Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν έχω καταλάβει καλά, μπορεί 1 core να χρησιμοποιήσει και τα 32MB L3 cache, και αυτό κάνει τη μεγάλη διαφορά στο single thread. Ενώ όταν δουλεύουν όλα τα threads, το +20 πέφτει σε +10. Άρα ένα +10% είναι από prefech, op cache, branch prediction κτλ και άλλο ένα 10% από την παραπάνω cache.

Το τεστ λένε ήταν στα 3600 CL 16, δε νομίζω πως θα διαφέρει πολύ με τα δικά μου.

E πάλι ρε συ, έχεις tuned timings που δίνουν τον πισινο τους, ειδικά στο sotr. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, malakudi είπε

XMP έχω 3200, τι να βάλω; Να βάλω τα safe 3600 του calculator;

Όχι ρε ,βάλε xmp πήγαινε στη συχνότητα βάλε 3600 και βάλε μετά μόνο τα αρχικά 16-16-16-16-36

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

XMP έχω 3200, τι να βάλω; Να βάλω τα safe 3600 του calculator;

Βάλε συχνότητα 3600 και άσε τα timings όπως είναι στο xmp. 

Edit. Εκτος απτα primary

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ηταν φολα αυτο που εδειξαν στο tomb raider. Υποτιθεται οτι ετρεξαν το built in benchmark,αλλα δεν εδειξαν ποτε κατι τετοιο στην πραξη προς επιβεβαιωση.

Ξαναδειτε στο 14:40 της παρουσιασης τι ακριβως εδειξαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βασικα ηταν φολα αυτο που εδειξαν στο tomb raider. Υποτιθεται οτι ετρεξαν το built in benchmark,αλλα δεν εδειξαν ποτε κατι τετοιο στην πραξη προς επιβεβαιωση.

Ξαναδειτε στο 14:40 της παρουσιασης τι ακριβως εδειξαν.

Το benchmark κρατάει 3-4 λεπτά , σε μια παρουσίαση συνολικής διαρκείας 24 λεπτών δεν μπορούσαν να αφιερώσουν τόσο χρόνο μόνο σε ένα benchmark....

29 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πάντως εγώ θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για το πως ο 5950ΧΤ στα 4.9Ghz έχει σχεδόν 20% περισσότερο ST score στο CB20 από 10900K στα 5.3Ghz. Όπως επίσης είμαι πολύ περίεργος για το πως γίνεται ένας επεξεργαστής με decoupled IO και μικρότερο frequency να βγάζει περισσότερα fps στο LOL από τους μονολιθικούς της Intel. Αν είναι η cache που κάνει τη μεγάλη διαφορά γιατί δεν βάζει παραπάνω η Intel....

Γιατί η cache πιάνει πολύ χώρο και αυξάνει την κατανάλωση , πέρα από ότι η αρχιτεκτονική πρέπει να είναι φτιαγμένη ώστε να την αξιοποιεί . Η ιντελ αυτή την στιγμή δεν έχει περιθώρια ούτε για τα 2 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το benchmark κρατάει 3-4 λεπτά , σε μια παρουσίαση συνολικής διαρκείας 24 λεπτών δεν μπορούσαν να αφιερώσουν τόσο χρόνο μόνο σε ένα benchmark....

Ειναι shady και οσο να ειναι υποπτο να δειχνεις αυτο

rise.jpg.d5ecd1b07af66a978860829a9ac85f56.jpg

απο αυτο(τυχαιο παραδειγμα το παρακατω)

amd2.jpg.120f0a818ffd89ca358d64434c3c353a.jpgΔες ποσα παραπανω στοιχεια/πληροφοριες σου δινει η τελευταια εικονα του benchmark,σε σχεση με την πρωτη που δειξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι ρε ,βάλε xmp πήγαινε στη συχνότητα βάλε 3600 και βάλε μετά μόνο τα αρχικά 16-16-16-16-36

 

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Βάλε συχνότητα 3600 και άσε τα timings όπως είναι στο xmp. 

Edit. Εκτος απτα primary

Δε το περίμενα τόση διαφορά, 127 fps με την GPU stock (από 133) και 130 με την GPU +130/+750 (από 140).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δε το περίμενα τόση διαφορά, 127 fps με την GPU stock (από 133) και 130 με την GPU +130/+750 (από 140).

Yπάρχει λόγος που όλα τα CPU τα κάνω bench με όσο πιο σφιχτά μπορώ την RAM για να μην κόβει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειναι shady και οσο να ειναι υποπτο να δειχνεις αυτο

rise.jpg.d5ecd1b07af66a978860829a9ac85f56.jpg

απο αυτο(τυχαιο παραδειγμα το παρακατω)

amd2.jpg.120f0a818ffd89ca358d64434c3c353a.jpgΔες ποσα παραπανω στοιχεια/πληροφοριες σου δινει η τελευταια εικονα του benchmark,σε σχεση με την πρωτη που δειξανε.

Δείξανε 10 διαφορετικά νούμερα από παιχνίδια , δεν γίνεται να τρέχουν live το κάθε ένα παιχνίδι , καμία εταιρία δεν το κάνει αυτό . 
Οπως φαίνεται από το post του malakudi ισχύουν τα νούμερα . 

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε το περίμενα τόση διαφορά, 127 fps με την GPU stock (από 133) και 130 με την GPU +130/+750 (από 140).

Με τον 3600x από xmp 3200 cl14 σε 3800cl15 και optimized sub timings παίρνω πάνω από 30fps στα minimum , το συγκεκριμένο κάνει απίστευτο scale με τις μνήμες 

@Herald ο 10900κ με 3600mhz ποσό βγάζει ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου οτι καινουργια chipset δεν θα βγουν... αξίζει καποιος να δώσει κάτι παραπάνω να πάει σε χ570 με βαση την μόνη διαφορα PCIv3-PCIv4; Υπάρχουν δίσκοι-καρτες γραφικών που τρεχουν με pci v4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

 

@Herald ο 10900κ με 3600mhz ποσό βγάζει ; 

Δεν καταδέχεται να τρέξει με 3600 μνήμες :P 

Δεν ξέρω ρε, σου έχω πεί δεν μπορώ να δοκίμασω / δεν θα έχει νόημα με τις μνήμες που έχω. Αν βάλω xmp και 3600 συχνότητα θα έχω εντελώς διαφορετικά timings από ότι είχε ο malakudi ας πούμε (700trfc κλπα κουλά). Αν θέλει ο malakudi να μου στείλει ένα SS αναλυτικά όλα τα timings να τρέξω δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cyberrobot είπε

Δεδομενου οτι καινουργια chipset δεν θα βγουν... αξίζει καποιος να δώσει κάτι παραπάνω να πάει σε χ570 με βαση την μόνη διαφορα PCIv3-PCIv4; Υπάρχουν δίσκοι-καρτες γραφικών που τρεχουν με pci v4?

Ναι υπάρχουν, όχι σε σχέση με μια B550 δεν αξίζει. Εκτός και αν θες κανα raid με NVMe ξέρω γω, ή σχεδιάζεις να βάλεις Dual GPU η κάτι (αμφιβάλω αν το PCI-E θα είναι το θέμα σου εκεί βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2020 στις 9:22 ΠΜ, nvidiafan είπε

Φρέσκα benchmarks με MSI 2080Ti X Trio και 10900K σε νεράκι

TR_2080Ti.jpg.1c805d443f7a05740077299ff2aa2bd8.jpg

 

Το παραπάνω είναι με διαφορετικά settings από αυτά που συζητάτε τόση ώρα και στα οποία η AMD έδειξε 181fps;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Το παραπάνω είναι με διαφορετικά settings από αυτά που συζητάτε τόση ώρα και στα οποία η AMD έδειξε 181fps;

Λογικά τα ίδια είναι.

18 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

 

@Herald ο 10900κ με 3600mhz ποσό βγάζει ; 

Βασικά δεν έχω και 2080ti οπότε τι να συγκρίνουμε? Κάπου 135 βγάζω αλλά με κόβει η κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Λογικά τα ίδια είναι.

Άρα και με tuned μνήμες η AMD θα είναι σε παρόμοια επίπεδα με την Intel στο SOTR, αν υπάρχουν διαφορές θα είναι μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...