Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα από εμενα.

Θελω να μοιραστώ καποιες σκεψεις μου και θα ηθελα οποιος γνωριζει η εχει ανάλογη εμπειρια να μου πει την γνωμη μου. Δεν αφορα καποιο πρόβλημα που εχω απλα θελω να ακουσω καποιες απόψεις!

Λοιπον στην κατοχή μου εχω τον ryzen 3600 με μια noctua u12s σε ένα midi case με 2 ανεμιστήρες μπροστα να βαζουν αερα και έναν πισω να βγαζει(ολοι είναι 120mm). Όπως εινια γνωστο και όπως εχει βρει στο ιντερνετ, γενικα οι ryzen 3000 ανεβαζουν θερμοκρασία, δεν είναι απαραίτητα κακο αυτό απλα ετσι είναι η φύση τους!

Ο δικος μου λοιπον σε idle πέφτει στα 30-32C και στο gaming βρίσκεται περίπου στο 60-66C με καποιες αναλαμπές για 1 δευτερολεπτο στα 74-77C.Και όλα αυτά το auto όλα(vcore κτλ)

Στο cinebench r20 φτανει τα 3550 περιπου multi και 480 στο single περιπου.

Εκανα λοιπον προχτές μια δοκιμή. Απενεργοποίησα το boost από την μιτρική και ετσι φτανει μεχρι 3.6 τωρα.βεβαια από ότι ειδα πεφτει και στα 2.1-2.6 και παλι όλα στο auto,χοντρικα να τα Volt πλεον δεν πανε πανω από 1.1 από ότι ειδα στο cpu-z.

Και όπως είναι αναμενόμενο στο cinebench επεσε στα 3200 multi και 420 single.ΤΟ μεγαλυτερο θεμα είναι ότι η θερμοκρασια επεσε πολύ περισσοτερο αναλογικα!πλεον ο επεξεργαστης φτανει με το ζορι του 40-45 βαθμους και στο gamine max να φτασει ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ 54C.

Και ο προβλημα τισμος μου είναι ο εξης:

Αξιζει να θυσιάσεις 10% απόδοση για να κερδισει 20% θερμοκρασια?(χοντρικα τα νουμερα ετσι).

Και επισης είναι κακο για την υγεια του επεξεργαστή να δουλευει με χαμηλα volt?

 

 

Υ.Σ

Τo monitor που εχω είναι 1080 και 60hz οποτε τα παιχνιδια πανε max μεχρι 60fps,και ΟΛΑ οσα δοκιμασα και παιζω,60 καρφωμενα ηταν με το boost ,60 καρφωμενα είναι και χωρις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

Καλησπέρα από εμενα.

Θελω να μοιραστώ καποιες σκεψεις μου και θα ηθελα οποιος γνωριζει η εχει ανάλογη εμπειρια να μου πει την γνωμη μου. Δεν αφορα καποιο πρόβλημα που εχω απλα θελω να ακουσω καποιες απόψεις!

Λοιπον στην κατοχή μου εχω τον ryzen 3600 με μια noctua u12s σε ένα midi case με 2 ανεμιστήρες μπροστα να βαζουν αερα και έναν πισω να βγαζει(ολοι είναι 120mm). Όπως εινια γνωστο και όπως εχει βρει στο ιντερνετ, γενικα οι ryzen 3000 ανεβαζουν θερμοκρασία, δεν είναι απαραίτητα κακο αυτό απλα ετσι είναι η φύση τους!

Ο δικος μου λοιπον σε idle πέφτει στα 30-32C και στο gaming βρίσκεται περίπου στο 60-66C με καποιες αναλαμπές για 1 δευτερολεπτο στα 74-77C.Και όλα αυτά το auto όλα(vcore κτλ)

Στο cinebench r20 φτανει τα 3550 περιπου multi και 480 στο single περιπου.

Εκανα λοιπον προχτές μια δοκιμή. Απενεργοποίησα το boost από την μιτρική και ετσι φτανει μεχρι 3.6 τωρα.βεβαια από ότι ειδα πεφτει και στα 2.1-2.6 και παλι όλα στο auto,χοντρικα να τα Volt πλεον δεν πανε πανω από 1.1 από ότι ειδα στο cpu-z.

Και όπως είναι αναμενόμενο στο cinebench επεσε στα 3200 multi και 420 single.ΤΟ μεγαλυτερο θεμα είναι ότι η θερμοκρασια επεσε πολύ περισσοτερο αναλογικα!πλεον ο επεξεργαστης φτανει με το ζορι του 40-45 βαθμους και στο gamine max να φτασει ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ 54C.

Και ο προβλημα τισμος μου είναι ο εξης:

Αξιζει να θυσιάσεις 10% απόδοση για να κερδισει 20% θερμοκρασια?(χοντρικα τα νουμερα ετσι).

Και επισης είναι κακο για την υγεια του επεξεργαστή να δουλευει με χαμηλα volt?

Υ.Σ

Τo monitor που εχω είναι 1080 και 60hz οποτε τα παιχνιδια πανε max μεχρι 60fps,και ΟΛΑ οσα δοκιμασα και παιζω,60 καρφωμενα ηταν με το boost ,60 καρφωμενα είναι και χωρις!

Καταστρέφεις τον επεξεργαστή σου και την επένδυσή σου με αυτό που έκανες.

Ο επεξεργαστής δουλεύει δυναμικά με χίλιου δυο αισθητήρες και αλγόρυθμους  ώστε να δίνει κάθε στιγμή την υψηλότερη απόδοση που μπορεί με βάση την ψύξη , το είδος του φορτίου κ.λ.π.

Το να πατώσεις ένα chip για να βλέπεις 40 βαθμούς θερμοκρασία είναι χαζό.

Ο επεξεργαστής έχει όριο τους 100C .  Με αυτό το όριο κατασκευάστηκε και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Αν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από ένα όριο  ο αλγόρυθμος του λέει τι να κάνει ... τον κρατά πιο συντηρητικό.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που οι θερμοκρασιες σου αυξάνονται αρκετα για μικρη αποδοση ειναι επειδη η μητρικη σου δινει περισσότερη ταση απο οση χρειάζεται για να κρατησει stable το boost clock. 
Αυτο που σου προτεινω εγω εινια να κλεισεις το boost και να κανεις ενα manual overclock τον επεξεργαστου σου σε ρολοι που θα πιανει τις θερμορασιες που νοιωθεις εσυ ανετα .
Εχε υποψην σου οτι η max θερμοκρασια για τον 3600 ειναι οι 95 βαθμοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntonisKoutsouras είπε

Ο λογος που οι θερμοκρασιες σου αυξάνονται αρκετα για μικρη αποδοση ειναι επειδη η μητρικη σου δινει περισσότερη ταση απο οση χρειάζεται για να κρατησει stable το boost clock. 
Αυτο που σου προτεινω εγω εινια να κλεισεις το boost και να κανεις ενα manual overclock τον επεξεργαστου σου σε ρολοι που θα πιανει τις θερμορασιες που νοιωθεις εσυ ανετα .
Εχε υποψην σου οτι η max θερμοκρασια για τον 3600 ειναι οι 95 βαθμοι 

το σκεφκηκα και εγω αυτο, Αλλα δεν ειναι ιδιο με το να κλεισω απλα το boost,θελω να πω οτι ειναι 3.6 lock με καποιες μικρες πτωσεις.(ερωτηση!)?

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Καταστρέφεις τον επεξεργαστή σου και την επένδυσή σου με αυτό που έκανες.

Ο επεξεργαστής δουλεύει δυναμικά με χίλιου δυο αισθητήρες και αλγόρυθμους  ώστε να δίνει κάθε στιγμή την υψηλότερη απόδοση που μπορεί με βάση την ψύξη , το είδος του φορτίου κ.λ.π.

Το να πατώσεις ένα chip για να βλέπεις 40 βαθμούς θερμοκρασία είναι χαζό.

Ο επεξεργαστής έχει όριο τους 100C .  Με αυτό το όριο κατασκευάστηκε και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Αν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από ένα όριο  ο αλγόρυθμος του λέει τι να κάνει ... τον κρατά πιο συντηρητικό.

Αρα ειναι οντως κακο για το σοκετ?Η το αναφερεις απλα γενικα οτι υποτιμω τις δυνατοτητες του σοκετ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εκανα,ειναι να να τον κλειδωσω στα 4.0ghz  χωρις boost και με vcore 1.25,και μου εδωσε μεγαλυτερο σκορ στο cinebench και θερμοκρασιας απο idle 42C και 100% stres στα 74C. Φαινεται αρκετα σταθερο νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παθαινει τπτ εννοει οτι σε συγκεκριμενες περιπτώσεις μπορει να χεις πιο χαμηλες επιδοσεις.

Πολλες μητρικες εχουν επιλογη pbo του κατασκευαστη (πχ msi) ή της amd. Συνήθως του κατασκευαστη δινει υψηλοτερα voltage

Πολύς κοσμος εχει manual o/c. Xανεις λιγο σε single thread αλλα εχεις καλυτερο multithread

stress θα σου λεγα να το ελεγξεις με occt linpack για κανα 3ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Δεν παθαινει τπτ εννοει οτι σε συγκεκριμενες περιπτώσεις μπορει να χεις πιο χαμηλες επιδοσεις.

Πολλες μητρικες εχουν επιλογη pbo του κατασκευαστη (πχ msi) ή της amd. Συνήθως του κατασκευαστη δινει υψηλοτερα voltage

Πολύς κοσμος εχει manual o/c. Xανεις λιγο σε single thread αλλα εχεις καλυτερο multithread

stress θα σου λεγα να το ελεγξεις με occt linpack για κανα 3ωρο

Το εχω κανει disable το PBO απο την μητρικη(asus rog styx B450 i)και φαινεται να υπαρχει μια πιο σταθερη λειτουργια οσο αφορα τα volts και την θερμοκρασια,με ισαξιες επιδοσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Devil9697 είπε

Αυτο που εκανα,ειναι να να τον κλειδωσω στα 4.0ghz  χωρις boost και με vcore 1.25,και μου εδωσε μεγαλυτερο σκορ στο cinebench και θερμοκρασιας απο idle 42C και 100% stres στα 74C. Φαινεται αρκετα σταθερο νομιζω

Μάλλον η μητρική σου δίνει πολύ παραπάνω ρεύμα. Δες αυτό το βίντεο με την B450 Strix-F, ίσως να ισχύει και σε εσένα το ίδιο,

και μετά ψάξε να βρεις πως δουλεύει το offset voltage στη μητρική σου, δηλαδή να κάνεις ότι έχουν κάνει και αυτοί στο βίντεο αλλά καλύτερα.

Πρέπει αφαιρείς τάση και να βρεις ένα σημείο που θα χάνεις απειροελάχιστα (π.χ. 1-2%) σε επιδόσεις.

Το PBO επιλέγεις αν θα το ενεργοποιήσεις ή όχι, καλύτερα όχι θα έλεγα καθώς οι Ryzen 3xxx είναι τραβηγμένοι από τα μαλλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Επίσης μπορείς να μην ανάβεις και καθόλου το Pc, έτσι θα έχεις ακόμα καλύτερα temps 

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.θα το δοκιμασω.Ευχαριστω για την γνωμη σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άστον stock. Δεν παθαίνει τίποτα από τις θερμοκρασίες, μια χαρά ψήκτρα έχεις..

Οι μετρησεις που εκανα,δειχνουν οτι οι διαφορες ειναι μικρες στα νουμερα.οποτε εκει καταληγω.Επισης μπορεις να περιορησεις το PBO με max θερμοκρασια!οποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 5:40 ΜΜ, Devil9697 είπε

Ο δικος μου λοιπον σε idle πέφτει στα 30-32C και στο gaming βρίσκεται περίπου στο 60-66C με καποιες αναλαμπές για 1 δευτερολεπτο στα 74-77C.Και όλα αυτά το auto όλα(vcore κτλ)

Και ο προβλημα τισμος μου είναι ο εξης:Αξιζει να θυσιάσεις 10% απόδοση για να κερδισει 20% θερμοκρασια?(χοντρικα τα νουμερα ετσι).

Είναι παιδικά αυτά τα temps για έναν cpu......δεν έχεις κάτι να σκέφτεσαι αρνητικά με αυτά τα temps.Κομπλέ είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το manual overclock είναι @@ρια,δε ρίχνει ποτέ την τάση,στο 2020 είμαστε κάντε και λίγο κράτει στην ενέργεια.αντε να δεχτώ ότι είναι το gaming profile και μετά το αλλάζεις.

Όσον αφορά το θέμα με τα βολτ,πες ότι το cpu αντέχει την τάση,το σοκετ το ρώτησες; Ακόμα κι αν το σηκώνει,όταν βλέπεις συνέχεια αυξημένη,έστω φαινομενικά,τάση δε θα μειώσει μακροπρόθεσμα τη διάρκεια ζωής της μητρικης.; Και από τη στιγμή που η gpu, ή η οθόνη είναι το bottleneck γιατί αφού και πάλι έχει ίδιες επιδόσεις να πάει πάνω από 1.1 τάση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Devil9697 είπε

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.θα το δοκιμασω.Ευχαριστω για την γνωμη σου.

Καταλαβαίνεις ότι σε πειράζω, αλλά όταν συμπεριφέρεσαι σε ένα άψυχο προϊόν λες και είναι μωρό με 40 πυρετό , ε είναι κάπως 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...