Προς το περιεχόμενο

Μέχρι 200€ με έμφαση στη φωτογραφία, ποιό;


Oscar_Mike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μείνει πριν λίγο καιρό στο ότι το MI A3 ήταν το καλύτερο vfm μέχρι τα 200ε, με gcam, σχεδόν στοκ android κλπ.

Τώρα βλέπω βγήκε και το Redmi Note 9S αλλά υπάρχει πάντα σαν επιλογή και το Redmi Note 8 Pro που απ ο,τι παρακολουθώ στο δίπλα θέμα με τις επιδόσεις καμερών παίρνει κανονικά gcam.

Και το ερώτημα είναι, σε αυτά τα λεφτά ποια είναι η καλύτερη επιλογή σε σχέση με τη φωτογραφία;

Κατα τα άλλα, το mia3 αν και 720p, για τα γούστα μου έχει το ιδανικό μέγεθος +στοκ android, το 8 Pro αν και "μεγάλο" αν έχει καλύτερες κάμερες και ο Mediatek είναι απροβλημάτιστος (όπως διαβάζω) μπορώ να κάνω παραχώρηση για το μέγεθος, ενώ το 9s το βλεπω να πηγαίνει λιγο προς το τούβλο...

Πέρα από τα 3 παραπάνω, κάποια άλλη επιλογή που μου διαφεύγει;

(Μπορώ να κάνω αγορά και από εξωτερικό)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

Είχα μείνει πριν λίγο καιρό στο ότι το MI A3 ήταν το καλύτερο vfm μέχρι τα 200ε, με gcam, σχεδόν στοκ android κλπ.

Τώρα βλέπω βγήκε και το Redmi Note 9S αλλά υπάρχει πάντα σαν επιλογή και το Redmi Note 8 Pro που απ ο,τι παρακολουθώ στο δίπλα θέμα με τις επιδόσεις καμερών παίρνει κανονικά gcam.

Και το ερώτημα είναι, σε αυτά τα λεφτά ποια είναι η καλύτερη επιλογή σε σχέση με τη φωτογραφία;

Κατα τα άλλα, το mia3 αν και 720p, για τα γούστα μου έχει το ιδανικό μέγεθος +στοκ android, το 8 Pro αν και "μεγάλο" αν έχει καλύτερες κάμερες και ο Mediatek είναι απροβλημάτιστος (όπως διαβάζω) μπορώ να κάνω παραχώρηση για το μέγεθος, ενώ το 9s το βλεπω να πηγαίνει λιγο προς το τούβλο...

Πέρα από τα 3 παραπάνω, κάποια άλλη επιλογή που μου διαφεύγει;

(Μπορώ να κάνω αγορά και από εξωτερικό)

Ευχαριστώ.

Από Κίνα φίλε ανάμεσα σε αυτά τα 3 είσαι οκ realme x2, xiaomi Mi 9T και Huawei nova 5T 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω το θέμα του TS είναι να παίρνει gcam το κινητό, το nova 5t δεν παίρνει. 

Επισής μια ενδιαφέρουσα σύγκριση θα ήταν η σύγκριση κάμερας ανάμεσα Mi9T gcam και nova 5t.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μate 10 pro Huawei αν το βρεις σε καλη τιμη κατω απο 180 ευρω μεταχειρισμένο  σε αυτα τα λεφτα εχει την καλυτερη καμερα leica για μένα.

Επεξ/σία από john9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 10:20 ΜΜ, efkola είπε

 

 

Στις 20/4/2020 στις 10:25 ΜΜ, kp1 είπε

 

 

Στις 21/4/2020 στις 7:55 ΠΜ, stelios18120 είπε

 

 

Στις 21/4/2020 στις 4:20 ΜΜ, john9 είπε

 

Καλησπέρα και πάλι, τις είδα όλες τις προτάσεις σας και ευχαριστώ,

το Realme 5 pro φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, ιδανικό μέγεθος & βάρος για τα γούστα μου, στις κάμερες πάνω κάτω στα ίδια με το redmi note 8 pro και απο ήχο αρκετά καλύτερο το 5 pro,

το θέμα είναι πως έμεινα εντελώς από κινητό τώρα (υπολόγιζα να αντέξει λίγο ακόμα, είμαι με εφεδρικό άλλα δεν είναι για πολλά) οπότε η αγορά από Κίνα βγαίνει από το πλάνο μου.

Δεν είχε παίξει κάποια στιγμή σε καλή τιμή και στο Amazon αυτό; Απο Αμαζον θα βόλευε γιατί μπορώ να το πάρω με τιμολόγιο + την παραπάνω εμπιστοσύνη που τους έχω σε σχέση με τα σκρουτζομάγαζα.

Απο την άλλη βλεπω το note 8 pro στα 249 στις μεγάλες αλυσίδες (200 με τιμολόγιο), με 2 χρόνια εγγύηση infoquest αν αυτό λέει κάτι.

Και το mi9 lite θα ήταν καλή περίπτωση από αυτά που βλεπω στον τομέα της κάμερας (ισχύει ότι την ίδια φοράει και το mi a3?) αλλά πάμε μόνο σε μεταχειρισμένο από αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

το Realme 5 pro φαίνεται πολύ καλή περίπτωση, ιδανικό μέγεθος & βάρος για τα γούστα μου, στις κάμερες πάνω κάτω στα ίδια με το redmi note 8 pro και απο ήχο αρκετά καλύτερο το 5 pro,

Το realme έχει το καλύτερο βίντεο στη κατηγορία με εξαιρετικό bitrate. Επιπλέον, πιστεύω πως σε gcam θα έχεις περισσότερες επιλογές από rn8pro

34 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

Και το mi9 lite θα ήταν καλή περίπτωση από αυτά που βλεπω στον τομέα της κάμερας (ισχύει ότι την ίδια φοράει και το mi a3?) αλλά πάμε μόνο σε μεταχειρισμένο από αγγελία.

Σε ενδιαφέρει μονο ο βασικός φακός; Σε tele και ultrawide είσαι αδιάφορος;

Επεξ/σία από Antretng
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antretng είπε

Το realme έχει το καλύτερο βίντεο στη κατηγορία με εξαιρετικό bitrate. Επιπλέον, πιστεύω πως σε gcam θα έχεις περισσότερες επιλογές από rn8pro

Σε ενδιαφέρει μονο ο βασικός φακός; Σε tele και ultrawide είσαι αδιάφορος;

Ναι Αντρέα σε ένα συγκριτικό που είδα, διαπίστωσα πως η διάφορα τους είναι μεγάλη

Spoiler

 

από τους φακούς ναι κατά βάση με ενδιαφέρει ο βασικός,

ultrawide δε νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ γιατί βλεπω είναι ψιλοχάλια έτσι κ αλλιώς η ποιότητα, τον macro που έχει το rn8pro θα τον χρησιμοποιούσα αλλά οχι ότι αν λείπει τρέχει και κάτι,

τι έχεις στο μυαλό σου; mi a3;; 

παρακολουθούσα το δίπλα θέμα όταν το είχες και τις 3 gcam μου πρότεινες και θυμάμαι λέγατε για πολύ καλά αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα σε νοιάζει μόνο κάμερα + gcam δες και το rn8t. Φωτογραφικά έχει ελαφρώς προβάδισμα λόγω ότι βάζει γρηγορότερο shutter (μειώνει πιθανότητα motion blur και camera shake). 

Βασικά το μεγάλο ερώτημα είναι αν σε νοιάζει το βίντεο. Εάν ναι, δεν έχουμε κάτι άλλο να συζητήσουμε. Πας realme. 

Όσον αφορά την ultrawide, αν ρουταρεις να δουλεύει η gcam και σε αυτήν στο α3, δεν είναι άσχημη. Στις ημερήσιες κάτι θα κάνεις. 

2 ώρες πριν, Oscar_Mike είπε

από τους φακούς ναι κατά βάση με ενδιαφέρει ο βασικός,

Το ρωτάω γιατί κάτι είδα που λέγατε για mi9 series

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...