-Skill-Trident-Z-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GTZKW.html

https://www.skroutz.gr/s/10137810/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GTZSK.html

ή και αυτές οι 3200 15-15-15

https://www.skroutz.gr/s/8905164/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-32GTZ.html

Όλες θα πιάσουν τα 3800 16-16-16 με χαμηλό tRFC χωρίς πολύ κόπο.

Θυμάσαι μήπως τη μέγιστη ταχύτητα που είχαν φτάσει οι DDR3 RAM;

Θέλω να αναβαθμίσω κάποια στιγμή RAM, αλλά όχι άμεσα. Μετά από αρκετά χρόνια όμως που θα πέσουν οι DDR4 σε υποστήριξη φοβάμαι μήπως δεν υπάρχουν τα πιο γρήγορα μοντέλα(4000Mhz+). Λέω μήπως από την κατάσταση των DDR3 σήμερα μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα και για το μέλλον των DDR4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Θυμάσαι μήπως τη μέγιστη ταχύτητα που είχαν φτάσει οι DDR3 RAM;

2400 είχαν φτάσει αν δεν κάνω λάθος. Τι συμπέρασμα να βγει για τις DDR4;

Έχουν ήδη σπάσει τα 5GHz και πολλές εταιρίες έχουν κιτ st 5.2-5.33Ghz. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι θα συμπεράνεις από αυτό.

VfM και καλυμμένος για πάντα θα είσαι με ένα φτηνό κιτ Ballistix 3600. Ή αν θέλεις χαμηλές τάσεις κτλ κτλ ένα κιτ Ballistix MAX της ίδια εταιρίας 4000 18-19-18 με κάμποσα περισσότερα. Αυτά πάνε όσο πάει ο IMC και η μητρική, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

2400 είχαν φτάσει αν δεν κάνω λάθος. Τι συμπέρασμα να βγει για τις DDR4;

Αν σήμερα, μετά από τόσα χρόνια κατάργησης των DDR3, βρίσκεις ακόμα τα γρήγορα μοντέλα τους τότε λογικά θα βρίσκεις μετά από 3 χρόνια π.χ. και τα γρήγορα μοντέλα των DDR4. Αυτό είναι το σκεπτικό μου. Φοβάμαι μην την πάθω και αποσυρθούν οι 4000Mhz+ DDR4. Από τα 3200Mhz E-Die μόνο εκεί αξίζει να πάω.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

@Razor333 

Αυτό που σου είχα υποσχεθεί.

10600K(simulated από 10900K) με 15-17-36 ram(tRFC 415 και όχι το λάθος 278 που είχα πει παλιότερα και ήταν στη στήλη JEDEC) στα 3200Mhz:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Απέναντι σε 5600X(από το 07:40) με 3600Mhz RAM.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Αυτός ξεκινάει από DLSS Auto(balanced) και το ρίχνει σε Performance. Το χαμηλότερο render resolution δεν βοηθάει καθόλου τις επιδόσεις. Παρά την αλλαγή έχει drops κάτω από τα 40 καρέ.

Καμία σύγκριση μεταξύ των δύο CPU. Καμία σχέση με δοκιμές σε medium/high settings που θα έτρεχε το HW unboxed και ο μαλλιάς και βγάζουν ό,τι βγάζουν.

υ.γ.: Έχω και τη δοκιμή με DLSS balanced, αν ενδιαφέρεσαι, αλλά το σημείο αυτό τσακίζει και την GPU και δεν φαίνεται το CPU performance.

Ε καλα δεν πεταει και ακριβως και με τον 6core intel, παλι κατι 40αρια ειδα. Αυτος γραφει παντως απο κατω οτι με καινουριο bios και sam enabled του παει αρκετα καλυτερα.

Το θεμα ειναι γιατι να εχει τοσο cpu πεναλτι με RTX, ειναι απαραδεκτο στα 40-50 καρε να γεμιζει 6 πυρηνες. Το μονο ευκολο ειναι να πεις στον καθενα αγορασε μεγαλυτερο cpu, βεβαια απο την αλλη ετσι και αλλιως για να παιξεις αυτο το πραμα με RTX, σε μια decent αναλυση (1440p) και με καποια σχετικα decent καρε, πρεπει να σκασεις και 2000 και βαλε για καρτα (3080) οποτε, παρε και ενα μεγαλυτερο cpu, δεν θα σωθεις με τα +125€ που θελει ενας 5800x η ακομα καλυτερα 10850 να εχεις ακομα λιγο αερα για το επομενο βαριδιο που θα ερθει καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...