Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον 5600x με την coolermaster hyper 212 evo και θα σου έλεγα και εγώ το ίδιο, ότι δηλαδή δεν αξίζει το pbo, γιατί ανεβάζει τη κατανάλωση και τη θερμοκρασία κατά πολύ χωρίς ουσιαστικά να κερδίζεις κάτι. Τώρα τον έχω στα 4.5ghz σταθερα με 1.22v και έχω καλύτερες θερμοκρασίες από ποτέ αλλά και καλύτερη απόδοση από ότι με pbo +200. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ έχω πάψει να χρησιμοποιώ το PBO. Η διαφορά που δίνει είναι περίπου 5%, δεν αξίζει από τα 140W να πηγαίνεις στα 200W για αυτό το 5%. Τρέχω stock και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 66 βαθμούς με H110i AIO. Ryzen 5900X με IF 1900.

Αν δε χρησιμοποιηθεί PBO, μια χαρά φτάνει η Arctic Duo. 

Και εγώ. Τα 200 πως προκύπτουν ; 190W πάω με το ανούσιο prime, διαφορετικά 142-144W με avx2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Και εγώ. Τα 200 πως προκύπτουν ; 190W πάω με το ανούσιο prime, διαφορετικά 142-144W με avx2

192 έβαζα PPT και το έπιανε με διάφορα workloads, πχ HEVC encoding.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ε αν δεν θες υδρόψυξη ή μεγάλη αερόψηξη γιατί πήρες τον 5900Χ; Όχι ότι θα έχει πρόβλημα αλλά δεν θα πάει και πολύ μακριά με το PBO. Εδώ ο 5600Χ μου χτυπάει 80άρια με PBO και έχω και καλύτερη ψήκτρα..

Σε τι χρήση χτυπάς 80ααρια? 

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Παιδιά μια ερώτηση: Είναι αρκετή η Arctic Freezer 34 eSports Duo για τον 5900Χ;

Δεν θα κάνω manual oc, μόνο το "αυτόματο" με το PBO, και δεν θέλω τις τεράστιες ψύκτρες όπως είναι η Dark Rock Pro 4 ή η Noctua NH-D15 κλπ.

Δεν θέλω υδρόψυξη, και δεν θέλω τεράστια αερόψυκτρα.

Τι χρήση θα κάνεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

 

Noctua με αυτό το σκατουλί εμετί χρώμα δεν βάζω που να με μαστιγώσεις με φραγγέλιο. Πραγματικά ποιος διεστραμμένος εγκέφαλος σκέφτηκε αυτό το χρώμα, δεν μπορώ να διανοηθώ. Άσε που η τιμή της είναι εξωφρενική, 100+ αυτή τη στιγμή.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Άρα το πιθανότερο είναι ότι πάμε στην Arctic και άμα τα βρούμε σκούρα, βλέπουμε. :)

Αυτό το φανακι με το σκατι χρώμα μοιράζει κηδείες ακόμα από θέμα ψύξης αν δεν σου αρέσει είναι άλλο θέμα 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Τι χρήση θα κάνεις ? 

Όχι παιχνίδια. Επεξεργασία φωτογραφίας, λίγο βίντεο, πολλά VMs ταυτόχρονα, και γενικώς πάρα πολύ multi-tasking, σε δύο οθόνες.

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Αυτό το φανακι με το σκατι χρώμα μοιράζει κηδείες ακόμα από θέμα ψύξης αν δεν σου αρέσει είναι άλλο θέμα 

 

Κανείς δεν αμφισβήτησε την απόδοσή της, είναι κορυφαία, το ξέρουμε ευχαριστώ πολύ, αλλά ακριβώς αυτό είναι το θέμα, το χρώμα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0lis είπε

Mε γεια το θηρίο (5900) με auto pbo θα ορίσεις 75C limit temp. και βλέπεις. Στις διαστάσεις 2Χ120 που είναι η ψύκτρα σου θα μπορούσες να βάλεις την noctua NH-U12A

Οπότε αντί για 40€, να δώσει 110€ για τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν είναι ίδιες να μην δώσει, αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

image.png.29631238feb0e406e3fe9b6177389fe2.png

22 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Όχι παιχνίδια. Επεξεργασία φωτογραφίας, λίγο βίντεο, πολλά VMs ταυτόχρονα, και γενικώς πάρα πολύ multi-tasking, σε δύο οθόνες.

 

Αν την έχεις ήδη την ψύκτρα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.  Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορείς να ξεζουμίσεις τόσο τον 5900 ώστε να τον ζορίσει η Arctic.... 
Από την άλλη όταν υπάρχει με 75€ https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html που και μαζεμένη υδρόψυξη είναι και χωράει παντού, δεν ξέρω αν θα αγόραζα την esports για τον 5900.... 

By the way duo έχω και εγώ στον 2700x (125w μπουρούχα), πάνω απο 70 δεν έχω δει, με pbo on 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leros2004 είπε

Σε τι χρήση χτυπάς 80ααρια?

blender (που είναι και εύλογη χρήση και για 5900Χ) με PBO. Βέβαια με 25-26 ambient, τις επόμενες μέρες που θα πέσει η Τ θα είναι καλύτερα.

9 ώρες πριν, leros2004 είπε

Οπότε αντί για 40€, να δώσει 110€ για τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω ? 

καλά στα 110 δεν αξίζει με τίποτα η u12Α, αφού τόσο κάνει η d-15..

9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Κανείς δεν αμφισβήτησε την απόδοσή της, είναι κορυφαία, το ξέρουμε ευχαριστώ πολύ, αλλά ακριβώς αυτό είναι το θέμα, το χρώμα της.

πλέον η noctua βγάζει και μαύρες

10 ώρες πριν, xartemporas είπε

Έχω τον 5600x με την coolermaster hyper 212 evo και θα σου έλεγα και εγώ το ίδιο, ότι δηλαδή δεν αξίζει το pbo, γιατί ανεβάζει τη κατανάλωση και τη θερμοκρασία κατά πολύ χωρίς ουσιαστικά να κερδίζεις κάτι. Τώρα τον έχω στα 4.5ghz σταθερα με 1.22v και έχω καλύτερες θερμοκρασίες από ποτέ αλλά και καλύτερη απόδοση από ότι με pbo +200. 

χάνεις όμως 150Mhz από το stock single thread boost +200 αν έβαζες και boost override. Εγώ με pbo + curve optimizer + boost override χτυπάω λίγο πάνω από 4,5 σε blender και 4,8 σε games και παίζω και με τα FIT voltages που έχεις μεγαλύτερη σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nick0lis είπε

Αν είναι ίδιες να μην δώσει, αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

Δεν πρόκειται να δει ποτέ τα boost clock με την Artic duo ούτε με αίτηση 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμιζουν θερμοκρασίες fx οι σειρά 5 η κάνω λάθος.Εχω τον 3800 με υδροψυξη manual overclock στα 4.2 και 1.20V και σε idle ειμαι στος 40c maximum σε stress test 64 με 65.Θα μου πεις αλλο η μια σειρά αλλο η αλλη αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Θυμιζουν θερμοκρασίες fx οι σειρά 5 η κάνω λάθος.Εχω τον 3800 με υδροψυξη manual overclock στα 4.2 και 1.20V και σε idle ειμαι στος 40c maximum σε stress test 64 με 65.Θα μου πεις αλλο η μια σειρά αλλο η αλλη αλλα οκ

Οι fx μια χαρα θερμοκρασιες ειχανε, με μια αεροψυξη της πλακας εκανε peak στους 65 ο fx8350. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mxhHUC7G57c7vpejwKZyXf.jpg.658236e797c1494da67950a893d2dc25.jpg

Μια χαρά φυσιολογικές Τ είναι ακόμα και τα 80άρια και τα 85άρια. Δεν παθαίνουν τίποτα τα cpu. Και με την duo εντάξει θα είναι ο 5900Χ σε stock απλά με PBO δεν θα μπορείς να pushάρεις και πολύ γι' αυτό είπα ότι δεν θα την έπαιρνα με αυτό το CPU. Γενικά θέλω να παίρνω τα πάντα από το cpu, να μπορεί δηλαδή το PPT να πάει όσο γίνεται χωρίς να τον κόβουν οι Τ. But that's just me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...