Προς το περιεχόμενο

Η CVC Capital Partners επενδύει στo Skroutz.gr


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, polaki είπε

Θεωρώ πως είναι ένας κατάλογος ακριβώς όπως είναι η Google με τα Ads πχ Google Merchant center. Το αν το κατάστημα (το οποίο πληρώνει στη google για να μου εμφανίσει εμένα τη διαφήμιση) έχει 67 ημέρες παράδοση ενώ λέει ετοιμοπαράδοτο είναι άλλο θέμα, δεν μπορεί η Google να κάνει κάτι για αυτό. Ακόμα και με μία απλή google αναζήτηση αν έβρισκα το προϊόν που ήθελα και με κοροϊδευε το κατάστημα, πάλι το κατάστημα θα έφταιγε, όχι η Google. 

Απλά εδώ ξέρουμε να κατηγορούμε στον αέρα και όπου κάτσει η μπίλια. Και επειδή δεν μπορούμε να κράξουμε την Google επειδή το τάδε κατάστημα δεν δίνει τιμολόγια για παράδειγμα, αλλά μπορούμε να κράξουμε το Skroutz επειδή είμαστε εδώ μια παρέα και τα συζητάμε και είναι και Ελληνική εταιρεία, εστιάζουμε στο δέντρο (Skroutz) και όχι στο δάσος, το κατάστημα. Δεν αντιλέγω βέβαια ότι υπάρχει πολύ σαβούρα εκεί μέσα.

Το ότι πληρώνει ο merchant για να μπει στο Skroutz πληρώνει 100€ για το setup για να κόψει τη σαβούρα, τύπου eshop των 300€ που δε βγαίνουν ποτέ live (και καλά κάνουν). 

Σχετικά με το Ebay που κάποιος αναφέρθηκε, κάποτε αγόραζες κάτι και σου ερχόταν σε 10 μέρες από Κίνα. Τώρα εκτός του ότι δεν παραγγέλνεις τίποτα γιατί θα σε φάει το τελωνείο, αν παραγγείλεις σου έρχεται μετά από 2 μήνες, ναι ή όχι? Φταίει το Ebay? Φταίει ο Κινέζος? Φταίει το Κινέζικο ταχυδρομείο? Ή φταίμε και εμείς οι ίδιοι, που παραγγέλνουμε από Κίνα για να έρθει μέσω Ζουαζιλάνδης και Τιμπουκτού μία θήκη του 1€ inc. shipping, αντί να δώσουμε 3€ στο μαγαζάκι της γειτονιάς μας? 

Θεωρώ ότι με λίγη κοινή λογική προστατευόμαστε από μαγαζάκια της πλάκας. Τώρα αν κάποιος θέλει να παραγγείλει τηλέφωνο 50€ φθηνότερα απ'τον ανταγωνισμό και να του είναι και ετοιμοπαράδοτο όπως έγινε με το γνωστό μαγαζάκι πριν 2 μήνες, ε οκ.. θέλει και λίγη προσοχή από μέρους μας... 

 

Οταν ο Κινεζος μου στελνει δυο καλωδια με 1.45 μεσα και τα μεταφορικα και το μαγαζακι της γειτονιας θελει 8.5 το ενα συν 2.5 μεταφορικα δεν μου αφηνει και πολυ σκεψη η μαλλον δεν το σκεφτομαι καθολου.

 

Οσο για το Skroutz 4 πραγματα απο διαφορετικα μαγαζια που εγραφαν αμεσα διαθεσιμο ευτυχως για μενα πηρα τηλεφωνο πρωτα πριν τα παρω, το ενα δεν το σηκωσε ποτε τα αλλα τρια δεν τα ειχαν διαθεσιμα επρεπε να τα πληρωσω να τα παραγγειλουν κλπ κλπ.

Δηλαδη με λιγα λογια τωρα με τον ιο υπαρχει και η απατη του "Αμεσα διαθεσιμου" να πεις να θα το παρω απο κει και ας ειναι λιγο ποιο ακριβο να το εχω ποιο γρηγορα.

Μια αλλη βλακεια του Skroutz ειναι το "Πτωση τιμων" δεν μπορει πχ μια web camera που η τιμη της οσο υπηρχε να ηταν 25 ευρω και επειδη τωρα το τελευταιο μαγαζι που του εχει μεινει απο 80 να την βαζει 50 και να μου την εχεις στις "Προσφορες" το ιστορικο τιμης πριν την βγαλουν στις προσφορες δεν το βλεπουν μονο για εμας το εχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, qphase είπε

η CVC Capital partners έχει αγοράσει αρκετές νοσοκομειακές μονάδες στην ελλάδ (ιασώ, metropolitan κα) αγοράζει εταιρείες στον χώρο της υγείας, θέλει να αγοράσει τη  εθνική ασφαλιστή, ένα σωρό άλλες επιχειρήσεις στην ελλάδα και όχι μόνο. Χωρίς να φαίνονται ποιοι είναι οι πραγματικοί ιδιοκτήτες πίσω από τις αγορές αυτές.

Τι εννοείς ποιοί είναι οι "πραγματικοί ιδιοκτήτες"; Η CVC είναι μια εταιρεία private equity με σύνολο διαθέσιμων κεφαλαίων για επένδυση στα 135 δις δολλάρια. Δημιουργεί επενδυτικά funds, στα οποία αγοράζουν μερίδιο στρατηγικοί επενδυτές και με τα χρήματα αυτά αγοράζει, ως CVC, μερίδια σε επιχειρήσεις. Στη συνέχεια οι επενδυτές έχουν συμμετοχή στα κέρδη (ή την χασούρα) του κάθε fund συνολικά, όχι της κάθε μεμονομένης επιχείρησης στην οποία συμμετέχει η CVC. Πάνω από τα μισά χρήματα σε αυτά τα funds προέρχονται από συνταξιοδοτικά ταμεία και σημαντικό ποσοστό από Sovereign wealth funds, δηλαδή επενδυτικά ταμεία που ανήκουν σε χώρες (πχ Νορβηγία) που έχουν πλεονάσματα τα οποία επενδύουν. Στοιχεία για τα χαρακτηριστικά των επενδυτών στα funds του Europe and the Americas, το οποίο επένδυσε στα νοσοκομεία στην Ελλάδα, υπάρχουν εδώ: https://www.cvc.com/private-equity/europe-and-the-americas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Οταν ο Κινεζος μου στελνει δυο καλωδια με 1.45 μεσα και τα μεταφορικα και το μαγαζακι της γειτονιας θελει 8.5 το ενα συν 2.5 μεταφορικα δεν μου αφηνει και πολυ σκεψη η μαλλον δεν το σκεφτομαι καθολου.

Οσο για το Skroutz 4 πραγματα απο διαφορετικα μαγαζια που εγραφαν αμεσα διαθεσιμο ευτυχως για μενα πηρα τηλεφωνο πρωτα πριν τα παρω, το ενα δεν το σηκωσε ποτε τα αλλα τρια δεν τα ειχαν διαθεσιμα επρεπε να τα πληρωσω να τα παραγγειλουν κλπ κλπ.

Δηλαδη με λιγα λογια τωρα με τον ιο υπαρχει και η απατη του "Αμεσα διαθεσιμου" να πεις να θα το παρω απο κει και ας ειναι λιγο ποιο ακριβο να το εχω ποιο γρηγορα.

Μια αλλη βλακεια του Skroutz ειναι το "Πτωση τιμων" δεν μπορει πχ μια web camera που η τιμη της οσο υπηρχε να ηταν 25 ευρω και επειδη τωρα το τελευταιο μαγαζι που του εχει μεινει απο 80 να την βαζει 50 και να μου την εχεις στις "Προσφορες" το ιστορικο τιμης πριν την βγαλουν στις προσφορες δεν το βλεπουν μονο για εμας το εχουν;

Ναι οκ σε κάποια προϊόντα έχεις δίκιο αλλά πάντα πρέπει να συν-υπολογίσεις το επιπλέον κόστος με βάση το χρόνο παράδοσης. Φορτιστές που αναφέρεις έχω ήδη 3 original από τις κατά καιρούς συσκευές μου, και τις επιπλέον που θέλω για γραφείο, αυτοκίνητο και σπίτι γονιών τα αγόρασα ebay και ήρθαν μετά από 1 μήνα. Δεν με ένοιαζε όμως, γιατί τη δουλειά μου την έκανα μέχρι να έρθουν.

Όταν όμως πήρα το καινούριο τηλέφωνο, ταυτόχρονα πήρα και μια θήκη 7 ευρώ και ας ήξερα ότι μπορούσα να πάρω την ίδια από Κινέζο 1€. Γιατί θήκη άλλη δεν είχα, και αν μου έπεφτε θα τα έκλαιγα.. Γι'αυτό λέω θέλει προσοχή στο τί αγοράζουμε και από που. Ειδικά για μικροβλακειούλες 20€ και πάνω που σταματάνε τελωνείο τσάμπα η ταλαιπωρία πραγματικά, το παίρνεις από εδώ και ας πληρώσεις και 5€ πιο πάνω δεν χάθηκε ο κόσμος πιστεύω..

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Τι εννοείς ποιοί είναι οι "πραγματικοί ιδιοκτήτες"; Η CVC είναι μια εταιρεία private equity με σύνολο διαθέσιμων κεφαλαίων για επένδυση στα 135 δις δολλάρια. Δημιουργεί επενδυτικά funds, στα οποία αγοράζουν μερίδιο στρατηγικοί επενδυτές και με τα χρήματα αυτά αγοράζει, ως CVC, μερίδια σε επιχειρήσεις. Στη συνέχεια οι επενδυτές έχουν συμμετοχή στα κέρδη (ή την χασούρα) του κάθε fund συνολικά, όχι της κάθε μεμονομένης επιχείρησης στην οποία συμμετέχει η CVC. Πάνω από τα μισά χρήματα σε αυτά τα funds προέρχονται από συνταξιοδοτικά ταμεία και σημαντικό ποσοστό από Sovereign wealth funds, δηλαδή επενδυτικά ταμεία που ανήκουν σε χώρες (πχ Νορβηγία) που έχουν πλεονάσματα τα οποία επενδύουν. Στοιχεία για τα χαρακτηριστικά των επενδυτών στα funds του Europe and the Americas, το οποίο επένδυσε στα νοσοκομεία στην Ελλάδα, υπάρχουν εδώ: https://www.cvc.com/private-equity/europe-and-the-americas

όλα αυτα που λες φίλε μου είναι γενικά και αόριστα, δεν ξέρεις ποιος και τι πραγματικά κρύβεται πίσω από αυτά τα funds, αυτό εννοώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, qphase είπε

όλα αυτα που λες φίλε μου είναι γενικά και αόριστα, δεν ξέρεις ποιος και τι πραγματικά κρύβεται πίσω από αυτά τα funds, αυτό εννοώ.

οι ιλλουμινάτοι 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, qphase είπε

όλα αυτα που λες φίλε μου είναι γενικά και αόριστα, δεν ξέρεις ποιος και τι πραγματικά κρύβεται πίσω από αυτά τα funds, αυτό εννοώ.

Δεν είναι τόσο γενικά και αόριστα, είναι ακριβώς το πώς δουλεύουν όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις παγκοσμίως.

Στο συγκεκριμένο fund μπορεί να είμαι και εγώ από πίσω, γιατί έδωσα πχ 1000€ για να αποκτήσω το 0,0001% του CVC, η οποία CVC έχει το 30% της Vodafone Hellas (τυχαίο παράδειγμα), η οποία Voda Hellas έχει το 50% της Panafon, το 65% της Vivodi και το 99% του ψιλικατζίδικου του κυρ Μήτσου. Επειδή όμως μιλάμε για επιχειρήσεις και όχι ψιλικατζίδικα και ατομικά ΑΦΜ, είναι αδύνατον να γνωρίζεις ποιός πραγματικά είναι πίσω από όλα αυτά...

ΥΓ: Plot twist: Τα 1000€ που έδωσα είναι του πατέρα μου, ο οποίος χρωστάει ΤΣΜΕΔΕ από εποχές του Νόε και δεν θέλει να "του τα φάνε" οπότε με έβαλε μπροστάρη και μου τα έστειλε στο bitcoin πορτοφόλι μου απ'το λογαριασμό του στην Coinbase, τα οποία τράβηξα μετρητά από το Bitcoin ΑΤΜ της Δημητρακοπούλου 84 στην Αθήνα... Αστειεύομαι βέβαια, αλλά είναι ενδεικτικό του πόσο ΑΔΥΝΑΤΟΝ είναι να βρει κάποιος ποιός βρίσκεται πίσω από οποιαδήποτε επιχείρηση.. 

 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

καλό και χρυσό το skroutz αλλά έχουν μαλακώσει εδώ και καιρό ειδικά σε μερικά πράματα που δεν ειναι της σειράς (πχ να ψάξεις samsung galaxy ή κάτι άλλο κλασσικό) πχ κάποιο συγκεκριμένο αντάπτορα ή αγροτικό αξεσουάρ και διάφορα άλλα που δεν μπορώ να τα πω εξειδικευμένα  βλέπω ότι δεν βγάζει καλά αποτέλεσμα αλλά αντίθετα το bestprice δεν με έχει απογοητεύσει σε αυτό (Αν και παρόλα αυτά λόγω συνήθειας μάλλον συνήθως πάω πρώτα skroutz) επίσης τα φίλτρα του σε δημοφιλή πράματα είναι άλλοτε ελλιπή άλλοτε άχρηστα 

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα κατ εμέ (όσο αφορά τουλάχιστον τεχνολογικά προϊόντα που ειναι ο λόγος για τον οποίο θα πήγαινα σε ένα site όπως το skroutz) είναι η ίδια η ελληνική αγορά...

διαθεσιμότητες (και πριν τον ιό) σε 10ήμερα + πολλοί δουλεύουν μόνο με αντικαταβολή και αμφιβόλου ποιότητας εξυπηρέτηση απο eshop αποθήκες dropship και όχι πραγματικά καταστήματα 

έχει και γνωστά καταστήματα αλλά αυτά συνήθως έχουν αρκετά υψηλότερες τιμές...

Γιαυτό κυρίως πάω amazon και αν δεν έχει κάτι ή το έχει σε τιμή που δεν μου αρέσει πάω πάλι εξωτερικό  ψάχνοντας το αντίστοιχο site για γερμανικά/πολωνικά/αυστριακά/αγγλικά καταστήματα που είναι το geizhals.eu το οποίο και απο τεχνικής άποψης ειναι ανώτερο ειδικά στο θέμα φίλτρων. 

το amazon συνήθως έχει καλά πράγματα (καμία σχέση με ebay) αλλά το λες και πανάκριβο. δεν ξέρω τι ψωνίζεις απο εκει αλλα για προιόντα που κυκλοφορουν και στην ελληνικη αγορα (οχι ανακατασκευασμενα ή μοντελα που δεν κυκλοφορουν στο εμποριο κλπ) συμφέρει η αγορα απο ελλαδα. το οτι το σκρουτζ εχει γινει ενα χαλι μαύρο με τα μαγαζια που εχει αφησει να μπουν μεσα δεν νομιζω να το αμφισβιτει κανεις πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, polaki είπε

Σχετικά με το Ebay που κάποιος αναφέρθηκε, κάποτε αγόραζες κάτι και σου ερχόταν σε 10 μέρες από Κίνα. Τώρα εκτός του ότι δεν παραγγέλνεις τίποτα γιατί θα σε φάει το τελωνείο, αν παραγγείλεις σου έρχεται μετά από 2 μήνες, ναι ή όχι? Φταίει το Ebay? Φταίει ο Κινέζος? Φταίει το Κινέζικο ταχυδρομείο? Ή φταίμε και εμείς οι ίδιοι, που παραγγέλνουμε από Κίνα για να έρθει μέσω Ζουαζιλάνδης και Τιμπουκτού μία θήκη του 1€ inc. shipping, αντί να δώσουμε 3€ στο μαγαζάκι της γειτονιάς μας? 

Θεωρώ ότι με λίγη κοινή λογική προστατευόμαστε από μαγαζάκια της πλάκας. Τώρα αν κάποιος θέλει να παραγγείλει τηλέφωνο 50€ φθηνότερα απ'τον ανταγωνισμό και να του είναι και ετοιμοπαράδοτο όπως έγινε με το γνωστό μαγαζάκι πριν 2 μήνες, ε οκ.. θέλει και λίγη προσοχή από μέρους μας... 

Δυστυχώς τα μεταφορικά είναι στην καλύτερη 2,50€ και η αντικαταβολή άλλο τόσο. Γιατί αντικαταβολή ; Security που πιάνει πάτο και επίσης κανένας δεν μου λέει ότι αν για κάποιο λόγο θέλω να ακυρώσω την παραγγελία ότι εκείνος θα μου τα επιστρέψει.

Άρα με 5€ μεταφορικά δεν το ψήνω. Αν δεν το βιάζομαι, Κίνα και πάλι Κίνα.

 

5 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

 

Οσο για το Skroutz 4 πραγματα απο διαφορετικα μαγαζια που εγραφαν αμεσα διαθεσιμο ευτυχως για μενα πηρα τηλεφωνο πρωτα πριν τα παρω, το ενα δεν το σηκωσε ποτε τα αλλα τρια δεν τα ειχαν διαθεσιμα επρεπε να τα πληρωσω να τα παραγγειλουν κλπ κλπ.

Δηλαδη με λιγα λογια τωρα με τον ιο υπαρχει και η απατη του "Αμεσα διαθεσιμου" να πεις να θα το παρω απο κει και ας ειναι λιγο ποιο ακριβο να το εχω ποιο γρηγορα.

Μια αλλη βλακεια του Skroutz ειναι το "Πτωση τιμων" δεν μπορει πχ μια web camera που η τιμη της οσο υπηρχε να ηταν 25 ευρω και επειδη τωρα το τελευταιο μαγαζι που του εχει μεινει απο 80 να την βαζει 50 και να μου την εχεις στις "Προσφορες" το ιστορικο τιμης πριν την βγαλουν στις προσφορες δεν το βλεπουν μονο για εμας το εχουν;

Το καλύτερο δυστυχώς που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μια κακή κριτική. Δυο σειρές φτάνουν. Συνήθως κανένας δεν την διαβάζει αλλά βοηθάς να πέσει ο μέσος όρος.
Ένας λόγος που μ αρέσει το skroutz και το bestprice είναι ότι μπορώ να δω κριτικές και να συγκρίνω τις υπηρεσίες των καταστημάτων πέρα από τις τιμές των προϊόντων. Καταστήματα μεγάλα όπως public, Κοτσόβολος, e-shop είναι ένας λόγος που αποφεύγουν αυτές τις πλατφόρμες.
 

1 ώρα πριν, balt123 είπε

το amazon συνήθως έχει καλά πράγματα (καμία σχέση με ebay) αλλά το λες και πανάκριβο. δεν ξέρω τι ψωνίζεις απο εκει αλλα για προιόντα που κυκλοφορουν και στην ελληνικη αγορα (οχι ανακατασκευασμενα ή μοντελα που δεν κυκλοφορουν στο εμποριο κλπ) συμφέρει η αγορα απο ελλαδα. το οτι το σκρουτζ εχει γινει ενα χαλι μαύρο με τα μαγαζια που εχει αφησει να μπουν μεσα δεν νομιζω να το αμφισβιτει κανεις πάντως.

Είναι ακριβό και εγώ πολλές φορές γι αυτό δεν το επιλέγω. Όμως την εγγύηση του δεν την έχει κανένας. Σε PC parts άνετα θα έδινα μερικά χρήματα παραπάνω μόνο γι αυτό. Θα σου πρότεινα βέβαια πλέον να αποφύγεις το uk και να πας στα πιο σίγουρα Ευρωπαϊκά μέχρι να δούμε τι θα γίνει με την έξοδο.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Δυστυχώς τα μεταφορικά είναι στην καλύτερη 2,50€ και η αντικαταβολή άλλο τόσο. Γιατί αντικαταβολή ; Security που πιάνει πάτο και επίσης κανένας δεν μου λέει ότι αν για κάποιο λόγο θέλω να ακυρώσω την παραγγελία ότι εκείνος θα μου τα επιστρέψει.

Άρα με 5€ μεταφορικά δεν το ψήνω. Αν δεν το βιάζομαι, Κίνα και πάλι Κίνα.

Το καλύτερο δυστυχώς που μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μια κακή κριτική. Δυο σειρές φτάνουν. Συνήθως κανένας δεν την διαβάζει αλλά βοηθάς να πέσει ο μέσος όρος.
Ένας λόγος που μ αρέσει το skroutz και το bestprice είναι ότι μπορώ να δω κριτικές και να συγκρίνω τις υπηρεσίες των καταστημάτων πέρα από τις τιμές των προϊόντων. Καταστήματα μεγάλα όπως public, Κοτσόβολος, e-shop είναι ένας λόγος που αποφεύγουν αυτές τις πλατφόρμες.
 

Είναι ακριβό και εγώ πολλές φορές γι αυτό δεν το επιλέγω. Όμως την εγγύηση του δεν την έχει κανένας. Σε PC parts άνετα θα έδινα μερικά χρήματα παραπάνω μόνο γι αυτό. Θα σου πρότεινα βέβαια πλέον να αποφύγεις το uk και να πας στα πιο σίγουρα Ευρωπαϊκά μέχρι να δούμε τι θα γίνει με την έξοδο.

στο γερμανικό κοιτάω κυρίως .. με τους άγγλους την έχω πάθει αρκετές φορές και νομίζω είναι και πιο ακριβοί στα μεταφορικά τους. (+οτι πρέπει να κοιτάς ισοτιμίες κλπ συνέχεια και παίρνει 3πλάσιο χρόνο να αποφασίσω αν αξίζει να παραγγείλω απο κει).
Βέβαια.. το παράπονο που έχω απ'το amazon είναι πως ειναι πιο δύσκολη κάπως η επικοινωνια με τον εκαστοτε πωλητή. και οτι δεν έχει επιλογή για paypal. αλλά δεν μπορώ να πω. ό,τι κι αν πήρα απο amazon έχει βγει "διαμάντι", δεν έχει κανει το παραμικρό πρόβλημα και έρχεται και αρκετά πιο γρήγορα. Α και οτι τα μεταφορικά πρέπει να φτάσεις μισό βήμα πριν την πληρωμή για να τα δεις.. δεν σου τα λέει απ'την αρχή.

Όσον αφορά τα τελωνεία που είπε κάποιος για το eBay , δεν ισχύει κάτι τέτοιο. έχω κάνει παραγγελίες πρόσφατα πραγματα γύρω στα 10-20 ευρώ και ήρθαν και δν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο (βέβαια λόγω κίνας και λόγω ιου παιζει να έκαναν 3μηνο να έρθουν και εννοείται είχαν φάει κάτι κλωτσομπουνίδια στο δρόμο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά απο μαγαζί skroutz με πολλές θετικές αξιολογήσεις, τόσες πολλές που λέω, υπάρχουν και τέτοια μαγαζιά; Στη φθηνότερη τιμή μάλιστα. Έρχεται το προϊόν, χωρίς απόδειξη μέσα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το μαγαζί, έχει επίσημη ανακοίνωση στο σάιτ ότι θα μείνει κλειστό για 1 μήνα διακοπές. Μόνος διαθέσιμος τρόπος επικοινωνίας ένα email που δεν απάντησαν ποτέ. Όλα τα προϊόντα redirect στο email επικοινωνίας. Και εγώ ρωτάω, έχει κάποια ευθύνη το skroutz, ναι ή όχι;  Μάλλον όχι.

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, studiokristo είπε

Αγορά απο μαγαζί skroutz με πολλές θετικές αξιολογήσεις, τόσες πολλές που λέω, υπάρχουν και τέτοια μαγαζιά; Στη φθηνότερη τιμή μάλιστα. Έρχεται το προϊόν, χωρίς απόδειξη μέσα. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το μαγαζί, έχει επίσημη ανακοίνωση στο σάιτ ότι θα μείνει κλειστό για 1 μήνα διακοπές. Μόνος διαθέσιμος τρόπος επικοινωνίας ένα email που δεν απάντησαν ποτέ. Όλα τα προϊόντα redirect στο email επικοινωνίας. Και εγώ ρωτάω, έχει κάποια ευθύνη το skroutz, ναι ή όχι;  Μάλλον όχι.

Απάντησε την ερώτηση βάζοντας όπου υπαρχει η λέξη Skroutz τη λέξη Google, γιατί και στη Google αξιολογίσεις βάζουμε σε περίπτωση που δεν το ήξερες. Και όταν το κάνεις, βάλε τη λέξη Bestprice και Snif.gr. Και αν φταίνε όλοι, πόσο όλοι δηλαδή φταίνε? Να πουμε ένα 50% στη Google επειδή είναι Google, να δώσουμε και κάνα 30άρι % ευθύνη στο Skroutz και από 15% οι άλλοι δύο να είμαστε κομπλέ?

Αποδέξου ότι εξαπατήθηκες από το μαγαζάκι "Απατεώνας ΟΕ", και σταμάτα τις κατηγορίες δεξιά και αριστερά.

Και για να απαντήσω την ερώτησή σου, όχι δεν φταίει το Skroutz. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Απάντησε την ερώτηση βάζοντας όπου υπαρχει η λέξη Skroutz τη λέξη Google. Και όταν το κάνεις, βάλε τη λέξη Bestprice και Snif.gr

Αποδέξου ότι εξαπατήθηκες, και σταμάτα τις κατηγορίες δεξιά και αριστερά. Και για να απαντήσω την ερώτησή σου, όχι δεν φταίει το Skroutz. 

ειμαι της άποψης οτι δεν φταίει ακριβώς αλλά ούτε και οκ είναι.. θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος ποιοτικός έλεγχος στα καταστήματά του κατα τη γνώμη μου. π.χ αν βλέπει 5 κριτικές που λενε οτι άργησε 1 μηνα η παραγγελία ενώ έγραφε ετοιμοπαράδοτη, η οτι δεν εστειλε τιμολογιο μαζι με το δεμα εκει δεν θα πρέπει να επέμβει? όχι απαραίτητα να τους διωξει (ανάλογα τη μλκια που κάνανε κιόλας) αλλά τουλάχιστον να τους κράξει ή να τους χαμηλώσει την κατάταξη ? κάτι τέλοσπάντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, balt123 είπε

ειμαι της άποψης οτι δεν φταίει ακριβώς αλλά ούτε και οκ είναι.. θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος ποιοτικός έλεγχος στα καταστήματά του κατα τη γνώμη μου. π.χ αν βλέπει 5 κριτικές που λενε οτι άργησε 1 μηνα η παραγγελία ενώ έγραφε ετοιμοπαράδοτη, η οτι δεν εστειλε τιμολογιο μαζι με το δεμα εκει δεν θα πρέπει να επέμβει? όχι απαραίτητα να τους διωξει (ανάλογα τη μλκια που κάνανε κιόλας) αλλά τουλάχιστον να τους κράξει ή να τους χαμηλώσει την κατάταξη ? κάτι τέλοσπάντων.

Η κατάταξη έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την τιμή. 

Από εκεί και πέρα, στα φίλτρα που σχεδόν ποτέ κανείς δεν πάει υπάρχει η εξής επιλογή: 

image.png.b5ced82f8773ea49c903f5b6228195b7.png

image.png.d77db03ef4d1b4b01a4acf9780300e9f.png

To ότι θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερος ποιοτικός έλεγχος (ήδη υπάρχει, και απενεργοποιούν κατά καιρούς τα καταστήματα μέχρι να συμμορφωθούν σε πράγματα που μπορούν να ελέγξουν), σίγουρα θα μπορούσε. Αλλά το ότι έχει ΕΥΘΥΝΗ? Όχι δεν έχει. ΦΥΣΙΚΑ και γίνεται έλεγχος πάντως, ο οποίος (και μιλάω έχοντας εμπειρία από 27-28 καταστήματα) αρκετές φορές είναι ΠΟΛΥ σχολαστικός και κατά καιρούς απενεργοποιούνται καταστήματα για ψήλου πήδημα...

Ένα τυχαίο πρόσφατο παράδειγμα.. 

image.png.94de40c51f65d89c8c82c8643b11b7c6.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό εννοώ.. ευθύνη για το αν εγινε σωστα η εκτελεση της παραγγελιας δεν εχει. απλα στον ποιοτικο έλεγχο κολάω εγώ. τα φίλτρα όντως δεν παίζει να τα εχω κοιταξει ποτε΄.. xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, balt123 είπε

ναι αυτό εννοώ.. ευθύνη για το αν εγινε σωστα η εκτελεση της παραγγελιας δεν εχει. απλα στον ποιοτικο έλεγχο κολάω εγώ. τα φίλτρα όντως δεν παίζει να τα εχω κοιταξει ποτε΄.. xD

Σχετικά με τα τιμολόγια που λένε κάποιοι, το να μη σου στείλει τιμολόγιο ή απόδειξη ένα κατάστημα είναι παράνομο. Ξέρεις όμως γιατί κόπτονται όλοι για τα τιμολόγια? Γιατί τα τιμολόγια τους τα ζητάει ο λογιστής για να τα περάσουν σαν έξοδα, άρα τους καίνε. Πόσες φορές έχεις διαβάσει εδώ κράξιμο ότι δεν του έστειλαν απόδειξη? Καμία. Γιατί κανείς δεν νοιάζεται, αφού άχρηστη του είναι, στα σκουπίδια την πετάει. Αλλά πόσοι από αυτούς νοιάζονται να το κυνηγήσουν με την προστασία καταναλωτή? Κανένας γιατί κανείς δεν ενδιαφέρεται...

Το να πω λοιπόν εγώ ότι το τάδε μαγαζί δεν μου έστειλε απόδειξη ή τιμολόγιο, σε ποιόν πρέπει να το πω? Στο Skroutz? Και τί θα κάνει ο Skroutz, ντα το μαγαζί? Πώς θα αποδείξω ΕΓΩ στον Skroutz ότι δεν μου έστειλε τιμολόγιο/απόδειξη? Κατ'αρχήν το Skroutz ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητήσει αποδεικτικό συναλλαγής από κανένα κατάστημα. Δεν είναι μόνο ότι δεν είναι η δουλειά του, είναι ότι δεν έχει ΚΑΝ τη ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ να το ζητήσει. 

Αντί λοιπόν ο Ελληνάρας να σηκώσει το τηλέφωνο να καλέσει το δικηγόρο του ή την Προστασία Καταναλωτή ή την Εφορία ή τον Πάπα της Ρώμης τον ίδιο, έρχεται εδώ μέσα και τί κάνει? ΚΡΑΖΕΙ ΤΟ SKROUTZ, επειδή το Χ κατάστημα παρανόμησε.. ή του καθυστέρησε την παραγγελία 1 μήνα ενώ έλεγε ετοιμοπαράδοτο..!!!!

Και ΕΝΑΣ στους 10 που κράζουν εδώ το Skroutz, email στο ίδιο το Skroutz δεν έχουν να μας δείξουν καν, γιατί φυσικά ποτέ δεν έστειλαν γιατί και οι ίδιοι ξέρουν ότι είναι αστείο... Κάθονται οι καναπεδιάριδες λοιπόν και γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους σε ένα forum χωρίς κανένα νόημα.. και κάθομαι και εγώ μαζί με άλλους 4-5 καημένους να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είναι στραβός ο γυαλός, αλλά αυτοί στραβά αρμενίζουν...

Ασύλληπτο πραγματικά....

Περιμένω παρόλαυτα απάντηση από τον @studiokristo για το αν πιστεύει ότι έχει ευθύνη η Google.. πριν 4-5 λεπτά μου εμφάνισε και το facebook μία διαφήμιση για κάτι όργανα γυμναστικής που έψαχνα το απόγευμα.. Λες αν τα παραγγειλω και δεν έρθουν ποτέ, να κινηθώ δικαστικά εναντίων του Facebook ή να κάτσω στα αυγά μου καλύτερα? 

Επεξ/σία από polaki
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...