Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Δικαίωμα κάποιου να δωσει π.χ 800 ευρώ επιπλέον για 15-20 fps παραπάνω αλλά το ποσό που ξόδεψε είναι υπερβολικό για το κέρδος που έχει.

Τι εννοείς με αυτό; Μια κάρτα που έχει 8 κατοστάρικα διαφορά από κάποια άλλη δεν παίζει να έχει μόνο 15-20fps διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς με αυτό; Μια κάρτα που έχει 8 κατοστάρικα διαφορά από κάποια άλλη δεν παίζει να έχει μόνο 15-20fps διαφορά..

Βρε δεν ξέρεις εσύ, δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα;

Εγώ σε rx570 -> rx580 -> 5700xt ήμουν με τον 1700 non x (gaming/workstation 40/60 χρήση).  Μάλλον όμως εντέλει έπρεπε να πάρω ενδιάμεσα τον 3600 γιατί ήταν vfm και να τον κρατήσω και για την τωρινη 3070, ασχέτως των χρήσεων που έκανα/κάνω.

Απλά υπάρχει μπέρδεμα με τις έννοιες value for money, value for my money/enduse και budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γενικά θεωρώ ότι καλό είναι να αγοράζεις ότι καλύτερο υπάρχει στα χρήματα που μπορείς να δώσεις. Τώρα ο 5600Χ έχει 106 ευρώ παραπάνω από τον 3600 οπότε προκειμένου αυτά τα 106 να πάνε σε σουβλάκια ή ποτά, καλύτερα στη cpu που θα κρατήσεις σίγουρα 3 χρόνια, ίσως και παραπάνω. Οπότε αυτά τα 106 δεν είναι πολλά τελικά σε βάθος 3+ ετών. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν κόβεις από πρωταρχικές ανάγκες, οπότε αν δεν έχεις τώρα τα 106 τότε περίμενε 2-3 μήνες, μάζεψε τα και πάρε τότε τον 5600Χ. Το θεωρώ λάθος να αγοράζεις προϊόντα 1 χρόνου πίσω ασχέτως αν η τελευταία γενιά είναι overkill για το τωρινό σου σύστημα, στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για +50,100,200 σε cpu και αν αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά, όταν στη παρούσα εκφυλισμένη αγορά οι κάρτες γραφικών έχουν τριπλή τιμή. Ότι θες μπορείς να πάρεις σε cpu αναλογικά με όσα θα δώσεις σε gpu. Ακόμα και 10900k/5900x κλπ δεν έχουν απαγορευτικό κόστος με αυτή τη λογική. Έχει καταστραφεί όλο το mainstream segment. Ή θα πάρεις apu ή θα δώσεις 2-3k+ για εφάμιλλες επιδόσεις με αυτές που έπαιρνες πριν 1-2 χρόνια με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vins είπε

Βρε δεν ξέρεις εσύ, δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα;

Εγώ σε rx570 -> rx580 -> 5700xt ήμουν με τον 1700 non x (gaming/workstation 40/60 χρήση).  Μάλλον όμως εντέλει έπρεπε να πάρω ενδιάμεσα τον 3600 γιατί ήταν vfm και να τον κρατήσω και για την τωρινη 3070, ασχέτως των χρήσεων που έκανα/κάνω.

Απλά υπάρχει μπέρδεμα με τις έννοιες value for money, value for my money/enduse και budget.

Κάνε ό,τι γουστάρεις ρε φίλε. Εγώ με την 570 καλά έκανα και πήγα στον 3600. Εσύ με την 3070 καλά έκανες επίσης. Τι προσπαθείς να αποδείξεις με τις ειρωνείες σε ένα φόρουμ τεχνολογίας δεν μπορώ να καταλάβω.  Υπάρχουν και καλύτερα πράγματα στη ζωή από το να ειρωνεύεσαι εδώ, get a life.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Κάνε ό,τι γουστάρεις ρε φίλε. Εγώ με την 570 καλά έκανα και πήγα στον 3600. Εσύ με την 3070 καλά έκανες επίσης. Τι προσπαθείς να αποδείξεις με τις ειρωνείες σε ένα φόρουμ τεχνολογίας δεν μπορώ να καταλάβω.  Υπάρχουν και καλύτερα πράγματα στη ζωή από το να ειρωνεύεσαι εδώ, get a life.

Όχι αδερφούλη, αυτά τα get a life άστα για αλλού. Εδώ, όπως ακριβώς είπες, είναι τεχνολογικό φόρουμ και όταν ακούγονται ανακρίβειες διορθώνονται.

Και σύμφωνα με τη δική σου λογική, εντέλει δεν έκανες καλά που πήγες στον 3600 με την 570. Αλλά βγήκες και ειπες αυτά που σε βολεύουν για την αγορά σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν ισχύουν και δε θα ισχύσουν επειδή το θέλεις εσύ! 

Simple as that, on your bike, get a life κλπ αγγλικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ads.png.6dd2c9ba01037277782c82e79687ff03.png

Μόλις τώρα, vins είπε

Βρε δεν ξέρεις εσύ, δεν το κατάλαβες μέχρι τώρα;

Εγώ σε rx570 -> rx580 -> 5700xt ήμουν με τον 1700 non x (gaming/workstation 40/60 χρήση).  Μάλλον όμως εντέλει έπρεπε να πάρω ενδιάμεσα τον 3600 γιατί ήταν vfm και να τον κρατήσω και για την τωρινη 3070, ασχέτως των χρήσεων που έκανα/κάνω.

Απλά υπάρχει μπέρδεμα με τις έννοιες value for money, value for my money/enduse και budget.

Θύμα και εσύ. Εγώ με 40€ πήρα celeron G και την πάει τάπα την 3090, εσύ έδωσες 300 να πάρεις 5600x. Πολύ κακό VFM 

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Όχι αδερφούλη, αυτά τα get a life άστα για αλλού. Εδώ, όπως ακριβώς είπες, είναι τεχνολογικό φόρουμ και όταν ακούγονται ανακρίβειες διορθώνονται.

Και σύμφωνα με τη δική σου λογική, εντέλει δεν έκανες καλά που πήγες στον 3600 με την 570. Αλλά βγήκες και ειπες αυτά που σε βολεύουν για την αγορά σου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν ισχύουν και δε θα ισχύσουν επειδή το θέλεις εσύ! 

Simple as that, on your bike, get a life κλπ αγγλικά! 

Παρασκευή βράδυ είναι και γουστάρεις ακόμα αντιπαράθεση, συνέχισε μόνος σου. Πολύ γεμάτη ζωή πρέπει να έχεις για να το συνεχίζεις πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Παρασκευή βράδυ είναι και γουστάρεις ακόμα αντιπαράθεση, συνέχισε μόνος σου. Πολύ γεμάτη ζωή πρέπει να έχεις για να το συνεχίζεις πάντως. 

Δε γουστάρω καμία αντιπαράθεση! Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση τους! 

Και κλασικά όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα προχωράμε σε προσωπική επίθεση! 

Παρασκευή βράδυ σου απαντάω, βλέπω/ακούω σειρά στα ισπανικά στο νετφλιξ, κάνω microtrading στο binance και απαντάω και στις ερωτήσεις της γυναίκας μου, οπότε ναι έχω αρκετά γεμάτη ζωή, αλλά είμαι μάλλον καλός στο multitasking, όπως ο 5600x!

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Δε γουστάρω καμία αντιπαράθεση! Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση τους! 

Και κλασικά όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα προχωράμε σε προσωπική επίθεση! 

Παρασκευή βράδυ σου απαντάω, βλέπω/ακούω σειρά στα ισπανικά στο νετφλιξ, κάνω microtrading στο binance και απαντάω και στις ερωτήσεις της γυναίκας μου, οπότε ναι έχω αρκετά γεμάτη ζωή, αλλά είμαι μάλλον καλός στο multitasking, όπως ο 5600x!

Kαι ο Celeron G τα κάνει αυτά άνετα


Καλά σκάω :P 

ads.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι ο Celeron G τα κάνει αυτά άνετα


Καλά σκάω :P 

ads.png

Όλα τα υπόλοιπα εκτός από το να απαντάει στις ερωτήσεις της γυναίκας μου. Quantum computer τρώει shutdown 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Κάνε ό,τι γουστάρεις ρε φίλε. Εγώ με την 570 καλά έκανα και πήγα στον 3600. Εσύ με την 3070 καλά έκανες επίσης. Τι προσπαθείς να αποδείξεις με τις ειρωνείες σε ένα φόρουμ τεχνολογίας δεν μπορώ να καταλάβω.  Υπάρχουν και καλύτερα πράγματα στη ζωή από το να ειρωνεύεσαι εδώ, get a life.

Τον cpu τον πήρες μαζί με την 570 ή την κάρτα την είχες και άλλαξες cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

 Εγώ με την 570 καλά έκανα και πήγα στον 3600. 

Τσου, δεν πήρες το value for money, που είναι ο 1600af στην περίπτωση σου..... 

Με την κάρτα που έχεις, ότι παραπάνω από 1600af είναι πεταμένα λεφτά, που θα μπορούσες να τα διαθέσεις για ενα μεγαλύτερο ssd να παίξεις και το NBA 2K21 που το έχεις παράπονο.

Ο 3600/10400f είναι value for money για κάρτες επιπέδου 5700xt.

Για δυνατότερες κάρτες είναι λίγο ποιο πολύπλοκο γιατί συνήθως προορίζονται για υψηλότερες αναλύσεις οθόνης.

Οπότε κάθε περίπτωση  είναι ξεχωριστή και έχει διαφορετικό value for money...

 

PS: Επίσης ο 5600x δεν είναι δίκαιο να συγκρίνεται με τον σκέτο 3600 αλλά με τον x. Και ας είναι για τα σκουπίδια ο 3600x.
Τι να κάνουμε, ξύπνησε και η ΑΜD και μας κάνει κολπάκια. Σου λέει πέρσι πήγε άπατο το στοίχημα Χ, θα σας δείξω εγώ, μονο 5600x εφέτο, να στρώσετε χαραχτήρα.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τι να κάνουμε, ξύπνησε και η ΑΜD και μας κάνει κολπάκια. Σου λέει πέρσι πήγε άπατο το στοίχημα Χ, θα σας δείξω εγώ, μονο 5600x εφέτο, να στρώσετε χαραχτήρα.... 

Από το πολύ στρώσιμο όμως πήγε ο κοσμάκης με τα μούτρα σε 10400(f) κλπ. Άσε που με την κατάσταση στις gpu, είναι σχεδόν αδύνατο να φτιάξεις σύνθεση μέχρι τα 800 χωρίς apu πλέον. Στο μόνο που τους δίνω δίκιο είναι ότι η TSMC έχει αρχίσει να χρεώνει χρυσάφι το wafer, ανεξαρτήτου πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γενικά θεωρώ ότι καλό είναι να αγοράζεις ότι καλύτερο υπάρχει στα χρήματα που μπορείς να δώσεις. Τώρα ο 5600Χ έχει 106 ευρώ παραπάνω από τον 3600 οπότε προκειμένου αυτά τα 106 να πάνε σε σουβλάκια ή ποτά, καλύτερα στη cpu που θα κρατήσεις σίγουρα 3 χρόνια, ίσως και παραπάνω. Οπότε αυτά τα 106 δεν είναι πολλά τελικά σε βάθος 3+ ετών. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν κόβεις από πρωταρχικές ανάγκες, οπότε αν δεν έχεις τώρα τα 106 τότε περίμενε 2-3 μήνες, μάζεψε τα και πάρε τότε τον 5600Χ. Το θεωρώ λάθος να αγοράζεις προϊόντα 1 χρόνου πίσω ασχέτως αν η τελευταία γενιά είναι overkill για το τωρινό σου σύστημα, στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις κάρτα..

Kαλά... Κι αυτοί που αγόρασαν 1600 το 2018 , για 5 χρόνια τον αγόρασαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...