Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δείξανε 10 διαφορετικά νούμερα από παιχνίδια , δεν γίνεται να τρέχουν live το κάθε ένα παιχνίδι , καμία εταιρία δεν το κάνει αυτό . 
Οπως φαίνεται από το post του malakudi ισχύουν τα νούμερα . 

Εγραψα εγω πουθενα να τρεχουν live το καθε ενα παιχνιδι?

Λεω οτι το ενα συγκεκριμενο παιχνιδι που εδειξαν,επρεπε να εδειχναν την τελικη εικονα του benchmark οπως φαινεται παραπανω στο τελος,και οχι αυτο που εδειξαν. Ιδιο χρονο θα τους επαιρνε.

Μην προσπαθουμε τσαμπα να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα για εταιρειες δις ευρω. Και να σου πω και κατι αλλο. Και σιγα και τα παιχνιδια που δειξανε που τα περισσοτερα για 2020 δεδομενα ειναι τερμα αδιαφορα.

Σταθηκαν τοσο πολυ στο κομματι του gaming και ποσο καλυτεροι ειναι οι zen3,και στα ιδια τα παιχνιδια που ενδιεφεραν πραγματικα τον κοσμο,εδειξαν μπουρδες. Τελειως διαφορετικη εικονα στα παιχνιδια που εδειξαν σε λιγοτερο χρονο στην καρτα γραφικων. Τυχαιο,δεν νομιζω 🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το παραπάνω είναι με διαφορετικά settings από αυτά που συζητάτε τόση ώρα και στα οποία η AMD έδειξε 181fps;

Αυτά είναι τα settings, αλλά άλλο 2080 ti stock και άλλο OC με νερό.

 

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Λογικά τα ίδια είναι.

Βασικά δεν έχω και 2080ti οπότε τι να συγκρίνουμε? Κάπου 135 βγάζω αλλά με κόβει η κάρτα.

2080 έχω εγώ, όχι Ti. Λογικά με 1080 ti είναι κοντά.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Αυτά είναι τα settings, αλλά άλλο 2080 ti stock και άλλο OC με νερό.

Αν κατάλαβα καλά το benchmark που έδειξα ήταν με τον 10900K σε νερό (αλλά χωρίς OC) και η 2080ti με την κανονική της ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Άρα και με tuned μνήμες η AMD θα είναι σε παρόμοια επίπεδα με την Intel στο SOTR, αν υπάρχουν διαφορές θα είναι μικρές.

Δεν βγάζεις συμπέρασμα ιδιαίτερο. Το run που έβαλες με τον 10900k τον κόβει κατά κύριο λόγο η κάρτα (94% gpu bound). Μπορει με την 3080 να βγάλει 250 ξερώ γώ. Αν κρίνω από το CPU game , 270 average βγάζει ο 10900k χωρίς μπουκάλα από gpu. Ο 5900x δνε έχουμε ιδέα, μπορεί να βγάζει 1000, μπορεί και να βγάζει τα 181 που είδαμε. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Αν κατάλαβα καλά το benchmark που έδειξα ήταν με τον 10900K σε νερό (αλλά χωρίς OC) και η 2080ti με την κανονική της ψύξη.

Νομίζω είναι όλα σε νερό και OC. Και CPU και GPU. Ας μας το επιβεβαιώσει ο @nvidiafan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Σε ότι αφορά το SOTTR, επειδή το δοκίμασα σήμερα, με τον 3900X stock (όχι PBO), μνήμες 3733 CL16 optimized timings και RTX 2080 stock πιάνω 133 fps, ενώ με την RTX 2080 +130/+750 πιάνω 140 fps (55% GPU bound). Οπότε δε ξέρω πως προκύπτει το 141 που έδειξε η AMD με 2080 Ti, θεωρώ απίθανο να μη μπορώ να κερδίσω μερικά fps αν έβαζα RTX 2080 Ti, άλλωστε το νούμερο ανέβηκε από 133 σε 140 με το OC της 2080.

3600 XMP είναι η απάντηση σου.

Έχω 2 benchmark runs του SOTTR (292) με R5 3600X με 3200C14 XMP   vs   R5 2600 με tweaked 3200C14

και τρώει ξύλο ο 3600X για τον ίδιο ακριβώς λόγο

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγραψα εγω πουθενα να τρεχουν live το καθε ενα παιχνιδι?

Λεω οτι το ενα συγκεκριμενο παιχνιδι που εδειξαν,επρεπε να εδειχναν την τελικη εικονα του benchmark οπως φαινεται παραπανω στο τελος,και οχι αυτο που εδειξαν. Ιδιο χρονο θα τους επαιρνε.

Μην προσπαθουμε τσαμπα να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα για εταιρειες δις ευρω. Και να σου πω και κατι αλλο. Και σιγα και τα παιχνιδια που δειξανε που τα περισσοτερα για 2020 δεδομενα ειναι τερμα αδιαφορα.

Σταθηκαν τοσο πολυ στο κομματι του gaming και ποσο καλυτεροι ειναι οι zen3,και στα ιδια τα παιχνιδια που ενδιεφεραν πραγματικα τον κοσμο,εδειξαν μπουρδες. Τελειως διαφορετικη εικονα στα παιχνιδια που εδειξαν σε λιγοτερο χρονο στην καρτα γραφικων. Τυχαιο,δεν νομιζω 🤔

Δεν έκαναν review, παρουσίαση του ΖΕΝ 3 έκαναν.

Ακόμα οι επεξεργαστές είναι under NDA,

Απλά περιμένουμε τα official review και εκεί θα δούμε τις διαφορές από ZEN 2 σε ZEN 3 ποιο αναλυτικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραπάνω bench με τον 10900κ , είναι σε νερό με 2175 MHz πυρήνα η gpu  , 5.5ghz ο 10900κ, και φαντάζομαι οι μνήμες κάτι αντίστοιχο ... 

Καμια σχέση δηλαδή με αυτά που έτρεξε η amd.

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το παραπάνω bench με τον 10900κ , είναι σε νερό με 2175 MHz πυρήνα η gpu  , 5.5ghz ο 10900κ, και φαντάζομαι οι μνήμες κάτι αντίστοιχο ... 

Καμια σχέση δηλαδή με αυτά που έτρεξε η amd.

Στη στήλη CPU game βλέπεις πόσα θα έβγαζε ο επεξεργαστής χωρίς μπουκάλι από κάρτα. Ο 10900k στα 5.1 βγάζει πάνω από 250. Γιαυτό δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με την παρουσίαση, αφού λογικά και ο 5900x μπουκάλι τρώει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν καταδέχεται να τρέξει με 3600 μνήμες :P 

Δεν ξέρω ρε, σου έχω πεί δεν μπορώ να δοκίμασω / δεν θα έχει νόημα με τις μνήμες που έχω. Αν βάλω xmp και 3600 συχνότητα θα έχω εντελώς διαφορετικά timings από ότι είχε ο malakudi ας πούμε (700trfc κλπα κουλά). Αν θέλει ο malakudi να μου στείλει ένα SS αναλυτικά όλα τα timings να τρέξω δεν έχω πρόβλημα.

Γιατί ρε με τους ryzen σε xmp ποσο νομίζεις ειναι το trfc ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Στη στήλη CPU game βλέπεις πόσα θα έβγαζε ο επεξεργαστής χωρίς μπουκάλι από κάρτα. Ο 10900k στα 5.1 βγάζει πάνω από 250. Γιαυτό δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με την παρουσίαση, αφού λογικά και ο 5900x μπουκάλι τρώει. 

Καλά αυτό το cpu score αλλάζει με διαφορετικές κάρτες και διαφορετικές εκδόσεις του παιχνιδιου , δεν έχει νόημα να το κοιτάμε . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γιατί ρε με τους ryzen σε xmp ποσο νομίζεις ειναι το trfc ? 

Δεν έχω ιδέα :P 

Αντέ θα τρέξω, stock με κλειστό MCE και xmp 3600? 

24 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Καλά αυτό το cpu score αλλάζει με διαφορετικές κάρτες και διαφορετικές εκδόσεις του παιχνιδιου , δεν έχει νόημα να το κοιτάμε . 

Αφού ισχύουν τα νούμερα που βγάζει. Ρίξε ανάλυση να μην σε κόβει η κάρτα και θα βγάζεις τα fps που γράφει στο CPU game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Νομίζω είναι όλα σε νερό και OC. Και CPU και GPU. Ας μας το επιβεβαιώσει ο @nvidiafan

Ναι και τα 2 σε νερο ;) 2160mhz χωρις να ριχνει ρολογια λογω θερμοκρασιων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...