Προς το περιεχόμενο

fiat 500 προβλημα πορτμπαγκαζ


toshiba nb200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες σε ολους και καλη ανασταση με υγεια !! Εχω συναντησει το εξης προβλημα σε fiat 500 (07) , τις περισσοτερες φορες που προσπαθω να ανοιξω το πορτμπακαζ δεν ανοιγει με το απλο πατημα (δεν εχει κλειδωνια για κλειδι ειναι ηλεκτρονικο τσιπ μονο) και πεφτει το κεντρικο κλειδωμα. Δηλαδη κατα προεκταση δεν λειτουργει καμια εντολη του χειριστηριου στο κλειδι ουτε κλειδωνει ουτε ξεκλειδωνει μονο χειροκινητα απο μεσα και φυσικα χωρις κεντρικο κλειδςωμα. Καει μια ασφαλεια 20ρα του κεντρικου κλειδωματος δηλαδη καθε φορα. 8/10 φορες το παθαινει και καει ασφαλειες για 50-60 μερες ειχα λυσει το προβλημα μου αλλαζοντας ολο το συστημα μαζι με το μπουτον και το φτερο που λεει "500" πανω απο τη θεση πινακιδας. καμια ιδεα?? φυσικα 4 ηλεκτρολογοι δεν μπορεσαν να μου δωσουν λυση , και δεν ειναι η κλασικη μερια με τα χαλασμενα καλωδια στο πανω μερος του τσαμιου αυτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν ειναι τα καλωδια απο εκει πανω.. η ειναι τα καλωδια πιο μεσα απο οσο φαινονται η καποιο πηνειο κλειδαριας βραχυκυκλωνει και σου καιει την ασφαλεια. Αποσυνδεεις του πορτπαγκαζ για αρχη και δοκιμαζεις τις πορτες αν ειναι ολα κομπλε.. Χωρις να ξερω περισσοτερα για το 500ρακι ετσι θα ξεκιναγα να βρω το προβλημα. Αν βρεθεις προς Μεγαρα μερια (πατρα βλεπω) ειμαι σιγουρος πως εχω μαστορα που θα στο βρει το προβλημα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nick#18 είπε

Αφου δεν ειναι τα καλωδια απο εκει πανω.. η ειναι τα καλωδια πιο μεσα απο οσο φαινονται η καποιο πηνειο κλειδαριας βραχυκυκλωνει και σου καιει την ασφαλεια. Αποσυνδεεις του πορτπαγκαζ για αρχη και δοκιμαζεις τις πορτες αν ειναι ολα κομπλε.. Χωρις να ξερω περισσοτερα για το 500ρακι ετσι θα ξεκιναγα να βρω το προβλημα. Αν βρεθεις προς Μεγαρα μερια (πατρα βλεπω) ειμαι σιγουρος πως εχω μαστορα που θα στο βρει το προβλημα.. 

ευχαριστω αρχικα απο βδομαδα θα το ψαξω πιο ειδικα. Σε ενα μαστορα που το ειχα παει 9/10 φορες αφου ειχαν λυσει την κλειδωνια δεν τους το εκανε καν το προβλημα.Χαλαει παντα πατωντας το κουμπι για να ανοιξει το πισω καπο ωστοσο και απωλεια ρευματος ΔΕΝ εχει το κυκλωμα και οταν το βγαζουν και το βαζουν σε εξωτερικο μοτερακι δουλευει μια χαρα...ξεχασα να αναφερω οτι εχω ενα μπασαδορο πισω στο αμαξι που κοιταει προς την κλειδαρια υπαρχει πιθανοτητα να κανει παρεμβολη αυτο θεωρεις καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toshiba nb200 είπε

ευχαριστω αρχικα απο βδομαδα θα το ψαξω πιο ειδικα. Σε ενα μαστορα που το ειχα παει 9/10 φορες αφου ειχαν λυσει την κλειδωνια δεν τους το εκανε καν το προβλημα.Χαλαει παντα πατωντας το κουμπι για να ανοιξει το πισω καπο ωστοσο και απωλεια ρευματος ΔΕΝ εχει το κυκλωμα και οταν το βγαζουν και το βαζουν σε εξωτερικο μοτερακι δουλευει μια χαρα...ξεχασα να αναφερω οτι εχω ενα μπασαδορο πισω στο αμαξι που κοιταει προς την κλειδαρια υπαρχει πιθανοτητα να κανει παρεμβολη αυτο θεωρεις καπως?

Μπασαδορος = subwoofer? Αν ναι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο. Αφου ειναι με το κουμπι.. μηπως κολλαει η επαφη του κουμπιου, δινει συνεχεια ρευμα και για αυτο καιει την ασφαλεια? Αυτο το κουμπι μηπως δινει εντολη σε ρελε και κολλαει το ρελε? Το 2ο μπορει να οφειλεται και σε κακη γειωση του.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενα sub , δεν ξερω αν ειναι δινει συνεχεια ρευμα αυτο θα το κοιταξω αλλα ειχα αλλαξει κλειδαρια και για περιπου 1μιση μηνα δεν ειχα θεματα με καινουργια.. η καλωδιαση φενεται κομπλε αυτο με το ρελε δεν το ξερω θα το ψαξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, toshiba nb200 είπε

Ναι ενα sub , δεν ξερω αν ειναι δινει συνεχεια ρευμα αυτο θα το κοιταξω αλλα ειχα αλλαξει κλειδαρια και για περιπου 1μιση μηνα δεν ειχα θεματα με καινουργια.. η καλωδιαση φενεται κομπλε αυτο με το ρελε δεν το ξερω θα το ψαξω!

Καταλαβαινεις οτι ειναι 1002 πραγματακια που μπορει να το κανουν.. θελει ψαξιμο. Που να δεις τα σκαφη που ειναι η δουλεια μου.. κακος χαμος με τα καλωδια και τις ηλεκτρολογικες βλαβες και δυστυχως ειναι κατασκευαστικες οι βλακιες 8/10 φορες..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...