Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Τι meh και υπερβολές, εγώ αυτό ακριβώς έκανα, καινούριο πλήρες σύστημα με 5900x το οποίο παρήγγειλα και περιμένω, όπως ανέφερα μερικές σελίδες πριν, αφού στάθμισα τα υπέρ και τα κατά με πολλή σκέψη. Αυτά που εσύ πιστεύεις απλά δεν ισχύουν, και τα χρήματά μου μίλησαν υπέρ του 5900Χ.

Ωραίος, πολύ καλή αγορά, πιάσανε τόπο τα χρήματα σου

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Crus είπε

Επειδη το τσεκαρα, μοναχα αυτες που ειναι κατω απο 180 ευρω ειναι οπως το λες, χωρις φυσικα να εχουμε ακομα τιμες Ελλαδας για ολες. Οι περισσοτερες απο 180+ εχουν αρκετες PCIe Gen 5 και μερικες και DDR5 support.

Δεν λεω οτι ειναι φτηνες, αλλα τηρουμενων των αναλογιων και ενθυμουμενος το ποσο κοστιζαν στο Launch οπως εγραψα και παραπανω οι B550 οταν ειχαν πρωτοβγει, δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα...

Ένα δίκιο το έχεις, στο launch η Asus TUF Gaming B550-Plus είχε 169$ και η MSI Tomahawk 179$. Όμως οι τιμές τους πέσανε πολύ γρήγορα. Μακάρι να γίνει το ίδιο και στις B660. Διαφορά πάντως υπάρχει, 30 με 40$.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, malakudi είπε

Ένα δίκιο το έχεις, στο launch η Asus TUF Gaming B550-Plus είχε 169$ και η MSI Tomahawk 179$. Όμως οι τιμές τους πέσανε πολύ γρήγορα. Μακάρι να γίνει το ίδιο και στις B660. Διαφορά πάντως υπάρχει, 30 με 40$.

Mην κάνεις το λάθος και εσύ και συγκρινείς μητρικές με βάση το όνομα. Δεν έχουν τα ίδια features απλά επειδή έχουν ίδιο όνομα. 

Η TUF 550 wifi έχει 190€ στο skroutz έναντι 215 της 660 plus wifi, αλλά η 2η έχει περισσότερα VRM, Io shield, 6 layer PCB, display port 1.4,  3x PCIE 4 slots + 1 pcie 5 (έναντι 1 pcie 4 και 0 pcie 5 στην b550), heatsinks στα 2 pcie slots (η b550 έχει μόνο στο ένα), έχει 3.2 usb slot ενώ η άλλη όχι, καλύτερο memory support (στα χαρτιά τουλάχιστον). 


Δεν είναι επουδενί ίδιες μητρικές οπότε και δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε σαν να είναι. Λογικά να το δείς, δεν βγάζει νόημα, αποφάσισε η ASUS ας πούμε γιατί έτσι να πουλάει τις Intel μητρικές στην διπλάσια τιμή που λέει και ο atenra. Ε δεν στέκει

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Mην κάνεις το λάθος και εσύ και συγκρινείς μητρικές με βάση το όνομα. Δεν έχουν τα ίδια features απλά επειδή έχουν ίδιο όνομα. 

Η TUF 550 wifi έχει 190€ στο skroutz έναντι 215 της 660 plus wifi, αλλά η 2η έχει περισσότερα VRM, Io shield, 6 layer PCB, display port 1.4,  3x PCIE 4 slots + 1 pcie 5 (έναντι 1 pcie 4 και 0 pcie 5 στην b550), heatsinks στα 2 pcie slots (η b550 έχει μόνο στο ένα), έχει 3.2 usb slot ενώ η άλλη όχι, καλύτερο memory support (στα χαρτιά τουλάχιστον). 


Δεν είναι επουδενί ίδιες μητρικές οπότε και δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε σαν να είναι. Λογικά να το δείς, δεν βγάζει νόημα, αποφάσισε η ASUS ας πούμε γιατί έτσι να πουλάει τις Intel μητρικές στην διπλάσια τιμή που λέει και ο atenra. Ε δεν στέκει

Ναι ρε συ @Herald το ξέρω αυτό και το έχω γράψει κι εγώ. Αλλά δυστυχώς δε βγάζουν άλλες μητρικές με παρόμοια χαρακτηριστικά. Σε σπρώχνουν συνέχεια σε όλο και ποιο high-end χωρίς να το χρειάζεσαι. Αν θες να βάλεις 12600 ή 12700 non-k τι να τα κάνεις τα άπειρα vrm phases; Δυστυχώς, ειδικά σε ATX, δίνουν μόνο 1-2 επιλογές και αυτές ακριβές, και μετά αναγκαστικά micro-atx.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα vrms έχουν γίνει τέρμα marketing και βάζουν τερατώδη vrm λες και κάνουμε όλοι LN oc. Η tomahawk που έχω έχει 4 φάσεις και δεν ιδρώνουν ούτε αν κάνεις oc στον 3900Χ με 1,3v (που κανείς δεν δίνει τόσο τάση αν το θέλει το cpu). E δηλαδή κάπου έλεος..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ioannis__ said:

Αυτά τα vrms έχουν γίνει τέρμα marketing και βγάζουν τερατώδη vrm λες και κάνουμε όλοι LN oc. Η tomahawk που έχω έχει 4 φάσεις και δεν ιδρώνουν ούτε αν κάνεις oc στον 3900Χ με 1,3v (που κανείς δεν δίνει τόσο τάση αν το θέλει το cpu). E δηλαδή κάπου έλεος..

Μια χαρά ιδρώνουν τα VRMs της Tomahawk άμα πετάξεις πάνω 3900Χ με 1.3v που τραβαέι 200W 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι ρε συ @Herald το ξέρω αυτό και το έχω γράψει κι εγώ. Αλλά δυστυχώς δε βγάζουν άλλες μητρικές με παρόμοια χαρακτηριστικά. Σε σπρώχνουν συνέχεια σε όλο και ποιο high-end χωρίς να το χρειάζεσαι. Αν θες να βάλεις 12600 ή 12700 non-k τι να τα κάνεις τα άπειρα vrm phases; Δυστυχώς, ειδικά σε ATX, δίνουν μόνο 1-2 επιλογές και αυτές ακριβές, και μετά αναγκαστικά micro-atx.

Σε αυτό συμφώνω, νόμιζα ότι είσαι και εσύ της λογικής του φαράω που λέει ότι ίδιες μητρικές κοστίζουν τα διπλάσια σε Intel. 

Κοίτα νομίζω νωρίς είναι άκομα, όσοι βιάζονται για low end alderlake την πάτησαν και θα πρέπει να κάνουν υπομονή. Αν μιλάμε για 12600k και πάνω πάντως δεν χρειάζεται να περιμένεις, υπάρχουν ήδη αρκετές μητρικές κάτω και γύρω στα 200€ που είναι παραπάνω από κομπλέ. Και φυσικά το διαμάντι της MSI. Yπάρχουν και κάποιοι που σε CPU των 300€ θέλουν να βάλουν μητρική των 50-100€ , δεκτό και αυτό (δεν κοροιδευώ, σοβαρά το λέω), προσωπικά δεν το κάνω οπότε δεν με απασχολεί αυτή η περίπτωση. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Μια χαρά ιδρώνουν τα VRMs της Tomahawk άμα πετάξεις πάνω 3900Χ με 1.3v που τραβαέι 200W 

ναι οκ, το δεν ιδρώνουν υπερβολή, λάθος θυμόμουν, αλλά δες εδώ

1656400568_Screenshot(68).png.0cf5a2c2b28d151fd77cd84738d44736.png

1,375v (1,332v πραγματικά) στον 3950Χ και έφτασε 96. Δηλαδή με 1,25v θα είναι πολύ άνετα. Δεν λέω να έχουν όλες 4 phases αλλά η Β550 έχει 10 φάσεις, εε 'ντάξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Mην κάνεις το λάθος και εσύ και συγκρινείς μητρικές με βάση το όνομα. Δεν έχουν τα ίδια features απλά επειδή έχουν ίδιο όνομα. 

Η TUF 550 wifi έχει 190€ στο skroutz έναντι 215 της 660 plus wifi, αλλά η 2η έχει περισσότερα VRM, Io shield, 6 layer PCB, display port 1.4,  3x PCIE 4 slots + 1 pcie 5 (έναντι 1 pcie 4 και 0 pcie 5 στην b550), heatsinks στα 2 pcie slots (η b550 έχει μόνο στο ένα), έχει 3.2 usb slot ενώ η άλλη όχι, καλύτερο memory support (στα χαρτιά τουλάχιστον). 


Δεν είναι επουδενί ίδιες μητρικές οπότε και δεν έχει νόημα να τις συγκρίνουμε σαν να είναι. Λογικά να το δείς, δεν βγάζει νόημα, αποφάσισε η ASUS ας πούμε γιατί έτσι να πουλάει τις Intel μητρικές στην διπλάσια τιμή που λέει και ο atenra. Ε δεν στέκει

Επίσης πολλές b450/x570 κατασκευάστηκαν σε περίοδο που τα επιμέρους ηλεκτρονικά πάνω σε ένα mobo ήταν φθηνότερα, εώς πολύ φθηνότερα.

Αλλά ναι, τώρα έχω την Β450Μ PRO A Max, των 45€, δεν έχει καμία σχέση η PRO B660M-A DDR4, αλλά όχι και 170€, ρεαλιστικά είναι 100€ mobo, τουλάχιστο προ κορώνα τόσο θα είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Μια χαρά ιδρώνουν τα VRMs της Tomahawk άμα πετάξεις πάνω 3900Χ με 1.3v που τραβαέι 200W 

Αν τραβάει 200w στα 1.3v μας κάνει 150A. Δεν ξέρω τι έχει πάνω η tomahawk αλλά φαντάζομαι την παλεύει για 150Α.

 

Γενικά θες 2.5-3 φορές τα Amps που θα τραβήξει το CPU σε VRM για σωστό regulation και χαμηλά temps. 600-700A VRMS δηλαδή και βάζεις πάνω τον κορυφαιότερο CPU κλοκαρισμένο στο θεό. Ε κάτι 2500 που έχει η apex μου ας πούμε είναι λίγο αστείο αλλά ok :P 

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Επίσης πολλές b450/x570 κατασκευάστηκαν σε περίοδο που τα επιμέρους ηλεκτρονικά πάνω σε ένα mobo ήταν φθηνότερα, εώς πολύ φθηνότερα.

Αλλά ναι, τώρα έχω την Β450Μ PRO A Max, των 45€, δεν έχει καμία σχέση η PRO B660M-A DDR4, αλλά όχι και 170€, ρεαλιστικά είναι 100€ mobo, τουλάχιστο προ κορώνα τόσο θα είχε.

Koίταξε, θα κάνω μια πρόβλεψη. Να ετοιμάσουμε χάπια για οταν δούμε τιμές x670. Τουλάχιστον στο z690 έχεις το αποκούμπι της Pro A. Να δώ αν θα υπάρχει κάτι άντιστοιχο και στην άλλη όχθη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν τραβάει 200w στα 1.3v μας κάνει 150A. Δεν ξέρω τι έχει πάνω η tomahawk αλλά φαντάζομαι την παλεύει για 150Α.

 

Γενικά θες 2.5-3 φορές τα Amps που θα τραβήξει το CPU σε VRM για σωστό regulation και χαμηλά temps. 600-700A VRMS δηλαδή και βάζεις πάνω τον κορυφαιότερο CPU κλοκαρισμένο στο θεό. Ε κάτι 2500 που έχει η apex μου ας πούμε είναι λίγο αστείο αλλά ok :P 

Koίταξε, θα κάνω μια πρόβλεψη. Να ετοιμάσουμε χάπια για οταν δούμε τιμές x670. Τουλάχιστον στο z690 έχεις το αποκούμπι της Pro A. Να δώ αν θα υπάρχει κάτι άντιστοιχο και στην άλλη όχθη. 

Λογικά θα υπάρξει και x670 pro a.

Τώρα που θα σταματήσει η παράνοια δεν ξέρω, αλλά δεν παίρνει και πολύ ακόμα για τις strix/hero κτλ. ταβάνι βάρεσαν και αστείες τιμές για τις strix που απλά αγοράζεις apex σε αυτά τα χρήματα.

Το καλό για την Intel είναι του χρόνου που η AMD θα είναι και πάλι ανταγωνιστική, θα έχει στην αγορά τα τωρινά boards που θα πέσουν αισθητά, οπότε θα έχουμε αντιστροφή της κατάστασης.

Επίσης δεν το κόβω να δούμε zen 4 cores σε cpu κάτω από 350€, μόνο με κάνα θαύμα μπορεί κάποιοι να δουν zen 3 cores στα 100-200€..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Herald said:

Αν τραβάει 200w στα 1.3v μας κάνει 150A. Δεν ξέρω τι έχει πάνω η tomahawk αλλά φαντάζομαι την παλεύει για 150Α.

 

Γενικά θες 2.5-3 φορές τα Amps που θα τραβήξει το CPU σε VRM για σωστό regulation και χαμηλά temps. 600-700A VRMS δηλαδή και βάζεις πάνω τον κορυφαιότερο CPU κλοκαρισμένο στο θεό. Ε κάτι 2500 που έχει η apex μου ας πούμε είναι λίγο αστείο αλλά ok :P 

Πίστεψε με τον ξέρω τον νόμο του Ohm μιάς και τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην δουλειά μου :P 

Μέχρι 150Α είναι "οκ"  η μπριζόλ.. Ε ΜΗΤΡΙΚΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ, οχι ιδανικό αλλά οκ αν έχεις major airflow. Βέβαια τώρα για να ψύξεις 200W σε 7nm πρέπει να έχεις τουλάχιστον 360 ΑΙΟ 

Καλά αυτό με τα VRM έχει παραγίνει, πάνε και σκάνε όλοι 500 και 600 ευρώ για μητρικές απο τότε που ο buildzoid έβγαλε τα video για τα VRM λές και θα τα φορτώσεις στο μέγιστο που για να φορτώσεις αυτά τα VRM ούτε με LN2 δεν παίζει 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με της μητρικές που έχουνε 2 EPS για τροφοδοσία του CPU

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πίστεψε με τον ξέρω τον νόμο του Ohm μιάς και τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην δουλειά μου :P 

Μέχρι 150Α είναι "οκ"  η μπριζόλ.. Ε ΜΗΤΡΙΚΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ, οχι ιδανικό αλλά οκ αν έχεις major airflow. Βέβαια τώρα για να ψύξεις 200W σε 7nm πρέπει να έχεις τουλάχιστον 360 ΑΙΟ 

E γενικά αυτό είναι το νόημα, πιο δύσκολα θα καταφέρεις να βρείς τρόπο να ψύξεις το CPU σε τόσα amps παρά τα vrm της μητρικής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Σε αυτό συμφώνω, νόμιζα ότι είσαι και εσύ της λογικής του φαράω που λέει ότι ίδιες μητρικές κοστίζουν τα διπλάσια σε Intel. 

Εγώ είπα ότι η φτηνότερη Β660 είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από την φτηνότερη Β550, δεν είπα ότι ίδια μοντέλα κοστίζουν τα διπλά.

Οι δυο μητρικές που παρέθεσα,  η ASROCK B660M-HDV και η Biostar B550MH Ver. 6.0  έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά, η μια έχει 63 ευρώ και η άλλη 120 ευρώ. Δεν υπάρχει κάποια τόσο μεγάλη διαφορά σε χαρακτηριστικά ώστε να δικαιολογεί την διπλάσια τιμή στην Β660.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ είπα ότι η φτηνότερη Β660 είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από την φτηνότερη Β550, δεν είπα ότι ίδια μοντέλα κοστίζουν τα διπλά.

Οι δυο μητρικές που παρέθεσα,  η ASROCK B660M-HDV και η Biostar B550MH Ver. 6.0  έχουν σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά, η μια έχει 63 ευρώ και η άλλη 120 ευρώ. Δεν υπάρχει κάποια τόσο μεγάλη διαφορά σε χαρακτηριστικά ώστε να δικαιολογεί την διπλάσια τιμή στην Β660.

Nα θυμίσω ότι στις Β550 έχουν πέσει γερά price cuts ειδικά προς το low end. Το B660 μόλις έγινε release, θεωρώ άσκοπο να συγκρίνουμε από τώρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...