Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επόμενη γενια  (εννοω μετα τη σειρά 5xxx) ξερουμε πότε θα βγει?

Εχει ανακοινωθεί κάτι? Εχει περασει πανω απο ένας χρονο που κυκλοφορησαν οι 5600,5700,5800 κτλ , αρα λογικά κάπου συντομα να περιμένουμε καινούργια σειρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, veider είπε

Η επόμενη γενια  (εννοω μετα τη σειρά 5xxx) ξερουμε πότε θα βγει?

Εχει ανακοινωθεί κάτι? Εχει περασει πανω απο ένας χρονο που κυκλοφορησαν οι 5600,5700,5800 κτλ , αρα λογικά κάπου συντομα να περιμένουμε καινούργια σειρα? 

Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα. Νομίζω η AMD περιμένει να δει τι θα καταφέρει η Intel με Alder Lake και μετά θα κάνει την κίνησή της.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση: Είναι αρκετή η Arctic Freezer 34 eSports Duo για τον 5900Χ;

Δεν θα κάνω manual oc, μόνο το "αυτόματο" με το PBO, και δεν θέλω τις τεράστιες ψύκτρες όπως είναι η Dark Rock Pro 4 ή η Noctua NH-D15 κλπ.

Δεν θέλω υδρόψυξη, και δεν θέλω τεράστια αερόψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Παιδιά μια ερώτηση: Είναι αρκετή η Arctic Freezer 34 eSports Duo για τον 5900Χ;

Δεν θα κάνω manual oc, μόνο το "αυτόματο" με το PBO, και δεν θέλω τις τεράστιες ψύκτρες όπως είναι η Dark Rock Pro 4 ή η Noctua NH-D15 κλπ.

Δεν θέλω υδρόψυξη, και δεν θέλω τεράστια αερόψυκτρα.

Ε αν δεν θες υδρόψυξη ή μεγάλη αερόψηξη γιατί πήρες τον 5900Χ; Όχι ότι θα έχει πρόβλημα αλλά δεν θα πάει και πολύ μακριά με το PBO. Εδώ ο 5600Χ μου χτυπάει 80άρια με PBO και έχω και καλύτερη ψήκτρα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ε αν δεν θες υδρόψυξη ή μεγάλη αερόψηξη γιατί πήρες τον 5900Χ; Όχι ότι θα έχει πρόβλημα αλλά δεν θα πάει και πολύ μακριά με το PBO. Εδώ ο 5600Χ μου χτυπάει 80άρια με PBO και έχω και καλύτερη ψήκτρα..

Δεν τον πήρα ακόμα, ετοιμάζομαι, και δεν θέλω ούτε υδρόψυξη ούτε τεράστια αερόψυξη. Οπότε κατέληξα στην Arctic Freezer 34 eSports Duo που είπα παραπάνω, αλλά θέλω να μάθω αν θα είναι επαρκής.

Το κουτί μου είναι τεράστιο με εξαιρετικό air flow, τώρα έχω custom υδρόψυξη στον 4770Κ με δύο ψυγεία, αλλά πλέον θέλω να πάω σε άλλα. Τα 80άρια που λες δεν με χαλούν, είναι το απώτατο όριο θεωρώ. Αρκεί να μην πιάνουμε 90άρια και να περνάει OCCT μαζί με FurMark ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Δεν τον πήρα ακόμα, ετοιμάζομαι, και δεν θέλω ούτε υδρόψυξη ούτε τεράστια αερόψυξη. Οπότε κατέληξα στην Arctic Freezer 34 eSports Duo που είπα παραπάνω, αλλά θέλω να μάθω αν θα είναι επαρκής.

Το κουτί μου είναι τεράστιο με εξαιρετικό air flow, τώρα έχω custom υδρόψυξη στον 4770Κ με δύο ψυγεία, αλλά πλέον θέλω να πάω σε άλλα. Τα 80άρια που λες δεν με χαλούν, είναι το απώτατο όριο θεωρώ. Αρκεί να μην πιάνουμε 90άρια και να περνάει OCCT μαζί με FurMark ταυτόχρονα.

80άρια στον 5600Χ που πάει μέχρι 120w. O 5900X είναι άλλη ιστορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

80άρια στον 5600Χ που πάει μέχρι 120w. O 5900X είναι άλλη ιστορία..

Άρα μου λες ότι δεν φτάνει η Arctic; Ή υδρόψυξη ή τεράστια αερόψυξη;

Η αλήθεια είναι ότι με χαλάει τώρα αρκετά αυτό.

EDIT: Να προσθέσω ότι στην αερόψυξη παίζει μεγάλο ρόλο και το airflow του κουτιού. Μήπως το δικό σου δεν έχει άριστο airflow και βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες;

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Άρα μου λες ότι δεν φτάνει η Arctic; Ή υδρόψυξη ή τεράστια αερόψυξη;

Η αλήθεια είναι ότι με χαλάει τώρα αρκετά αυτό.

Κοίτα, δεν έχω 5900Χ αλλά με βάση τον 5600Χ και την δική μου ψήκτρα που είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της arctic (έχω βάλει και εγώ 2ο ανεμιστήρα για push pull) και έχω και θεωρητικά την καλύτερη πάστα (kryonaut) εκτιμώ ότι δεν θα είναι αρκετή για PBO. Βέβαια το κουτί μου έχει σάπιο airflow αλλά και πάλι λίγο μου φαίνεται μία 12άρα ψήκτρα για να pushάρεις τον 5900Χ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Κοίτα, δεν έχω 5900Χ αλλά με βάση τον 5600Χ και την δική μου ψήκτρα που είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της arctic (έχω βάλει και εγώ 2ο ανεμιστήρα για push pull) και έχω και θεωρητικά την καλύτερη πάστα (kryonaut) εκτιμώ ότι δεν θα είναι αρκετή για PBO. Βέβαια το κουτί μου έχει σάπιο airflow αλλά και πάλι λίγο μου φαίνεται μία 12άρα ψήκτρα για να pushάρεις τον 5900Χ..

Κάτσε γιατί με τα edit θα τα κάνουμε θάλασσα. Έκανα edit παραπάνω και το βάζω και εδώ για να συνεχίσουμε την κουβέντα: Να προσθέσω ότι στην αερόψυξη παίζει μεγάλο ρόλο και το airflow του κουτιού. Μήπως το δικό σου δεν έχει άριστο airflow και βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες;

Επομένως έχεις ένα σημαντικό αρνητικό παράγοντα που σε κρατάει πίσω. Έχω και τον 2600 με την απλή Arctic Freezer 34 eSports, και στα stress tests που σου είπα πήγε λίγο πάνω από 70, και σε κουτί με μέτριο aif flow.

Θέλω να πω ότι στην αερόψυξη το airflow παίζει τεράστιο ρόλο, αφού δεν αφήνει την ψύκτρα να "μαζέψει" θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια το θηρίο (5900) με auto pbo θα ορίσεις 75C limit temp. και βλέπεις. Στις διαστάσεις 2Χ120 που είναι η ψύκτρα σου θα μπορούσες να βάλεις την noctua NH-U12A

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Κάτσε γιατί με τα edit θα τα κάνουμε θάλασσα. Έκανα edit παραπάνω και το βάζω και εδώ για να συνεχίσουμε την κουβέντα: Να προσθέσω ότι στην αερόψυξη παίζει μεγάλο ρόλο και το airflow του κουτιού. Μήπως το δικό σου δεν έχει άριστο airflow και βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες;

Επομένως έχεις ένα σημαντικό αρνητικό παράγοντα που σε κρατάει πίσω. Έχω και τον 2600 με την απλή Arctic Freezer 34 eSports, και στα stress tests που σου είπα πήγε λίγο πάνω από 70, και σε κουτί με μέτριο aif flow.

Θέλω να πω ότι στην αερόψυξη το airflow παίζει τεράστιο ρόλο, αφού δεν αφήνει την ψύκτρα να "μαζέψει" θερμοκρασία.

ε και εμένα ο 2600 τόσο πήγαινε. αλλά βρε συ άλλο 2600, άλλο 5600Χ, άλλο 5900Χ. Εγώ για τον 5900Χ δεν θα έπαιρνα την duo πάντως, είναι μικρή. Αλλά ας πει και κάποιος άλλος γνώμη που έχει τον 5900Χ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Παιδιά μια ερώτηση: Είναι αρκετή η Arctic Freezer 34 eSports Duo για τον 5900Χ;

Δεν θα κάνω manual oc, μόνο το "αυτόματο" με το PBO, και δεν θέλω τις τεράστιες ψύκτρες όπως είναι η Dark Rock Pro 4 ή η Noctua NH-D15 κλπ.

Δεν θέλω υδρόψυξη, και δεν θέλω τεράστια αερόψυκτρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάψει να χρησιμοποιώ το PBO. Η διαφορά που δίνει είναι περίπου 5%, δεν αξίζει από τα 140W να πηγαίνεις στα 200W για αυτό το 5%. Τρέχω stock και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 66 βαθμούς με H110i AIO. Ryzen 5900X με IF 1900.

Αν δε χρησιμοποιηθεί PBO, μια χαρά φτάνει η Arctic Duo. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Mε γεια το θηρίο (5900) με auto pbo θα ορίσεις 75C limit temp. και βλέπεις. Στις διαστάσεις 2Χ120 που είναι η ψύκτρα σου θα μπορούσες να βάλεις την noctua NH-U12A

 

18 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Noctua  NH-U12A όπως προτείνει και ο nickOlis αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα έχω την εντύπωση ότι θα βγάλει full black μέχρι τέλος του έτους

Noctua με αυτό το σκατουλί εμετί χρώμα δεν βάζω που να με μαστιγώσεις με φραγγέλιο. Πραγματικά ποιος διεστραμμένος εγκέφαλος σκέφτηκε αυτό το χρώμα, δεν μπορώ να διανοηθώ. Άσε που η τιμή της είναι εξωφρενική, 100+ αυτή τη στιγμή.

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ έχω πάψει να χρησιμοποιώ το PBO. Η διαφορά που δίνει είναι περίπου 5%, δεν αξίζει από τα 140W να πηγαίνεις στα 200W για αυτό το 5%. Τρέχω stock και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 66 βαθμούς με H110i AIO. Ryzen 5900X με IF 1900.

Αν δε χρησιμοποιηθεί PBO, μια χαρά φτάνει η Arctic Duo. 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Άρα το πιθανότερο είναι ότι πάμε στην Arctic και άμα τα βρούμε σκούρα, βλέπουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...