Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Razor333 είπε

Yπερτιμουν το ενδιαφερον για τοσο υψηλα fps στα συγκεκριμενα παιχνιδια που ειναι πρακτικα αυτα που εχουν την μεγαλυτερη διαφορα οι intel. 

Μια ματια να ριξει καποιος στο mindfactory ποσους 10600Κ/10700Κ πουλησε η intel και που εχει φτασει η τιμη τους (μπας και τους παρει κανενας), μας δειχνει την τυχη που θα εχουν και οι 5600x/5800x. Λογικα μεσα σε 2-3 μηνες που θα ανεβει η διαθεσιμοτητα και θα μαζευονται τα απουλητα θα κατεβουν στα 250/350, γιατι για παραπανω δεν ειναι.

Πρέπει να διαχωριστεί κάποια στιγμή στο μυαλό του καταναλωτή το τι επιτάσσει το marketing από το ποιες είναι οι πραγματικές του ανάγκες. To marketing θέλει να μπορείς να υποστηρίξεις τον ισχυρισμό ότι έχεις το "καλύτερο" ακόμα και αν η διαφορά είναι τρίχες από τον ανταγωνισμό και πάλι όχι σε όλα τα σενάρια. Έτσι δικαιολογείσαι να πουλάς ακριβότερα τον 5600x από τον 10600k κ.ο.κ.

Το "καλύτερο" όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση απευθύνεται ουσιαστικά σε συγκεκριμένη μερίδα καταναλωτών. Τους "competitive" που κυνηγάνε και το τελευταίο φουπουές με το τουφέκι. Δεν απευθύνεται ούτε σε gamers με 60/75hz monitors που είναι η συντριπτική πλειοψηφία ακόμα, ούτε σε χρήστες που έχουν μικρό budget και δε μπορούν να ξοδέψουν υπέρογκα λεφτά για gpu για να μπορούν να είναι σε θέση να τεντώσουν αυτά τα καρέ σε 1080p/1440p.

Για τα "bottlenecks" τον έχω γράψει τον συλλογισμό μου εδώ πολλαπλές φορές. Πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Και ανάλογα το workload και τις ειδικές συνθήκες την μια θα είναι το ένα υποσύστημα και την άλλη κάποιο άλλο. Απλά πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν αυτά έχουν όντως σημασία και αν όντως έχουν, αν αξίζει να κάνεις αναβάθμισή μόνο και μόνο για αυτές τις περιπτώσεις. Και εξηγούμαι.

Στα 1080p πχ είχα παρατηρήσει cpu borttleneck σε κάποια games με τον 1600 που είχα τότε σε σχέση με τον 8600k που πήρα μετέπειτα. Και μάλιστα υπήρχαν και σοβαρές διαφορές σε κάποιους τίτλους αν θυμάμαι καλά όπως στο gta5, pubg, farcry primal κλπ. Το θέμα είναι ότι είχα ένα 60hz ips panel τότε. Είχε νόημα αν με το ένα cpu έβγαζα 90 καρέ minimum και με το άλλο 130? Ήμουν ήδη 50% overkill παραπάνω performance στα 1% lows από το refresh rate μου. Για κάποιον άλλο με 144hz monitor προφανώς και θα είχε νόημα ειδικά σε games όπως το pubg. Και οι 2 δηλαδή θα είχαμε cpu bottleneck, απλά εγώ με capped στα 60 δε θα ήμουν σε θέση να το παρατηρήσω. Και ναι εύλογα θα αναρωτηθείτε ότι ίσως σε άλλα πιο βαριά παιχνίδια να έπέφτα κάτω από τα 60 με το ρύζι, αλλά τότε εγώ δεν είχα ποτέ δει κάτι τέτοιο με τον 1600. Το minimum μου ήταν κάτι 65ρια/70ρια που βάραγε την ώρα που έπεφτες από το αεροπλάνο στο pubg. Προφανώς σήμερα μετά από 3 χρόνια μπορεί να γίνεται η σφαγή του Δράμαλη με ryzen 1st gen σε κάποια σενάρια. Αλλά για αυτό υπάρχει και το freesync.😁

Τώρα βέβαια με τον καιρό έχουμε και άλλα χειρότερα παραδείγματα. Με κλασσικότερο όλων το FS2020 που τεζάρει 5-6 threads το πολύ με αποτέλεσμα να είσαι cpu bound ακόμα και στα 1440p max settings με 3080/3090.😁 Πάλι τα CL θα το τρέχουν καλύτερα από τα ρύζια, αλλά και πάλι δε θα πιάνεις το 60ρι ούτε στα 1080p καλά καλά. Έχει πλάκα να λέμε λοιπόν ότι τα ρύζια έχουν "cpu bn στο fs2020", όταν η ίδια η μηχανή έχει σοβαρό limitation και τα cores κάθονται και τα ξύνουν. Ομοίως που θα βγει τώρα ο 5950x θα λέμε το ίδιο και για τους CL, αν πιάσει το 60ρι με το ζόρι? Είναι για πλάκα η όλη ιστορία,

Άλλο ένα παράδειγμα είναι το mount and blade 2 στο campaign. Υπάρχουν κάποιες μάχες όταν το προχωρήσεις που μπορεί να είναι κοντά 1000v1000 armies. Όλο το παιχνίδι έχει visuals 10ετίας και τρέχει σχετικά άνετα στα περισσότερα μηχανήματα, αλλά στις συγκεκριμένες μάχες αν δεν έχεις 10900k στα 5.3 δε βλέπω να πιάνεις με τίποτα ~50ρι.😁 Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και σε άλλα παιχνίδια/workloads υπό ειδικές συνθήκες στο starcraft 2 που μπορεί να σκάνε team battles μαζί ή στο overwatch όταν σκάνε όλες οι ulties κλπ. Αξίζει να δώσεις λεφτά για καινούριο μηχάνημα μόνο και μόνο για να έχεις λίγο καλύτερα drops? Ειδικά όταν μιλάμε για νούμερα όπως 150vs200 καρέ.

Εδώ κάνει δουλίτσα το PR της intel και της "νέας" intel. Μου λέει ότι θα έχω 50% παραπάνω fps στο csgo με τον 5900x από τον 3900x. Τρομερό, ασύλληπτο είναι σαπάκια οι κομήτες και τα zen 2 βάψτε τα όλοι μπλέ (όχι τα intel😁) και πετάξτε τα στη θάλασσα. Όταν όμως σκεφτείς ότι ο 3900x βγάζει κοντά ~400 fps, έχει νόημα να πάω στα 600?😁 Απορία το έχω δεν είμαι ο shroud, ρωτάω.

Όσο για τον όγκο πωλήσεων πιστεύω το έχουν σκεφτεί πολύ επιστημονικά, τους βγάζω το καπέλο. Έχουν βάλει την intel ανάμεσα από zen2 και zen3. Τις έχουν ψαλιδίσει τα πόδια και στην budget κατηγορία με τον 3600 (άσχετα αν για κάποιο περίεργο λόγο πήρε την ανηφόρα atm) και στην premium με όλο το zen3 lineup για κάθε βαλάντιο. Απλά από μένα δε θα πάρει φράγκο μέχρι να πάει ξανά σε zen/zen2 msrp's.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάμε σε πιο ρεαλιστικά συνηθισμένα σενάρια χρήσης, για παράδειγμα 5600Χ + 5700ΧΤ vs 3600 + 5700XT με XMP 3200 CL16 που αγοράζει ο περισσότερος κόσμος και δεν ξέρει ούτε από b-dies, ούτε από secondaries και tertiaries, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά; Πόσο μάλλον με κάρτες επιπέδου 1660S..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν πάμε σε πιο ρεαλιστικά συνηθισμένα σενάρια χρήσης, για παράδειγμα 5600Χ + 5700ΧΤ vs 3600 + 5700XT με XMP 3200 CL16 που αγοράζει ο περισσότερος κόσμος και δεν ξέρει ούτε από b-dies, ούτε από secondaries και tertiaries, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά; Πόσο μάλλον με κάρτες επιπέδου 1660S..

Καλά χωρίς reviews δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα. Αλλά όπως έχω ξαναπεί, η κάρτα γραφικών δεν έχει σημασία εκτός και αν παίζεις ultra settings. Η 5700xt με 2-3 settings σε high - medium αντί για ultra αποδίδει όσο η 2080ti σε ultra. 

Οπότε διαλέγεις, αν θες τα πάντα όλα ultra τότε παίρνεις 3600 και ρίχνεις τα ρέστα σε κάρτα. Αν είσαι okay να ρίξεις 2-3  settings για να ανεβάσεις το  framerate παίρνεις 5600. 

ΥΓ1. Κάποτε το ultra είχε νόημα. Τώρα παπάτζες. Ελάχιστα settings κάνουν οπτική διαφορά, ενώ κοστίζουν πάρα πολύ σε απόδοση. Στα περισσότερα games βάζω textures - hbao - enviromental settings στο ultra και πετσοκόβω τα υπόλοιπα. 

edit: Σε αυτό που είπε ο ilos για τον 1600. Και εγώ όταν έκανα την μετάβαση στον 8700k (που την λές και μεγάλο upgrade, και μάλιστα είχα 1080ti σε 2560*1080) δεν είδα γενικά διαφορές στα average. Διαφορές όμως είδα σε συγκεκριμένα σημεία παιχνιδιών που ο 1600 τάνκαρε. Εκείνη την περίοδο έπαιζα 3 games, AC origins / watchdogs 2 / PUBG. Και στα 3  τα average ήταν περίπου τα ίδια, αλλά ο 1600 έκανε βουτιές σε 40-50 και στα 3 αυτά παιχνίδια. Αν κάποιον  δεν τον απασχολεί να  πέφτει εκεί σε κάποια σημεία, δεν χρειάζεται να ασχοληθεί και με τους καινούργιους Ryzen. Ας πάρει τους παλιούς που είναι πιο φτηνοί

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αν πάμε σε πιο ρεαλιστικά συνηθισμένα σενάρια χρήσης, για παράδειγμα 5600Χ + 5700ΧΤ vs 3600 + 5700XT με XMP 3200 CL16 που αγοράζει ο περισσότερος κόσμος και δεν ξέρει ούτε από b-dies, ούτε από secondaries και tertiaries, είναι τόσο μεγάλη η διαφορά; Πόσο μάλλον με κάρτες επιπέδου 1660S..

O περισσότερος κόσμος είναι μέχρι 1060 6gb/rx580 και με το ζόρι..... Ανάθεμα αν έχει μονιτορ πάνω απο 60hz.... 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, leros2004 είπε

O περισσότερος κόσμος είναι μέχρι 1060 6gb/rx580 και με το ζόρι..... Ανάθεμα αν έχει μονιτορ πάνω απο 60hz.... 

Εντάξει πράγματι, μιλάω για κόσμο που αγοράζει τώρα pc. Aν αφαιρέσουμε την τελείως πλέμπα, κάποιος που ψωνίζει gpu στα 300-500 ευρώ, που είναι αρκετός κόσμος, έχει τόσο διαφορά ο 5600Χ από τον 3600;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, ilos said:

[Μπλαμπλα σεντονακι μου καλο]

Όσο για τον όγκο πωλήσεων πιστεύω το έχουν σκεφτεί πολύ επιστημονικά, τους βγάζω το καπέλο. Έχουν βάλει την intel ανάμεσα από zen2 και zen3. Τις έχουν ψαλιδίσει τα πόδια και στην budget κατηγορία με τον 3600 (άσχετα αν για κάποιο περίεργο λόγο πήρε την ανηφόρα atm) και στην premium με όλο το zen3 lineup για κάθε βαλάντιο. Απλά από μένα δε θα πάρει φράγκο μέχρι να πάει ξανά σε zen/zen2 msrp's.

Ούτε από εμένα. Θέλω όμως να τους στηρίξω αγοράζοντας καινούριο, άρα είτε θα περιμένω να πέσουν σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές, είτε αν δεν συμβεί θα πάω σε μεταχειρισμένο. Έτσι κι αλλιώς, 3600 έχω, σε 3440x1440 και 4Κ παίζω, δεν βιάζομαι και σε 1 χρόνο να γίνει η αγορά. Hypομένη αγορά μπεεε επειδή δείξαν 5 νούμερα δεν θα κάνω.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Δεν τα λες και ασχημα αν ειναι αληθηνα τα νουμερα....

https://www.guru3d.com/news-story/zen-3-lineup-cinebench-r20-scores-pop-up-in-database.html

Για τον 5900X η AMD έδειξε 631 και όχι 629. Μικρή διαφορά φυσικά, απλώς το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για το πως ο 5950ΧΤ στα 4.9Ghz έχει σχεδόν 20% περισσότερο ST score στο CB20 από 10900K στα 5.3Ghz. Όπως επίσης είμαι πολύ περίεργος για το πως γίνεται ένας επεξεργαστής με decoupled IO και μικρότερο frequency να βγάζει περισσότερα fps στο LOL από τους μονολιθικούς της Intel. Αν είναι η cache που κάνει τη μεγάλη διαφορά γιατί δεν βάζει παραπάνω η Intel....

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά το SOTTR, επειδή το δοκίμασα σήμερα, με τον 3900X stock (όχι PBO), μνήμες 3733 CL16 optimized timings και RTX 2080 stock πιάνω 133 fps, ενώ με την RTX 2080 +130/+750 πιάνω 140 fps (55% GPU bound). Οπότε δε ξέρω πως προκύπτει το 141 που έδειξε η AMD με 2080 Ti, θεωρώ απίθανο να μη μπορώ να κερδίσω μερικά fps αν έβαζα RTX 2080 Ti, άλλωστε το νούμερο ανέβηκε από 133 σε 140 με το OC της 2080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Σε ότι αφορά το SOTTR, επειδή το δοκίμασα σήμερα, με τον 3900X stock (όχι PBO), μνήμες 3733 CL16 optimized timings και RTX 2080 stock πιάνω 133 fps, ενώ με την RTX 2080 +130/+750 πιάνω 140 fps (55% GPU bound). Οπότε δε ξέρω πως προκύπτει το 141 που έδειξε η AMD με 2080 Ti, θεωρώ απίθανο να μη μπορώ να κερδίσω μερικά fps αν έβαζα RTX 2080 Ti, άλλωστε το νούμερο ανέβηκε από 133 σε 140 με το OC της 2080.

Μνημες ρε συ. Το sotr είναι εντελώς men sensitive, τρεξε στα 3200 ραμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για το πως ο 5950ΧΤ στα 4.9Ghz έχει σχεδόν 20% περισσότερο ST score στο CB20 από 10900K στα 5.3Ghz. Όπως επίσης είμαι πολύ περίεργος για το πως γίνεται ένας επεξεργαστής με decoupled IO και μικρότερο frequency να βγάζει περισσότερα fps στο LOL από τους μονολιθικούς της Intel. Αν είναι η cache που κάνει τη μεγάλη διαφορά γιατί δεν βάζει παραπάνω η Intel....

Αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί 1 core να χρησιμοποιήσει και τα 32MB L3 cache, και αυτό κάνει τη μεγάλη διαφορά στο single thread. Ενώ όταν δουλεύουν όλα τα threads, το +20 πέφτει σε +10. Άρα ένα +10% είναι από prefech, op cache, branch prediction κτλ και άλλο ένα 10% από την παραπάνω cache.

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μνημες ρε συ. Το sotr είναι εντελώς men sensitive, τρεξε στα 3200 ραμ 

Το τεστ λένε ήταν στα 3600 CL 16, δε νομίζω πως θα διαφέρει πολύ με τα δικά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε ότι αφορά το SOTTR, επειδή το δοκίμασα σήμερα, με τον 3900X stock (όχι PBO), μνήμες 3733 CL16 optimized timings και RTX 2080 stock πιάνω 133 fps, ενώ με την RTX 2080 +130/+750 πιάνω 140 fps (55% GPU bound). Οπότε δε ξέρω πως προκύπτει το 141 που έδειξε η AMD με 2080 Ti, θεωρώ απίθανο να μη μπορώ να κερδίσω μερικά fps αν έβαζα RTX 2080 Ti, άλλωστε το νούμερο ανέβηκε από 133 σε 140 με το OC της 2080.

Κάνε πάλι το τεστ με μνήμες στα 3600 με xmp settings . Και βέβαια θα διαφερει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για το πως ο 5950ΧΤ στα 4.9Ghz έχει σχεδόν 20% περισσότερο ST score στο CB20 από 10900K στα 5.3Ghz. Όπως επίσης είμαι πολύ περίεργος για το πως γίνεται ένας επεξεργαστής με decoupled IO και μικρότερο frequency να βγάζει περισσότερα fps στο LOL από τους μονολιθικούς της Intel. Αν είναι η cache που κάνει τη μεγάλη διαφορά γιατί δεν βάζει παραπάνω η Intel....

Δεν είμαι αρχιτέκτονας επεξεργαστών αλλά δεν δουλεύει η cache το ίδιο καλά σε όλους τους επεξεργαστές. Φαντάζομαι τα ρυζια τα βοηθάει γιστι έχουν υψηλό Latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...