Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση στο Wi-Fi , λανθασμένος κωδικός ενώ είναι σωστός


yuhu94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το ρουτερ μάρκας ZyXEL το οποίο μου είχε δώσει η Wind. Εδώ και μήνες έχω μεταφερθεί στην Forthnet και χρησιμοποιώ το ίδιο ρουτερ.

Μετά από αποσυνδέσεις/επανασυνδέσεις κάποιων φορών σε online game είπα να κάνω ένα reset. 

Το πρόβλημα είναι το εξής , στον υ/π έχω κανονικά ίντερνετ, από εξωτερικές συσκευές (κινητά) ενώ συνδέομαι στο σωστό δίκτυο με τον ΣΩΣΤΟ κωδικό (που αναγράφεται στο ρουτερ) όπως κάνω τόσα χρόνια, 

μετά από φόρτωση 30 sec μου λέει Λανθασμένος κωδικός πρόσβασης. Τονίζω ότι δεν γράφω λάθος κωδικό. 

Δοκίμασα να μπω στην ip του ρουτερ ώστε να αλλάξω κωδικό και ενώ με αφήνει να μπω σε όλες τις καρτέλες , δεν με βάζει στην καρτέλα "wireless" που κατα 95% εκεί αλλάζω κωδικό . 

Δοκίμασα μέσω cmd να γράψω εντολή που εμφανίζει το password του wifi και μου γράφει "Δεν υπάρχει ασύρματη διασύνδεση στο σύστημα"

Η τεχνική υποστήριξη που κάλεσα δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα μιας και δεν έχει πρόσβαση σε ρουτερ άλλου παροχου . Ο ένας επέμενε ότι εγώ γράφω κάτι λάθος ο άλλος προσπάθησε να με βοηθήσει 

στα τυφλά να αλλάξω κωδικό wifi, αλλά όπως είπα δεν μπαίνει στην καρτέλα που πρέπει, δείχνει απλά να φορτώνει και τίποτε άλλο.

Παρήγγειλα καινούριο ρουτερ με αποστολή σε 5-6 μέρες.

Σκέφτηκα μήπως έχει κάποιο θέμα το ρουτερ η μήπως κάτι μπλοκάρει ο προηγούμενος πάροχος , η τεχνική υ/ξη μου είπε πως δεν νομίζει πως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

χρησιμοποιώ 10 χρόνια ίντερνετ, κάτι ΤΟΣΟ κουλό δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ. Τι λέτε να έχει γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα....

Βήματα.... μετά το reset

1. Συνδέεσαι μόνο μέ καλώδιο ethernet στο router (χωρίς ενεργοποιημένα τυχόν vpn και με το wifi στην συσκευή απενεργοποιημένο)

2. Καθαρίζεις cache/cookies στον browser.

3. Στην login page πχ 192.168.1.1 κάνεις είσοδο τουλάχιστον ως admin, σαν παράδειγμα η παρακάτω εικόνα από την wind για το vmG1312_B10D_QSG, δεν γνωρίζω αν ισχύουν.

1948832190_Screenshotfrom2020-04-2019-51-03.png.853b461a288ce01fc2183dfaa3815f4e.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, htaccess είπε

Καλησπέρα....

Βήματα.... μετά το reset

1. Συνδέεσαι μόνο μέ καλώδιο ethernet στο router (χωρίς ενεργοποιημένα τυχόν vpn και με το wifi στην συσκευή απενεργοποιημένο)

2. Καθαρίζεις cache/cookies στον browser.

3. Στην login page πχ 192.168.1.1 κάνεις είσοδο τουλάχιστον ως admin, σαν παράδειγμα η παρακάτω εικόνα από την wind για το vmG1312_B10D_QSG, δεν γνωρίζω αν ισχύουν.

1948832190_Screenshotfrom2020-04-2019-51-03.png.853b461a288ce01fc2183dfaa3815f4e.png

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου !

Τελικά βρήκα ενα καινούριο ρουτερ που ειχαμε στο σπιτι το οποίο το σύνδεσα και ολα δουλευουν κανονικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, yuhu94 είπε

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου !

Τελικά βρήκα ενα καινούριο ρουτερ που ειχαμε στο σπιτι το οποίο το σύνδεσα και ολα δουλευουν κανονικα. 

Να σαι καλά.... επειδή πιθανολογώ ότι κάποια στιγμή θα σου τύχει και πάλι, προφανώς είχες γυρίσει στο παρελθόν το secutity mode σε wpa2-psk για να αυξήσεις την ασφάλεια, στο reset γύρισε στο default wpa, και έτσι σε "πέταγε" εκτός από τις συσκευές που είχες ήδη συνδεδεμένες  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...