Προς το περιεχόμενο

Vodafone μετά από αναβάθμιση σε vdsl50 (πολλά crc errors)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Kapws είπε

Δεν έμενες κι εσύ ρε άνθρωπε στη Voda... παντού σκατά είναι!

To γνωριζω ότι σχεδων παντού ειναι τα ίδια πράγματα. Αλλά δεν εχω τηλέφωνο και internet την στιγμή που το χρειάζομαι και ειναι σπαστικό. Με κόβει σε στιγμές που μιλάω σε κρίσιμα τηλεφωνήματα οπως πχ ραντεβού με γιατρό κ.τ.λ.π. Προχθές λίγο έλειψε να κανω κομματάκια το router από τα νεύρα μου. 🤮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες με πήραν από vodafone! Αφου τους εξήγησα πως εχει το θέμα μου έκαναν αντιπρόταση.Aν τελικά η γραμμή μου δεν υποστηρίζει vdsl και πάω στον ΟΤΕ ξανά με (έως 24), μου κάνουν 3 μήνες δωρώ το παγιο και με τιμή 15 ευρώ τελική στο ίδιο πρόγραμμα Δηλαδή μου πρότειναν να πάρει την γραμμή ο οτε ώστε να γυρισει ξανά σε 24αρα οπως ήταν πριν και σε λίγες ημέρες αν θέλω να τους καλέσω γι αυτή την προσφορά. Τους είπα ότι θα το σκεφτώ αφού πρώτα δω τι θα μου δώσει ο ΟΤΕ. 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη καλησπέρα. Βλέπω ότι το ποστ σου  έχει ξεκινήσει απο τον.. Απρίλιο και φρικάρω. Σόρρυ θα κάνω μια ΚΟΥΛΗ ερώτηση, καθώς ψάχνω το θέμα. Τι είναι τα "crc errors"? Αποσυνδέσεις? Είχαμε αποσυνδέσεις (όχι τακτικές) απο τη στιγμή που ξεκίνησε το lockdown, στην απλή γραμμή της Cyta. Μετά έγινε vodafone. Οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν αλλά όχι και τακτικά. Με τον καιρό χειροτέρευαν. Μας είπανε στο τηλ να πάμε σε VDSL με 5 ευρώ το μήνα παραπάνω. Και πήγαμε, αφού θα αλλάζαμε και ρουτερ πιστέψαμε ότι θα διορθωνόταν το πρόβλημα... Αλλα τώρα είναι τρεις χειρότερο!!! Έχουμε αποσυνδέσεις σχεδόν κάθε δέκα λεπτά. Τέλοσπάντω να μη πολυλογώ.. ελπίζω να βρεις άκρη στο πρόβλημά σου. Εμείς περιμένουμε τον ΟΤΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθως το δικτυο χαλκου στη χωρα ειναι σαπιο και στο μεγαλυτερο του ποσοστο ασυντηρητο απο την πρωτη μερα, και ιδιαιτερα οι βροχοι απο τα ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ προς το εκαστοτε σπιτι και καθως το VDSL ειναι πολυ λιγοτερο ανεκτικο σε προβληματα στο χαλκο απ'οτι ειναι το aDSL, δυστυχως αρκετοι εχουν τετοια θεματα.

Ειδικα σε παλαια σπιτια η κατασταση δε σωζεται οσο ο ΟΤΕ σφυριζει αδιαφορα για τα προβληματα σε ΚΑΦΑΟ, βροχους οι οποιοι ειναι υπο τη δικη του ευθυνη και διαχειριση...

Οσοι θεωρουν οτι προβληματα crc errors που δεν επιλυονται ευκολα (πχ με επισκεψη τεχνικου , ενεργειες σε ΚΑΦΑΟ κλπ), ειναι ζητημα του παροχου, τοτε με πολυ κοστος και μετα απο πολυ χρονο θα διαπιστωσουν οτι δυστυχως το θεμα εχει να κανει μαλλον με το βροχο του σπιτιου τους και δεν αλλαζει τιποτε οσους παροχους και να αλλαξει.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... θα το κλαίμε... είμαστε σε παλιά πολυκατοικια... πήγαινε σούπερ το ιντερνετ στην αρχή , κανένα απολυτως πρόβλημα. Αλλά άρχισαν τα βάσανα από το Μάρτιο και έπειτα.. τελοσπαντων θα περιμένουμε τον ΟΤΕ και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, sp3cial είπε

Δημήτρη καλησπέρα. Βλέπω ότι το ποστ σου  έχει ξεκινήσει απο τον.. Απρίλιο και φρικάρω. Σόρρυ θα κάνω μια ΚΟΥΛΗ ερώτηση, καθώς ψάχνω το θέμα. Τι είναι τα "crc errors"? Αποσυνδέσεις? Είχαμε αποσυνδέσεις (όχι τακτικές) απο τη στιγμή που ξεκίνησε το lockdown, στην απλή γραμμή της Cyta. Μετά έγινε vodafone. Οι αποσυνδέσεις συνεχίστηκαν αλλά όχι και τακτικά. Με τον καιρό χειροτέρευαν. Μας είπανε στο τηλ να πάμε σε VDSL με 5 ευρώ το μήνα παραπάνω. Και πήγαμε, αφού θα αλλάζαμε και ρουτερ πιστέψαμε ότι θα διορθωνόταν το πρόβλημα... Αλλα τώρα είναι τρεις χειρότερο!!! Έχουμε αποσυνδέσεις σχεδόν κάθε δέκα λεπτά. Τέλοσπάντω να μη πολυλογώ.. ελπίζω να βρεις άκρη στο πρόβλημά σου. Εμείς περιμένουμε τον ΟΤΕ..

Τα crc ειναι σφάλματα που μαζεύει το router, ειναι συνήθως προβλήματα στην καλωδίωση είτε εσωτερικά στο σπιτι είτε από στο σπιτι μας μέχρι και την καμπίνα του ΟΤΕ. Άλλα ειναι φυσιολογικά και οφειλοντε στης απώλειες του χαλκού (πχ λόγο απόστασης) και αλλα ειναι λόγο προβλημάτων πχ κακή επαφή κ.τ.λ.π. Αν είσαι σε pots και έχεις adsl και έχεις crc δεν υπαρχει και τόσο μεγάλο πρόβλημα, το πολυ πολυ να έχεις κάποιες σπάνιες αποσυνδέσεις του router που και που. Όμως στην voip  και vdsl το σήμα ερχετε σε μορφή data με αποτέλεσμα και η παραμικρή ανωμαλία στην καλωδίωση να το επηρεάζει σημαντικά.

Εγω πχ πριν αρχίσουν τα προβλήματα παλι στην vodafone είχα απλή γραμμή έως 24 pots και οχι voip. Ολα δούλευαν μια χαρά, το  internet σπάνια να πέφτει το δε τηλέφωνο δούλευε πάντα. Μετά την μετάβαση σε voip και vdsl50 δεν δουλεύει τίποτα σωστά (τα εχω περιγράψει παραπάνω για να μην τα γράφω ξανά και κουράζω). Τώρα περιμένω 10 του μήνα οπως μου είπαν να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ για να ενεργοποίηση την γραμμή. Θα δούμε τότε τελικά τι γραμμή θα μου δώσουν και αν οντως ειναι θέμα απόστασης οπως μου είχαν πει τότε η οχι..

To router εχει σπάσει ρεκόρ παραμονής συνδεδεμένο online χωρείς να πέσει η γραμμή της τελευταίες ημέρες.....😁

 

 

 

 

vdsl1.PNG

vdsl2.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα από το γείτονα μου ότι το ΚΑΦΑΟ είναι ακριβώς έξω από το σπιτι μας!!! Και ξέρω ποιο λέει, το βλέπω από την αυλή μου χαχαχα! Τελοσπαντων πλέον είμαι σίγουρη πως είναι θέμα καλωδίων... και φοβάμαι τη συνέχεια γιατί αν και δε φτιαχτεί θα αναγκαστώ να πάω σε ΟΤΕ.. (cosmote). :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το καφαο είναι δίπλα σου τότε σίγουρα κάτι συμβαίνει. Μπορεί εσωτερικά στο σπιτι σου η κάτι με την καλωδίωση από το σπιτι σου στο κουτί του ΟΤΕ έως στο καφάο. Με μια μέτρηση της γραμμής νομίζω μπορούν να το βρούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Λοιπόν δεν ξέρω τι στο καλό να κανω, να αλλάξω σπιτι? επειδή οι τεχνικοί δεν ξέρουν να κάνουν την δουλεια τους σωστά? Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου παρέδωσε σήμερα την γραμμή με την υπερφυσική ταχύτητα των 3mbps down και up 600kb και ήταν το καλυτερο που μπορούσε να κάνει για σήμερα...

Ήρθε έβαλε ένα μηχανημα την γραμμή του ΟΤΕ και πήγε και έκανε μέτρηση και την αλλαγη δικτύου. Ερχετε ξανά βάζει το οργσνο απ εθειας, περιμέναμε 5 λεπτά και δεν συγχρόνιζε με τίποτα. Φεύγει πάει κάνει κάποιες αλλαγες φτάσαμε τα 17mbps αλλα με κάθε 2 λεπτά να κόβετε ο συγχρονισμός. Άρχισα να του κανω κάποιες ερωτήσεις .Τον ρώτησα αν μέτρησε τα μέτρα με το μηχανημα και τελικά δεν ειναι αυτά που νομιζα. Από την καμπίνα μέχρι το box ειναι 350 μέτρα και από box μέχρι το σπιτι μου ειναι αλλα 100 περιπου, άρα σύνολο κάπου 450 ας πούμε 500. Των ρωτάω αν έκανε μέτρηση στο box μου είπε ότι μέτρησε και ότι αν και δεν βρήκε προβλημα μου άλλαξε ζευγάρι. Πόσο συγχρονίζει στο box τον ρωτάω? 6 με 7 mbps μου λεει!!! Μα ειναι σωστό αυτό στα 450 μέτρα να χάνουμε τόσο του λέω? Εκεί μου τα μάσαγε λίγο και δεν απάντησε. Του είπα επισης ότι της τελευταίες 2 ημέρες με της βροχές το προβλημα επιδεινώθηκε πολλή με αποτέλεσμα κάθε 5 λεπτά να κόβει το modem και να συγχρονίζει πολυ χαμηλά (1mbps) περιπου, αυτό με vodafone πριν την αλλαγη και ότι για μένα αν και δεν εχω γνώσεις νομιζω ότι ειναι καλωδιακή βλάβη. Μα αφού το μετράω μου απαντάει και δεν μου βγαζει κανένα σφαλμα...Και τότε γιατί όλα αυτά?Που ειναι το προβλημα? 

Τελικά η ώρα ειχε περάσει, με γύρισε απ ότι μου είπε σε 24αρι προφίλ για σήμερα να δούμε τι θα γινει και απ ότι βλεπω τα ίδια κάνει και εχω και αυτή την φοβερή ταχύτητα των 3mbps. Εγω θα απαιτήσω να με πάει τουλάχιστον στα 14-15mbps που είχα στην 24αρα με την vodafone πριν διαφορετικά θα ακυρώσω το συμβόλαιο και δεν πρόκειτε να πληρώνω 32 ευρώ για 3mbps ταχύτητα. 

Μου είπε οτι θα έρθει αύριο ξανά μαζί με καποιον συνάδερφο να το ψάξουν μηπως και ανεβασει κάπως την ταχύτητα. 

Δεν ξέρω τα εχω χάσει πραγματικά........

Kοιτάξτε χάλια στο router του OTE.

 

 

ote.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εχω κάποια νέα ευχάριστα θα έλεγα. Η βλάβη μάλλον βρέθηκε και η αρχική υποψία μου για καλωδιακή βλάβη επιβεβαιώνετε.

Την δευτέρα έρχεται ο τεχνικός της cosmote που είναι ο ίδιος που ειχε έρθει για την βλάβη για να μου ενεργοποιήσει την γραμμή και να μου δώσει το router. Εν το μεταξύ την περασμένη εβδομάδα με της βροχές το πρόβλημα είχε επιδεινωθεί και κάθε 2-3 λεπτά το router έκοβε. Το αναφέρω στον τεχνικό μου λέει θα κάνει την αλλαγή δικτύου και θα κοιτάξει την γραμμή. Έρχεται σπίτι βάζει το router και ενώ περιμέναμε να συγχρονίσει τίποτα νεκρό..... Φεύγει να πάει να το ψάξει και τελικά μετράει απ οτι μου είπε και αλλάζει ζευγάρι στο καλύτερο που βρήκε. Δοκιμάζουμε και με τα βιας 2-3 mbps στο router και αποσυνδέσεις. Λάγο που είχε περάσει η ώρα με βάζει σε προφίλ 24αρας ώστε να δουλέψει προσωρινά. Την τρίτη μου είπε ότι θα ερχόταν να το δει ξανά.

Την τρίτη το μεσημέρι λαμβάνω τηλέφωνό από τον τεχνικό!!! Τι έγινε βρήκαμε τίποτα τον ρωτάω? Μου άπαντα από χτες ψάχνω από 3 ώρες και σήμερα άλλες 2 και τελικά τώρα που ανέβηκα στην κολόνα βρήκα την βλάβη!! Και ποια είναι αυτή ρωτάω? Πριν μέρες λέει είπαμε σε αυτόν που εχει το σπίτι που είναι η κολόνα να καθαρίσει με κάποιο τρόπο το αναρριχητικό φυτό που ειχε ανεβεί μέχρι πάνω ψηλά στην κολόνα και ειχε φτάσει στα καλώδια και κατά λάθος έκοψε το υπόγειο καλώδιο λίγο πριν το box! Γι αυτό και συμβαίνουν όλα αυτα. Τον ρωτάω αν φαίνεται παλιοί το κόψιμο η αν είναι φρέσκο και λέει οτι ειναι νεο.

Ήθελα να του πω. Καλά ρε μεγάλε η με κοροϊδεύεις η δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα που λένε. Έρχεσαι τρίτη φορά για την συγκεκριμένη βλάβη, σε ρωτάω 2 φορες αν μέτρησες την γραμμή και μου απαντάς οτι την μέτρησες και δεν εχει πρόβλημα, και τώρα μου λες οτι ειναι κομμένο το υπόγειο καλώδιο?????   😛   Και τι μέτραγες δηλαδή της 2 φορες που ήρθες πριν??? Αλλά λέω Δημήτρη δώσε τόπο στην οργή που λένε μην λες τίποτα και άσε τον να σου φτιάξει την βλάβη.

Τελικά έχει δοθεί από εχθές καλωδιακή βλάβη και λογικά μέχρι αύριο θα το διορθώσουν. Αντε να δούμε μετά πως θα δουλεύει τελικά η γραμμή.

Θελω να πιστεύω οτι λογο που το υπόγειο καλώδιο ήταν μέσα στο φυτό και κανείς δεν είχε ανεβεί λόγο αυτού στην κολονα να το δει, ότι ειναι παλιό κόψιμο και σιγά σιγά το προβλημα επιδεινώθηκε. 

Πριν λίγο έκανα spped test και μου βγαζει isp αντί Cosmote την Wind και με ip της Wind........ Κάργα επαφή με άλλο ζευγάρι οπως καταλαβαίνετε.😝

 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη διάβασα τα ποστ σου.. τι τραβάς ρε γαμωτο πραγματικά απίστευτο. Μέχρι και εγώ φοβόμουν ότι θα άλλαζα σπιτι αν η βλάβη δεν φτιαχνόταν χαχα ! Τελικά εμένα ήρθε τεχνικός τότε, άλλαξε το καλώδιο από το καφαο ως το σπιτι και τώρα δουλεύει πένα.. πραγματικά εύχομαι να τη βρεις την άκρη :(  Θα ξαναμπώ να δω τι έγινε στο τέλος! Έχει σασπένς το δραμα σου!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sp3cial είπε

Δημήτρη διάβασα τα ποστ σου.. τι τραβάς ρε γαμωτο πραγματικά απίστευτο. Μέχρι και εγώ φοβόμουν ότι θα άλλαζα σπιτι αν η βλάβη δεν φτιαχνόταν χαχα ! Τελικά εμένα ήρθε τεχνικός τότε, άλλαξε το καλώδιο από το καφαο ως το σπιτι και τώρα δουλεύει πένα.. πραγματικά εύχομαι να τη βρεις την άκρη :(  Θα ξαναμπώ να δω τι έγινε στο τέλος! Έχει σασπένς το δραμα σου!! 

Ούτε και εγω μπορώ να πιστέψω αυτά που έχουν συμβεί μέχρι σήμερα!!!

Χτες παίρνω τηλ στην cosmote να ρωτησω για την βλάβη..Δυστυχώς θα περιμένω έως και της 20 του μήνα περιπου απ ότι μου είπαν. Έχω δηλώσει και την βλάβη στο site της cosmote και θα μου έρθει sms όταν αυτή αποκατασταθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα; το πρωί έλαβα sms από cosmote ότι εργάζονται στην περιοχή μου για την αποκατάσταση της βλάβης. Βγήκα εξω 3-4 φορες πήγα στην κολόνα και στην καμπίνα δεν είδα κανένα συνεργείο. Πριν 1 ωρα έλαβα και δεύτερο sms που γράφει οτι η βλάβη αποκαταστάθηκε! Πάω στην κολόνα ξανά, κανένα σκάψιμο στο χώμα καμιά μουφα στο υπόγειο καλώδιο και γενικά καμιά ένδειξη ότι κάτι έκαναν στην κολόνα. Και πως αποκαταστάθηκε η βλάβη δηλαδή δια μαγείας? Οι ωρες λειτουργίας του router καθώς και η ip δείχνουν να ειναι online από εχθές το βράδυ, άρα ουτε και καμιά διακοπή στον συγχρονισμο εγινε.

Aπο εχθές το βραδυ γενικά βλεπω μια βελτίωση. Εχω κάνει επανεκκίνηση στο router για να μηδενίσω στα erros και θα το παρακολουθήσω μέχρι το βράδυ να δω τι θα γινει και αν θα εχω αποσυνδέσεις. Σνγχρονιζει μολεις στα 4,5up / dow 20. Αν τελικά δουλεύει σωστά χωρείς αποσυνδέσεις οπως πριν θα το δώσω βλάβη για χαμηλό συγχρονισμένο αύριο. 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπών το πρόβλημα εχει σταθεροποιηθεί θα έλεγα. Το router ειναι online περιπου 35 ωρες χωρείς καμιά αποσύνδεση  και συγχρονίζει στα 18-20mbps down/ 4,8up. Τα crc errors ειναι λίγα γι αυτές της ωρες περιπου 2308 ενώ τα διορθωμένα ειναι 1000187. Αυτά τα error τα επιανε επί vodafone στα 3 - 5 λεπτά μολεις.

Το εχω δώσει βλάβη (χαμηλός συγχρονισμός) και γινετε ελεγχος στην γραμμή. Οτι και να γινει θα απαιτήσω να κόψουν τον λαιμό τους και να μου το ανεβάσουν όσο ήταν επί vovafone στην αρχή δηλαδή τουλάχιστον στα 30mbps.Διαφορετικά θα τους τονίσω οτι θα σπάσω το συμβόλαιο.

Δεν πάει άλλο πρέπει να τους πιέσω να λυθει στο θέμα γιατί εχει τραβήξει πολυ. 

 

oterouter.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγο με πηρε ο τεχνικός του ΟΤΕ τηλ. Σήμερα λέει το πρωί διόρθωσαν την βλάβη στο καλώδιο! Καλά εγω του απαντάω πως και sms έλαβα πριν από 1 εβδομάδα αλλα και από το 11888 μου είπαν οτι εχει διορθωθεί?? Οχι λέει σήμερα το έφτιαξαν!!!!!Αντε θα βαρεσω μπιέλες που λένε με αυτά που ακούω.....

Λιγο έλειψε να του αρχίσω τα καντήλια από το τηλέφωνο με το ζόρια κρατήθηκα. Το μαχ που μπορείς να πάρεις επιμενει οτι ειναι 20, τόσο σηκώνει το δίκτυο...Ρε φιλε επι vodafone πριν την βλάβη μου έδειχνε μαχ απόδοση γραμμής 45 down / up 7. Τώρα επι ΟΤΕ με διορθωμένη την βλάβη γιατί εχει πέσει 25mbps του λέω?? Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ακούστε απαντηση από τεχνικό ετσι....Του είπα να μου αλλαξει ζευγάρι για δοκιμή...Άντε να δούμε...

Θα σας ενημερώσω αργότερα. 

 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...