Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Και ένα κιτ 3600c16 τα έχει ρε με 1.5v που θέλουν και αυτές 

 

Κάτσε γιατί με ενδιαφέρει. Έχεις δοκίμασει κιτάκι 3600 και δούλευε 4000c15? Οι δικές μου (4000c17) δεν πάνε, μουλαρώνουν. 


Τώρα είμαι 4400c17, και παρόλο που βγάζω τα memtest νοιώθω πώς δεν είναι stable. Βλέπω μικροκρασαρίσματα, ξέρεις εφαρμογές να κρεμάνε για 2-3 δευτερόλεπτα όταν τις ανοιγείς. Σφάλμα / error / bsod δεν έχω φάει, αλλά το μυρίζομαι θα έρθει

 

ΥΓ1. Είμαι offtopic? 😜 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάτσε γιατί με ενδιαφέρει. Έχεις δοκίμασει κιτάκι 3600 και δούλευε 4000c15? Οι δικές μου (4000c17) δεν πάνε, μουλαρώνουν. 


Τώρα είμαι 4400c17, και παρόλο που βγάζω τα memtest νοιώθω πώς δεν είναι stable. Βλέπω μικροκρασαρίσματα, ξέρεις εφαρμογές να κρεμάνε για 2-3 δευτερόλεπτα όταν τις ανοιγείς. Σφάλμα / error / bsod δεν έχω φάει, αλλά το μυρίζομαι θα έρθει

ΥΓ1. Είμαι offtopic? 😜 

Πάρε zen 3 και θα είσαι ον τοπικ  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Herald said:

Όσο πιο χαμηλά νούμερα βγάζεις στο benhmark τόσο ανεβαίνει η στήλη CPU game. Άμα βάλεις την 2080ti πάνω δεν θα βγάζεις 111 μετά. 

Άλλη κάρτα. Όσο πιο γρήγορη η κάρτα, τόσο πέφτουν τα CPU game. Παράδοξο αλλά....

Γι΄ αυτό σταμάτησα να ασχολούμαι με το συγκεκριμένο benchmark... Όταν λέει CPU κάτι και GT 1030 να έχεις έπρεπε να έμενε σταθερό, τέλος.

1 hour ago, GoMaR said:

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο συντελεστής του multithread έπεσε στους καινούργιους ryzen.

Αν παιρνεις αυξηση 20% σε 1T και 12% σε multithread, ο συντελεστής πέφτει.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Έπεσε προφανώς γιατί βρήκαν τρόπο (με αρχιτεκτονικές αλλαγές) να περάσουν την Intel σε απόδοση και σε 1Τ, ο οποίος ίσως να μην δουλεύει τόσο καλά σε multiT. Και πάλι, 12% year over year; Εντυπωσιακό είναι κι αυτό...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάτσε γιατί με ενδιαφέρει. Έχεις δοκίμασει κιτάκι 3600 και δούλευε 4000c15? Οι δικές μου (4000c17) δεν πάνε, μουλαρώνουν. 


Τώρα είμαι 4400c17, και παρόλο που βγάζω τα memtest νοιώθω πώς δεν είναι stable. Βλέπω μικροκρασαρίσματα, ξέρεις εφαρμογές να κρεμάνε για 2-3 δευτερόλεπτα όταν τις ανοιγείς. Σφάλμα / error / bsod δεν έχω φάει, αλλά το μυρίζομαι θα έρθει

ΥΓ1. Είμαι offtopic? 😜 

Ναι ρε αυτές που έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με τον Spartan ο οποίος έχει Nvidia κάρτα αλλά και πιο δυνατή βγάζουμε τα ίδια νούμερα ομως

Μη συγκρίνεις radeon με nvidia. Απ' ότι έχω καταλάβει τα περισσότερα fps σε nvidia gpu χρειάζονται λίγο παραπάνω cpu από driver, η οποία χάνεται από το cpu game του συγκεκριμένου benchmark. Εγώ αν πχ ρίξω την 2080 σε pl 50% που θα αποδίδει αρκετά χειρότερα, το scor στο CPU game θα ανέβει σημαντικά. Θα στείλω αργότερα screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μη συγκρίνεις radeon με nvidia. Απ' ότι έχω καταλάβει τα περισσότερα fps σε nvidia gpu χρειάζονται λίγο παραπάνω cpu από driver, η οποία χάνεται από το cpu game του συγκεκριμένου benchmark. Εγώ αν πχ ρίξω την 2080 σε pl 50% που θα αποδίδει αρκετά χειρότερα, το scor στο CPU game θα ανέβει σημαντικά. Θα στείλω αργότερα screenshot.

Μα αυτό σου λέω ρε ,ότι σύμφωνα με αυτό που λέτε θα έπρεπε να έχω πάνω από τον Σπαρταν αλλά βγάζουμε ακριβώς τα ίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο λόγος που έπεσε το MT είναι ολοφάνερος. Μικρότερα gains από SMT. 

Όλες οι τεχνολογίες SMT/HT ουσιαστικά χρησιμοποιούν το idle time του κύριου thread για να μπάσουν στο ενδιάμεσο ένα δεύτερο thread, μέχρι να κάνει resume το πρώτο. Ο λόγος που το SMT προσέφερε τόσο υψηλά gains στους προηγούμενους Ryzen, ήταν μερικώς, επειδή λόγω αρχιτεκτονικής είχαμε υψηλά latencies σε αρκετές δραστηριότητες του CPU. Κυρίως cross-cache/CCX data acquisition ή ακόμα χειρότερα, RAM access. 

Πλέον με το μονολιθικό CCX design, αρκετά από αυτά τα υψηλά latencies εξαφανίστηκαν, γι αυτό και έχουμε τόσο μεγάλη αύξηση στο ST performance. Παράλληλα, τα gains του SMT μειώθηκαν, μιας και πλέον υπάρχει μικρότερο idle time στο κύριο thread. 

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε απόδοση SMT σε 1CCD vs 2CCD units, μιας και στα 2CCD υπάρχει και πάλι μεγάλο latency σε cross-CCD data acqusition

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε και σκούπισε ο thresh. 😛 

 

Προσωπικά ήταν να πάω στους zen 3 , αλλά με τις αυξήσεις στα χαμηλά μοντέλα θα περιμένω κανα εξάμηνο τελικά. Δεν ήθελα να ξαναπάω σε 6 πυρήνο , αλλά ο 5800x έχει το χειρότερο value από όλους . Ο 5950x πολύ καλή περίπτωση αλλά πολλά λεφτά για cpu. Κάθομαι στα αυγά μου επομένως . 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πέρασε και σκούπισε ο thresh. 😛 

Προσωπικά ήταν να πάω στους zen 3 , αλλά με τις αυξήσεις στα χαμηλά μοντέλα θα περιμένω κανα εξάμηνο τελικά. Δεν ήθελα να ξαναπάω σε 6 πυρήνο , αλλά ο 5800x έχει το χειρότερο value από όλους . Ο 5950x πολύ καλή περίπτωση αλλά πολλά λεφτά για cpu. Κάθομαι στα αυγά μου επομένως . 

Εγώ θα περιμένω τα benches στο YT και μάλλον από του χρόνου έτσι όπως πάει (μαζί με διαθεσιμότητες κτλ κτλ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ θα περιμένω τα benches στο YT και μάλλον από του χρόνου έτσι όπως πάει (μαζί με διαθεσιμότητες κτλ κτλ)..

Υπολόγιζα zen 3 και νέα nvidia/amd gpu μέχρι το cyberpunk τίποτα από τα δυο δεν θα γίνει και δεν το κόβω ούτε μέχρι το τέλος του 2020 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, noFEARgr said:

Πέρασε και σκούπισε ο thresh. 😛 

Προσωπικά ήταν να πάω στους zen 3 , αλλά με τις αυξήσεις στα χαμηλά μοντέλα θα περιμένω κανα εξάμηνο τελικά. Δεν ήθελα να ξαναπάω σε 6 πυρήνο , αλλά ο 5800x έχει το χειρότερο value από όλους . Ο 5950x πολύ καλή περίπτωση αλλά πολλά λεφτά για cpu. Κάθομαι στα αυγά μου επομένως . 

Φαντάζομαι ήδη τη μέρα που θα (αν όλα πάνε καλά) θα είμαι σε δίλημμα αν θα αγοράσω κάποιον Zen3 8/12/16 core. Λες να αντέξει το σκυλάκι η B450 Tomahawk? 😲

1 minute ago, noFEARgr said:

Υπολόγιζα zen 3 και νέα nvidia/amd gpu μέχρι το cyberpunk τίποτα από τα δυο δεν θα γίνει και δεν το κόβω ούτε μέχρι το τέλος του 2020 😅

Don't worry, θα παίζει και με παλαιότερη GPU και με Zen2 το παιχνίδι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Φαντάζομαι ήδη τη μέρα που θα (αν όλα πάνε καλά) θα είμαι σε δίλημμα αν θα αγοράσω κάποιον Zen3 8/12/16 core. Λες να αντέξει το σκυλάκι η B450 Tomahawk? 😲

Don't worry, θα παίζει και με παλαιότερη GPU και με Zen2 το παιχνίδι 😛 

Άνετα όλοι μπαίνουν πάνω ,  ωστόσο εγώ τα έσκασα για x570 unify και zen 3 δεν θα δω στο άμεσο μέλλον 😅 Να μου γίνει μάθημα να μην βιάζομαι ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Υπολόγιζα zen 3 και νέα nvidia/amd gpu μέχρι το cyberpunk τίποτα από τα δυο δεν θα γίνει και δεν το κόβω ούτε μέχρι το τέλος του 2020 😅

Εγώ ακόμα έχω το Witcher σε backlog χαχαχ οπότε δεν σκάω για το CP :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...