Προς το περιεχόμενο

Η DJI ενδέχεται να παρουσιάσει το Mavic Air 2 στις 27 Απριλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα νέο προϊόν πρόκειται να αποκαλύψει στις 27 Απριλίου η DJI σύμφωνα με ένα σύντομο teaser με το σλόγκαν «Up your game» που ανάρτησε στο Twitter.

Αν και η εταιρεία δεν έχει κάνει γνωστό το παραμικρό, σύμφωνα με φήμες σκοπεύει να αποκαλύψει τον διάδοχο του επιτυχημένου Mavic Air. Μάλιστα στην ιστοσελίδα της γνωστής εταιρείας υπάρχει ένα «κοντινό» του προϊόντος καθώς και αντίστροφη μέτρηση μέχρι την ώρα που θα το αποκαλύψει.

Σύμφωνα με πληροφορίες το νέο Mavic Air 2 θα διαθέτει καλύτερη κάμερα, που θα βρίσκεται ανάμεσα σε εκείνη του πρώτου Mavic Air (αισθητήρας 1/2.3” για 12MP φωτογραφίες) και της περισσότερο προηγμένης λύσης του Mavic 2 (μία κάμερα με αισθητήρα 1” με fixed-lens ή μία κάμερα με αισθητήρα 1/2.3” με 4x zoom). Σύμφωνα με όσα έχουν διαρρεύσει περιμένουμε από το Mavic Air 2 να τραβάει φωτογραφίες έως και 48MP και βεβαίως θα τραβάει βίντεο 4K αν και με άγνωστο για την ώρα frame rate. Το drone επίσης θα διαθέτει 3-axis σταθεροποίησης εικόνας και διάφορες έξυπνες αυτόματες λειτουργίες ενώ δεν θα απουσιάζει το χαρακτηριστικό ActiveTrack 3.0 (με το οποίο το drone ακολουθεί ένα αντικείμενο που έχει υποδείξει ο χειριστής του) ή το Point of Interest 3.0 (που επιτρέπει στον χειριστή του να ορίσει ένα αυτόματο σχέδιο πτήσης γύρω από ένα αντικείμενο).

Το Mavic Air 2 θα διαθέτει επανασχεδιασμένο χειριστήριο με «mount» για το κινητό που δεν θα αναγκάζει τον χειριστή να κοιτάζει προς τα κάτω ενώ θα κάνει χρήση του συστήματος μετάδοσης Ocusync 2.0, που είναι αρκετά πιο αξιόπιστο από το WiFi-based radio system του πρώτου Mavic Air, καθώς εναλλάσσεται μεταξύ 2,4GHz και 5,8GHz ενώ προσφέρει εμβέλεια μέχρι και 8 χλμ. (και με ικανότητα μετάδοσης ζωντανού βίντεο ανάλυσης 1080p).

Επίσης θα διαθέτει μπαταρία χωρητικότητας 3500mAh (στα 11,5V) που είναι αρκετά μεγαλύτερη από εκείνη του πρώτου Mavic Air (2375mAh), η οποία θα προσφέρει στο drone αυτονομία 34 λεπτών. Η μέγιστη ταχύτητα του θα φτάνει τα 68,4 χλμ./ώρα. Το Mavic Air έχει αισθητήρες αποφυγής εμποδίων στο μπροστινό μέρος, στο πίσω ή στο κάτω μέρος του και ο διάδοχος του αναμένεται να έχει παρόμοιο setup. Αυτό είναι ένα βασικό σημείο διαφοροποίησης του Mavic Air 2 σε σχέση με τα higher-end μοντέλα Mavic 2 που διαθέτουν omnidirectional sensing. Το drone θα διαθέτει επίσης δέκτη ADS-B για να αποφεύγει αεροπλάνα ή ελικόπτερα κ.λπ. Περισσότερα για το επερχόμενο drone της DJI θα μάθουμε στις 27 Απριλίου στην σχετική εκδήλωση που θα πραγματοποιήσει η εταιρεία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβάζει ψηλά τον πήχη αλλά πόσοι πλέον νοιάζονται; Ειδικές ομάδες επαγγελματιών και ευκατάστατοι χομπίστες.

Υπάρχει ένα σημαντικό κενό στην προϊοντική σειρά των drone της που μου ειναι ακατανόητο. Από €100 Tello πάμε στα €400 Mavic mini...Το Tello είναι toy drone και το Mavic mini είναι overkill για κάποιους. Θα έπρεπε να κυκλοφορεί το Spark ή κάτι αντίστοιχο (1080p OIS, gimbal) στα €200-250 max. θεωρώ. Αυτό θα το τσιμπούσα και νομίζω και αρκετοί άλλοι. Σωστόστ;

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Ανεβάζει ψηλά τον πήχη αλλά πόσοι πλέον νοιάζονται; Ειδικές ομάδες επαγγελματιών και ευκατάστατοι χομπίστες.

Υπάρχει ένα σημαντικό κενό στην προϊοντική σειρά των drone της που μου ειναι ακατανόητο. Από €100 Tello πάμε στα €400 Mavic mini...Το Tello είναι toy drone και το Mavic mini είναι overkill για κάποιους. Θα έπρεπε να κυκλοφορεί το Spark ή κάτι αντίστοιχο (1080p OIS, 3-axis gimbal) στα €200-250 θεωρώ. Αυτό θα το τσιμπούσα και νομίζω και αρκετοί άλλοι. 

Υπάρχει καί το husban zino απέξω στα 250+/- . Ωστόσο αν θέλεις κάτι αξιόπιστο με basic αισθητήρες basic camera καί μέγεθος που χωράει σε μια τσάντα καί ζυγίζει όσο ένα μπουκάλι νερό τα 400 του mini θεωρώ ότι είναι μία χαρά για έναν χομπίστα πού θέλει το κάτι παραπάνω.. καί το σπαρκ δεν ήταν φθηνότερο.. 

Επίσης το air δεν είναι μόνο για χομπίστα το ότι με λιγότερο από 1000 ευρώ τραβάς πλάνα like a pro είναι ένα επίτευγμα

Επεξ/σία από hayas88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, hayas88 είπε

Υπάρχει καί το husban zino απέξω στα 250+/- . Ωστόσο αν θέλεις κάτι αξιόπιστο με basic αισθητήρες basic camera καί μέγεθος που χωράει σε μια τσάντα καί ζυγίζει όσο ένα μπουκάλι νερό τα 400 του mini θεωρώ ότι είναι μία χαρά για έναν χομπίστα πού θέλει το κάτι παραπάνω.. καί το σπαρκ δεν ήταν φθηνότερο..  

Ξέρω ότι υπάρχει το Zino αλλά όπως λες είναι απέξω σε αυτές τις τιμές και επίσης μιλάμε για DJI εν προκειμένω...Το Spark δεν ήταν φθηνότερο γιατί όταν κυκλοφόρησε ηταν και αυτό πρωτοποριακό. Τώρα όμως κάτι αντίστοιχο θα έπρεπε να είναι στις τιμές που γράφω. Με άλλα λόγια θέλω κάτι καλύτερο από Tello αλλά δεν θέλω να σκάσω 400αρι. Ζητάω πολλά; Ισως αλλά δεν νομίζω. Φαντάζομαι η DJI απέσυρε το Spark και δεν έριξε την τιμή του γιατί θα κανιβάλιζε τις πωλήσεις του Mavic Mini. Κατανοητό αλλά νομίζω έτσι χάνει αρκετούς πιθανούς πελάτες με μικρό budget που θέλουν ενα αξιόπιστο μικρό απλό Full HD drone.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Ανεβάζει ψηλά τον πήχη αλλά πόσοι πλέον νοιάζονται; Ειδικές ομάδες επαγγελματιών και ευκατάστατοι χομπίστες.

Υπάρχει ένα σημαντικό κενό στην προϊοντική σειρά των drone της που μου ειναι ακατανόητο. Από €100 Tello πάμε στα €400 Mavic mini...Το Tello είναι toy drone και το Mavic mini είναι overkill για κάποιους. Θα έπρεπε να κυκλοφορεί το Spark ή κάτι αντίστοιχο (1080p OIS, 3-axis gimbal) στα €200-250 max. θεωρώ. Αυτό θα το τσιμπούσα και νομίζω και αρκετοί άλλοι. Σωστόστ;

Λάθος φίλε μου. Δεν είναι παιχνίδια αυτά, είναι αεροσκάφη τα οποία θέλουν κάποιες γνώσεις να τα πετάξεις. Ακόμα και το μίνι. Η τεχνολογία που έχει αυτό το πραγματάκι για 400ε..

 

Υπάρχουν άλλωστε άλλες εταιρείες οι οποίες έχουν στο μπάτζετ το δικό σου. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, danichro είπε

Λάθος φίλε μου. Δεν είναι παιχνίδια αυτά, είναι αεροσκάφη τα οποία θέλουν κάποιες γνώσεις να τα πετάξεις. Ακόμα και το μίνι. Η τεχνολογία που έχει αυτό το πραγματάκι για 400ε..

Υπάρχουν άλλωστε άλλες εταιρείες οι οποίες έχουν στο μπάτζετ το δικό σου. 

Είπα εγώ ότι είναι παιχνίδια φίλε μου; Α είναι αεροσκάφη... Και εγώ νόμιζα ότι είναι νταλίκες. "Toy drone" είναι όρος που αναφέρεται σε κατηγορία τιμής και απόδοσης. Δηλαδή για να καταλάβω το επιχειρημα σου, αυτός που θα δώσει 400€ για αυτό το "πραγματάκι" έχει γνώσεις να το πετάξει, ενώ αυτός που θέλει να δώσει π.χ.200€ δεν έχει γνώσεις. Προφανώς και μπορεί αν θέλει η DJI να κυκλοφορήσει drone στο μπάτζετ μου. Με χειρότερο gimbal, λιγό πιο βαρύ κτλ.

Βασικά αυτονόητα πράγματα λέω. Το κεντρικό, mainstream price segment προϊόντων τεχνολογίας είναι €100-€300. Η DJI έχει ακριβώς 0 προιόντα σε αυτό. Λαθος έχει τα gimbal χεριού οκ...

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε ότι ένα iphone 11 ξεκινάει απο τα 670 ευρώ το pro στα 999 βάλτε τα δίπλα τώρα και κάνετε συγκρίσεις σαν τιμές,πιστεύω ότι η dji πουλάει εκεί που δεν χάνει,το κακό είναι ότι σβήνει τον ανταγωνισμό σιγά σιγα και αυτό θα μας κοστίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, whoever81 είπε

Το κεντρικό, mainstream price segment προϊόντων τεχνολογίας είναι €100-€300.

Αυτο ποιος το λεει;;;

Καποιο link υπαρχει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχνάτε το βασικό όμως και δεν το αναφέρει κανείς σας

δεν θα μείνω στο θέμα της τιμής

ούτε αν είναι παιχνίδι ή χόμπι.

θα μείνω στο θέμα των ορίων που υπάρχουν για τα Drones γιατί κανείς δεν μπορεί να το πάρει και να το πετάει όπου εκείνος γουστάρει και να τραβάει ότι εκείνος γουστάρει

για να πετάξει κάποιος το οποιοδήποτε Drone απαιτεί άδεια από την αρμόδια υπηρεσία η οποία άδεια έχει προϋποθέσεις και τις ανάλογες κυρώσεις από την υφιστάμενη νομοθεσία.

45 λεπτά πριν, kotronas είπε

Σκεφτείτε ότι ένα iphone 11 ξεκινάει απο τα 670 ευρώ το pro στα 999 βάλτε τα δίπλα τώρα και κάνετε συγκρίσεις σαν τιμές,πιστεύω ότι η dji πουλάει εκεί που δεν χάνει,το κακό είναι ότι σβήνει τον ανταγωνισμό σιγά σιγα και αυτό θα μας κοστίσει.

 

πιο χρήσιμο είναι ένα Drone DJI (400+ ευρώ) κατά την άποψη μου από ένα Apple Iphone 11 (1500+ ευρώ)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το Air 2 είναι παραπλήσιο του Mavic 2 (δείτε διπλωμενες έλικες και αισθητήρες) Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κάνει κάνει πάταγο στις πωλήσεις λόγω της αυτονομίας. Καμμία πληροφορία για το Phantom 5;;

Καλή Ανάσταση σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...