Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Btw τα μπεντσάκια που σας υποσχέθηκα σήμερα δεν βγαίνουνε (μόλις γύρισα σπίτι από παραλία), οπότε από αύριο. 

Βασικά @Herald τα θες ακόμη ή σε κάλυψε ο @kkatzos;

Kανε και για μας βουτιά και άσε τα μπεντσάκια :P 

Έχω 3700x, κομπλέ είμαι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Kανε και για μας βουτιά και άσε τα μπεντσάκια :P 

Έχω 3700x, κομπλέ είμαι 

Απλώς σφίγγομαι λίγο με το deadline στο review της 3080ti και δεν μου βγαίνει ο χρόνος για ξήλωσε/ξαναστήσε... 

Υπο άλλες συνθήκες ξέρεις ότι δεν έχω θέμα. Αν και ούτως ή άλλως σε κάποια φάση θα το κάνω, γιατί πρέπει να έχω και νούμερα από τον 3700Χ με την νέα κάρτα. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Να υποθέσω μιλάς από την προσωπική σου εμπειρία με τη cpu, όπως μας έλεγες πριν κάτι μέρες?

Αν  όχι, αναφέρεσαι στα bench με τις αρχικές εκδόσεις του παιγνιδιού όπου για κάποιο περίεργο λόγο όλοι οι Ryzen επεξεργαστές ήταν κουτσοί και έπρεπε να μπλέξουν οι χρήστες με hex editors για να το φέρουν στα ίσα τους?

Όντως υπολείπεται οι 2700Χ πολύ των 5χχχ (και αρκετά των 3χχχ) και των αντίστοιχων γενιών 10η-11η Intel, αλλά της 6ης και 7ης?

Να υποθέσω ο 2700Χ stock (και stock cooler) και οι άλλοι με ότι τραβάνε πάνω τους τα platinum samples?

Ξέρουμε ότι 3700Χ > 2700Χ.

Δες αυτό που είναι από τον Μάιο μετά τα patches. Καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες με Psycho RT και οδήγηση after midnight σε άδειους δρόμους για να το κάνει όσο πιο GPU bottlenecked γίνεται. Αλλά τα cpu frame drops σε όχι ιδιαίτερα heavy σημεία φαίνονται(π.χ. 02:32).

Spoiler

 

Αυτά δεν υπάρχουν με 8700K/10600K oced. Πολύ σπάνια και γύρω στο 1-2% όλου του game.

Τελείως ενδεικτικό το παραπάνω. Υπάρχουν ένα σωρό άλλα με 3ΧΧΧ απ' όπου καταλαβαίνεις τι πάιζει και με 2700Χ. Επίσης το DF είχε ανεβάσει υλικό από CP και RT on.

Αναφορά σε κείμενο

Όντως υπολείπεται οι 2700Χ πολύ των 5χχχ (και αρκετά των 3χχχ) και των αντίστοιχων γενιών 10η-11η Intel, αλλά της 6ης και 7ης?

Ναι όταν κινείσαι/τρέχεις μέσα στην πόλη πεζός(π.χ. βγάζοντας side missions) 6700/7700 έχουν προβάδισμα. Στην οδήγηση γίνεται σφαγή ξεκινώντας από ~50fps συνήθως έως και worst case στα 25-30 καρέ. Ο 2700Χ θα είναι λίγο πιο πάνω και μόνο στο worst case που είναι unplayable ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάλι βρίσκεις τις αποδείξεις που σε βολεύουν (ναι, όπως έχεις πει το ντερνέτι είναι γεμάτο με οτιδήποτε) και κάνεις αναγωγές προς το συμπέρασμα που θέλεις.

Μπουζούκι ο αστυνομικός, με λίγα λόγια.

Εντελώς συμπτωματικά, παραλείπεις τα κομμάτια που δεν βολεύουν και εννοείται πως είναι αυτά που κάνουν τεράστια διαφορά.

Τί να σε κάμω που δεν έχω RTX κάρτα, να δούμε τι ισχύει 1:1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harvard unboxed μόνο. Όλα στοκ με power limits, μέτριες RAM, μπουκάλια σε GPU και τα σχετικά. Άντε και εις ανώτερα συγκριτικά με την εγγυημένη base frequency(3,7 Ghz)  των 10ΧΧΧK/11ΧΧΧK.

Meanwhile στο AMD reddit έχουν ξυπνήσει εδώ και καιρό(για τα παλιά μοντέλα πάντα). Ευτυχώς το ίδιο και η κόκκινη.

image.png.47f732573a1f41284a3a453022959ac9.png

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/oqnv8s/hub_ryzen_7_vs_core_i7_which_aged_best_3_year/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Harvard unboxed μόνο. Όλα στοκ με power limits, μέτριες RAM, μπουκάλια σε GPU και τα σχετικά. Άντε και εις ανώτερα συγκριτικά με την εγγυημένη base frequency(3,7 Ghz)  των 10ΧΧΧK/11ΧΧΧK.

To be fair το 90% του κόσμου έτσι τρέχει τα συστήματά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

To be fair το 90% του κόσμου έτσι τρέχει τα συστήματά του..

Είναι σαν να λες ότι το 90% απέχει χιλιόμετρα από τα score που αναρτώνται εδώ με oc και tweaked rams. Οπότε προς τι ο ενθουσιασμός και τα τεράστια μερίδια αγοράς με τους 1800/2700/3700Χ;

https://siliconlottery.com/pages/statistics

BTW, το 99% των 8700K πιάνει τα 4,9Ghz με λιγότερο από 1,39 τάση. Το 83% τα 5Ghz με λιγότερη ή ίση με 1,4. Safe για gaming με καλή ψύξη. Αντίστοιχα έχουμε τα 4,1-4,15 για τον 2700X. Βάλε και τις διαφορές από καλή xmp RAM(μέχρι τα 150€) σε αυτά που ήδη έβγαλε το hw unboxed. Ακυρώνουν όλα τα παλιά του benchmarks που μας έδειχνε διαφορές του 5-10% με το αντίστοιχο συμπέρασμα για vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν θες να βαρέσει ταβάνι infinity fabric. Εννοείται ότι το θέμα με usb , λύθηκε πριν 2,3 bios. Να σου πω την αλήθεια δεν το παρατήρησα ποτέ όμως αν κ το διάβασα αρκετά συχνά. Μέχρι 3800/1900mhz δεν έχει νόημα να τα κλείσουμε. Εγώ μόνο spread spectrum έχω στο off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Review του 5600G και 5700G

https://www.computerbase.de/2021-08/ryzen-5600g-5700g-igpu-game-benchmark-test/2/#diagramm-performancerating-avg-fps-1920-1080

Λοιπόν από το review βγαίνει το συμπέρασμα ότι με τις τωρινές τιμές στις κάρτες γραφικών, ο 5600G αν έρθει στα 250 Ευρώ είναι το απόλυτο VFM γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις από ένα συνδυασμό Core i5 10400F + GTX1030 στα ίδια λεφτά.

1080p-average-fps.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι πολύ καλός. Εγώ γενικά ήμουν προκατειλημμένος όσον αφορά το gaming με APU αλλά σε e-sports με medium-lows που παίζεις έτσι και αλλιώς, είναι μια χαρά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Review του 5600G και 5700G

https://www.computerbase.de/2021-08/ryzen-5600g-5700g-igpu-game-benchmark-test/2/#diagramm-performancerating-avg-fps-1920-1080

Λοιπόν από το review βγαίνει το συμπέρασμα ότι με τις τωρινές τιμές στις κάρτες γραφικών, ο 5600G αν έρθει στα 250 Ευρώ είναι το απόλυτο VFM γιατί έχει καλύτερες επιδόσεις από ένα συνδυασμό Core i5 10400F + GTX1030 στα ίδια λεφτά.

1080p-average-fps.png

Looks at 4650G που κυκλοφορεί εδώ και κάνα χρόνο Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...