Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το dram latency λίγο θα βελτιωθεί . Το inter core latency είναι που θα δει πολύ μεγάλη βελτίωση , και η μεγάλη cache θα καλύψει τo latency της dram . 

Η cache είναι η ίδια σε μέγεθος αλλά θα έχουν πρόσβαση όλοι οι πυρήνες, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 minutes ago, elpenor said:

Σε δύο PC με 3600 που είχα στήσει για γνωστούς μου τα micron rev. e συμπεριφερόντουσαν ακριβώς όπως γράφει ο @GeorgeMan.

Τι να σου πω, bdies έχω εγώ, με τον 2700Χ και Χ470 μητρική πάντως δυσκολεύονταν ακόμα και για 3333 C14, οπότε και τα 3600 με τον 3600 (lol) μια χαρά μου φάνηκαν συγκριτικά.

12 minutes ago, yiannis1991 said:

Αφού το infinity fabric δεν θα είναι πάλι το μπουκάλι; Θέλω να πω από εκεί περνάει όλη επικοινωνία με την ram, άρα αν είναι το ίδιο πως θα έχει βελτίωση; Εκτός αν τα έχω καταλάβει λάθος..

Ναι αλλά πλέον ο 5800Χ θα συμπεριφέρεται "σαν" μονολιθικός, δεν θα χρησιμοποιείται το IF για intercore επικοινωνία, γιατί κατάφεραν να χώσουν παραπάνω πυρήνες στο κάθε CCX/CCD. Κάτι που δε θα συμβαίνει στον 5900X, γι' αυτό θα έχουμε πολύ παραπάνω cache (δηλώνει ύπαρξη δεύτερου die glued in), αλλά και χρήση IF για intercore επικοινωνία.

Γι' αυτό θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα συμπεριφέρεται στα παιχνίδια ο 5900Χ vs 5800X. Βέβαια εικάζω ότι έκαναν πολύ σημαντικές επιπλέον αλλαγές, αλλιώς δε θα διαφημιζαν τον 5950Χ ως τον καλύτερο και για gaming. 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η cache είναι η ίδια σε μέγεθος αλλά θα έχουν πρόσβαση όλοι οι πυρήνες, σωστά;

Και να και όχι , ίδια είναι αλλά ουσιαστικά για κάθε πυρήνα αντιστοιχεί διπλάσια ποσότητα από ότι με τους zen 2 

 

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τι να σου πω, bdies έχω εγώ, με τον 2700Χ και Χ470 μητρική πάντως δυσκολεύονταν ακόμα και για 3333 C14, οπότε και τα 3600 με τον 3600 (lol) μια χαρά μου φάνηκαν συγκριτικά.

Ναι αλλά πλέον ο 5800Χ θα συμπεριφέρεται "σαν" μονολιθικός, δεν θα χρησιμοποιείται το IF για intercore επικοινωνία, γιατί κατάφεραν να χώσουν παραπάνω πυρήνες στο κάθε CCX/CCD. Κάτι που δε θα συμβαίνει στον 5900X, γι' αυτό θα έχουμε πολύ παραπάνω cache (δηλώνει ύπαρξη δεύτερου die glued in), αλλά και χρήση IF για intercore επικοινωνία.

Γι' αυτό θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα συμπεριφέρεται στα παιχνίδια ο 5900Χ vs 5800X. Βέβαια εικάζω ότι έκαναν πολύ σημαντικές επιπλέον αλλαγές, αλλιώς δε θα διαφημιζαν τον 5950Χ ως τον καλύτερο και για gaming. 😛 

Πιστευω πλέον με όλα τα windows update , bios κτλπ το os θα φορτώνει μόνο ένα ccd σε gaming . Ήδη νομίζω γίνεται αυτό βασικά . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Και να και όχι , ίδια είναι αλλά ουσιαστικά για κάθε πυρήνα αντιστοιχεί διπλάσια ποσότητα από ότι με τους zen 2 

Πιστευω πλέον με όλα τα windows update , bios κτλπ το os θα φορτώνει μόνο ένα ccd σε gaming . Ήδη νομίζω γίνεται αυτό βασικά . 

Το εντυπωσιακό είναι η βελτίωση σε παιχνίδια τύπου lol / cs go. Αυτή δεν οφείλεται στο μεγαλύτερο CCD μιας και χλωμό το κόβω να τερμάτιζε 4 πυρήνες. Ούτε το 19% single thread δικαιολογεί το 50% πάνω που δείξανε. Κάτι άλλο φτιάξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Το εντυπωσιακό είναι η βελτίωση σε παιχνίδια τύπου lol / cs go. Αυτή δεν οφείλεται στο μεγαλύτερο CCD μιας και χλωμό το κόβω να τερμάτιζε 4 πυρήνες. Ούτε το 19% single thread δικαιολογεί το 50% πάνω που δείξανε. Κάτι άλλο φτιάξανε.

Ξαναβάλανε το 3DNow! instruction set που δουλεύει σε DX9/10 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, billeiros said:

Έτσι λεει κ το hu .ας είναι το latency γυρω στο 40-45 και θα μαστε κούκλοι...του χρόνου στις ddr5 θα τα δούμε αυτά...

Με τον 5800Χ ή τον 5900Χ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Herald είπε

Το εντυπωσιακό είναι η βελτίωση σε παιχνίδια τύπου lol / cs go. Αυτή δεν οφείλεται στο μεγαλύτερο CCD μιας και χλωμό το κόβω να τερμάτιζε 4 πυρήνες. Ούτε το 19% single thread δικαιολογεί το 50% πάνω που δείξανε. Κάτι άλλο φτιάξανε.

Η cache , τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι single core επι το πλείστον , τώρα το core έχει διπλάσια cache από ότι πριν . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι και όσο σφίγγεις τα timings πέφτει, αλλά να πάει από 60-65 στα 40?

Λίγη σημασία έχει στους ryzen...... Προσωπικά κάτω απο 50 δεν βλέπω να πεφτει το ραμ latency με κολλημένο τον if εκεί στα 1900...... Ωστόσο επωφελούνται από τα υπόλοιπα στο game performance .....πολυ καλυτερο ipc...καλυτερα ρολόγια. .. 1 ccd μέχρι και 5800Χ....καλυτερο inter core latency που ουτως ή άλλως είχαν τα ρύζια..... Μεγαλυτερη cache..... Ωστόσο κάτι θα έχουν βρει (ισως την ακόμα μεγαλύτερη cache) για να βγαίνουν μπροστά από τους μικρούς οι 5900Χ/5950Χ.....ακομα ίσως και κανα πεναλτι όπως έτρωγαν οι 3600/3700/3800 στο bandwith να το τρώνε οι cpu μέχρι 5800Χ για να βγαίνουν μπροστά οι μεγαλυτεροι 5900/5950Χ...θα δείξει το επόμενο διάστημα.... Πάντως γενικά στα ρύζια δεν είναι ότι όσο σφίγγεις κερδίζεις.... Μετά από ένα σημείο γίνονται μουλάρια στο συγκεκριμένο θέμα τουλάχιστον οι 3000series... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ram πάει και 5000 MHz δεν είναι εκεί το θεμα(το παγκόσμιο ρεκόρ εξάλλου με ryzen είναι ) . Απλά δεν έχει κανένα νόημα γιατί θα έχεις χειρότερες επιδόσεις από ότι 3800 1:1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Με τον 5800Χ ή τον 5900Χ;

Ανάμεσα σε 5900 κ 5950 ειμαι.αν ρωτάς με ποιον θα χουμε τέτοιο latency υποθεσεις κάνω.ολοι πάνω κάτω τα ίδια νούμερα θα πιάνουν

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η ram πάει και 5000 MHz δεν είναι εκεί το θεμα(το παγκόσμιο ρεκόρ εξάλλου με ryzen είναι ) . Απλά δεν έχει κανένα νόημα γιατί θα έχεις χειρότερες επιδόσεις από ότι 3800 1:1

Ε αυτό ήταν το θέμα, μήπως οι 5000 είχαν ταχύτερο IF και πηγαίναν, αν όχι 5000, 4400 ξέρω 'γω με 1:1. Βέβαια αν είναι πάνω από intel και με 3800 max μια χαρά είναι προφανώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε αυτό ήταν το θέμα, μήπως οι 5000 είχαν ταχύτερο IF και πηγαίναν, αν όχι 5000, 4400 ξέρω 'γω με 1:1. Βέβαια αν είναι πάνω από intel και με 3800 max μια χαρά είναι προφανώς..

καλά αν είχαν και if που θα πήγαινε πιο ψηλά θα ήταν όπλα και κανα 100ρικο πάνω όλοι τους  επιπλέον.....εκεί θα ήταν τεράστια η διαφορά πια σε απόδοση......

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έβγαλε πριν κάνα μήνα η Gigabyte το F30 bios για την Aorus Master κι είπα να μην το βάλω για να βάλω μια και καλή bios που θα έχει support τους Ryzen 5000...

Τελικά σήμερα ανακοίνωσε ότι τους υποστηρίζει με το F30 που βγήκε πριν 1 μήνα, πλέον άλλαξε και το Description που λέει για Support τους.

FFFUUUUU

https://videocardz.com/newz/gigabyte-confirms-amd-ryzen-5000-is-codenamed-vermeer?fbclid=IwAR3YtRGVyPHlXl3RN3DhQD_IhcZVd3JbvJQoGtyfYa5AAIKP1MMFXMHZH6s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...