Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Προσπάθησα να βρω στις προηγούμενες σελίδες τι μητρική και τι RAM έχεις (θυμάμαι ότι ήταν κάποια flagship και ότι έχεις 4Χ32gb) αλλά θα ήθελα για στατιστικούς λόγους να ξέρω τις μάρκες και τα μοντέλα.

Πληροφοριακά οι 5950Χ με 128GB ECC που νοικιάζω από την Hetzner δουλεύουν άψογα εδώ και μήνες χωρίς restart.

 

Να σου πω, και εγώ τα έχω ξεχάσει. Το πρώτο κιτ μνήμες ήταν αυτό της φωτογραφίας, το τωρινό είναι το HX436C18FB3K4/128 (από την λίστα των υποστηριζόμενων της μητρικής). Η μητρική είναι η dark hero.

20201124_165404.webp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Ok, Νομιζα ότι ο 5600Χ είναι 105tdp. 

Βάλε 80-60-80

Τα ίδια ακριβώς βγάζει το RM και με αυτά. Είτε δεν λειτουργεί καθόλου γενικά, και βλέπει μόνο τα max mb limits, είτε χρειάζεται και κάτι ακόμα που δεν βρίσκω στις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, petasis είπε

Άσχετο, αλλά κουράστηκα να κάνω συνέχεια reset το pc μου, και είπα να δοκιμάσω το rma. Βρίσκομαι ακόμα στην αρχή, έστειλα κάτι φωτογραφίες, απόδειξη, και καμιά 10αριά καταγραφές από τα κολλήματα, και περιμένω.

Τι θα συμβεί μετά; Έχει κανείς εμπειρία;

Φαντάζομαι εννοείς για τον επεξεργαστή. Όταν γίνει δεκτό το RMA, θα τον στείλεις με DHL στην Ολλανδία. Σε μένα είχαν στείλει προπληρωμένη απόδειξη αποστολής, φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει και σε σένα. Αφού πάει εκεί σε 2-3 μέρες, θα σου στείλουν πίσω τον καινούριο δικό σου, που θα παραλάβεις πάλι από DHL.

edit: εμένα άργησαν να το στείλουν σχεδόν 2 βδομάδες γιατί υπήρχε έλλειψη από τσιπάκια 1700X και έπρεπε να τεστάρουν τον νέο ότι δεν είχε το segfault bug. Συνολικά δηλαδή είχε πάρει 18 μέρες από την ώρα που έστειλα μέχρι τη στιγμή που πήρα πίσω τον νέο. Αλλά στη δική σου περίπτωση θα γίνει πιο γρήγορα πιστεύω.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Πέτρος said:

Για να καταλάβεις

image.png.511aa68023957cfd080afe89696df596.png

Νομίζω πως δεν είναι 740W το ΡΡΤ, κλπ.

To PBO το βάζεις απο AMD CBS ή απο AMD Overclocking?Επίσης βάζεις PBO->Advanced->Limits manual->88,auto,auto?Αν ναι δοκίμασε το και στο AMD CBS και στο AMD Overclocking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Devastor είπε

To PBO το βάζεις απο AMD CBS ή απο AMD Overclocking?Επίσης βάζεις PBO->Advanced->Limits manual->88,auto,auto?Αν ναι δοκίμασε το και στο AMD CBS και στο AMD Overclocking

Από AMD oc τα δοκίμασα, ακριβώς όπως γράφεις (αλλά θα περάσω το menu ξανά μια γύρα).

edit:

Ήθελε επαναφορά στα αυτόματα, αποθήκευση και έξοδο, νέα ρύθμιση (μόνο στο amd oc, στο cbs δεν έχει επιλογές) και πλέον το πήρε.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Πέτρος said:

Από AMD oc τα δοκίμασα, ακριβώς όπως γράφεις (αλλά θα περάσω το menu ξανά μια γύρα).

edit:

Ήθελε επαναφορά στα αυτόματα, αποθήκευση και έξοδο, νέα ρύθμιση (μόνο στο amd oc, στο cbs δεν έχει επιλογές) και πλέον το πήρε.

Ωραία μια χαρά, την κατανάλωση (PPT) μπορείς να την βάλεις και παραπάνω. Έτσι και αλλιώς τα άλλα θα σε κόβουν και οχι η κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ωραία μια χαρά, την κατανάλωση (PPT) μπορείς να την βάλεις και παραπάνω. Έτσι και αλλιώς τα άλλα θα σε κόβουν και οχι η κατανάλωση

Μόλις το δοκίμασα. Επειδή είχα τα πάντα "ελεύθερα" πριν (σε full auto εφαρμόζει MB limits το BIOS από ότι φαίνεται), έχω και μια μικρή πτώση επιδόσεων (CBR23, κάπου 150 πόντοι...ελάχιστο, αλλά το είδα ξανά και ξανά, όπως και στα effective).

Το ΡΡΤ ναι μεν εμφανίζεται σωστά, αλλά δεν μετράει σωστά (έπιασε κάπου 15-16% και μέχρι εκεί). Το EDC τερματίζει, αυτό με κόβει. Το core max override παραμένει στο 0, το έχω αφήσει έτσι να έχω μέτρο σύγκρισης.

Θα δώσω λίγο ακόμα 85-60-85, θεωρώ ότι η D15 σε συνδυασμό με το uv θα με κρατήσει σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πέτρος said:

Μόλις το δοκίμασα. Επειδή είχα τα πάντα "ελεύθερα" πριν (σε full auto εφαρμόζει MB limits το BIOS από ότι φαίνεται), έχω και μια μικρή πτώση επιδόσεων (CBR23, κάπου 150 πόντοι...ελάχιστο, αλλά το είδα ξανά και ξανά, όπως και στα effective).

Το ΡΡΤ ναι μεν εμφανίζεται σωστά, αλλά δεν μετράει σωστά (έπιασε κάπου 15-16% και μέχρι εκεί). Το EDC τερματίζει, αυτό με κόβει. Το core max override παραμένει στο 0, το έχω αφήσει έτσι να έχω μέτρο σύγκρισης.

Θα δώσω λίγο ακόμα 85-60-85, θεωρώ ότι η D15 σε συνδυασμό με το uv θα με κρατήσει σωστά.

Πόσο είχες βάλει το PPT και ήτανε μόνο 15-16%? 

Undervolt μη βάζεις. Το CO είναι εντελώς διαφορετικό απο ένα απλό UV. Με το απλό UV μπορεί να βλέπεις αύξηση  σε CBR23/20 all core αλλά σε Light load χάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πόσο είχες βάλει το PPT και ήτανε μόνο 15-16%? 

Undervolt μη βάζεις. Το CO είναι εντελώς διαφορετικό απο ένα απλό UV. Με το απλό UV μπορεί να βλέπεις αύξηση  σε CBR23/20 all core αλλά σε Light load χάνεις 

80-60-80 έχω βάλει και βλέπω μέχρι 16% στο ΡΡΤ. Πριν με το 740 έβλεπα μέχρι 1.7%, κάτι δεν αναφέρει όπως πρέπει.

Το uv μπήκε αρχικά για να είμαι εγώ καλά με τη συνείδησή μου (τα σχεδόν 80ρια καλοκαιριάτικα με σύγχιζαν, έστω κι αν είναι απόλυτα προβλεπέ από τις προδιαγραφές).

Από τη στιγμή που δεν έχω αστάθεια, δεν νομίζω πως χάσω πραγματικά (να το αντιληφθώ, δηλαδή) κάτι σε light load (για δώσε παράδειγμα, να ξέρω που να κοιτάξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Πέτρος said:

80-60-80 έχω βάλει και βλέπω μέχρι 16% στο ΡΡΤ. Πριν με το 740 έβλεπα μέχρι 1.7%, κάτι δεν αναφέρει όπως πρέπει.

Το uv μπήκε αρχικά για να είμαι εγώ καλά με τη συνείδησή μου (τα σχεδόν 80ρια καλοκαιριάτικα με σύγχιζαν, έστω κι αν είναι απόλυτα προβλεπέ από τις προδιαγραφές).

Από τη στιγμή που δεν έχω αστάθεια, δεν νομίζω πως χάσω πραγματικά (να το αντιληφθώ, δηλαδή) κάτι σε light load (για δώσε παράδειγμα, να ξέρω που να κοιτάξω).

Αστάθεια δεν θα δείς εκτός και αν βάλεις κανα τρελό undervolt. Οι ζεν2/3 είναι πολύ ποιο διαφορετικοί απο τους Ζεν+ που κάναμε undervolt εκεί. Οι ζεν2/3 αν δεν έχουνε το κατάλληλο voltage για το frequency απλά θα χαμηλώσουν το clockspeed ενώ οι Ζεν+ θα crasharan 

Δές σε διάφορα παιχνίδια το clockspeed 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νήμα για τα Frankenstein συστήματά μας στο overclock.net μου γράφουν ότι τα 2ccd chips τρέχουν γενικά WHEA-19 free, κι αυτό είναι μάλλον που μου έκατσε καλά στο σύστημά μου.

Ξέρουμε κάτι?

Επίσης, τί θα γίνει? Θα βρεθεί τρόπος να ξεκλειδώσει σε 5900Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 9:13 ΠΜ, malakudi είπε

Φαντάζομαι εννοείς για τον επεξεργαστή. Όταν γίνει δεκτό το RMA, θα τον στείλεις με DHL στην Ολλανδία. Σε μένα είχαν στείλει προπληρωμένη απόδειξη αποστολής, φαντάζομαι το ίδιο θα γίνει και σε σένα. Αφού πάει εκεί σε 2-3 μέρες, θα σου στείλουν πίσω τον καινούριο δικό σου, που θα παραλάβεις πάλι από DHL.

edit: εμένα άργησαν να το στείλουν σχεδόν 2 βδομάδες γιατί υπήρχε έλλειψη από τσιπάκια 1700X και έπρεπε να τεστάρουν τον νέο ότι δεν είχε το segfault bug. Συνολικά δηλαδή είχε πάρει 18 μέρες από την ώρα που έστειλα μέχρι τη στιγμή που πήρα πίσω τον νέο. Αλλά στη δική σου περίπτωση θα γίνει πιο γρήγορα πιστεύω.

Βασικά, μου απέρριψαν τις φωτογραφίες που έστειλα, και ζητούν φωτογραφία που φαίνεται ο σειριακός καθαρά (πώς; ), και με χαρτί με το ticker number. Ποιος χαλάει 5-6 ώρες να βγάλει την ψήκτρα, να καθαρίσει τον επεξεργαστή, και να τα ξαναβάλει;

Σαν να προσπαθούν σκόπιμα να το κάνουν πολύ δύσκολο συμπεραίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, petasis είπε

Βασικά, μου απέρριψαν τις φωτογραφίες που έστειλα, και ζητούν φωτογραφία που φαίνεται ο σειριακός καθαρά (πώς; ), και με χαρτί με το ticker number. Ποιος χαλάει 5-6 ώρες να βγάλει την ψήκτρα, να καθαρίσει τον επεξεργαστή, και να τα ξαναβάλει;

Σαν να προσπαθούν σκόπιμα να το κάνουν πολύ δύσκολο συμπεραίνω...

Κι εμένα είχαν ζητήσει φωτογραφία της CPU, δε θυμάμαι αν θέλανε να φαίνεται μαζί με το ticket number. Είσαι υπερβολικός νομίζω, δε παίρνει 5-6 ώρες. Άντε να σου πάρει 30-40 λεπτά το πολύ.

edit: Ο σειριακός φαίνεται και στο χάρτινο κουτί, αν το έχεις ακόμα.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, petasis είπε

Βασικά, μου απέρριψαν τις φωτογραφίες που έστειλα, και ζητούν φωτογραφία που φαίνεται ο σειριακός καθαρά (πώς; ), και με χαρτί με το ticker number. Ποιος χαλάει 5-6 ώρες να βγάλει την ψήκτρα, να καθαρίσει τον επεξεργαστή, και να τα ξαναβάλει;

Σαν να προσπαθούν σκόπιμα να το κάνουν πολύ δύσκολο συμπεραίνω...

5-6 ώρες; Τι ψήκτρα έχεις; Από πυρηνικό αντιδραστήρα; 10 λεπτά δουλειά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, petasis said:

Βασικά, μου απέρριψαν τις φωτογραφίες που έστειλα, και ζητούν φωτογραφία που φαίνεται ο σειριακός καθαρά (πώς; ), και με χαρτί με το ticker number. Ποιος χαλάει 5-6 ώρες να βγάλει την ψήκτρα, να καθαρίσει τον επεξεργαστή, και να τα ξαναβάλει;

Σαν να προσπαθούν σκόπιμα να το κάνουν πολύ δύσκολο συμπεραίνω...

Πάντα ζήταγε S/N η AMD, δεν άλλαξε κάτι. Κινητό δεν έχεις να βγάλεις φωτο?

56 minutes ago, Πέτρος said:

Στο νήμα για τα Frankenstein συστήματά μας στο overclock.net μου γράφουν ότι τα 2ccd chips τρέχουν γενικά WHEA-19 free, κι αυτό είναι μάλλον που μου έκατσε καλά στο σύστημά μου.

Ξέρουμε κάτι?

Επίσης, τί θα γίνει? Θα βρεθεί τρόπος να ξεκλειδώσει σε 5900Χ?

Έχουνε άλλα πακέτα όμως. Δεν ξέρω πώς ακριβώς είναι ο δικός σου (εννοώ ναι οκ ξέρω οτι είναι dual ccd αλλά αυτό απο μόνο του δεν λέει τίποτα). Το SoC τρώει παραπάνω οπότε έχεις λιγότερα boost και το V/F Curve είναι απο 5900Χ 

Οχι δεν υπάρχει τρόπος να γίνει 5900Χ δυστυχώς. Και να γινότανε θα ήτανε ασταθής γιατί είναι χαμηλό bin 

Υπάρχουνε προγράμματα που μπορείς να διαβάσεις το microcode αλλά πέραν αυτού δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...