Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@BabisTs Τα πάντα όμως στο desktop ρουφάνε αίμα, για να πάρεις σήμερα κουτί /τροφοδοτικό /οθόνη /μητρική /RAM /NVME /HDD / Keyboard /Mouse / CPU Cooler δίνεις κάτι ανάμεσα σε 1 και 3 laptop χωρίς να έχω αναφερθεί καν σε CPU/GPU.

Η άποψη μου είναι ότι έχουμε μπει σε μία εποχή που όσοι έχουν μικρές ανάγκες τις καλύπτουν με laptop / tablets / consoles κλπ τα οποία φορητά (και συνήθως οικονομικότερα) και τα desktop πλέον απευθύνονται κυρίως σε enthusiasts και επαγγελματίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Γενικά δεν αξίζει ο 5600Χ στην τιμή που πλασάρεται.....ρουφάει αιματάκι και η amd παρέα με την ιντέλα.....το αν αξίζει σε σχέση με έναν 3600 είναι ανάλογα τις ανάγκες του κάθε rig που έχει ο καθένας

Homer Simpson Reaction GIF by reactionseditor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι επεξεργαστη ειχες πριν τον 3600? 

Εσυ εισαι biased φιλε λογω της αγορας σου, εγω ουτε εχω ουτε θα αποκτήσω 5600x.

Ο 1600 παντως ειχε φτασει στα 80 ευρω καποια στιγμη

Τα έχουν πει οι techlads με μετρήσεις (βάλτε στο 6:25 που μιλά για τον 5600Χ) και αναλυτικότατα πολύ πριν από εμένα. Είχα 2400g με τον οποίο έστησα δεύτερο pc. Τον 3600 τον πήρα ταυτόχρονα με μία μεταχειρισμένη rx570 που βρήκα σε καλή τιμή για να παίζει ο γιος μου τα παιχνίδια που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

@BabisTs Τα πάντα όμως στο desktop ρουφάνε αίμα, για να πάρεις σήμερα κουτί /τροφοδοτικό /οθόνη /μητρική /RAM /NVME /HDD / Keyboard /Mouse / CPU Cooler δίνεις κάτι ανάμεσα σε 1 και 3 laptop χωρίς να έχω αναφερθεί καν σε CPU/GPU.

Η άποψη μου είναι ότι έχουμε μπει σε μία εποχή που όσοι έχουν μικρές ανάγκες τις καλύπτουν με laptop / tablets / consoles κλπ τα οποία φορητά (και συνήθως οικονομικότερα) και τα desktop πλέον απευθύνονται κυρίως σε enthusiasts και επαγγελματίες.

ρουφήχτρα η ίντελ με τα 6cores παλιά ...το ίδιο και η amd τώρα....6c/12t με τιμή λανσαρίσματος στα 300+ το 2021 δεν δικαιολογείται...εγώ αυτό είπα βασικά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μια χαρά επιλογή έκανες εσύ.....

επίπλαστη τελείως όμως, όχι ότι πειράζει, απλά λέμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τα έχουν πει οι techlads με μετρήσεις (βάλτε στο 6:25 που μιλά για τον 5600Χ) και αναλυτικότατα πολύ πριν από εμένα. Είχα 2400g με τον οποίο έστησα δεύτερο pc. Τον 3600 τον πήρα ταυτόχρονα με μία μεταχειρισμένη rx570 που βρήκα σε καλή τιμή για να παίζει ο γιος μου τα παιχνίδια που θέλει.

Κακη επιλογη δηλαδη ο 3600. Ειναι απειρα πιο ακριβος απο τον 2400g (μιας και τον ειχες ηδη) ενω δεν αποδιδει απειρα καλυτερα. 

Η παραπανω ειναι η λογικη σου, οχι η δικια μου. Εγω σου εξηγησα, σε ενα συστημα 1000 ευρω βγαίνει 10% ακριβοτερος ο 5600 ενω αποδιδει πολυ παραπανω απο 10% καλυτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Herald είπε

Κακη επιλογη δηλαδη ο 3600. Ειναι απειρα πιο ακριβος απο τον 2400g (μιας και τον ειχες ηδη) ενω δεν αποδιδει απειρα καλυτερα. 

Η παραπανω ειναι η λογικη σου, οχι η δικια μου. Εγω σου εξηγησα, σε ενα συστημα 1000 ευρω βγαίνει 10% ακριβοτερος ο 5600 ενω αποδιδει πολυ παραπανω απο 10% καλυτερα. 

Τον 2400 τον έβαλα σε 2ο pc που χρειαζομουν, δεν τον αντικατέστησα οπότε πάλι άκυρη η προσπάθεια σου να με βγάλεις λάθος. Επίσης καινούριος είχε τότε όσο ο 3600 (κι άλλο φάουλ δικό σου).Δες το βίντεο στο 6:25 σου απαντάει ο Κώστας αντι για εμένα. Case closed.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 5600X φυσικά και δεν αξίζει τα λεφτά του, αφού για να αποδώσει παραπάνω σε games θέλει και σημαντικά ταχύτερη κάρτα.

https://www.youtube.com/watch?v=AlfwXqODqp4

https://www.techspot.com/article/2201-four-years-of-ryzen-5-gpu-scaling/

Από 5700XT και κάτω δεν έχουν καμία διαφορά. Ακόμα και με 3070 η διαφορά είναι μικρή και γίνεται ακόμα μικρότερη σε κανονικά settings (όχι medium quality)

 

Avg-Medium-1080p.png.f2f031bba7fdda89efaea71221e236db.png

Avg-Ultra-1080p.png.58438d3fe72a8c4b3f1edc25110b5b6f.png

2 ώρες πριν, Herald είπε

Η παραπανω ειναι η λογικη σου, οχι η δικια μου. Εγω σου εξηγησα, σε ενα συστημα 1000 ευρω βγαίνει 10% ακριβοτερος ο 5600 ενω αποδιδει πολυ παραπανω απο 10% καλυτερα. 

Σε σύστημα των 1000 ευρώ θα έχει GPU κάτω από 5700XT, άρα θα αποδίδει το ίδιο.

edit: Άσε που αν ήταν νορμάλ οι τιμές GPU, στα 1000 ευρώ χώραγε συνδυασμός 3070-3600 ενώ με 5600X άντε να χώραγε 5700XT. Και το 3070/3600 είναι πάνω από 5600X/5700XT.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εκεί που είδα διαφορά απ' τον 2600 είναι στα βαριά cpu games, συγκεκριμένα στο CP77 και στο Origins. Κατά τ' άλλα τα ίδια, προφανώς. Επίσης στο handbrake τεράστια διαφορά, σχεδόν τον μισό χρόνο οπότε δικαιολογείται κάπως η yolo αγορά, αφού χρησιμοποιώ κάθε μέρα το handbrake. Για 220 που μου κόστισε συνολικά (αφού πούλησα 100 τον 2600) μια χαρά αναβάθμιση είναι, και στα δύσκολα games, και στο productivity και κυρίως στο ότι με έτρωγε να πάρω κάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο 5600X φυσικά και δεν αξίζει τα λεφτά του, αφού για να αποδώσει παραπάνω σε games θέλει και σημαντικά ταχύτερη κάρτα.

https://www.youtube.com/watch?v=AlfwXqODqp4

https://www.techspot.com/article/2201-four-years-of-ryzen-5-gpu-scaling/

Από 5700XT και κάτω δεν έχουν καμία διαφορά. Ακόμα και με 3070 η διαφορά είναι μικρή και γίνεται ακόμα μικρότερη σε κανονικά settings (όχι medium quality)

 

Avg-Medium-1080p.png.f2f031bba7fdda89efaea71221e236db.png

Avg-Ultra-1080p.png.58438d3fe72a8c4b3f1edc25110b5b6f.png

Σε σύστημα των 1000 ευρώ θα έχει GPU κάτω από 5700XT, άρα θα αποδίδει το ίδιο.

edit: Άσε που αν ήταν νορμάλ οι τιμές GPU, στα 1000 ευρώ χώραγε συνδυασμός 3070-3600 ενώ με 5600X άντε να χώραγε 5700XT. Και το 3070/3600 είναι πάνω από 5600X/5700XT.

Ωχ, γινεσαι pirmen56. Ενα cpu δεν τιμολογειται με βαση τις gaming επιδοσεις του. Αν μιλαγαμε για gaming επιδοσεις, παλι δικιο εχω σύμφωνα με τα γραφηματα σου, μιας και με 5700xt ο 1600 αποδιδει τα ιδια με 3600. Αρα καλυτερο vfm. Αρα για να μην αγορασε 1600 ουτε αυτος ενδιαφερεται για το vfm, απλα ενδιαφερεται το δικο του να ειναι το καλυτερο. Μαλιστα οπως εγραψε γον συνδιασε με rx 570. Ακόμα και ενας r3 1200 τα ιδια θα αποδιδει με τον 3600x. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κοιτάτε μόνο τα average. Τα 1% Lows παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στην ομαλότητα του game. Δεν λέω αγοράστε zen3 με μεσαίες κάρτες, αλλά υπό συνθήκες υπάρχουν διαφορές. Αξίζει όταν δεν έχεις δυνατή κάρτα; όχι φυσικά. Αλλά αν είναι να μιλήσουμε strictly για vfm θα πρέπει να αγοράσουμε όλοι το PS5 με τα 400 ευρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ωχ, γινεσαι pirmen56. Ενα cpu δεν τιμολογειται με βαση τις gaming επιδοσεις του. Αν μιλαγαμε για gaming επιδοσεις, παλι δικιο εχω σύμφωνα με τα γραφηματα σου, μιας και με 5700xt ο 1600 αποδιδει τα ιδια με 3600. Αρα καλυτερο vfm. Αρα για να μην αγορασε 1600 ουτε αυτος ενδιαφερεται για το vfm, απλα ενδιαφερεται το δικο του να ειναι το καλυτερο. 

Εγώ αυτό έλεγα πάντα όταν οι Ryzen ήταν κάτω από τους Intel σε gaming. Πως το πλεονέκτημα των Intel ήταν μόνο σε ακραία σενάρια (τύπου 720p low) και με πολύ ισχυρές κάρτες γραφικών. Σε όλα τα άλλα σενάρια, ήταν ελάχιστα χειρότεροι ή ίδιοι, ενώ αν η διαφορά τιμής δινόταν για καλύτερη κάρτα γραφικών η συνολική αγορά έβγαινε καλύτερη. Το ίδιο ισχύει και με τους 5600X. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Μην κοιτάτε μόνο τα average. Τα 1% Lows παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στην ομαλότητα του game. Δεν λέω αγοράστε zen3 με μεσαίες κάρτες, αλλά υπό συνθήκες υπάρχουν διαφορές. Αξίζει όταν δεν έχεις δυνατή κάρτα; όχι φυσικά. Αλλά αν είναι να μιλήσουμε strictly για vfm θα πρέπει να αγοράσουμε όλοι το PS5 με τα 400 ευρά..

Μα και το vfm ειναι εντελως ανουσιος ορος απο μονος του. Ακομα και για gaming οταν μιλαμε, αλλος επεξεργαστης είναι vfm που να μπορει να οδηγησει 3090 και αλλος vfm να οδηγησει 3060.

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Εγώ αυτό έλεγα πάντα όταν οι Ryzen ήταν κάτω από τους Intel σε gaming. Πως το πλεονέκτημα των Intel ήταν μόνο σε ακραία σενάρια (τύπου 720p low) και με πολύ ισχυρές κάρτες γραφικών. Σε όλα τα άλλα σενάρια, ήταν ελάχιστα χειρότεροι ή ίδιοι, ενώ αν η διαφορά τιμής δινόταν για καλύτερη κάρτα γραφικών η συνολική αγορά έβγαινε καλύτερη. Το ίδιο ισχύει και με τους 5600X. 

Μα το γράφημα σου δειχνει αυτο που εγραψα σε προηγουμενο ποστ, οτι ο 1600 ειναι μακράν καλυτερο vfm του 3600 μιας και αποδιδουν ακριβως τα ιδια με την 5700xt, ποσο μαλλον με την 570 που έχει. Για να μην αγορασε λοιπον τον 1600 δεν τον ενδιαφερει το vfm, απλα δεν του εφταναν τα λεφτα για 5600x και βγαζει χολή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα και το vfm ειναι εντελως ανουσιος ορος απο μονος του. Ακομα και για gaming οταν μιλαμε, αλλος επεξεργαστης είναι vfm που να μπορει να οδηγησει 3090 και αλλος vfm να οδηγησει 3060.

Μα το γράφημα σου δειχνει αυτο που εγραψα σε προηγουμενο ποστ, οτι ο 1600 ειναι μακράν καλυτερο vfm του 3600 μιας και αποδιδουν ακριβως τα ιδια με την 5700xt, ποσο μαλλον με την 570 που έχει. Για να μην αγορασε λοιπον τον 1600 δεν τον ενδιαφερει το vfm, απλα δεν του εφταναν τα λεφτα για 5600x και βγαζει χολή 

Το ότι δε πήρε ο συγκεκριμένος χρήστης 1600 δεν αναιρεί το γεγονός πως ο 5600X είναι πιο ακριβός απ' όσο θα έπρεπε. Τώρα που αρχίζει και πέφτει κάτω από MSRP γίνεται πιο λογική η αγορά του. Η σωστή τιμή του 5600 (αν είχε βγει) θα ήταν στα 200 ευρώ. Το ότι ανεβαίνουν οι επιδόσεις από γενιά σε γενιά δε σημαίνει πως πρέπει να ανεβαίνει η τιμή +50%. Γιατί τόσο ανέβηκε με την μη κυκλοφορία του 5600. Από τα 200 MSRP του 3600 πήγαμε στα 300 του 5600Χ. 3600Χ δεν αγόραζε σχεδόν κανείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...