Προς το περιεχόμενο

Νέο iMac με αγγλικό power cord


ponstan111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα νέο iMac (2019) και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι αγγλικό. Έχω universal adaptor αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το χρησιμοποιήσω. Θα έχω πρόβλημα; Επίσης, από που μπορώ να προμηθευτώ αυθεντικό ευρωπαϊκό καλώδιο τροφοδοσίας;

Ευχαριστώ.

EDIT: Το καλώδιο από iMac 2009 είναι συμβατό;

Επεξ/σία από ponstan111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν το καλώδιο εφαρμόζει "σφιχτά" στον αντάπτορα που έχεις όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Προσοχή.. Αν ο ανταπτορας είναι "χαλαρός" θα κάνει "τόξο" - σπινθηρισμό και θα σου κάνει ζημιά.

Καινούργιο καλώδιο στους εξουσιοδοτημένους ... (iSystem, Document, iStorm).....

δεν θυμάμαι αν η μικρή εσοχή που έχει πίσω το σασί ταιριάζει να να μπεί το περίεργα "κυκλικό" πλαστικό,  "πατούρα" που έχει το καλώδιο.

Μπορείς να το δοκιμάσεις (χωρίς να είναι στο ρεύμα).

Πάντως σε κάθε περίπτωση προτίμησε ένα καινούργιο καλώδιο με EU φις. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη.

... σύμφωνα με αυτό το αρχαίο link λειτουργεί και me απλό καλώδιο τροφοδοσίας απο PC, εγώ το έχω κάνει αλλά δε μπορώ να το προτείνω  με απόλυτη σιγουριά από άποψη ασφάλειας ή αν προκύψει κάτι. 

https://www.kate-hash.com/lavitaebella/blog/2011/01/03/moving-to-italy-using-your-imac-in-europe 

Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει ένα iMac από σκρουτζομάγαζο το οποίο ήρθε με βύσμα αγγλικό νομίζω. Έκοψα την άκρη και συνέδεσα σούκο απόληξη, 4-5 χρόνια τώρα όλα δουλεύουν άψογα με γείωση κανενα πρόβλημα, ούτε καν το στατικό ηλεκτρισμο που είχα σε λαπτοπ της Apple

*βρήκα άλλο ένα link που λέει  το ίδιο 

https://forums.macrumors.com/threads/imac-power-cord-where-to-buy.1274481/

 

Βέβαια το original, από επίσημο αντιπρόσωπο μόνο, δίνει μια αίσθηση ασφάλειας, εφαρμόζει άψογα όπως έχει και τη κατάλληλη γωνία για να περνάει απ΄την τρυπούλα της βάσης .

 

 

image0.jpeg

Επεξ/σία από aret1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...