Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ας γινει πρωτα αυτο και μετα ας βγουν τα οποια συμπερασματα.

Μην αρχιζουμε παλι με σεναρια ΘΑ και ΑΝ και ΙΣΩΣ που δεν οδηγουν πουθενα.

Fair enough..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι αυτοί με τους οποίους γίνεται η σύγκριση (10600Κ vs 10700K) έχουν μεταξύ τους διαφορά στο gaming 2-3%;

σε performance περ $ τα έχουν 

 

 

καλά τώρα τα slides σε παρουσίαση είναι slides σε μια παρουσίαση , πάμε παρακάτω να τα δούμε...

αλλά το κορυφαίο είναι άλλο

 

Το amd παίζει καλά το ΦΑΑρκράι….ε μόλις το είδε αυτό η λίζα φώναξε μέσα της ...τώρα θα δείτε τι σημαίνει πρώτη φορά (για να ακριβολογούμε 2η) αριστερά :hehe  

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν και αυτά τα slides που δεν έπαιξαν στην παρουσίαση 

Ο 5600x φαίνεται καλή περίπτωση , ο 5800x από την άλλη όχι , έπρεπε να είναι ένα 50αρικο πιο κάτω . 

F8448EC0-39DE-412E-8C51-9C7413251DBA.png

065B85E3-27D5-4B16-8599-E40BE0F6D08C.png

 

Χαζό διάγραμμα  σε μπερδεύει, έπρεπε να βάλουν performance comparison  ,καλά έκαναν και δεν το εβαλαν

26 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι αυτοί με τους οποίους γίνεται η σύγκριση (10600Κ vs 10700K) έχουν μεταξύ τους διαφορά στο gaming 2-3%;

Είναι performance per dollar όχι σκέτο performance

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό...

Δεν γίνεται μια εταιρία εκατομμυρίων που πριν 3-4 χρόνια ήταν με εναν fx  με λίγo καλύτερο ipc απο q6600,

πλέον να βγάζει καλύτερο προιόν απο μια άλλη εταιρία δισεκατομμυρίων και να έχουμε απαίτηση να είναι και φθηνότερη(ακόμα)

Ετσι είναι οι εταιρίες...

Γι αυτό οσα χρόνια ήταν η amd χωνί, πλήρωνες κοντά 200 ευρώ 2πύρηνο με HT.... (i3)

Μην ξεχνάμε τόσο ευκολα...

Και πρίν 4 χρονια έπαιρνες με 400+ ευρώ 4πύρηνο με HT  intel....

Τον 2400g των 130 ευρώ, στα 400+ ευρώ απλά με όνομα i7 και επωνυμία ιντελ...

Αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/18604708/Intel-Core-i3-9100F-Box.html#specs

με τα 70 του ευρούλια, πριν 3-4 χρόνια λέγονταν i5 και το πλήρωνες κάπου στα 300+- ευρώ....

Και πούλαγε και σαν τρελό τότε...

Αρα μην ξεχνάμε τι συνέβαινε πριν λίγα χρονάκια...

Είπαμε ρε intel , μονοπώλειο  το είχες αλλά οχι κι 150+  ευρώ ο i3 2c/4t...

Πάρε να χεις τώρα.....

Αρα τα 50 ευρώ κι 60 κι 70 παρα πάνω  που κουβεντιάζονται για την σειρά 5000, προσωπικά τα βλέπω πολύ λογικά και πολύ δίκαια

σε σχέση με οσα εχουμε ζήσει επι 15 χρόνια στο πρόσφατο παρελθόν...

Η amd λοιπόν δεν έκανε απλά πάταγο και ζημιά στην ιντελ, αλλά έγινε ο Φρέντυ Κρούκερ της...

Καλή σας ημέρα....🙂

Fanboyιζεις αν δεν το πήρες χαμπάρι. Μας ενδιαφέρουν οι τιμές και όχι η σύγκριση τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπάρχουν και αυτά τα slides που δεν έπαιξαν στην παρουσίαση 

Ο 5600x φαίνεται καλή περίπτωση , ο 5800x από την άλλη όχι , έπρεπε να είναι ένα 50αρικο πιο κάτω . 

F8448EC0-39DE-412E-8C51-9C7413251DBA.png

065B85E3-27D5-4B16-8599-E40BE0F6D08C.png

Δε τα εμφάνισαν γιατί οι τιμές είναι λάθος, ο 10600K amazon USA έχει 275 και ο 10700K 380 USD.

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Η φωνή της λογικης λέει 5900x.αλλα με ψήνει ο 5950x...

Eιναιωκαι πιο εύηχο το όνομα του

Μέσα στο μυαλό μου είσαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ας κλείσουμε αυτό το σοκετ με ένα μπαμ malakudi....😛

Άντε να έρθει κ η 3080 μου γρήγορα να στήσω ...

Είναι πολλά τα λεφτά αλλά θα είναι πραγματική αναβάθμιση και σε productivity, +33% cores και +11-12% performace σε all core, συνολικά +50% από 3900X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Είναι performance per dollar όχι σκέτο performance

 

48 λεπτά πριν, dem είπε

σε performance περ $ τα έχουν 

🙃 Στραβωμάρα...

Τότε ... εφόσον έχουν το ίδιο MSRP 10600Κ και 5600Χ θα είναι 13% ταχύτερος ο 5600Χ;;; Πολύ bold statement...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μην κοιτάς εδώ που τους έχουν stock. Ο 3600 κλοκάρει καλύτερα, ειδικά τα later batches, και έχει και καλύτερο imc, μπορείς να σφίξεις τις ram παραπάνω. Εντάξει δεν λέω ότι είναι το καλύτερο update του κόσμου αλλά αν πουλήσεις τον 2600 80 ευρώ για παράδειγμα και συμπληρώσεις κάνα 70-80άρι ακόμη, όταν θα πέσει λίγο η τιμή του 3600, μια χαρά είναι..

Ναι αλλά και ο 1600 δεν κλοκάρει; Τα καλά κομμάτια έχουν τα 3.9-4G και μειώνεται η διαφορά πολύ... Οπότε δεν έχει νόημα η σύγκριση με OCed cpu's

θα μου πεις αυτή τη στιγμή δεν υπάρει για αγορά ή δεν συμφέρει, αλλά έπαιζε πάααρα πολύ καιρό στο 100άρικο.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

🙃 Στραβωμάρα...

Τότε ... εφόσον έχουν το ίδιο MSRP 10600Κ και 5600Χ θα είναι 13% ταχύτερος ο 5600Χ;;; Πολύ bold statement...

Σύμφωνα με την amd Ναι , τωρα στην πράξη θα μάθουμε μέσα στο μήνα φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Fanboyιζεις αν δεν το πήρες χαμπάρι. Μας ενδιαφέρουν οι τιμές και όχι η σύγκριση τιμών.

Δεν νομίζω..Όσα περιέγραψα, είναι ο,τι έχουμε ζήσει και ζούμε ολοι τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον...

Για το αν αξίζει κάτι και πόσο, βλέπουμε ολη την ιστορία νομίζω..

Οταν για τόσα χρόνια η ιντελ ειχε το μονωπόλειό της και κατάκλεβε τον κόσμο με 2πύρηνα στα 150 ευρώ,

τότε όμως "λέγαμε" για ποιότητα κι ο,τι γι αυτό πληρώνεται ακριβά κτλ κτλ...

Τώρα ξαφνικά άλλαξε αυτό?

Απλά έθιξα το θέμα των τιμών σφαιρικά και σε βάθος χρόνου(παρελθόν κτλ)

Το άρμεγμα είναι άρμεγμα, τα είπαμε αυτά...

Απλά  το να ζεις στο ο,τι να ναι της ιντελ και στην κοροιδία της  για μια 10ετια+  ,

και μετά να σε ενοχλεί η άλλη εταιρία(amd) που σε έκανε να εχεις 6c/12t ικανοποιητικότατο (κι οχι fx) με 100+ ευρώ 2600,3600 κτλ,

και να "παραπονιέσαι" για τους 5000series,που πλέον είναι καλύτεροι σε ολα, εμένα μου κάνει και σε αχαριστία -αχορταγία λίγο...

Δεν το συζητάμε, μακάρι να ήταν ολα στα 150-200 ευρώ!

Αλλά δεν γίνεται ρε συ πως να το κάνουμε.... Κάπου θα τσιμπήσουν κι αυτοί το παρα πάνω...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

με 3600 χάνεις το 60αρι και στο ίδιο σημείο είσαι ας πούμε με αντίστοιχο intel κρατάει 130 ?  

ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα? οι γενικολογίες τα αφηρημένα κτλ.

μέσα σ αυτά που λες πετάς που και που καμιά γενικολογία λες ας πούμε ότι δεν φαίνεται και στα benchmarks και είμαστε ok … δεν πάει έτσι.

εμένα δεν με νοιάζει και ούτε παίζει καμιά παρεξήγηση στο λέω πολύ έντιμα, ούτε σε έχω απαντήσει ποτέ ούτε έχω συμμετοχή σε χαμουλη που λες 

αλλά όταν πετάς γενικολογίες να είσαι έτοιμος για χαμούλη που λες,  να σε φάνε, και άλλα τέτοια...

πχ αν εγώ γράψω εδώ πχ ότι πριν είχα έναν 9600Κ και μερικές φορές σε κάποια παιχνίδια, κάτω από κάποις προϋποθέσεις  σε συγκεκριμένα σημεία , που δεν φαίνονται στα benchmarks έχανα τα 30fps και με τον amd στα min σε εκείνα τα σημεία , που δεν φαίνονται στα benchmarks , έχω πάνω από 80fps ….είναι Κλάιν μάιν δήλωση, και θα γίνει χαμούλης 

Oτι νάναι αδερφέ. Άμα έπαιζες παιχνίδια θα καταλαβαίνες τι λέω. Βλέπεις από το review του hwunboxed CPU να βγάζουν 100+ fps average στο AC odyssey. Το έχεις παίξει το game? Για να βγάλεις τόσα average θα πρέπει να είσαι στις ερημιές και να κοιτάς τον ουρανό. Όταν πας στα βαριά σημεία (Αθήνα / Πειραιά κλπα) δυσκολεύονται όλα τα CPU να κρατήσουν το 60αρι. Ε ναι εκεί ο 3600 το χάνει το 60 απλά και εκεί υπάρχει μια διαφορά μεγάλη με τα Intel. Αν έχεις τον 3600 ανέβασε ενα run από το Οdyssey στο waypoint της Αθήνας ας πούμε να δούμε τι γίνεται. 

Αν εσύ γράψεις κάτι για τον 9600k το οποίο δεν πιστεύω θα μετατρέψω το CPU μου σε 9600k κλείνοντας πυρήνες και HT και θα πάω να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...