Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούν να μας σπρώξουν να αλλάξουμε τις 400άρες μητρικές. Πήγαν να το κάνουν τότε αλλά δεν τους βγήκε και έφαγαν κράξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Μας τρελάνεις....αυτό δεν έγραφα στο νήμα των ampere και με κράζατε???

Δεν διαφωνησα με αυτό ποτέ.παντα παραδεχομουν ότι οι ιντελ ήταν ιό δυνατοί στα παιχνιδια.αναλογα το σύστημα φαινόταν και η διαφορά όμως.δεν ήταν ακριβώς όπως τα παρουσιαζες βασισμένος σε αυτά που έβλεπες στο youtube 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Μας τρελάνεις....αυτό δεν έγραφα στο νήμα των ampere και με κράζατε???

Εγώ διαφωνώ μαζί σας ,πάντα παίζει ρόλο τι παιχνίδια παίζεις και σε τι monitor παίζεις. Ειδικα αν παίζεις σε 4k μια χαρά είναι όλα τα cpu. Τώρα αν μιλάμε για το πόσα παραπάνω  φουπουες θα βγάζεις σε κάποιο benchmark λιγότερα από 5xxx η Intel είναι αλλουνού πάπα ευαγγελιο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Δεν διαφωνησα με αυτό ποτέ.παντα παραδεχομουν ότι οι ιντελ ήταν ιό δυνατοί στα παιχνιδια.αναλογα το σύστημα φαινόταν και η διαφορά όμως.δεν ήταν ακριβώς όπως τα παρουσιαζες βασισμένος σε αυτά που έβλεπες στο youtube 

Δεν μιλάω για Intel. Έγραψα στο νήμα των ampere οτι στον 3600 δεν θα έβαζα 3080 και έπεσε κόσμος να με φάει. Τώρα λες τα ίδια και εσύ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν μιλάω για Intel. Έγραψα στο νήμα των ampere οτι στον 3600 δεν θα έβαζα 3080 και έπεσε κόσμος να με φάει. Τώρα λες τα ίδια και εσύ..

Όχι.εννοειται.δε θα βάλεις 

Συμφωνώ μαζί σου.

Η 3080 θέλει γκάζια από cpu για να αποδωσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Εγώ διαφωνώ μαζί σας ,πάντα παίζει ρόλο τι παιχνίδια παίζεις και σε τι monitor παίζεις. Ειδικα αν παίζεις σε 4k μια χαρά είναι όλα τα cpu. Τώρα αν μιλάμε για το πόσα παραπάνω  φουπουες θα βγάζεις σε κάποιο benchmark λιγότερα από 5xxx η Intel είναι αλλουνού πάπα ευαγγελιο

Καλά δεν μιλάμε για 4k. Κάποιος στο νήμα των ampere  με 3600 σε 1440p ήθελε 3080 και του είπα να πάει καλύτερα για την 3070 και έγινε χαμούλης :P 

Οι διαφορές δεν είναι στα benchmark, υπάρχουν παιχνίδια που σε συγκεκριμένα σημεία είναι εντελώς CPU hog. Στο benchmark του hwunboxed δεν τα βλέπεις αυτά γιατί τεσταρι σε οτι ναναι περιοχές. Και δεν μιλάμε για διαφορές 100 με 130 fps που λές και τι έγινε. Μιλάμε να χάνεις και το 60αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Προσπαθούν να μας σπρώξουν να αλλάξουμε τις 400άρες μητρικές. Πήγαν να το κάνουν τότε αλλά δεν τους βγήκε και έφαγαν κράξιμο..

Δεν νομιζω ολοι οι κατοχοι b450 μητρικων να ετρεχαν να αγοραζουν τους zen3 day one ουτως ή αλλως,ειδικα με αυτες τις τιμες,ακομα και αν υπηρχε day one bios.

Για τους κατοχους x470,ηδη πριν την ανακοινωση των zen3 ειχε ξεκινησει η ''αλλαγη''μητρικης απο κοσμο,μολις σταθεροποιήθηκαν οι τιμες στις b550.

Αυτη την στιγμη η φθηνοτερη αξιολογη b550 που μπορει να βρει καποιος(αν δεν τον πειραζει το μεγεθος),ειναι η b550m Tuf plus απο Ισπανικο amazon που με μεταφορικα βγαινει μολις στα 118ευρω(10ευρω πανω η εκδοση με wifi),καθαρα απο πλευρας value και φθηνης μεταβασης σε b550. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Πού βασίζετε την άποψη ότι high end GPU χρειάζεται high end CPU? 

Έχω δει αρκετές φορές να αναπαράγεται αυτή η άποψη. 

Εάν αγοράζεις καινούργια GPU για να βγάλεις περισσότερα fps (ας πούμε πήγες απο 60αρι monitor σε 144) τότε θες και ένα CPU που να μπορεί να βγάλει 144 fps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ διαφωνώ μαζί σας ,πάντα παίζει ρόλο τι παιχνίδια παίζεις και σε τι monitor παίζεις. Ειδικα αν παίζεις σε 4k μια χαρά είναι όλα τα cpu. Τώρα αν μιλάμε για το πόσα παραπάνω  φουπουες θα βγάζεις σε κάποιο benchmark λιγότερα από 5xxx η Intel είναι αλλουνού πάπα ευαγγελιο

Ε καλά δε μιλάμε για 4κ ρε χρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν νομιζω ολοι οι κατοχοι b450 μητρικων να ετρεχαν να αγοραζουν τους zen3 day one ουτως ή αλλως,ειδικα με αυτες τις τιμες,ακομα και αν υπηρχε day one bios.

Για τους κατοχους x470,ηδη πριν την ανακοινωση των zen3 ειχε ξεκινησει η ''αλλαγη''μητρικης απο κοσμο,μολις σταθεροποιήθηκαν οι τιμες στις b550.

Αυτη την στιγμη η φθηνοτερη αξιολογη b550 που μπορει να βρει καποιος(αν δεν τον πειραζει το μεγεθος),ειναι η b550m Tuf plus απο Ισπανικο amazon που με μεταφορικα βγαινει μολις στα 118ευρω(10ευρω πανω η εκδοση με wifi),καθαρα απο πλευρας value και φθηνης μεταβασης σε b550. 

Day1 όχι αλλά αν τα bios μείνουν για πάντα σε μία ημιτελή κατάσταση, μεταξύ stable και beta, με bugs here and there; Βέβαια τώρα το πόσο αξίζει να αλλάξει μητρική ίσα ίσα για να βάλεις μία γενιά δεν ξέρω. Και αυτό που αναφέρουν μερικοί ότι θα βάλεις ξέρω 'γω τον 5600Χ αλλά θα έχεις upgrade path μέχρι τον 5950Χ κατά τη γνώμη μου είναι λίγο άτοπο. Δηλαδή ένας άνθρωπος που ψωνίζει στην περιοχή του 5600Χ θα πάει ξαφνικά στα 700+ ευρώ του 5950Χ; Ε δεν νομίζω. Και πέρα από τα λεφτά δεν του χρειάζεται CPU 16/32. Αν του χρειαζόταν επειδή κάνει productivity για παράδειγμα θα έπαιρνε εξ' αρχής CPU με περισσότερους πυρήνες και όχι 6/12..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Καλά δεν μιλάμε για 4k. Κάποιος στο νήμα των ampere  με 3600 σε 1440p ήθελε 3080 και του είπα να πάει καλύτερα για την 3070 και έγινε χαμούλης :P 

Οι διαφορές δεν είναι στα benchmark, υπάρχουν παιχνίδια που σε συγκεκριμένα σημεία είναι εντελώς CPU hog. Στο benchmark του hwunboxed δεν τα βλέπεις αυτά γιατί τεσταρι σε οτι ναναι περιοχές. Και δεν μιλάμε για διαφορές 100 με 130 fps που λές και τι έγινε. Μιλάμε να χάνεις και το 60αρι.

με 3600 χάνεις το 60αρι και στο ίδιο σημείο είσαι ας πούμε με αντίστοιχο intel κρατάει 130 ?  

ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα? οι γενικολογίες τα αφηρημένα κτλ.

μέσα σ αυτά που λες πετάς που και που καμιά γενικολογία λες ας πούμε ότι δεν φαίνεται και στα benchmarks και είμαστε ok … δεν πάει έτσι.

εμένα δεν με νοιάζει και ούτε παίζει καμιά παρεξήγηση στο λέω πολύ έντιμα, ούτε σε έχω απαντήσει ποτέ ούτε έχω συμμετοχή σε χαμουλη που λες 

αλλά όταν πετάς γενικολογίες να είσαι έτοιμος για χαμούλη που λες,  να σε φάνε, και άλλα τέτοια...

 

πχ αν εγώ γράψω εδώ πχ ότι πριν είχα έναν 9600Κ και μερικές φορές σε κάποια παιχνίδια, κάτω από κάποις προϋποθέσεις  σε συγκεκριμένα σημεία , που δεν φαίνονται στα benchmarks έχανα τα 30fps και με τον amd στα min σε εκείνα τα σημεία , που δεν φαίνονται στα benchmarks , έχω πάνω από 80fps ….είναι Κλάιν μάιν δήλωση, και θα γίνει χαμούλης 

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτά τα slides που δεν έπαιξαν στην παρουσίαση 

Ο 5600x φαίνεται καλή περίπτωση , ο 5800x από την άλλη όχι , έπρεπε να είναι ένα 50αρικο πιο κάτω . 

F8448EC0-39DE-412E-8C51-9C7413251DBA.png

065B85E3-27D5-4B16-8599-E40BE0F6D08C.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Day1 όχι αλλά αν τα bios μείνουν για πάντα σε μία ημιτελή κατάσταση, μεταξύ stable και beta, με bugs here and there;

Ας γινει πρωτα αυτο και μετα ας βγουν τα οποια συμπερασματα.

Μην αρχιζουμε παλι με σεναρια ΘΑ και ΑΝ και ΙΣΩΣ που δεν οδηγουν πουθενα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν και αυτά τα slides που δεν έπαιξαν στην παρουσίαση 

Ο 5600x φαίνεται καλή περίπτωση , ο 5800x από την άλλη όχι , έπρεπε να είναι ένα 50αρικο πιο κάτω . 

Παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι αυτοί με τους οποίους γίνεται η σύγκριση (10600Κ vs 10700K) έχουν μεταξύ τους διαφορά στο gaming 2-3%;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...