Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, countass είπε

Το manual overclock είναι @@ρια,δε ρίχνει ποτέ την τάση,στο 2020 είμαστε κάντε και λίγο κράτει στην ενέργεια.αντε να δεχτώ ότι είναι το gaming profile και μετά το αλλάζεις.

Όσον αφορά το θέμα με τα βολτ,πες ότι το cpu αντέχει την τάση,το σοκετ το ρώτησες; Ακόμα κι αν το σηκώνει,όταν βλέπεις συνέχεια αυξημένη,έστω φαινομενικά,τάση δε θα μειώσει μακροπρόθεσμα τη διάρκεια ζωής της μητρικης.; Και από τη στιγμή που η gpu, ή η οθόνη είναι το bottleneck γιατί αφού και πάλι έχει ίδιες επιδόσεις να πάει πάνω από 1.1 τάση;

Σε idle το ρεύμα είναι πολύ μικρό οπότε δεν πειράζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σε idle το ρεύμα είναι πολύ μικρό οπότε δεν πειράζει..

manual oc ή auto pbo?

 

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Οπουδήποτε..

Αν δεν κάνεις cstates πως ρίχνει με manual? αφού είναι καρφωτή η τάση.όσο για το pbo,αναφερόμουν στον φίλο παραπάνω που δεν κερδίζει τίποτα άρα γιατί να πάει πάνω από τα stock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, countass είπε

Αν δεν κάνεις cstates πως ρίχνει με manual? αφού είναι καρφωτή η τάση.όσο για το pbo,αναφερόμουν στον φίλο παραπάνω που δεν κερδίζει τίποτα άρα γιατί να πάει πάνω από τα stock?

Ρεύμα είπα, όχι τάση..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, countass είπε

στα 1.1-1.37 του cpu φαντάζομαι ανα΄φερεσαι.τάση είναι

OXI! Στο ρεύμα αναφέρομαι. Η τάση όταν κάνεις manual OC είναι σταθερή, αλλά σε idle το ρεύμα είναι πολύ μικρό οπότε δεν προκαλεί πρόβλημα ακόμη και αν η τάση είναι καρφωμένη και δεν πέφτει όπως σε stock καταστάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

OXI! Στο ρεύμα αναφέρομαι. Η τάση όταν κάνεις manual OC είναι σταθερή, αλλά σε idle το ρεύμα είναι πολύ μικρό οπότε δεν προκαλεί πρόβλημα ακόμη και αν η τάση είναι καρφωμένη και δεν πέφτει όπως σε stock καταστάσεις..

Το ρεύμα,τα watt υποθέτω εννοείς,είναι ανάλογα της τάσης.Αν δεν πέφτει η τάση δεν πέφτει η κατανάλωση,και φυσικά δεν υπάρχει idle.Δουλεύει μόνιμα πχ στα 1,3v άρα ότι κι αν κάνεις θα καταναλώνεις μόνιμα"τόσα" watt.

edit: τώρα κατάλαβα τι θες να πεις.Όχι την τάση,τη συχνότητα που τρέχει ο επεξεργαστής θες να πεις να κάνεις σταθερή;και να αφήσεις αυτόματη την τάση.Ναι οκ,αν κλείσεις το pbo και βάλεις manual πιο πολλά mhz,αυτό μπορείς,με την προυπόθεση ότι δε δίνει πολλή τάση χωρίς λόγο.

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, countass είπε

Το ρεύμα,τα watt υποθέτω εννοείς,είναι ανάλογα της τάσης.Αν δεν πέφτει η τάση δεν πέφτει η κατανάλωση,και φυσικά δεν υπάρχει idle.Δουλεύει μόνιμα πχ στα 1,3v άρα ότι κι αν κάνεις θα καταναλώνεις μόνιμα"τόσα" watt.

Σε idle σε 'μενα είναι στα 10-15Watt (το package) με τις ρυθμίσεις της υπογραφής. Αν βάλω κάνα stress τεστ πάει στα 120watt. Οπότε υπάρχει διαφορά. Όσο παίζεις με safe τάσεις δεν υπάρχει θέμα ακόμη και αν είναι 24/7 σταθερή σε μία (safe) τιμή. Όταν λέω idle εννοώ το usage του επεξεργαστή. Και άντε στην χειρότερη εκεί που θα κρατούσε 10 χρόνια με stock ρυθμίσεις να κρατήσει 9 με manual OC και safe τάσεις. E εντάξει θα έχεις ήδη αλλάξει επεξεργαστή έτσι και αλλιώς πριν φτάσεις στα 9 χρόνια..

Υ.Γ. Τρέξε ένα stress test να δεις πως ανεβαίνει το ρεύμα από 3-4Α σε idle και πηγαίνει 80Α+ σε full load..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

OXI! Στο ρεύμα αναφέρομαι. Η τάση όταν κάνεις manual OC είναι σταθερή, αλλά σε idle το ρεύμα είναι πολύ μικρό οπότε δεν προκαλεί πρόβλημα ακόμη και αν η τάση είναι καρφωμένη και δεν πέφτει όπως σε stock καταστάσεις..

Νόμος του Ωμ V=I/R όπου V=τάση, Ι=ένταση (Αmps), R=αντίσταση....

Χοντρικά όταν κάνουμε υπερχρονισμό αυξάνουμε την τάση έτσι ώστε μεγαλώνει η ένταση ο αριθμός των ηλεκτρονίων που διέρχονται από τα κυκλώματα του επεξεργαστή στην ίδια μονάδα χρόνου όπου φυσικά δουλεύει σε μεγαλύτερη συχνότητα με αποτέλεσμα η εκλειόμενη ισχύς όπου μετράται σε watt να είναι μεγαλύτερη προφανως σε σχέση με την stock μετρημένη και το θερμικό φορτίο αυξάνεται όσο αυξάνεται η ισχύς, αυξάνοντας την τάση η θερμότητα και η κατανάλωση αυξάνονται εκθετικά και όχι αναλογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Νόμος του Ωμ V=I/R όπου V=τάση, Ι=ένταση (Αmps), R=αντίσταση....

Χοντρικά όταν κάνουμε υπερχρονισμό αυξάνουμε την τάση έτσι ώστε μεγαλώνει η ένταση ο αριθμός των ηλεκτρονίων που διέρχονται από τα κυκλώματα του επεξεργαστή στην ίδια μονάδα χρόνου όπου φυσικά δουλεύει σε μεγαλύτερη συχνότητα με αποτέλεσμα η εκλειόμενη ισχύς όπου μετράται σε watt να είναι μεγαλύτερη προφανως σε σχέση με την stock μετρημένη και το θερμικό φορτίο αυξάνεται όσο αυξάνεται η ισχύς, αυξάνοντας την τάση η θερμότητα και η κατανάλωση αυξάνονται εκθετικά και όχι αναλογικά

E δεν είπα το αντίθετο. Αυτό που λέω είναι ότι η σταθερή τάση αν είναι safe δεν δημιουργεί πρόβλημα. Σαφώς και το ρεύμα θα είναι μεγαλύτερο σε idle από ότι σε stock αλλά και πάλι δεν προκαλεί πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λεει ο φίλος εχει ενα point.Στο στο stock η ταση παει απο 0,8(καπου εκει) μεχρι 1.4(σχεδον).Και αυτο αυξομειωνεται ΣΥΝΕΧΩΣ.Αρα μια ταση στα 1.25 κλειδωμενη και ενας σταθερος χρονισμος στα 4.0ghz αναλογικα ερχεται περιπου στα ισια.Γιατι ο idle που αναφερεις ουσιασιαστικα ερχεται πολυ σπανια,οταν ανοιγεις τον υπολογιστη κανεις πραγματα,δεν θα μεινει στο idle ακομη και με το office!Αυτο που ειδα εγω και μου φανηκε καπως ειναι οτι το 1.25V-4.0ghz με boost+PBO off στο cinebench εβγαλε πιο μεγαλο σκορ απο το stock που φτανει τα 4.2!!!

Μια βοηθεια θα ηθελα στο τι να πειραζω στην μητρικη στο overclock εκτος του vcore(και τις RAM),δηλαδη απλα αλλαζω ταση και cpu ratio και ολα καλα?!(0 εμπειρια σε OC)

 

Σε 9-10 χρονια που λεει ο φιλος για διαρκεια ζωης θα εχει βγει κδαντικος προσωπικος υπολογιστης!οχι να αντεχει ακομη ο 3600!

Επεξ/σία από Devil9697
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ελευθερο χρονο αφηνει αυτη η "καραμπινα" ρε παιδι μου 😂

συζητατε για ρευματα και oc στον 3600? παιζει να ειναι και οτι πιο ανουσιο/χασιμο χρονου. αφηστε τα οπως ειναι, αν θελετε να πειραξετε κατι καντε oc τη ραμ, μεγαλυτερη διαφορα θα εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά οι Ryzen από την 1η κιόλας γενιά, έχουν και shadow states σε idle, και καίνε ενάχιστα ακόμα και σε OC με καρφωτή τάση. Γι αυτό και σε idle ίδια temps βλέπεις, είτε με στοκ με cool n quiet, είτε με performance boost, είτε me OC. Νομίζω πως αν ενεργοποιήσεις cstate control από bios, μια χαρά είναι σε idle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 5:40 ΜΜ, Devil9697 είπε

Καλησπέρα από εμενα.

Θελω να μοιραστώ καποιες σκεψεις μου και θα ηθελα οποιος γνωριζει η εχει ανάλογη εμπειρια να μου πει την γνωμη μου. Δεν αφορα καποιο πρόβλημα που εχω απλα θελω να ακουσω καποιες απόψεις!

Λοιπον στην κατοχή μου εχω τον ryzen 3600 με μια noctua u12s σε ένα midi case με 2 ανεμιστήρες μπροστα να βαζουν αερα και έναν πισω να βγαζει(ολοι είναι 120mm). Όπως εινια γνωστο και όπως εχει βρει στο ιντερνετ, γενικα οι ryzen 3000 ανεβαζουν θερμοκρασία, δεν είναι απαραίτητα κακο αυτό απλα ετσι είναι η φύση τους!

Ο δικος μου λοιπον σε idle πέφτει στα 30-32C και στο gaming βρίσκεται περίπου στο 60-66C με καποιες αναλαμπές για 1 δευτερολεπτο στα 74-77C.Και όλα αυτά το auto όλα(vcore κτλ)

Στο cinebench r20 φτανει τα 3550 περιπου multi και 480 στο single περιπου.

Εκανα λοιπον προχτές μια δοκιμή. Απενεργοποίησα το boost από την μιτρική και ετσι φτανει μεχρι 3.6 τωρα.βεβαια από ότι ειδα πεφτει και στα 2.1-2.6 και παλι όλα στο auto,χοντρικα να τα Volt πλεον δεν πανε πανω από 1.1 από ότι ειδα στο cpu-z.

Και όπως είναι αναμενόμενο στο cinebench επεσε στα 3200 multi και 420 single.ΤΟ μεγαλυτερο θεμα είναι ότι η θερμοκρασια επεσε πολύ περισσοτερο αναλογικα!πλεον ο επεξεργαστης φτανει με το ζορι του 40-45 βαθμους και στο gamine max να φτασει ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ 54C.

Και ο προβλημα τισμος μου είναι ο εξης:

Αξιζει να θυσιάσεις 10% απόδοση για να κερδισει 20% θερμοκρασια?(χοντρικα τα νουμερα ετσι).

Και επισης είναι κακο για την υγεια του επεξεργαστή να δουλευει με χαμηλα volt?

Υ.Σ

Τo monitor που εχω είναι 1080 και 60hz οποτε τα παιχνιδια πανε max μεχρι 60fps,και ΟΛΑ οσα δοκιμασα και παιζω,60 καρφωμενα ηταν με το boost ,60 καρφωμενα είναι και χωρις!

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Βασικά με ανοιχτό το boost φτάνει μέχρι 3.9ghz αλλά η ψύκτρα μου κάνει σαματά όταν ανεβαίνουμε θερμοκρασία. Και είναι μία Cryorig H7. Σε cinebench δηλαδή 85 βαθμοί και ανεμιστηράκι 100% να ουρλιάζει. Οπότε το έκλεισα και ήμουν μια χαρά στα 3.6 με διαφορά 150 πόντων περίπου στο Cinebench, αλλά μέγιστη θερμοκρασία τους 65 βαθμούς! -20 βαθμούς δηλαδή για 0.3mhz όπως λες κι εσύ.
Διάβασα το θέμα σου όμως και τώρα μέσα από τον ryzen master ανέβασα συχνότητα στα 4ghz και 1,15 Vcore και παίζει σταθερά και ήσυχα και δροσερά. Επειδή κι εγώ είμαι άσχετος, κάνοντας το αυτό επηρεάζω κάπως αρνητικά το σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...