Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μια φορά είπε και η AMD να πιάσει κάνα κώλο και βγάζουν όλοι τα ποθημένα που έχουν από Intel και NVIDIA μαζί.  😂

Τον κώλο θα μας τον πιάσει γιομάτα με τους zen4. Αυτή τη στιγμή πειράματα κάνει για να δει κατά πόσο την παίρνει. Για αυτό δε πρέπει να περάσει στο ντούκου και να φάνε αγωγές msi, XMG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 4:41 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Προσωπικά το να πληρώσω μπροστά διπλάσια λεφτά στην μητρική (Β450 vs Χ570) χωρίς να χρησιμοποιήσω αυτά που προσφέρει μόνο και μόνο για να μπορώ να κάνω αναβάθμιση του επεξεργαστή μετά από 1-2 χρόνια το βρίσκω μέγα λάθος.

 

Says who?

Τώρα αλλάζει η καραμέλα και ε λογικό είναι ξαναγοράστε μητρικές......

Και η δική μου οπτική που γράφω ότι το mainstream απλά δεν αξίζει φράγκο

Asus X299A 07/2017 350€

και έχουμε

i7 7800X, i7 7820X, i7 9800X, i9 9940X......

Oταν βγει ο αντικαταστάτης του 2066 θα αλλάξω Motherboard....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Says who?

Τώρα αλλάζει η καραμέλα και ε λογικό είναι ξαναγοράστε μητρικές......

Και η δική μου οπτική που γράφω ότι το mainstream απλά δεν αξίζει φράγκο

Asus X299A 07/2017 350€

και έχουμε

i7 7800X, i7 7820X, i7 9800X, i9 9940X......

Oταν βγει ο αντικαταστάτης του 2066 θα αλλάξω Motherboard....

Βέβαια η εξέλιξη από 7980XE το 2017 σε 10980XE το 2020 είναι μηδαμινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου αποδίδει και οι μητρικές του Χ299 έχουν τα πάντα όλα σε pci x lanes, usb 3c, thunderbolt, nvme raid κλπ?

ο 8/16 9800Χ στα ίδια ρολόγια είναι λίγο ταχύτερος από τον 9900Κ, με το διπλάσιο memory bandwith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ilos είπε

Τον κώλο θα μας τον πιάσει γιομάτα με τους zen4. Αυτή τη στιγμή πειράματα κάνει για να δει κατά πόσο την παίρνει. Για αυτό δε πρέπει να περάσει στο ντούκου και να φάνε αγωγές msi, XMG.

Sorry to burst your bubble αλλα κωλο πιανει τωρα, Zen4 θα πεσει δαχτυλακι αλλα θα τσουξει λιγοτερο γιατι θα εχεις φαει και DDR5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, narta είπε

Sorry to burst your bubble αλλα κωλο πιανει τωρα, Zen4 θα πεσει δαχτυλακι αλλα θα τσουξει λιγοτερο γιατι θα εχεις φαει και DDR5

Tbh right now στα cpu έχει εδραιωθεί duopoly όπως και στις gpu.Η άλλη σου πουλάει 10600κ στην ίδια τιμή με τον 8700k (άσε που παίζει να έχει και χειρότερο binning) 3 χρόνια μετά και με καινούριο socket και πανάκριβες μητρικές που έχουν κλειδωμένα features για την επόμενη γενιά (pcie gen4). Ήλπιζα να δούμε price cuts στους zen2 με ανταγωνιστικές intel τιμές. Αντ'αυτού μη δούμε και αυξήσεις. 😁

Αν τα κλειδωμένα της 6/12 είναι πάνω από 200-220 ευρώ και είναι στα ίδια με τον 3600, δύσκολα θα μείνει στα 170 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Coppermine είπε

Says who?

Τώρα αλλάζει η καραμέλα και ε λογικό είναι ξαναγοράστε μητρικές......

Και η δική μου οπτική που γράφω ότι το mainstream απλά δεν αξίζει φράγκο

Asus X299A 07/2017 350€

και έχουμε

i7 7800X, i7 7820X, i7 9800X, i9 9940X......

Oταν βγει ο αντικαταστάτης του 2066 θα αλλάξω Motherboard....

Καμιά καραμέλα δεν αλλάζει, άλλο το να πάρεις Β450 με 70 Ευρώ και να μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και άλλο να δόσεις 200+ ευρώ για την Χ570 σήμερα για να μπορείς να κάνεις αναβάθμιση.  Εγώ προσωπικά τα διπλάσια+ λεφτά δεν θα τα έδινα για την Χ570 μόνο και μόνο για να μπορώ να κάνω αναβάθμιση έναν επεξεργαστή μετά από 1-2-3 χρόνια.

350 Ευρώ για μητρική το 2017 και καμαρώνεις ??  😂

Με 70-90 Ευρώ το 2017 έπαιρνες μια Β350 και είχες πάει από Ryzen 1600 σε Ryzen 2700 σε Ryzen 3900.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

350 Ευρώ για μητρική το 2017 και το καμαρώνεις ??  😂

Tη παλεύεις.....ειδικά από τον 3900  έχω  2πλάσιο bandwith 30-40% καλύτερο multicore performance και ακόμα καλύτερο single, άπειρες pci-x........οτι να ναι, αυτή είναι η διαφορά μας εγώ κρίνω προιόντα αλλα εσύ είσαι οπαδός. η πλάκα είναι ότι πάντα φταίει η intel και η nvidia, τώρα που άρχισε τις παπαριές η αγαπημένη σου κόκκινη προσπαθείς να σκεφτείς ότι ηλίθια δικαιολογία για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, έχει πλάκα προσφέρεις ψυχαγωγία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Coppermine είπε

Tη παλεύεις.....ειδικά από τον 3900  έχω  2πλάσιο bandwith 30-40% καλύτερο multicore performance και ακόμα καλύτερο single, άπειρες pci-x........οτι να ναι, αυτή είναι η διαφορά μας εγώ κρίνω προιόντα αλλα εσύ είσαι οπαδός. η πλάκα είναι ότι πάντα φταίει η intel και η nvidia, τώρα που άρχισε τις παπαριές η αγαπημένη σου κόκκινη προσπαθείς να σκεφτείς ότι ηλίθια δικαιολογία για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, έχει πλάκα προσφέρεις ψυχαγωγία....

Έχεις δίκιο, μακακια μου και μόνο που σου απάντησα.  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Tη παλεύεις.....ειδικά από τον 3900  έχω  2πλάσιο bandwith 30-40% καλύτερο multicore performance και ακόμα καλύτερο single, άπειρες pci-x........οτι να ναι, αυτή είναι η διαφορά μας εγώ κρίνω προιόντα αλλα εσύ είσαι οπαδός. η πλάκα είναι ότι πάντα φταίει η intel και η nvidia, τώρα που άρχισε τις παπαριές η αγαπημένη σου κόκκινη προσπαθείς να σκεφτείς ότι ηλίθια δικαιολογία για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, έχει πλάκα προσφέρεις ψυχαγωγία....

Τι συγκρίνεις;; τον 9940X με τον 3900x για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου;;
Έχεις σκεφτεί τι θα μπορούσε να έχει κάποιος σε threadripper με τα χρήματα που έχεις δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμέ, Χ399 που είναι ήδη EOL με ομορφιές όπου για να τρέξει ένα παιχνίδι σωστά χωρίς stutter θα έπρεπε να μπαίνω πρώτα στο bios, είτε TRX 40 με περισσότερους πυρήνες και single core performance στο πάτο

Οπότε είτε έτσι είτε αλλιώς μια χαρά είμαι και επίσης καμία ανάγκη να δικαιολογήσω το οτιδήποτε άλλος τον ανέφερε τον  3900 και απλά σχολίασα πού το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

 Ήλπιζα να δούμε price cuts στους zen2 με ανταγωνιστικές intel τιμές. Αντ'αυτού μη δούμε και αυξήσεις. 😁

Δεν νομιζω να δουμε ιδιαιτερη πτωση τιμών στους  zen2 στο άμεσο μελλον και για αλλο λογο. Τα 7nm tsmc ειναι αυτη τη στιγμή ο,τι πιο γρήγορο και πλειοδοτουν οι εταιρειες ποιος θα δεσμεύσει χωρητικότητα. Επισης μιας και η amd εχει και αλλα προιοντα στα 7nm , αντι να ριξει την τιμή σε προιοντα που είναι ήδη καιρο στην αγορα, οπως οι ryzen 3000, θα μειώσει την παραγωγή τους αν εχει μειωμενη ζήτηση κρατωντας πανω κατω ιδιες τις τιμές, και αυξανοντας την παραγωγη αλλων προιοντων. Πχ renoir που πωλούνται πιο ακριβα στα λαπτοπς, zen 3, gpus κλπ

Δεν ειναι όπως ήταν στην glofo όπου και ειχε καλυτερες τιμες λογω wsa agreement, και επρεπε να αγορασει συγκεκριμένη ποσοτητα, και δεν υπηρχαν ιδιαιτεροι ανταγωνιστες για χωρητικοτητα, και δεν ειχε νοημα να διαθεσει καινουρια προιοντα στα 14nm καθως επρεπε να παει στα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

30-40% καλύτερο multicore performance 

Ο 9940Χ 30-40% καλύτερο multicore performance; Σε τι workload; Στο CB20 είσαι 11% πάνω από τον 3900X χωρίς PBO και φαντάζομαι πως το score σου 8156 είναι με heavy overclock. Αν βάλουμε με PBO η διαφορά είναι 9%. Σε στοκ clocks παίζει να είναι και κάτω από τον 3900X ο 9940Χ, 7150 πιάνω με μνήμες στα 3200 και όλα τα άλλα stock.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καθόμαστε και συγκρίνουμε. Οι 3900x/3950x είναι και καλά mainstream cpu, όχι HEDT parts και κοστίζουν κλάσμα της αξίας των άλλων αν συνυπολογίσεις και το κόστος κτήσης της HEDT πλατφόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...