Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

αλλά για gaming λέω αν ας πούμε στα 3600c16 είναι στα ίσα, ε ο Intel έχει υψηλότερο ταβάνι για να scalari. 

Πάντως το 3800c14 είναι σύνηθες νούμερο? Γιατό το 4400 / 17 φαντάζομαι αν δεν πάρεις τίποτα σάπιες μητρικές τύπου gigabyte το σηκώνουν και οι πλέμπουρες.

Στην πλειοψηφια των παιχνιδιων και ειδικα σε αναλυσεις 1440p και 4κ(που υποτιθεται προοριζονται αυτα τα συστηματα) που το βαρος πεφτει σε GPu,οι διαφορες σε ram overclock ειναι κυριολεκτικα αναξιες σχολιασμου.

Δεν ειναι τυχαιο γιατι οποτε μιλαμε για memory overclock και gaming,παντα αναφερεται το 1080p και επισης τα ιδια συγκεκριμενα παιχνιδια που κερδιζουν παραπανω οι μνημες απο αυτα.

Δες διαφορες σε 1440p

image.png.a3a0ea83a0a338a7f49a2ddb1c327057.png

Αρα που ακριβως ειναι το θεμα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο αλλος παίζει league of legends εδώ ολη μερα και λεει γιατί ρε γαμωτο τόσο ακριβοί οι 5xxx?

Aντε να αναβαθμίζεις τώρα απο 3600...Δεν έχουμε λεφτά.

Εντωμεταξύ ούτε pentium gold δεν χρειάζεται.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Πολύ σαπίλα ο 3100 όμως. 4/8 σιγά σιγά θα είναι λίγο για καινούργια games. 180 έχει τώρα ο 3600, μόλις βγουν οι 5000 φαντάζομαι θα πέσει έστω και λίγο και θα πλησιάζει το 10400F σε τιμή. Αλλιώς Β450 + 2600, και οι 400 θα πάρουν 5000..

Προσωπικά προτιμώ να πάρω τώρα μια Β550 + 3100 και να βάλω έναν 5xxx σε 6-12 μήνες παρά να πάρω τον 2600 με την Β450.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Shine_In_The_Night είπε

Ο αλλος παίζει league of legends εδώ ολη μερα και λεει γιατί ρε γαμωτο τόσο ακριβοί οι 5xxx?

Aντε να αναβαθμίζεις τώρα απο 3600...Δεν έχουμε λεφτά.

Εντωμεταξύ ούτε pentium gold δεν χρειάζεται.

Kαι εγώ τους τελευταίους μήνες Warcraft 3 (το παλιό το ορθόδοξο) custom campaigns παίζω με 3700Χ και 5700XT, δεν πάει να πει κάτι αυτό. Ο enthusiast παίρνει hardware για την κ@υλα του, όχι γιατί το χρειάζεται επειγόντως. 

Υ.Γ Προφανώς καίω και κάνα νέο παιχνιδάκι αν μου τραβήξει το ενδιαφέρον, αν και τα περισσότερα που έχω είναι απλά για benchmarks. Ναι τι να πω, το gaming industry βγάζει ψιλοαπογοητευτικούς τίτλους τελευταία, ή εγώ έχω πολύ υψηλά standards...  

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Στην πλειοψηφια των παιχνιδιων και ειδικα σε αναλυσεις 1440p και 4κ(που υποτιθεται προοριζονται αυτα τα συστηματα) που το βαρος πεφτει σε GPu,οι διαφορες σε ram overclock ειναι κυριολεκτικα αναξιες σχολιασμου.

Δεν ειναι τυχαιο γιατι οποτε μιλαμε για memory overclock και gaming,παντα αναφερεται το 1080p και επισης τα ιδια συγκεκριμενα παιχνιδια που κερδιζουν παραπανω οι μνημες απο αυτα.

Δες διαφορες σε 1440p

image.png.a3a0ea83a0a338a7f49a2ddb1c327057.png

Αρα που ακριβως ειναι το θεμα?

Το hwunboxed σε τέτοια τεστ δεν το λαμβάνω υπόψιν. Τεστάρι σε κουκουρούκου περιοχές που είναι εντελώς GPU bound (βγάζει 100+ average στο  ac odyssey  :P ). Επίσης, τρέχει με 2080ti. Πλέον υπάρχει και η 3080. Η 2080ti αποδίδει σε 1080p όσο η 3080 σε 1440p, οπότε καλό θα ήταν να ανεβάσεις το γράφημα σε 1080p για να δούμε τι ισχύει με την 3080 / 1440p στο  memory scaling.

 

Επίσης καλό θα ήταν να δούμε και timings. Μιλάμε για manual σφίξιμο που δεν νομίζω να τρέχουν αυτα τα κανάλια. Μόνο ο  gnexus.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Επίσης καλό θα ήταν να δούμε και timings. Μιλάμε για manual σφίξιμο που δεν νομίζω να τρέχουν αυτα τα κανάλια. Μόνο ο  gnexus

Αυτό δυστυχώς το έχω καημό να το δω από αρκετούς μεγάλους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Kαι εγώ τους τελευταίους μήνες Warcraft 3 (το παλιό το ορθόδοξο) custom campaigns παίζω με 3700Χ και 5700XT

To σηκώνει?


YΓ1. Τα καλύτερα  voiceovers σε παιχνίδι ever. Ακόμα θυμάμαι κατί επικά "my blade can cut through armor, and still cut a tomato" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένοι μπορεί να ενοχλήθηκαν που ανέφερα τη λέξη "αρπαχτή" αλλά για μένα αυτό δείχνουν τα παρακάτω δεδομένα:

- Η AMD δεν άλλαξε node, άρα δεν θα έχει θέματα παραγωγής. Η παραγωγή Zen 2 ήταν μια χαρά, θα συνεχίσει το ίδιο και η Zen 3
- Η AMD δεν άλλαξε i/o die, άρα δεν θα έχει θέματα συμβατότητας με μητρικές, μνήμες κτλ.
- Δεν ανέβασε ουσιαστικά τα clocks, τα 100 MHz τα είχε ήδη με τους XT, έδωσε άλλα 100 MHz. Εδώ βέβαια θα περιμένω να δω και τα all-core workload clocks.
- Σε productivity ο νέος δίνει +11% απόδοση (VRAY) ή +9% (code compiling) για + 30% πάνω τιμή. Ένας 3900X πουλιέται σήμερα 420-30$ ενώ ο 5900X βγαίνει στα 550$
- Η κατάργηση των φθηνότερων σειρών (3600-3700Χ) ανεβάζει ακόμα παραπάνω την διαφορά τιμής.

Οπότε για όλα τα παραπάνω, για μένα ναι είναι η αρπαχτή του είμαι τώρα πρώτος και θα σας τα πάρω. Αμ δε. Μένω και με τον 3900X.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

To σηκώνει?

Spoiler

Ξεκαθάρισε pls αν το λες ειρωνικά ή αν κατάλαβες λάθος πως παίζω το reforged, γιατί το πρόβλημα είναι πως στο reforged έχω δει να πιάνουνε 15-30FPS σε μερικά σημεία :P 

Αλλά ναι το game, όπως και το Starcraft/Brood War ήταν και είναι τρομερό. Χαίρομαι που με αυτά μεγάλωσα και ήταν τα παιχνίδια που έπαιξα πρώτα. 


 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Ορισμένοι μπορεί να ενοχλήθηκαν που ανέφερα τη λέξη "αρπαχτή" αλλά για μένα αυτό δείχνουν τα παρακάτω δεδομένα:

- Η AMD δεν άλλαξε node, άρα δεν θα έχει θέματα παραγωγής. Η παραγωγή Zen 2 ήταν μια χαρά, θα συνεχίσει το ίδιο και η Zen 3
- Η AMD δεν άλλαξε i/o die, άρα δεν θα έχει θέματα συμβατότητας με μητρικές, μνήμες κτλ.
- Δεν ανέβασε ουσιαστικά τα clocks, τα 100 MHz τα είχε ήδη με τους XT, έδωσε άλλα 100 MHz. Εδώ βέβαια θα περιμένω να δω και τα all-core workload clocks.
- Σε productivity ο νέος δίνει +11% απόδοση (VRAY) ή +9% (code compiling) για + 30% πάνω τιμή. Ένας 3900X πουλιέται σήμερα 420-30$ ενώ ο 5900X βγαίνει στα 550$
- Η κατάργηση των φθηνότερων σειρών (3600-3700Χ) ανεβάζει ακόμα παραπάνω την διαφορά τιμής.

Οπότε για όλα τα παραπάνω, για μένα ναι είναι η αρπαχτή του είμαι τώρα πρώτος και θα σας τα πάρω. Αμ δε. Μένω και με τον 3900X.

Διαφωνώ όσον αφορά τον 5900x. Εσύ το κοιτάς από την πλευρά σου σαν κάτοχος του 3900 και όντως, δεν αξίζει η αναβάθμιση. Για κάποιον που πάει τώρα για σύστημα μια αχρά τα δίνεις τα +100€. Θα είσαι ΠΑΝΤΟΥ μπροστά. Και σε single threaded workloads και σε mt. Kαι όχι μόνο μπροστά από τα άλλα ρύζια αλλά και από intel.

 

631 cbst, enough said :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Ορισμένοι μπορεί να ενοχλήθηκαν που ανέφερα τη λέξη "αρπαχτή" αλλά για μένα αυτό δείχνουν τα παρακάτω δεδομένα:

- Η AMD δεν άλλαξε node, άρα δεν θα έχει θέματα παραγωγής. Η παραγωγή Zen 2 ήταν μια χαρά, θα συνεχίσει το ίδιο και η Zen 3
- Η AMD δεν άλλαξε i/o die, άρα δεν θα έχει θέματα συμβατότητας με μητρικές, μνήμες κτλ.
- Δεν ανέβασε ουσιαστικά τα clocks, τα 100 MHz τα είχε ήδη με τους XT, έδωσε άλλα 100 MHz. Εδώ βέβαια θα περιμένω να δω και τα all-core workload clocks.
- Σε productivity ο νέος δίνει +11% απόδοση (VRAY) ή +9% (code compiling) για + 30% πάνω τιμή. Ένας 3900X πουλιέται σήμερα 420-30$ ενώ ο 5900X βγαίνει στα 550$
- Η κατάργηση των φθηνότερων σειρών (3600-3700Χ) ανεβάζει ακόμα παραπάνω την διαφορά τιμής.

Οπότε για όλα τα παραπάνω, για μένα ναι είναι η αρπαχτή του είμαι τώρα πρώτος και θα σας τα πάρω. Αμ δε. Μένω και με τον 3900X.

Προσωρινή αρπαχτή για να τσεπώσει από enthusiasts και early adopters*

Αρπαχτή κανονική θα γίνει αν σε κάνα 3μηνο δεν δούμε φτηνότερα parts ή price cuts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ξεκαθάρισε pls αν το λες ειρωνικά ή αν κατάλαβες λάθος πως παίζω το reforged, γιατί το πρόβλημα είναι πως στο reforged έχω δει να πιάνουνε 15-30FPS σε μερικά σημεία :P 

Αλλά ναι το game, όπως και το Starcraft/Brood War ήταν και είναι τρομερό. Χαίρομαι που με αυτά μεγάλωσα και ήταν τα παιχνίδια που έπαιξα πρώτα. 


 

Xιουμοράκι. Το reforged μόνο σε trailer το έχω δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας περιμένουμε reviews γιατί το πεδίο έχει πολύ ομίχλη ακόμα... για το μοντέλο 8c/16t 5800X θέλει 450€ ενώ ένας 10700Κ μόνο 350€ αυτό πόνεσε λίγο μπορώ να πω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ορισμένοι μπορεί να ενοχλήθηκαν που ανέφερα τη λέξη "αρπαχτή" αλλά για μένα αυτό δείχνουν τα παρακάτω δεδομένα:

- Η AMD δεν άλλαξε node, άρα δεν θα έχει θέματα παραγωγής. Η παραγωγή Zen 2 ήταν μια χαρά, θα συνεχίσει το ίδιο και η Zen 3
- Η AMD δεν άλλαξε i/o die, άρα δεν θα έχει θέματα συμβατότητας με μητρικές, μνήμες κτλ.
- Δεν ανέβασε ουσιαστικά τα clocks, τα 100 MHz τα είχε ήδη με τους XT, έδωσε άλλα 100 MHz. Εδώ βέβαια θα περιμένω να δω και τα all-core workload clocks.
- Σε productivity ο νέος δίνει +11% απόδοση (VRAY) ή +9% (code compiling) για + 30% πάνω τιμή. Ένας 3900X πουλιέται σήμερα 420-30$ ενώ ο 5900X βγαίνει στα 550$
- Η κατάργηση των φθηνότερων σειρών (3600-3700Χ) ανεβάζει ακόμα παραπάνω την διαφορά τιμής.

Οπότε για όλα τα παραπάνω, για μένα ναι είναι η αρπαχτή του είμαι τώρα πρώτος και θα σας τα πάρω. Αμ δε. Μένω και με τον 3900X.

Για εσένα που δεν σε ενδιαφέρει το Gaming το μόνο CPU για αναβάθμιση είναι ο 5950Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ορισμένοι μπορεί να ενοχλήθηκαν που ανέφερα τη λέξη "αρπαχτή" αλλά για μένα αυτό δείχνουν τα παρακάτω δεδομένα:

- Η AMD δεν άλλαξε node, άρα δεν θα έχει θέματα παραγωγής. Η παραγωγή Zen 2 ήταν μια χαρά, θα συνεχίσει το ίδιο και η Zen 3
- Η AMD δεν άλλαξε i/o die, άρα δεν θα έχει θέματα συμβατότητας με μητρικές, μνήμες κτλ.
- Δεν ανέβασε ουσιαστικά τα clocks, τα 100 MHz τα είχε ήδη με τους XT, έδωσε άλλα 100 MHz. Εδώ βέβαια θα περιμένω να δω και τα all-core workload clocks.
- Σε productivity ο νέος δίνει +11% απόδοση (VRAY) ή +9% (code compiling) για + 30% πάνω τιμή. Ένας 3900X πουλιέται σήμερα 420-30$ ενώ ο 5900X βγαίνει στα 550$
- Η κατάργηση των φθηνότερων σειρών (3600-3700Χ) ανεβάζει ακόμα παραπάνω την διαφορά τιμής.

Οπότε για όλα τα παραπάνω, για μένα ναι είναι η αρπαχτή του είμαι τώρα πρώτος και θα σας τα πάρω. Αμ δε. Μένω και με τον 3900X.

Πρώτη φορά στα χρονικά που δόθηκε τέτοια αύξηση σε ipc.δε θυμαμαι προσωπικά να χει ξαναγίνει κάτι τέτοιο.τωρα αν το βλέπεις εσύ αρπαχτη τι να πω.δικαιωμα σου.εφοσον κατακτα το perfomance crown στο gaming και προσφέρει ταυτοχρονα και μοντέλα με περισσότερους πυρήνες που καταναλώνουν πολύ λιγότερο ,ε θα κοστολογήσει και κάτι παραπάνω.δεν είναι φιλανθρωπικό ιδρυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...