Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο 9940Χ 30-40% καλύτερο multicore performance; Σε τι workload; Στο CB20 είσαι 11% πάνω από τον 3900X χωρίς PBO και φαντάζομαι πως το score σου 8156 είναι με heavy overclock. Αν βάλουμε με PBO η διαφορά είναι 9%. Σε στοκ clocks παίζει να είναι και κάτω από τον 3900X ο 9940Χ, 7150 πιάνω με μνήμες στα 3200 και όλα τα άλλα stock.

Δεν υπάρχει μόνο το cinebench, έχω ποστάρει ότι bench έχει το aida 64 14 διαφορετικά benchmarks, 3d mark, cpuz etc, αν θές δες πιο πίσω, btw στο cb 20 έχω 8767

 

01.jpg

Στην τελική επειδή το .... με το off topic, όλο αυτό ξεκίνησε με το που τόλμησα να κάνω κριτική στην αγία amd και πάνω σε σχόλιο συγκεκριμένου χρηστη, ο καθένας μπορεί να πάρει ότι τον βολεύει δεν χρειάζεται να πείσει κανένας για οτιδήποτε αλλά όπως έχει ο οποιοσδήποτε την γνώμη του έτσι έχω και εγω την δική μου και θα την διατυπώνω no matter what, αν κάποιοι θίγονται με την κριτική σε μια εταιρία πάλι προβλημα δικό τους είναι ]

to me όλες οι εταιρίες είναι το ΙΔΙΟ και το αυτό που έχουν ως μοναδικό σκοπό το κέρδος, τώρα αν κάποιοι ονειρεύονται ότι η amd έιναι υπερασπιστής φτωχών και αδυνάτων Ε και ο Δων Κιχώτης νόμιζε ότι ήταν ιππότης.....

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Δεν υπάρχει μόνο το cinebench, έχω ποστάρει ότι bench έχει το aida 64 14 διαφορετικά benchmarks, 3d mark, cpuz etc, αν θές δες πιο πίσω, btw στο cb 20 έχω 8767

01.jpg

Δε το έχεις ανεβασμένο στο νήμα του CB20. Και πάλι 8767/7702 εφ' όσον θέλεις overclock vs overclock η διαφορά είναι 13% και σίγουρα όχι 30-40% που είπες.

Επίσης αμφιβάλλω κατά πόσο είναι stable ένα overclock που βγάζεις 8767. Αν θες μπορούμε να δοκιμάσουμε Blender benchmark που παίρνει ώρα να τελειώσει και όχι 10-20 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, malakudi said:

Ο 9940Χ 30-40% καλύτερο multicore performance; Σε τι workload; Στο CB20 είσαι 11% πάνω από τον 3900X χωρίς PBO και φαντάζομαι πως το score σου 8156 είναι με heavy overclock. Αν βάλουμε με PBO η διαφορά είναι 9%. Σε στοκ clocks παίζει να είναι και κάτω από τον 3900X ο 9940Χ, 7150 πιάνω με μνήμες στα 3200 και όλα τα άλλα stock.

Στο userbenchmark :P 

Edit : Άκυρο, και εκεί πίσω είναι

46 minutes ago, malakudi said:

Δε το έχεις ανεβασμένο στο νήμα του CB20. Και πάλι 8767/7702 εφ' όσον θέλεις overclock vs overclock η διαφορά είναι 13% και σίγουρα όχι 30-40% που είπες.

Επίσης αμφιβάλλω κατά πόσο είναι stable ένα overclock που βγάζεις 8767. Αν θες μπορούμε να δοκιμάσουμε Blender benchmark που παίρνει ώρα να τελειώσει και όχι 10-20 δευτερόλεπτα.

Έχει σημασία αν είναι stable? Τι, επαγγελματίας αγοράζει 9940x και γενικά hedt και τον νοιάζει το stability? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

είτε TRX 40 με περισσότερους πυρήνες και single core performance στο πάτο

Αυτο μονο τιποτα αλλο. Τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Coppermine έχει αναφέρει πως τον ενδιαφέρει το gaming και το overclock, να σημειώνει high scores. Αυτή είναι η χρήση που κάνει και είναι θεμιτό, δε κρίνω εγώ αυτό. Από την άλλη, για να συγκρίνουμε δύο επεξεργαστές σε απόδοση θα πρέπει το πρόγραμμα να τρέχει αρκετή ώρα ώστε να βγαίνουν συμπεράσματα. Το CB20 τελειώνει πολύ γρήγορα, ένα blender benchmark θα έδειχνε τις διαφορές των CPUs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, narta said:

Αυτο μονο τιποτα αλλο. Τελος. 

Cause με το που στήσεις το 10k 3990x TRX40 build, το πρώτο πράγμα που θα κάνεις θα είναι να βάλεις DRAM calculator και να πετάξεις τα μάτια στον imc για να μετρήσεις καλούτσικο latency και να ανεβάσεις pbo ώστε να πάει και 50-100 Mhz παραπάνω σε single core. 

32 minutes ago, malakudi said:

Ο Coppermine έχει αναφέρει πως τον ενδιαφέρει το gaming και το overclock, να σημειώνει high scores. Αυτή είναι η χρήση που κάνει και είναι θεμιτό, δε κρίνω εγώ αυτό. Από την άλλη, για να συγκρίνουμε δύο επεξεργαστές σε απόδοση θα πρέπει το πρόγραμμα να τρέχει αρκετή ώρα ώστε να βγαίνουν συμπεράσματα. Το CB20 τελειώνει πολύ γρήγορα, ένα blender benchmark θα έδειχνε τις διαφορές των CPUs.

Κακό το blender, σκελάρει με πάνω από 16 cores. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό του real life performance. Αν θες κανένα premiere μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Coppermine Εδώ είναι το σκορ του δικού μου 3900Χ

https://opendata.blender.org/benchmarks/d6de841d-5ee0-4e9f-8c59-ef0cd3cfd8f3/

31 λεπτά 46 δευτερόλεπτα στο σύνολο. Όποτε μπορέσεις τρέξε το να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο Coppermine έχει αναφέρει πως τον ενδιαφέρει το gaming και το overclock, να σημειώνει high scores. Αυτή είναι η χρήση που κάνει και είναι θεμιτό, δε κρίνω εγώ αυτό. Από την άλλη, για να συγκρίνουμε δύο επεξεργαστές σε απόδοση θα πρέπει το πρόγραμμα να τρέχει αρκετή ώρα ώστε να βγαίνουν συμπεράσματα. Το CB20 τελειώνει πολύ γρήγορα, ένα blender benchmark θα έδειχνε τις διαφορές των CPUs.

To gaming με τον 9940x δεν το σχολιάζω, δεν χρειάζεται. Αλλά ο 3950x δεν βγάζει μεγαλύτερα high score?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

είτε TRX 40 με περισσότερους πυρήνες και single core performance στο πάτο

αυτό μη το πεις παραέξω βέβαια...
Οποιοσδήποτε i9 9xxx της hedt πλατφόρμας είναι κατώτερος σε απόδοση παντού από τον μικρότερο threadripper zen2

https://gadgetversus.com/processor/amd-ryzen-threadripper-3960x-vs-intel-core-i9-9980xe/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

σε ολα τα Threads κυριαρχει το Vs ,αληθεια δεν βαριεστε?

Δεδομενης της χρονικης συγκυριας προσωπικα ειμαι πολυ χαλαρος απο δουλεια, δεν κατεβηκε το GTA V ακομα αρα καπως πρεπει να περασω ευχαριστα την ωρα μου. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, godslayerxp είπε

αυτό μη το πεις παραέξω βέβαια...
Οποιοσδήποτε i9 9xxx της hedt πλατφόρμας είναι κατώτερος σε απόδοση παντού από τον μικρότερο threadripper zen2

https://gadgetversus.com/processor/amd-ryzen-threadripper-3960x-vs-intel-core-i9-9980xe/

Αν και αρκετά με το spam έγραψα σε απλά ελληνικά, οπότε εάν μπορείς να κατανοήσεις ένα κείμενο ήμουν σαφής και έγραψα 

" Χ399 που είναι ήδη EOL με ομορφιές όπου για να τρέξει ένα παιχνίδι σωστά χωρίς stutter θα έπρεπε να μπαίνω πρώτα στο bios  ( https://community.amd.com/thread/228051 καλό διάβασμα δεν πρόκειται να αναλύσουμε ΕΔΩ το γιατί συμβαίνει ΑΥΤΟ ), είτε TRX 40 με περισσότερους πυρήνες (ΕΓΡΑΨΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΥΡΗΝΕΣ οπότε και καλύτερο multicore performance h amd με το TRX 40 είμαστε καλά μεχρι εδώ ή δεν καταλαβαίνεις ούτε τώρα τι γράφω) και single core performance στο πάτο (μικρότερο single core performance ΠΡΟΦΑΝΩΣ η amd ΣΕ σχέση με ένα υπερχρονισμένο ΟΠΩΣ το δικό μου σύστημα, εκτός και ΑΝ διαφωνείς οτι έχει το TRX 40 και υψηλότερο single core performance οπότε όπερ έδει δείξε)

Τις ομορφιές "μην το πεις παραέξω" να τις πεις ΜΟΝΟ όταν έχεις κατανοήσει ένα κείμενο και έχεις αντιληφθεί οτι ο άλλος γράφει μαλακίες, οταν όμως δεν έχεις καταλάβει και βιάζεσαι να σχολιάσεις εκτίθεσαι εσύ ο ίδιος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Αν και αρκετά με το spam έγραψα σε απλά ελληνικά, οπότε εάν μπορείς να κατανοήσεις ένα κείμενο ήμουν σαφής και έγραψα 

" Χ399 που είναι ήδη EOL με ομορφιές όπου για να τρέξει ένα παιχνίδι σωστά χωρίς stutter θα έπρεπε να μπαίνω πρώτα στο bios  ( https://community.amd.com/thread/228051 καλό διάβασμα δεν πρόκειται να αναλύσουμε ΕΔΩ το γιατί συμβαίνει ΑΥΤΟ ), είτε TRX 40 με περισσότερους πυρήνες (ΕΓΡΑΨΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΠΥΡΗΝΕΣ οπότε και καλύτερο multicore performance h amd με το TRX 40 είμαστε καλά μεχρι εδώ ή δεν καταλαβαίνεις ούτε τώρα τι γράφω) και single core performance στο πάτο (μικρότερο single core performance ΠΡΟΦΑΝΩΣ η amd ΣΕ σχέση με ένα υπερχρονισμένο ΟΠΩΣ το δικό μου σύστημα, εκτός και ΑΝ διαφωνείς οτι έχει το TRX 40 και υψηλότερο single core performance οπότε όπερ έδει δείξε)

Τις ομορφιές "μην το πεις παραέξω" να τις πεις ΜΟΝΟ όταν έχεις κατανοήσει ένα κείμενο και έχεις αντιληφθεί οτι ο άλλος γράφει μαλακίες, οταν όμως δεν έχεις καταλάβει και βιάζεσαι να σχολιάσεις εκτίθεσαι εσύ ο ίδιος

το σχόλιό μου είχε να κάνει με το performance των threadripper zen2 (είτε multi είτε single), που σημαίνει ότι όσα έγραψες για το x399 με βρίσκουν σύμφωνο... και γω σε απλά ελληνικά το έγραψα

δλδ τι overclock έχεις κάνει που θεωρείται το single του stock 3960x πάτος; Είσαι 24/7 στα 5.5ghz; (σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο λινκ που έστειλα που είναι μπροστά σε όλα τα bench από τον 9980xe και σε multi και σε single).

Συγγνώμη και από μένα για το off, δεν συνεχίζω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...