Προς το περιεχόμενο

Rackmount Pc towers ??


aris17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους , θελω να φτιαξω εναν νεο υπολογιστη . Ειμαι μουσικος και γενικα εχω γραφειο με θεσεις rack για να βαζω καποια απο τα μηχανηματα μου και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε να υπαρχουν κουτια υπολογιστη σε rack μορφη . Δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι 4u , 5u , 6u κτλ αρκει να υπαρχει και να ειναι με rgb ανεμιστηρες μπροστα η κατι εντυπωσιακο στην προσοψη. Εχω ψαξει γενικα αλλα δεν βρηκα κατι fancy ωστοσο πρεπει να ρωτησω εσας που ειστε πολυ πιο ψαγμενοι απο εμενα. 

 

το στυλ του γραφειου 

 

https://www.studiodesk.net/pro-line-series/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση , τα εχω υποψην τα κουτια αυτα αλλα γενικα θα ηθελα κατι με περισσοτερα rgb - λατερνα προσοψη. Εχετε κατι αλλο υποψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι ένα rack tray στο οποίο θα βάλεις ξαπλωτό οποιοδήποτε (κλασικό)  κουτί σου αρέσει.

Θα πρέπει να το ασφαλίσεις από πίσω με λαμάκια ή  βίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris17561 είπε

αυτο ειναι το ωραιο αλλα ειναι....

Rack mounted κουτιά είναι κυρίως για servers.
H φιλοσοφία σε αυτά τα μηχανήματα είναι πολύ δυνατοί ανεμιστήρες στην πρόσοψη, να βάζουν φρέσκο αέρα και έξοδος από την πίσω μεριά.

Για να βρείς τέτοιο κουτί με rgb χρώματα εξαιτερικά απίθανο.
Πάρε το 2o κουτί από αυτά που προτάθηκαν και άλλαξε εσύ τους ανεμιστήρες στην πρόσοψη με άλλους.
Εύκολο είναι: https://lanberg.pl/en/produkt/SC01-3504-10B#img1

Δεν είναι ωραία όμως.
Καλύτερη λύση είναι το rack tray με κανονικό κουτί που υπάρχουν πολλλλλλλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, aris17561 είπε

Μ τα rack tray υποθετω δεν μπαινουν ολα τα κουτια ομως σωστα ?

Μετράς διαθέσιμο ύψος/βάθος και πέρνεις το κατάληλο κουτί.

Μερικά κουτιά μπορούν να μπούν και ξαπλωτά.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δεις το φάρδος του rack tray και θα επιλέξεις το ανάλογο κουτί. Το βάθος δεν σε πειράζει ιδιαίτερα μια και αν εξέχει το κουτί μερικούς πόντους δεν είναι το τέλος του κόσμου. 

Για το ύψος αφήσεις τόσα U όσα απαιτεί το κουτί σου +1. 

 

EDIT  Με πρόλαβε ο @dpolal  😁

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ θα έβλεπα την rack tray λύση. Τα περισσότερα κουτιά νομίζω πως μπαίνουν. Προσπαθώ να φανταστώ τον χώρο σου για να σου δώσω λύση καλό θα ήταν να δώσεις και δυο φωτογραφίες.

 

Λύση με όνομα Βάλτο πάνω απ την καμπίνα αν δεν φτάνει στο ταβάνι ή πολύ ψηλά

 

Οικονομική με γραμμές led μπροστά

Οικονομική 2 με σχήματα ζικ ζακ

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε, ακριβό αλλά πιστεύω ότι έχει πολλές δυνατότητες για τον τρόπο που θες να το χρησιμοποιήσεις

Φιμεδάκι και στο τσακίρ κέφι μια γραμμούλα

illuminated intercooler. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει εμένα. Αν είναι τόσο φωτεινό και αν αυτές οι γραμμές υπάρχουν και στο κάτω μέρος θα δώσει άλλο αέρα στην καμπίνα σου. Αν όχι κάνει μια customιά με ledτοταινία

Σίτα για τις μύγες, Αν σου αρέσει και αυτό . Μπορεί και να πηγαίνει με τα υπόλοιπα

My precious. Αυτό είναι μπόμπα και θυμάμαι ότι το είχα δει και σε ελληνικά καταστήματα και στο ;amazon , δεν το βρίσκω όμως πλέον. Ίσως κάποιος να τα καταφέρει καλύτερα από εμένα

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 7:49 ΜΜ, manolis940 είπε

Και εγώ θα έβλεπα την rack tray λύση. Τα περισσότερα κουτιά νομίζω πως μπαίνουν. Προσπαθώ να φανταστώ τον χώρο σου για να σου δώσω λύση καλό θα ήταν να δώσεις και δυο φωτογραφίες.

Λύση με όνομα Βάλτο πάνω απ την καμπίνα αν δεν φτάνει στο ταβάνι ή πολύ ψηλά

Οικονομική με γραμμές led μπροστά

Οικονομική 2 με σχήματα ζικ ζακ

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε, ακριβό αλλά πιστεύω ότι έχει πολλές δυνατότητες για τον τρόπο που θες να το χρησιμοποιήσεις

Φιμεδάκι και στο τσακίρ κέφι μια γραμμούλα

illuminated intercooler. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει εμένα. Αν είναι τόσο φωτεινό και αν αυτές οι γραμμές υπάρχουν και στο κάτω μέρος θα δώσει άλλο αέρα στην καμπίνα σου. Αν όχι κάνει μια customιά με ledτοταινία

Σίτα για τις μύγες, Αν σου αρέσει και αυτό . Μπορεί και να πηγαίνει με τα υπόλοιπα

My precious. Αυτό είναι μπόμπα και θυμάμαι ότι το είχα δει και σε ελληνικά καταστήματα και στο ;amazon , δεν το βρίσκω όμως πλέον. Ίσως κάποιος να τα καταφέρει καλύτερα από εμένα

Πολυ ωραια τα περισσοτερα κουτια ... Βασικα δεν ειναι θεμα χωρου αλλα γραφειου. Εχω ενα γραγειο με ρακιερες για θεσεις https://argosyconsole.com/Halo/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aris17561 είπε

Πολυ ωραια τα περισσοτερα κουτια ... Βασικα δεν ειναι θεμα χωρου αλλα γραφειου. Εχω ενα γραγειο με ρακιερες για θεσεις https://argosyconsole.com/Halo/

Ωραίο γραφείο.!!!!

Τότε πας εδώ. https://argosyconsole.com/accessories/halo-rack-shelf  και κει επάνω βάζεις ξαπλωτό ένα κουτί που σου αρέσει (και χωράει). 
Όπως είπαμε και παραπάνω θα πρέπει να το στερεώσεις με μία βίδα ή ένα λαμάκι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 3:38 ΜΜ, aris17561 είπε

Ωραία ωραία ευχαριστώ παιδια να είστε καλά..  

Δώσε μας και μια φωτογραφία απ το αποτέλεσμα ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...