Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Devastor είπε

Είναι σε frankestein bios ρε, πάντως όποιος παίζει με curve καλύτερα να κάνει τα steps άνα 2 και οχι 5

A, σε παρακαλώ...πώς μιλάς έτσι?

Frankenstein είναι το σύστημα, το BIOS είναι μια χαρά "leaked", απλά με παλιό/παμπάλαιο AGESA κι έχει μείνει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/9/2021 στις 1:00 ΜΜ, xartemporas είπε

Στο Power reporting deviation ειδα μεχρι 119% στο cinebench και 129% στο Prime95. Εχω την asus x470-f gaming και τον 5600x και δεν υπαρχει η ρυθμιση CPU VDD_Soc Current Optimization στο bios... 🤔 Δεν εχω βεβαια βαλει το τελευταιο bios με το τελευταιο agesa, θα δοκιμασω να το βαλω μηπως δω διαφορά.

Με το νεο bios ειμαι γυρω στο 107% πανω κατω , οποτε κομπλέ. Παντως η συγκεκριμενη ρυθμιση δεν υπαρχει στο Bios της μητρικης μου ετσι ωστε να το πειραξω και να το βελτιωσω λιγο ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 11:48 ΠΜ, yiannis1991 είπε

 Οπότε κάποιος καλό είναι να βάλει έστω PPT 80-85 και TDC/EDC stock αν δεν θέλει να ασχοληθεί με PBO..

To δοκίμασα τελικά.

Όλα τα ΜΒ limits auto (ουσιαστικά default), μόνο το PPT στο 80 (να σιγουρευτώ ότι όλα λειτουργούν σωστά στο δύστροπο σύστημά μου).

Βλέπω κάποια κέρδη σε CBR20/23, ανεβαίνει το effective clock. Δυστυχώς, το BIOS δεν στέλνει στο HWinfo ότι πρέπει, δεν έω τρόπο να ξέρω τι πιάνω σε limits (άλλο πρόγραμμα?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Πέτρος said:

To δοκίμασα τελικά.

Όλα τα ΜΒ limits auto (ουσιαστικά default), μόνο το PPT στο 80 (να σιγουρευτώ ότι όλα λειτουργούν σωστά στο δύστροπο σύστημά μου).

Βλέπω κάποια κέρδη σε CBR20/23, ανεβαίνει το effective clock. Δυστυχώς, το BIOS δεν στέλνει στο HWinfo ότι πρέπει, δεν έω τρόπο να ξέρω τι πιάνω σε limits (άλλο πρόγραμμα?).

Ryzen Master αλλά δεν νομίζω να κάνει report τα σωστά limits 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ryzen Master αλλά δεν νομίζω να κάνει report τα σωστά limits 

Ακριβώς τα ίδια βγάζει (όποτε λειτουργεί και δεν κλωτσάει), δεν τα βλέπει σωστά, είναι θέμα BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

@Πέτρος εσύ τα έβαλες 740ppt, 480tdc, 650edc ή σε auto είναι ;

 

ΡΡΤ εγώ έχω βάλει 80, τα υπόλοιπα είναι auto (0, σε Asrock), από τα MB limits που αναφέρει κι ο @elpenor.

Ακόμα κι αν έχω απενεργοποιημένες τις σχετικές επιλογές, τα ίδια μου εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά κουράστηκα να κάνω συνέχεια reset το pc μου, και είπα να δοκιμάσω το rma. Βρίσκομαι ακόμα στην αρχή, έστειλα κάτι φωτογραφίες, απόδειξη, και καμιά 10αριά καταγραφές από τα κολλήματα, και περιμένω.

Τι θα συμβεί μετά; Έχει κανείς εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

@petasis

 

 

@Πέτρος Ίσως με το auto να μπερδεύονται, Εγώ θα έκανα δοκιμή 120-90-120

Θα δοκιμάσω, αλλά γιατί τόσο ψηλά το ppt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, petasis είπε

Άσχετο, αλλά κουράστηκα να κάνω συνέχεια reset το pc μου, και είπα να δοκιμάσω το rma. Βρίσκομαι ακόμα στην αρχή, έστειλα κάτι φωτογραφίες, απόδειξη, και καμιά 10αριά καταγραφές από τα κολλήματα, και περιμένω.

Τι θα συμβεί μετά; Έχει κανείς εμπειρία;

Προσπάθησα να βρω στις προηγούμενες σελίδες τι μητρική και τι RAM έχεις (θυμάμαι ότι ήταν κάποια flagship και ότι έχεις 4Χ32gb) αλλά θα ήθελα για στατιστικούς λόγους να ξέρω τις μάρκες και τα μοντέλα.

Πληροφοριακά οι 5950Χ με 128GB ECC που νοικιάζω από την Hetzner δουλεύουν άψογα εδώ και μήνες χωρίς restart.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...