Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Εχει καποιος τον 5600g? Στο adrenaline δεν μου εμφανιζει το tuning για την gpu έχει μονο για cpu. Είναι κ σε σας έτσι?

image.png.93eedd45a0badd7c89aba6ef5cfbf962.png

Μόνο το overclock έδειχνε από όσο θυμάμαι όπως δείχνει κ σε εσένα αλλιώς μόνο στο bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B550, 5600 ή 5700Χ, για ελαφρά καθημερινή χρήση και 1080 gaming.

Το θέμα είναι τί βάζουμε σε 16/32 μνήμη τώρα που δεν υπάρχουν e-dies ώστε μόλις στηθεί το μηχάνημα να μην υπάρχει λόγος να το ακουμπήσει κανείς ξανά.

Ψάχνω κάτι σε 3600/16 ΧΜΡ αλλά δεν βγάζω άκρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

B550, 5600 ή 5700Χ, για ελαφρά καθημερινή χρήση και 1080 gaming.

Το θέμα είναι τί βάζουμε σε 16/32 μνήμη τώρα που δεν υπάρχουν e-dies ώστε μόλις στηθεί το μηχάνημα να μην υπάρχει λόγος να το ακουμπήσει κανείς ξανά.

Ψάχνω κάτι σε 3600/16 ΧΜΡ αλλά δεν βγάζω άκρη.

 

Έχουνε μεγάλη διαφορά στην τιμή ο 5600 με τον 5700x που μάλλον δεν αξίζεί, παρότι  οι 6 πύρηνες είναι λίγοι σήμερα και το καταλαβαίνεις, ακόμα και παιχνίδια να παίζεις βλέπεις κάτι shader compilations και loading times τεράστια. Ο 3700x που είναι χοντρικά στα ίδια με 5600, πήρε 2.5 ώρες το shader compilation στο TLOU day one :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

B550, 5600 ή 5700Χ, για ελαφρά καθημερινή χρήση και 1080 gaming.

Το θέμα είναι τί βάζουμε σε 16/32 μνήμη τώρα που δεν υπάρχουν e-dies ώστε μόλις στηθεί το μηχάνημα να μην υπάρχει λόγος να το ακουμπήσει κανείς ξανά.

Ψάχνω κάτι σε 3600/16 ΧΜΡ αλλά δεν βγάζω άκρη.

 

Βάλε G.Skill Trident Z Neo. Έχουν 3600Mhz 16-16-16-36. Έχουν από 114€ τα 16GB και από τα 186€ τα 32GB.

Είναι αρκετά τσιμπημένες τιμές για DDR4, όμως καλύτερη περίπτωση του "βάζω XMP και τίποτα άλλο" δεν νομίζω να υπάρχει.

 

Υ.Γ. Εννοείται πως υπάρχουν και αρκετά φθηνότερες επιλογές σε 16-19-19-39. Ομολογώ πως δεν γνωρίζω το πόσο σκάλισμα σηκώνουν και τα μεν και τα δε.

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχουνε μεγάλη διαφορά στην τιμή ο 5600 με τον 5700x που μάλλον δεν αξίζεί, παρότι  οι 6 πύρηνες είναι λίγοι σήμερα και το καταλαβαίνεις, ακόμα και παιχνίδια να παίζεις βλέπεις κάτι shader compilations και loading times τεράστια. Ο 3700x που είναι χοντρικά στα ίδια με 5600, πήρε 2.5 ώρες το shader compilation στο TLOU day one :P 

 

44 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Βάλε G.Skill Trident Z Neo. Έχουν 3600Mhz 16-16-16-36. Έχουν από 114€ τα 16GB και από τα 186€ τα 32GB.

Είναι αρκετά τσιμπημένες τιμές για DDR4, όμως καλύτερη περίπτωση του "βάζω XMP και τίποτα άλλο" δεν νομίζω να υπάρχει.

 

Υ.Γ. Εννοείται πως υπάρχουν και αρκετά φθηνότερες επιλογές σε 16-19-19-39. Ομολογώ πως δεν γνωρίζω το πόσο σκάλισμα σηκώνουν και τα μεν και τα δε.

Δεν το στήνω εγώ, ούτε θα το ακουμπήσω, απλά προτείνω παραλλαγές σε ένα φίλο.

Υπάρχει ένα κάποιο ταβάνι για όλα και το πηγαίνουμε πέρα δώθε.

Οι 8 πυρήνες είναι "άχρηστοι" σήμερα, αλλά για eol πλατφόρμα βρίσκω χαζό οτιδήποτε άλλο για τη χρήση που θα έχει.

Επίσης, θα παραδοθεί και τέλος, οπότε ψάξιμο και σκάλισμα δεν παίζει.

Για πείτε για κάτι φτηνότερο σε μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Δεν το στήνω εγώ, ούτε θα το ακουμπήσω, απλά προτείνω παραλλαγές σε ένα φίλο.

Υπάρχει ένα κάποιο ταβάνι για όλα και το πηγαίνουμε πέρα δώθε.

Οι 8 πυρήνες είναι "άχρηστοι" σήμερα, αλλά για eol πλατφόρμα βρίσκω χαζό οτιδήποτε άλλο για τη χρήση που θα έχει.

Επίσης, θα παραδοθεί και τέλος, οπότε ψάξιμο και σκάλισμα δεν παίζει.

Για πείτε για κάτι φτηνότερο σε μνήμες.

B-spec 32gb στα 3200/14 .....και τις κάνει ότι θέλει ο κάτοχος....150€....ότι πιο συμφέρον σε ddr4 αυτήν την περίοδο....

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c14d-32gvk-32gb-2x16gb-ddr4-3200mhz-ripjaws-v-dual-channel-kit-p-PER.558626

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Δεν το στήνω εγώ, ούτε θα το ακουμπήσω, απλά προτείνω παραλλαγές σε ένα φίλο.

Υπάρχει ένα κάποιο ταβάνι για όλα και το πηγαίνουμε πέρα δώθε.

Οι 8 πυρήνες είναι "άχρηστοι" σήμερα, αλλά για eol πλατφόρμα βρίσκω χαζό οτιδήποτε άλλο για τη χρήση που θα έχει.

Επίσης, θα παραδοθεί και τέλος, οπότε ψάξιμο και σκάλισμα δεν παίζει.

Για πείτε για κάτι φτηνότερο σε μνήμες.

Μην κάνεις το λάθος να βάλεις 4 ντιμακια  για 32γβ(8χ4) σε περίπτωση που θέλει να σκαλίζει μνήμες.Θα του βγάλουν την πίστη.

Για xmp παίζουν μια χαρά απευθείας.

Μίλαω για κιτακια 3600 c15/16 και κάτω(χμπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

 

Δεν το στήνω εγώ, ούτε θα το ακουμπήσω, απλά προτείνω παραλλαγές σε ένα φίλο.

Υπάρχει ένα κάποιο ταβάνι για όλα και το πηγαίνουμε πέρα δώθε.

Οι 8 πυρήνες είναι "άχρηστοι" σήμερα, αλλά για eol πλατφόρμα βρίσκω χαζό οτιδήποτε άλλο για τη χρήση που θα έχει.

Επίσης, θα παραδοθεί και τέλος, οπότε ψάξιμο και σκάλισμα δεν παίζει.

Για πείτε για κάτι φτηνότερο σε μνήμες.

αν θες κατι ποιο οικονομικο  εγω επαιξα με αυτες σε DJR 100% τα κιτακια

https://www.skroutz.gr/s/30329768/Kingston-Fury-Renegade-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-KF436C16RB1K2-32.html

 

 

 

 

image.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

B-spec 32gb στα 3200/14 .....και τις κάνει ότι θέλει ο κάτοχος....150€....ότι πιο συμφέρον σε ddr4 αυτήν την περίοδο....

https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c14d-32gvk-32gb-2x16gb-ddr4-3200mhz-ripjaws-v-dual-channel-kit-p-PER.558626

Αυτές θα τις έπαιρνα εγώ παρέα με έναν 3δ, αν δεν μου είχα βάλει όριο να μην πειράξω κάτι μέχρι το Σεπτέμβρη.

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Μην κάνεις το λάθος να βάλεις 4 ντιμακια  για 32γβ(8χ4) σε περίπτωση που θέλει να σκαλίζει μνήμες.Θα του βγάλουν την πίστη.

Για xmp παίζουν μια χαρά απευθείας.

Μίλαω για κιτακια 3600 c15/16 και κάτω(χμπ)

Ναι, ναι, το έχω κατά νου.

38 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

αν θες κατι ποιο οικονομικο  εγω επαιξα με αυτες σε DJR 100% τα κιτακια

https://www.skroutz.gr/s/30329768/Kingston-Fury-Renegade-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-KF436C16RB1K2-32.html

 

 

 

 

 

image.jpeg

Α, πολύ καλή ισορροπία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Θα μας τρελάνουν αυτοί...νέος επεξεργαστής για το ΑΜ4?

Αν κυκλοφορήσει και έχει τιμή κοντά στα 200 ευρώ θα είναι λουκούμι για όσους είμαστε σε ΑΜ4.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχούμενο, αλλά μου φαίνεται λίγο περιττό, γιατί όσοι έχουν ήδη AM4, η μόνη λογική κίνηση είναι ο 5800X3D.

Και όσοι δεν έχουν AM4, η λογική κίνηση θα ήταν να πάνε κατευθείαν στο ΑΜ5 και να πάρουν αντίστοιχα gains από την ddr5.

Αν τον έβγαζαν 6-12 μήνες πιο πριν θα έβγαζε πολύ περισσότερο νόημα imo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...