Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα προιοντα καλως ή κακως ειναι αυτα που ειναι.

Απο εκει και περα σαν καταναλωτες ενα πραγμα οφειλουμε να κανουμε. Να ψηφισουμε με το πορτοφολι μας αναλογα με το αν μας ενδιαφερει ή οχι η γενια αυτη.

Αν καποιον δεν τον ενδιαφερει καθολου,πολυ απλα προσπερναει και κοιταζει γ ια αναβαθμιση/αλλαγη στο μελλον σε DDR5.

Αν καποιον τον ενδιαφερει,ειτε αγοραζει τον πρωτο καιρο,ειτε περιμενει ενα χ διαστημα για καλυτερες τιμες και φθηνοτερα μοντελα.

Για αγορα επεξεργαστη μιλαμε και οι περισσοτεροι δεν τους θελουν καν για επαγγελματικη χρηση,απλα ειναι τα πραγματα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα προιοντα καλως ή κακως ειναι αυτα που ειναι.

Απο εκει και περα σαν καταναλωτες ενα πραγμα οφειλουμε να κανουμε. Να ψηφισουμε με το πορτοφολι μας αναλογα με το αν μας ενδιαφερει ή οχι η γενια αυτη.

Αν καποιον δεν τον ενδιαφερει καθολου,πολυ απλα προσπερναει και κοιταζει γ ια αναβαθμιση/αλλαγη στο μελλον σε DDR5.

Αν καποιον τον ενδιαφερει,ειτε αγοραζει τον πρωτο καιρο,ειτε περιμενει ενα χ διαστημα για καλυτερες τιμες και φθηνοτερα μοντελα.

Για αγορα επεξεργαστη μιλαμε και οι περισσοτεροι δεν τους θελουν καν για επαγγελματικη χρηση,απλα ειναι τα πραγματα.

Έλα ρε αδερφέ, άμα δεν γκρινιάξουμε και λίγο στα φόρα, που θα γκρινιάξουμε και εμείς :P
Να γίνεται συζήτηση είναι όλο αυτό, την πραγματικότητα την ξέρουμε όλοι μέσα μας πιστεύω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Έλα ρε αδερφέ, άμα δεν γκρινιάξουμε και λίγο στα φόρα, που θα γκρινιάξουμε και εμείς :P
Να γίνεται συζήτηση είναι όλο αυτό, την πραγματικότητα την ξέρουμε όλοι μέσα μας πιστεύω. 

Μα επειδη ακριβως ειμαστε σε φορα που υποτιθεται ξεραμε τι να περιμενουμε,δεν καταλαβαινω ολο αυτο.

Ναι μλκια που βγηκαν στην αγορα μονο τα ακριβοτερα μοντελα με το καλημερα,ναι εννοειται οτι κανεις δεν του αρεσει να βλεπει αυξηση στις τιμες,αλλα ειναι αυτο που ειναι.

Ουτε εγω πχ συμφωνω με τις τιμες των Ryzen 5 και 7,γιαυτο και δεν θα ασχοληθω καν μαζι τους για αγορα,(ειδικα του 5800x) οσο εχουν αυτες τις τιμες.

Το εγραψα και πιο πισω οτι αυτη την στιγμη για την πλειοψηφια του κοσμου ειναι κακο deal και οι 2 σε σχεση με Zen2 και intel.

Το ειχα γραψει και πριν κατι μερες με το leak του Ashes of the singularity να κραταει ο κοσμος μικρο καλαθι για να μην ξενερωσει.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαρίστως θα μου έκανε ο 10700Κ αλλά θα πρέπει να δώσω άλλα 100€ σε noctua με 14αρι ανεμιστήρα ulv. Αυτό που δεν θέλω με τίποτα στο pc μου ειναι το pl2 του στα 230watt οπότε τον απορρίπτω. 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, icenex είπε

Και για να συνοψισω νομιζω παροτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες (σε σχεση με τα περσινα μοντελα) απευθυνονται σε αυτους που θα προερχονται απο παλιοτερες γενιες επεξεργαστων και οχι σε αυτους με τα προηγουμενα μοντελα.

Εχω φιλο μου με r5 2600 που περιμενε να δει τα νεα ρυζια σε περιπτωση που αναβαθμισει. Ετσι οπως ειναι τωρα οι τιμες,πιο πιθανο ειναι να αγορασει ενα r7 3700  με βαση την τιμη που εχει,παρα κατι αλλο,γιατι δεν νομιζω να θελει να ξαναπαει σε 6πυρηνο r5.

Νομιζω οτι ο r5 5600x πιο πολυ προοριζεται για ατομα που φτιαχνουν νεο υπολογιστη/πυργο απο την αρχη(αν για παραδειγμα καποιος ειχε πιο πριν ενα 4πυρηνο intel ξερω γω).Και αυτος αντε πες παει στο καλο.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχω φιλο μου με r5 2600 που περιμενε να δει τα νεα ρυζια σε περιπτωση που αναβαθμισει. Ετσι οπως ειναι τωρα οι τιμες,πιο πιθανο ειναι να αγορασει ενα r7 3700  με βαση την τιμη που εχει,παρα κατι αλλο,γιατι δεν νομιζω να θελει να ξαναπαει σε 6πυρηνο r5.

Νομιζω οτι ο r5 5600x πιο πολυ προοριζεται για ατομα που φτιαχνουν νεο υπολογιστη/πυργο απο την αρχη(αν για παραδειγμα καποιος ειχε πιο πριν ενα 4πυρηνο intel ξερω γω).Και αυτος αντε πες παει στο καλο.

Αν ειχε msrp αντιστοιχo με την σειρα 3000 θα αξιζε και ο φιλος σου να παει σε σειρα 5000 τωρα με αυτες τις τιμες αξιζει μονο αν καποιος θελει το καλυτερο και εχει σαφως παλιοτερο συστημα εκτος αν η χασουρα και το οικονομικο δεν ειναι προβλημα..

Παντως να ειμαι ειλικρινης εγω θα ελεγα στο φιλο σου να κανει υπομονη αν δεν βιαζεται και για να δει απαντηση της ιντελ μηπως αυτο ριξει τις τιμες.Αφου μας εχει συνηθισει η amd να κοβει 50αρικα κατα καιρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Kαι εγώ τους τελευταίους μήνες Warcraft 3 (το παλιό το ορθόδοξο) custom campaigns παίζω με 3700Χ και 5700XT, δεν πάει να πει κάτι αυτό. Ο enthusiast παίρνει hardware για την κ@υλα του, όχι γιατί το χρειάζεται επειγόντως. 

Υ.Γ Προφανώς καίω και κάνα νέο παιχνιδάκι αν μου τραβήξει το ενδιαφέρον, αν και τα περισσότερα που έχω είναι απλά για benchmarks. Ναι τι να πω, το gaming industry βγάζει ψιλοαπογοητευτικούς τίτλους τελευταία, ή εγώ έχω πολύ υψηλά standards...  

Τελείως off topic.

Έχες δίκαιο σε αυτό που λες για τα παιχνίδια.

Πλέον τα παιχνίδια βασίζονται στα γραφικά.

Δες ας πούμε τίτλους όπως ΑΟΕ, Starcraft, C&C, Red Alert, Diablo 2, Warcraft η τα MMORPG's 15 χρονια πριν (απο MU μεχρι L2 και Wow)

Ήταν παιχνίδια που σε έθιζαν με gameplay και διαδραστικότητα.

Όταν δεν έχεις το game που θα σε κάνει να κολλήσεις και να παίζεις με 29 frames , ασχολείσαι με RT, DSLL, 120 vs 144fps και τέτοια

Χάνεται και το νοημα κάπου.

Γι αυτο αναφερω οτι το προβλημα μας δεν ειναι το hardware αλλα το software.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Παντως να ειμαι ειλικρινης εγω θα ελεγα στο φιλο σου να κανει υπομονη αν δεν βιαζεται και για να δει απαντηση της ιντελ μηπως αυτο ριξει τις τιμες.Αφου μας εχει συνηθισει η amd να κοβει 50αρικα κατα καιρους.

Ποια απαντηση της intel να δει?Να περιμενει μισο χρονο για να δει 8πυρηνο στα 450+ευρω?

Ο 10700k ξερεις τι τιμη ειχε πριν 4μηνες?

450ευρω αρχικη τιμη. Την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη(εξελιξη τιμων skroutz)ο 3700x ειχε 290ευρω. Βαλε και τις ακριβοτερες Z490 μητρικες και εδεσε το γλυκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Όμως, όπως και ο 3600 που διαδέχθηκε τον 2600 είναι 20% καλύτερος και δεν είχε MSRP στον θεό, έτσι περιμένω και ο 5600 που είναι 20% καλύτερος (ή όσο είναι τέλος πάντων) να μην έχει MSRP στον θεό ;) 

Τα περί "όποιος θέλει φτηνά, την παλιά γενιά" δεν το δέχομαι σαν επιχείρημα. Όταν κυκλοφορείς κάτι νέο, το κυκλοφορείς για να αντικαταστήσεις αυτό που έχεις ήδη στην αγορά. 

Someone gets it..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποια απαντηση της intel να δει?Να περιμενει μισο χρονο για να δει 8πυρηνο στα 450+ευρω?

Ο 10700k ξερεις τι τιμη ειχε πριν 4μηνες?

450ευρω αρχικη τιμη. Την ιδια ακριβως χρονικη στιγμη(εξελιξη τιμων skroutz)ο 3700x ειχε 290ευρω. Βαλε και τις ακριβοτερες Z490 μητρικες και εδεσε το γλυκο.

Φανταζομαι θα εχει καποιον ασο στο μανικι της η ιντελ εστω και πουσαροντας τους επεξεργαστες της στα ακρα με ρευματα και κτλ.Απλα αν εχει μια καλη απαντηση που θα ξεπερναει σε επιδοσεις τον αντιστοιχο επεξεργαστη της amd και αν αποφασισει να χτυπησουν και την τιμη ισως αναγκασει και την κοκκινη να ριξει τιμες.Μεγαλο βεβαια αν και οχι σιγουρο υποθεσεις κανω.Νομιζω παιζει ρολο τι αναγκες εχει ο φιλος σου αν δεν βιαζεται ισως βγει κερδισμενος ουτως η αλλως απο 21 και μετα θα στρωσουν οι τιμες αλλιως καλυτερη λυση ειναι να παει στην προηγουμενη γενια οπως λες.Τα ξερεις περι τεχνολογιας καλυτερα απο εμενα οποτε σιγουρα θα τον συμβουλεψεις σωστα οσον αφορα την περιπτωση του, απλα εγω συνηθως περιμενω απαντηση και απο τις 2 εταιρειες για να παρω μια αποφαση ειτε αυτο ειναι επεξεργαστες ειτε καρτες γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

ο 5800Χ νομίζω δεν έχει ψύκτρα αν εννοείς αυτό κιόλας.. 

το ότι θα έλεγα vfm έναν 10700Κ ακόμα δεν το πιστεύω 😂 άρε Λίζα μας γκρέμισες τα όνειρα 😂 ας ελπίσουμε τέλη Νοεμβρίου να έχει ετοιμάσει κανα μοντέλο 5700..

Εννοώ δεν φτάνει που έχει 450+ θέλει έξτρα λεφτά και για ψυχτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

ο 5800Χ νομίζω δεν έχει ψύκτρα αν εννοείς αυτό κιόλας.. 

το ότι θα έλεγα vfm έναν 10700Κ ακόμα δεν το πιστεύω 😂 άρε Λίζα μας γκρέμισες τα όνειρα 😂 ας ελπίσουμε τέλη Νοεμβρίου να έχει ετοιμάσει κανα μοντέλο 5700..

Καλα αντικειμενικα μιλωντας vfm δεν ειναι ο 10700κ οταν υπαρχει ο 3700x με σχεδον 100ευρω κατω και με ψυκτρα και σε καλυτερη πλατφορμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλα αντικειμενικα μιλωντας vfm δεν ειναι ο 10700κ οταν υπαρχει ο 3700x με σχεδον 100ευρω κατω και με ψυκτρα και σε καλυτερη πλατφορμα.

λες να προτιμήσω τότε τον 3700Χ? πραγματικά έχω μπερδευτεί πάντως για αγορά ζεν 3 το βλέπω με το νέο έτος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε... Αναμενόμενο... Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα ουτε η amd.. Έπιασε/Προσπέρασε τα ιντελ σε gaming απόδοση? ..... Πληρώνεις το αντίστοιχο βαλαντιο..... Όπως και με την ιντελ......... Είπαμε το γέλιο θα συνεχιστει και στις gpus..... Καμιά εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα..... Αντε και από του χρόνου δυο γενιές cpu ανα socket.... Αλλά ιντελ φάση..... Τώρα περιμενουμε την Intel για να ρίξει τιμές η amd.... Άκου εκεί 300+ για 6c/12t......γελαω γιατί αυτά που έκραζαν κάποιοι αυτά προσφερει τώρα και η amd....Οι επιδόσεις πληρώνονται.... Αντικειμενικά μόνο ο 5900Χ αξίζει σε θέμα τιμής... Τα 5600/5800 με τίποτα...... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...