Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

mxhHUC7G57c7vpejwKZyXf.jpg.658236e797c1494da67950a893d2dc25.jpg

Μια χαρά φυσιολογικές Τ είναι ακόμα και τα 80άρια και τα 85άρια. Δεν παθαίνουν τίποτα τα cpu. Και με την duo εντάξει θα είναι ο 5900Χ σε stock απλά με PBO δεν θα μπορείς να pushάρεις και πολύ γι' αυτό είπα ότι δεν θα την έπαιρνα με αυτό το CPU. Γενικά θέλω να παίρνω τα πάντα από το cpu, να μπορεί δηλαδή το PPT να πάει όσο γίνεται χωρίς να τον κόβουν οι Τ. But that's just me.

Το "πολύ" είναι ένα 5% max σε απόδοση, για σχεδόν 50% πάνω σε κατανάλωση. Δεν έχει νόημα. Είπες πας 4500 σε Blender με τέρμα το PBO, σε stock πόσο πας; Λογικά στα 4325 με 4350, οπότε η διαφορά είναι 3,5%. Σιγά το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το "πολύ" είναι ένα 5% max σε απόδοση, για σχεδόν 50% πάνω σε κατανάλωση. Δεν έχει νόημα. Είπες πας 4500 σε Blender με τέρμα το PBO, σε stock πόσο πας; Λογικά στα 4325 με 4350, οπότε η διαφορά είναι 3,5%. Σιγά το κέρδος.

Σε stock 4250 με XMP. Με tuned 3800 και 1,1 vsoc που τρώει από cpu budget πάει πιο κάτω το all core. Γενικά stock + XMP vs PBO + 3800 + CO + boost override είδα ~+7% σε όλα τα multicore benchamarks (cinebench, blender, corona, κτλ), καμιά 10αριά που έτρεξα. Ναι δεν είναι πολύ αλλά κλάιν, οι Τ έτσι και αλλιώς μια χαρά είναι, ειδικά τώρα που πέφτει και η ambient.

Υ.Γ. Σε βαριά games στο cpu τύπου CP77/AC είναι too close for comfort τα 76w PPT που έχει by default. Οπότε κάποιος καλό είναι να βάλει έστω PPT 80-85 και TDC/EDC stock αν δεν θέλει να ασχοληθεί με PBO..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Σε stock 4250 με XMP. Με tuned 3800 και 1,1 vsoc που τρώει από cpu budget πάει πιο κάτω το all core. Γενικά stock + XMP vs PBO + 3800 + CO + boost override είδα ~+7% σε όλα τα multicore benchamarks (cinebench, blender, corona, κτλ), καμιά 10αριά που έτρεξα. Ναι δεν είναι πολύ αλλά κλάιν, οι Τ έτσι και αλλιώς μια χαρά είναι, ειδικά τώρα που πέφτει και η ambient.

4250 για stock + xmp είναι λίγο σε σχέση με τα review που έχω δει. Στο gamers nexus ήταν σταθερά 4325-4350 σε Blender. Ίσως έχεις μητρική που αναφέρει μεγαλύτερη τιμή ρεύματος από το πραγματικό όπως κάνει η δική μου (MSI X570 Unify). Αν θες κάνε μια δοκιμή stock + IF 1900 vs το current setup σου, η διαφορά δε νομίζω να είναι πάνω από 4%. Επίσης όταν το κάνεις αυτό, δες τι δείχνει το HWINFO64 στο power reporting deviation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, malakudi είπε

4250 για stock + xmp είναι λίγο σε σχέση με τα review που έχω δει. Στο gamers nexus ήταν σταθερά 4325-4350 σε Blender. Ίσως έχεις μητρική που αναφέρει μεγαλύτερη τιμή ρεύματος από το πραγματικό όπως κάνει η δική μου (MSI X570 Unify). Αν θες κάνε μια δοκιμή stock + IF 1900 vs το current setup σου, η διαφορά δε νομίζω να είναι πάνω από 4%. Επίσης όταν το κάνεις αυτό, δες τι δείχνει το HWINFO64 στο power reporting deviation.

Έχει σχέση και η ambient βέβαια. Εγώ από τότε που τον πήρα (από τον Μάιο) δεν τον έχω τρέξει ποτέ σε 20-21 ambient που τρέχει ο GN. Σε κάνα μήνα που θα πέσει τόσο θα δω που πάει. Αλλά δεν έχει διαφορά, γιατί αντίστοιχα θα ανεβαίνει και η συχνότητα με PBO λόγω καλύτερης ambient.

Θα κοιτάξω και αυτό με το power reporting deviation.

edit: 115% δείχνει το power reporting deviation στο cinebench

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το "πολύ" είναι ένα 5% max σε απόδοση, για σχεδόν 50% πάνω σε κατανάλωση. Δεν έχει νόημα. Είπες πας 4500 σε Blender με τέρμα το PBO, σε stock πόσο πας; Λογικά στα 4325 με 4350, οπότε η διαφορά είναι 3,5%. Σιγά το κέρδος.

Αναλογα το cpu, ο 5950x παει απο 3850 στα 4450, η διαφορα ειναι περιπου στο 15%, αλλα και παλι με 50% περισσοτερο ρευμα και φυσικα πας απο τους 60 στους 80 φευγα.

Υποθετω για τους single ccd, για τον 5600x των 65w θα κανει καποια διαφορα το pbo, για τον 5800x απο την αλλη με stock power limit 105w, ειδη θα βαραει 4600 σε 100% load, οπως και 80αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Θα κοιτάξω και αυτό με το power reporting deviation.

edit: 115% δείχνει το power reporting deviation στο cinebench

Σε στοκ ή σε PBO; Σε στοκ πρέπει να το δεις (και με LLC auto αν το έχεις αλλάξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε στοκ ή σε PBO; Σε στοκ πρέπει να το δεις (και με LLC auto αν το έχεις αλλάξει).

και σε stock και σε PBO 115% δείχνει σε cinebenchr15. Έχω LLC2 στο vsoc όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

και σε stock και σε PBO 115% δείχνει σε cinebenchr15. Έχω LLC2 στο vsoc όμως.

Στο Vsoc δεν έχει σημασία. Έχει η B450 Tomahawk το μενού που έχει η δικιά μου; Advanced CPU Configuration -> CPU VDD_Soc Current Optimization -> το αλλάζουμε από Auto σε Custom Setting -> Εμφανίζεται η επιλογή CPU VDD Full scale current

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Στο Vsoc δεν έχει σημασία. Έχει η B450 Tomahawk το μενού που έχει η δικιά μου; Advanced CPU Configuration -> CPU VDD_Soc Current Optimization -> το αλλάζουμε από Auto σε Custom Setting -> Εμφανίζεται η επιλογή CPU VDD Full scale current

 

Ναι το έχει. Και μετά; Τα αφήνω auto αυτά τα 4 που εμφανίζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 5600X έχει ProcHot στους 95C ενώ ο 5900Χ στους 105. Όσο ποιο μεγάλο είναι το Prochot τόσο ποιο πολύ θα boostarei το CPU

4 hours ago, alldaynews said:

Θυμιζουν θερμοκρασίες fx οι σειρά 5 η κάνω λάθος.Εχω τον 3800 με υδροψυξη manual overclock στα 4.2 και 1.20V και σε idle ειμαι στος 40c maximum σε stress test 64 με 65.Θα μου πεις αλλο η μια σειρά αλλο η αλλη αλλα οκ

65C στο P95?

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ναι το έχει. Και μετά; Τα αφήνω auto αυτά τα 4 που εμφανίζονται;

Άλλαξε το CPU VDD Full scale current, βάλτο για αρχή 216Α (τόσο είναι το σωστό max στη δική μου για 5900X) και δοκίμασε πάλι να δεις πόσο είναι μετά την αλλαγή το power reporting deviation. Αν είναι από 100 ως 103% είσαι ΟΚ. Αν είναι > 105%, το μειώνεις πιο χαμηλά (πχ 210Α). Αν είναι < 100%, το αυξάνεις (πχ 220Α).

Αυτή η τιμή ορίζει πόσα Amp είναι η τιμή FFFF που δίνει το ρεύμα στο telemetry του CPU από το motherboard. Αν το reporting deviation είναι 115%, σημαίνει πως ενώ η μητρική πχ δίνει 80Α, ο επεξεργαστής το βλέπει σαν 92Α (και άρα κλοκάρει χαμηλότερα). Αντίστοιχα, κάποιες μητρικές ανέφεραν μικρότερο νούμερο, πχ 90%, οπότε ενώ η μητρική ανέφερε 80A, ο επεξεργαστής το έβλεπε σαν 72A και έτσι κλόκαρε παραπάνω.

Η μέτρηση έχει νόημα μόνο σε στοκ ή σε PBO με το scalar 1X. Αν πειράξεις το scalar, τότε η μέτρηση αυτή δεν έχει νόημα. Οπότε μη το κάνεις fine tune σε PBO με scalar != 1.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

190A ήθελε και είναι 100.5-102.5% και boost-άρει λίγο πάνω από 4,3 σε stock στο blender.

Κανονικά αυτά έπρεπε να ήταν σωστά εξ' αρχής. Ο περισσότερος κόσμος απλά ενεργοποιεί το XMP και δεν ξέρει τίποτα άλλο απ' το bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yiannis1991 said:

190A ήθελε και είναι 100.5-102.5% και boost-άρει λίγο πάνω από 4,3 σε stock στο blender.

Κανονικά αυτά έπρεπε να ήταν σωστά εξ' αρχής. Ο περισσότερος κόσμος απλά ενεργοποιεί το XMP και δεν ξέρει τίποτα άλλο απ' το bios..

Ένα +/- 5% είναι νορμαλ. Νομίζω οτι είναι το BIOS σου γιατί στην Max το PRD είναι σωστό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

190A ήθελε και είναι 100.5-102.5% και boost-άρει λίγο πάνω από 4,3 σε stock στο blender.

Κανονικά αυτά έπρεπε να ήταν σωστά εξ' αρχής. Ο περισσότερος κόσμος απλά ενεργοποιεί το XMP και δεν ξέρει τίποτα άλλο απ' το bios..

Τα BIOS φταίνε - βασικά σε κάποιο  παλιότερο AGESA ή με τους Zen 2 πιθανότατα ήταν σωστά και έφυγε από το βέλτιστο με τα νέα AGESA. Τώρα είναι σωστά, εκεί στα 4325 με 4350 κλοκάρει σε στοκ. Όταν πέσει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος ίσως πας 4350-4375.

Τώρα που το άλλαξες, μπορείς να συγκρίνεις και τη διαφορά stock (+ IF 1900) vs PBO + curve optimizer + IF 1900. Πιστεύω θα είναι max 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το CPU VDD Full scale current πρέπει να είναι στο 100% όταν τρέχουμε cb 20-23? Έχω 5800Χ και είναι τώρα με edc 130 στο 90%. Σε παιχνίδια είναι 95-105%

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...