Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ας περιμένουμε reviews γιατί το πεδίο έχει πολύ ομίχλη ακόμα... για το μοντέλο 8c/16t 5800X θέλει 450€ ενώ ένας 10700Κ μόνο 350€ αυτό πόνεσε λίγο μπορώ να πω.. 

450+ ψυχτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

450+ ψυχτρα

ο 5800Χ νομίζω δεν έχει ψύκτρα αν εννοείς αυτό κιόλας.. 

το ότι θα έλεγα vfm έναν 10700Κ ακόμα δεν το πιστεύω 😂 άρε Λίζα μας γκρέμισες τα όνειρα 😂 ας ελπίσουμε τέλη Νοεμβρίου να έχει ετοιμάσει κανα μοντέλο 5700..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Πρώτη φορά στα χρονικά που δόθηκε τέτοια αύξηση σε ipc.δε θυμαμαι προσωπικά να χει ξαναγίνει κάτι τέτοιο.τωρα αν το βλέπεις εσύ αρπαχτη τι να πω.δικαιωμα σου.εφοσον κατακτα το perfomance crown στο gaming και προσφέρει ταυτοχρονα και μοντέλα με περισσότερους πυρήνες που καταναλώνουν πολύ λιγότερο ,ε θα κοστολογήσει και κάτι παραπάνω.δεν είναι φιλανθρωπικό ιδρυμα

Το ότι έφτασε τον ανταγωνιστή της σε gaming και ίσως τον ξεπέρασε 2-3% με αφήνει αδιάφορο. Εγώ το βλέπω από την πλευρά του productivity, και εκεί μου έχει δώσει 10-11% για 10% αύξηση στο MSRP αλλά 30% αύξηση στις τιμές αγοράς. Anyway, ελπίζω να ισχύει αυτό που λέει ο @kostas_anes και η "αρπαχτή" να είναι μέχρι το Μάρτη που θα βγουν οι Rocket.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτε κατεβει στα δύσκολα 7nm η intel και σχεδιάσει το τσιπακι από την αρχή θα τη δούμε κ αυτήν.που χει πόσα χρόνια τώρα που δίνει το ίδιο single perfomance και απλά τσιτωνει τα τσιπακια ανεβάζοντας λίγο συχνότητα ,τουμπανιαζοντας τα στο ρεύμα παράλληλα. Βγάζοντας συνάμα νέο σοκετα ανα εξάμηνο.μην το ξεχάσω αυτο

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το ότι έφτασε τον ανταγωνιστή της σε gaming και ίσως τον ξεπέρασε 2-3% με αφήνει αδιάφορο. Εγώ το βλέπω από την πλευρά του productivity, και εκεί μου έχει δώσει 10-11% για 10% αύξηση στο MSRP αλλά 30% αύξηση στις τιμές αγοράς. Anyway, ελπίζω να ισχύει αυτό που λέει ο @kostas_anes και η "αρπαχτή" να είναι μέχρι το Μάρτη που θα βγουν οι Rocket.

Σαν επεξεργαστές είναι εξαισιοι σε πρώτη φάση.αν θες productivity υπάρχουν και οι threadripper.αρπαχτη παντως δεν είναι.απλα δεν κάνουν για σένα.δεκτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Προσωπικά προτιμώ να πάρω τώρα μια Β550 + 3100 και να βάλω έναν 5xxx σε 6-12 μήνες παρά να πάρω τον 2600 με την Β450.

Εκεί είχα καταλήξει. Αν θέλουν τα 500αρια και τα 600αρια να βάλουν εκεί που ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αν ποτε κατεβει στα δύσκολα 7nm η intel και σχεδιάσει το τσιπακι από την αρχή θα τη δούμε κ αυτήν.που χει πόσα χρόνια τώρα που δίνει το ίδιο single perfomance και απλά τσιτωνει τα τσιπακια ανεβάζοντας λίγο συχνότητα ,τουμπανιαζοντας τα στο ρεύμα παράλληλα. Βγάζοντας συνάμα νέο σοκετα ανα εξάμηνο.μην το ξεχάσω αυτο

Σαν επεξεργαστές είναι εξαισιοι σε πρώτη φάση.αν θες productivity υπάρχουν και οι threadripper.αρπαχτη παντως δεν είναι.απλα δεν κάνουν για σένα.δεκτο

Νομίζω πως κάνετε γενικά tunnel vision στον 5900Χ που όντως έχει value και τους άλλους τους αφήνετε στην απέξω. Άντε και τα 450$ του 5800Χ να τα κάνω γαργάρα, το γεγονός ότι ένας 6-core που 3 χρόνια τώρα προσπαθεί να μας πείσει πως είναι mainstream, βρίσκεται στα 300$, είναι τουλάχιστον ειδεχθές. 
Tο mainstream είναι μεταξύ 100-200, εκτός και αν τόσα χρόνια τα έμαθα λάθος. Εκεί είναι που κόπτομαι εγώ και περιμένω να δω τον απλό 5600 και αν τελικά θα κυκλοφορήσει.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς δεν ειναι συμφέρουσα η αλλαγή κατά τα λεγόμενα σας απο 3000 σε 5000 Ryzen, αλλά υπάρχουν αγοραστές που έχουν pc πέντε με δέκα χρόνια και χρειάζονται τώρα την αναβάθμιση. Από την στιγμή που δεν έδωσε κάτι άλλο η Ιντελ λογικό να βλεπω τιμές 50-100€ πάνω. Αναγκαστικά πρέπει να αγοράσω και θα πληρώσω παραπάνω την ανικανότητα της αυτήν την περίοδο.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7 χρόνια έχω να αναβαθμίσω και αναγκαστικά δεν θα τους κάνω το χατήρι. 

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Νομίζω πως κάνετε γενικά tunnel vision στον 5900Χ που όντως έχει value και τους άλλους τους αφήνετε στην απέξω. Άντε και τα 450$ του 5800Χ να τα κάνω γαργάρα, το γεγονός ότι ένας 6-core που 3 χρόνια τώρα προσπαθεί να μας πείσει πως είναι mainstream, βρίσκεται στα 300$, είναι τουλάχιστον ειδεχθές. 
Tο mainstream είναι μεταξύ 100-200, εκτός και αν τόσα χρόνια τα έμαθα λάθος. Εκεί είναι που κόπτομαι εγώ και περιμένω να δω τον απλό 5600 και αν τελικά θα κυκλοφορήσει.

Ήθελες δλδ 5600 5% καλύτερο από 3600 στα 200 ευρώ? Εγώ προσωπικά όχι.εχει επεξεργαστές για όλα τα βαλαντια και από τις δύο μεριές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιμές USA σήμερα

10600K: 275$ 10600KF: 250$ 5600X 300$
10700K: 380$ 5800X 450$
10850K: 490$ 10900K: 599$ 5900X 550$

Μόνο ο 5900X στέκεται σωστά σε τιμή με τον ανταγωνισμό. Πιο ακριβός 60$ από τον 10850Κ αλλά με 2 πυρήνες παραπάνω, ενώ είναι και φθηνότερος από 10900K. Θεωρώ αναγκαίο μέχρι το launch να πέσουν στα 250 ο 5600Χ και στα 400 ο 5800Χ. Ο 5900X μάλλον έχει νορμάλ τιμή τελικά κι ας μη μου αρέσει.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Ήθελες δλδ 5600 5% καλύτερο από 3600 στα 200 ευρώ? Εγώ προσωπικά όχι.εχει επεξεργαστές για όλα τα βαλαντια και από τις δύο μεριές.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Όμως, όπως και ο 3600 που διαδέχθηκε τον 2600 είναι 20% καλύτερος και δεν είχε MSRP στον θεό, έτσι περιμένω και ο 5600 που είναι 20% καλύτερος (ή όσο είναι τέλος πάντων) να μην έχει MSRP στον θεό ;) 

Τα περί "όποιος θέλει φτηνά, την παλιά γενιά" δεν το δέχομαι σαν επιχείρημα. Όταν κυκλοφορείς κάτι νέο, το κυκλοφορείς για να αντικαταστήσεις αυτό που έχεις ήδη στην αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Spoiler

Εχεις 1440p οθονη,ασχολεισαι με ram oc,αλλα περιμενεις απο τον καθε youtuber για να βγαλεις συμπερασμα για την αναλυση που παιζεις/σε ενδιαφερει.. Μαλιστα...

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε και εμεις που κραταμε ενα pc 5-7 χρονια και απλα αλλαζουμε μονο καρτα γραφικων αν χρειαστει παιδες...Πχ τωρα αν καποια στιγμη εμπαινα σε διαδικασια αναβαθμισης θα εκανα καινουργιο build και θα το σκεφτομουν σοβαρα να παω σε amd καθως μια ζωη intelakias ημουν και οχι λογω κολληματος αλλα επειδη το pc το εχω επι το πληστον για παιχνιδια και οχι για δουλεια και ηθελα να περνω τα μεγιστα στα παιχνιδια.Οταν ειχα παρει τον 6850k δεν ειχε βγαλει ακομη τα ρυζια η amd και θυμαμαι που ειχα φτιαξει ενα χρονο μετα συστημα στον κολλητο με ενα 1800x και ειναι παρομοιο συστημα με το δικο μου στα μισα λεφτα ε μου ηρθε καπως κεραμιδα.

Προσωπικα δεν κοιταω εταιρειες κοιταω να καλυψω τις αναγκες μου και στην προκειμενη ειναι ποιος θα μου δωσει καλυτερες επιδοσεις και σε τι τιμη.Αν οι διαφορες ειναι μικρες και σε τιμη και σε αποδοση τοτε θα παω στο καλυτερο και ας δωσω μερικα κουκια παραπανω αν ομως οι διαφορες ειναι μικρες στην αποδοση και στην τιμη υπαρχει μεγαλη διαφορα τοτε για μενα η επιλογη ειναι να παρω το πιο φθηνο και ας χανω 2-3% επιδοσεις αρκει να γλυτωσω ενα σοβαρο ποσο.Νομιζω ο περισσοτερος κοσμος ετσι σκεφτεται μην κοιτατε που πολλοι απο εσας εδω μεσα εχετε το μικροβιο της αναβαθμισης καθε τρεις και λιγο και πατε στο καλυτερο που υπαρχει στην αγορα αποτελειτε ενα πολυ μικρο ποσοστο σε σχεση με την μαζα.

Και για να συνοψισω νομιζω παροτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες (σε σχεση με τα περσινα μοντελα) απευθυνονται σε αυτους που θα προερχονται απο παλιοτερες γενιες επεξεργαστων και οχι σε αυτους με τα προηγουμενα μοντελα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εχεις 1440p οθονη,ασχολεισαι με ram oc,αλλα περιμενεις απο τον καθε youtuber για να βγαλεις συμπερασμα για την αναλυση που παιζεις/σε ενδιαφερει.. Μαλιστα...

Δεν έχω ιδέα τι λές. Ούτε 1440p οθόνη έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...