Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Όχι και βιαστικά...

Πρώτοι Zen βγήκαν Q1, Zen+ δεν βγήκαν πάλι Q1 αλλά Απρίλιο, άρα Q2.

Zen 2 βγήκαν Ιούλιο, άρα Q3 κι οι Zen 3 γίνονται launched Νοέμβριο, Q4. 

Ουσιαστικά οι Zen 3 είχαν το μεγαλύτερο κενό με την προηγούμενη γενιά Zen.

Είναι εξωφρενικό το πόσο συνεπείς είναι και θα συνεχίσουν να είναι και του χρόνου με τους zen4 στα 5nm. Και συνάμα εξοργιστικό (για την intel).😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, ilos said:

Είναι εξωφρενικό το πόσο συνεπείς είναι και θα συνεχίσουν να είναι και του χρόνου με τους zen4 στα 5nm. Και συνάμα εξοργιστικό (για την intel).😁

Q1 2022 λογικά, άρα όχι του χρόνου, αλλά και πάλι είναι συνεπείς στο να αυξάνουν +1 με 3 μήνες το release και να μην το βγάζουν ακριβώς στον 1 χρόνο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ryzen.jpg.8ddbc4d4e3e0ce19120719d0332ee610.jpg

 

Το αλμα αυτο καθαυτο παντως μια χαρα δικαιολογει τα παραπανω 50ευρω σε μολις 1χρονο. Και ειναι και κατι που θα το εκτιμησουν προφανως οσοι εχουν και αναλογα συστηματα(οθονη/gpu).

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Are we talking about 2022?😁

Όταν με το καλό βγουν και πάνε στα 7nm, η TSMC θα είναι στα 3nm...

2H 2021 (~early 2022) και δεν πιστεύω πως η AMD θα είναι στα 3nm εκείνη τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TR-909 είπε

2H 2021 (~early 2022) και δεν πιστεύω πως η AMD θα είναι στα 3nm εκείνη τη στιγμή. 

Α για τους golden cove έλεγες, αυτοί θα είναι στα ηρωικά και πολύπαθα 10nm.😁

Νόμιζα ότι έλεγες για τα 7nm τους που αγνοείται η τύχη τους.

2022 - 2023 to node στα 3nm της TSMC θα είναι σε ισχύ, αλλά και πάλι η AMD ίσως μείνει στα πιο ώριμα τότε 5nm. Θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, malakudi είπε

Οπότε ξεχνάμε τα 2200 IF των APUs και τις μνήμες 4400. Όσο πάει αυτή η γενιά μου φαίνεται όλο και χειρότερη και αφήνει μία γεύση ... αρπαχτής.

Κάτσε να δούμε πως θα συμπεριφέρονται στο RAM tuning. Οι Zen 2 παίρνουν μόνο από συχνότητα και sub-timings. Από primary timings δεν παίρνουν τίποτα, αντίθετα με Zen/Zen+ και Intel.😲

Οι Zen 3 ίσως παίρνουν και από τα primaries και να εξισορροπήσει έτσι η κατάσταση. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρω μια γνώμη από τα ομορφόπαιδα που παρακολουθείτε στενότερα τις εξελίξεις. με τον 8600Κ στα 4.9GHz βαστάει ακόμα 1 χρονιά εύκολα ώστε να σκεφτώ την αλλαγή όταν τέλη του 21 θα έχουν κατασταλάξει λίγο τα Zen3, οι μητρικές και η ιντέλα με τους RocketLake? Ειδικά με τους NvMe πια σε τρελές ταχύτητες και μια mainstream ανάλυση 2Κ....υπάρχει λόγος για αναβάθμιση; Δε μιλάω για κάποιον που κυνηγά και το τελευταίο fps. Αλλά ένα decent gaming rig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ας πάρω μια γνώμη από τα ομορφόπαιδα που παρακολουθείτε στενότερα τις εξελίξεις. με τον 8600Κ στα 4.9GHz βαστάει ακόμα 1 χρονιά εύκολα ώστε να σκεφτώ την αλλαγή όταν τέλη του 21 θα έχουν κατασταλάξει λίγο τα Zen3, οι μητρικές και η ιντέλα με τους RocketLake? Ειδικά με τους NvMe πια σε τρελές ταχύτητες και μια mainstream ανάλυση 2Κ....υπάρχει λόγος για αναβάθμιση; Δε μιλάω για κάποιον που κυνηγά και το τελευταίο fps. Αλλά ένα decent gaming rig.

Μια χαρά θα σου κρατήσει ο 8600k για κανένα 1-2 χρόνια ακόμα με τα cross gen και με κορυφαία fps. Είναι η ίδια φάση όπως με τον 2500k. Απλά όταν δε θα είναι αρκετός για τα next gen ports θα τον πιει απότομα όπως συνέβη και με τον 2500k και θα έχεις τα κλασικά stutters και χαμηλά 1% lows. Αλλά μέχρι τότε θα βρεις φτηνό μεταχειρισμένο 9900k και θα είσαι πένα πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως νομίζω ότι εσκεμμένα θέλει να κρατήσει "χαμηλά" τη ζήτηση. Με το να βγάλει για τα Χ470/Β450 BIOS από Γενάρη, με το να λανσάρει πρώτα τα "δυνατά" Χ variants και με το να αυξήσει αρκετά το MSRP που όλοι ξέρουμε πως μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν ισχύει για τα AMD CPU.

Έτσι θα πάρουν αρχικά μόνο οι enthusiasts/ανυπόμονοι/high fps gamers (αν επιβεβαιωθεί ότι είναι πάνω από Intel πλέον) και σιγά σιγά θα ακολουθήσουμε οι υπόλοιποι.
Καθόλου δε θα με χαλούσε ένας 5900XT σε 8 μήνες στα 5 στρογγυλά GHz σαν refresh απάντηση στα νέα τότε Intel...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billeiros είπε

Ο 8700k πόσο έκανε? Ξεχνάς γρηγορα

Αρχική τιμή 10600k ? Πόσο ηταν

Αλλά τότε λέγαμε ότι το καλύτερο το πληρωνουμε

Τώρα τι άλλαξε?

νομίζω τον είχες πάρει και εσύ..επίσης νομίζω ότι τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός σε gaming ..ουτε καν κοντά..τώρα το ίδιο είναι?

ωστόσο το καλύτερο θέλω να δώ πραγματικά πόσο είναι....γιατί τότε ήταν χάος.......δεν χρειάζεται να τους υπερασπιζόμαστε παίδες...ούτε εγώ την ιντελ την υπερασπίζομαι.....ανεξάρτητα ότι της αγοράζω parts.....μια χαρά πανάκριβη ήταν και είναι .....απλά τώρα σοβαρεύτηκε και η amd και έδειξε το πρόσωπο....αυτό είναι η αρχή .....εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα......ας βαρέσει στα αυτιά και η κόκκινη εφόσον πατάει γκάζι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι η αλλαγή από 4core CCX σε 8core CCX είναι ο κύριος λόγος που ανεβάζουν τιμές. Τα yields παίζει να είναι λίγο πιο χαμηλά σε Zen 3 στο ίδιο process.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Φαντάζομαι η αλλαγή από 4core CCX σε 8core CCX είναι ο κύριος λόγος που ανεβάζουν τιμές. Τα yields παίζει να είναι λίγο πιο χαμηλά σε Zen 3 στο ίδιο process.

Τα chiplets που είχαν χαλασμένο ολόκληρο CCX πήγαιναν σε 4πύρηνα. Προς το παρόν δε γνωρίζουμε αν βγάλουν 4πύρηνα Zen 3. Από κει και πέρα δε νομίζω πως αλλάζει κάτι με το 2 CCX vs 1, αν είναι χαλασμένη η μισή cache θα το πουλάνε σαν 4πύρηνο, αν είναι χαλασμένα πάνω από 2 cores θα το πουλάνε σαν 4πύρηνο και πάλι. 

9 ώρες πριν, Fulgore είπε

ryzen.jpg.8ddbc4d4e3e0ce19120719d0332ee610.jpg

Το αλμα αυτο καθαυτο παντως μια χαρα δικαιολογει τα παραπανω 50ευρω σε μολις 1χρονο. Και ειναι και κατι που θα το εκτιμησουν προφανως οσοι εχουν και αναλογα συστηματα(οθονη/gpu).

Αν ήταν 50 ναι τα δικαιολογεί. Ο 3600 είναι ουσιαστικά ισάξιος με τον 3600Χ, οπότε η διαφορά στους 6πύρηνους είναι 100$ και όχι 50. Ο 3700Χ επίσης είναι ουσιαστικά ισάξιος με τον 3800Χ, άρα και εδώ έχουμε αύξηση 120$ και όχι 50. Το μόνο SKU που έχουμε αύξηση μόνο 50$ είναι το 12πύρηνο. Επίσης, άλλο 50 ή 100$ στα 250/200 και άλλο 50 στα 500. Συν η κατάργηση του CPU cooler που είναι τουλάχιστον άλλα 20$. Και τέλος αυτές είναι οι ονομαστικές αυξήσεις με βάση το MSRP στο launch, αν κρίνουμε τιμές αγοράς οι αυξήσεις είναι ακόμα παραπάνω.

Θέλω να πιστεύω πως οι αυξημένες τιμές είναι για να περιορίσει τη ζήτηση, όντως αν έβγαζε τώρα 5600 στα 230-250$ και 5700Χ στα 380$ θα γινόταν σφαγή του Δράμαλη.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

ryzen.jpg.8ddbc4d4e3e0ce19120719d0332ee610.jpg

Το αλμα αυτο καθαυτο παντως μια χαρα δικαιολογει τα παραπανω 50ευρω σε μολις 1χρονο. Και ειναι και κατι που θα το εκτιμησουν προφανως οσοι εχουν και αναλογα συστηματα(οθονη/gpu).

Δεν ξέρουμε αν και ο 5600Χ έχει την ίδια αύξηση όμως ή και ο 5800Χ. Λιγότερη cache και χαμηλότερα ρολόγια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και στις 30ρες gpu, wait for real life benches.

Από εκεί και πέρα, λόγοι και δικαιολογίες για τη συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική υπάρχουν, και θα βρεθούν ακόμα πολλοί.

Σε 1η φάση, πάντως, ανεβάζεις τιμές στο "mainstream" (6/12) για να βγάλεις χρήμα λόγω του τρελού hype ενώ συγκρατείς λίγο τις πωλήσεις για να τα βγάλεις πέρα με τις ποσότητες για κονσόλες.

Όντως δεν (μου) πολυαρεσει  το σκηνικό, θα το δούμε πως θα εξελιχθεί.

Δεκέμβρη και μετά, θα έχει ενδιαφέρον η ιστορία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...