Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Οπότε μην παίρνεις από τώρα και αν χρειαστεί παίρνεις στο μέλλον. Αλλά εντάξει σου πρότεινα την arctic γιατί είναι πιο vfm, όχι ότι η coolermaster είναι κακή, μια χαρά είναι..

εγινε ευχαριστω πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, grektd23 είπε

εγινε ευχαριστω πολυ

Προσωπικά την ψ'υκτρα που ειχε μεσα δεν θελω ουτε να την βλέπω!μαζι με την αγορα του επεξεργαστη ειχα παρει και την noctua u12s black.Και λεω στην αρχη για να βαλω την stock να δω ρε παιδι μου την διαφορα!Μερικες ωρες αντεξα και την εβγαλα.Εκτος απο το ότι κανει σαν τραχτέρ,οι θερμοκρασιες ειδα να φτανουν μεχρι 89C.Για εμενα η αλλαγη ψυκτρας ειναι μονοδρομος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devil9697 είπε

Προσωπικά την ψ'υκτρα που ειχε μεσα δεν θελω ουτε να την βλέπω!μαζι με την αγορα του επεξεργαστη ειχα παρει και την noctua u12s black.Και λεω στην αρχη για να βαλω την stock να δω ρε παιδι μου την διαφορα!Μερικες ωρες αντεξα και την εβγαλα.Εκτος απο το ότι κανει σαν τραχτέρ,οι θερμοκρασιες ειδα να φτανουν μεχρι 89C.Για εμενα η αλλαγη ψυκτρας ειναι μονοδρομος!

ναι θα αγορασω καπια μαλλον θα παω στην coolermaster 212 black πιστευω θα με καλυψει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Devil9697 είπε

Προσωπικά την ψ'υκτρα που ειχε μεσα δεν θελω ουτε να την βλέπω!μαζι με την αγορα του επεξεργαστη ειχα παρει και την noctua u12s black.Και λεω στην αρχη για να βαλω την stock να δω ρε παιδι μου την διαφορα!Μερικες ωρες αντεξα και την εβγαλα.Εκτος απο το ότι κανει σαν τραχτέρ,οι θερμοκρασιες ειδα να φτανουν μεχρι 89C.Για εμενα η αλλαγη ψυκτρας ειναι μονοδρομος!

Είναι έγκλημα που βάλαν την stealth αντί για την spire (ακόμα και την downgraded) στον 3600. Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι έχει να αλλάξει πολύς κόσμος.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλος ενας Converted απο Intel εδώ καλώς σας βρήκα!

Αλλά εχω φάει στεναχώρια γιατί ο 3600 μου ακόμη και σε Idle ειναι 45-50c,
O/C δεν κάνω..το κουτί ειναι midi και αερίζετα καλά με 2 x 12αρηδες.

άλλαξα την πρώτη ψύκτρα (μια Gammax ), λέω αυτή θα φταίει..
πήγα αγόρασα και εβαλα σημερα την Coolermaster 212 black που αναφέρει και ο συμφορουμίτης απο πάνω, τα ίδια χάλια..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε απλή χρηση firefox/outlook ειναι στους 45-50C.. στο Βattlefield5 πάει μέχρι 79C που και πάλι το βρίσκω υπερβόλικό για τόσο μεγάλη ψύκτρα.

Μ/Β: https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty B450 Gaming-ITXac/index.asp#Overview

Τελευταιο BIOS με AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.4 Patch B

Μνήμες στα 3200 : https://www.gskill.com/specification/165/168/1536218185/F4-3200C16D-16GTZKW-Specification

Εβαλα τελεύταιους Drivers ΑΜD, καμία διαφορά.. τι κάνω λάθος;

Annotation 2020-04-24 225929.png

IMG-fdffe8a914674840c1706a70619bdd4a-V_resized_20200425_010224951.jpg

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sokos1 είπε

αλλος ενας Converted απο Intel εδώ καλώς σας βρήκα!

Αλλά εχω φάει στεναχώρια γιατί ο 3600 μου ακόμη και σε Idle ειναι 45-50c,
O/C δεν κάνω..το κουτί ειναι midi και αερίζετα καλά με 2 x 12αρηδες.

άλλαξα την πρώτη ψύκτρα (μια Gammax ), λέω αυτή θα φταίει..
πήγα αγόρασα και εβαλα σημερα την Coolermaster 212 black που αναφέρει και ο συμφορουμίτης απο πάνω, τα ίδια χάλια..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε απλή χρηση firefox/outlook ειναι στους 45-50C.. στο Βattlefield5 πάει μέχρι 79C που και πάλι το βρίσκω υπερβόλικό για τόσο μεγάλη ψύκτρα.

Μ/Β: https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty B450 Gaming-ITXac/index.asp#Overview

Τελευταιο BIOS με AMD AGESA Combo-AM4 1.0.0.4 Patch B

Μνήμες στα 3200 : https://www.gskill.com/specification/165/168/1536218185/F4-3200C16D-16GTZKW-Specification

Εβαλα τελεύταιους Drivers ΑΜD, καμία διαφορά.. τι κάνω λάθος;

Annotation 2020-04-24 225929.png

IMG-fdffe8a914674840c1706a70619bdd4a-V_resized_20200425_010224951.jpg

Σε απλή χρήση δε θα πρέπει να είναι μόνιμα εκεί τα temps, 8α έπρεπε να ανεβοκατεβαίνουν από τους 30-35 μέχρι εκεί. 79 επίσης μου φαίνεται υπερβολική θερμοκρασία για gaming για τον 3600 και με aftermarket ψύκτρα κιόλας. Για να καταλάβεις τέτοια νούμερα βλέπω σε κάτι handbrake μόνο μετά από ώρα και είμαι με την wraith prism και τον 3700x. Τσέκαρε από περιέργεια πόσο vcore δίνει κατά την διάρκεια ενός cinebench/handbrake. Αν τον έχεις stock και δίνει πολύ παραπάνω από 1.200v κάτι δε πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sokos1 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε απλή χρηση firefox/outlook ειναι στους 45-50C.. στο Βattlefield5 πάει μέχρι 79C που και πάλι το βρίσκω υπερβόλικό για τόσο μεγάλη ψύκτρα.

Οι 2 ανεμιστήρες που έχεις στο κουτί, φαντάζομαι είναι ο ένας μπροστά να βάζει και ο άλλος πίσω να βγάζει; Το κουτί σου ποιό είναι;

Σε απλή χρήση τύπου firefox με twitch ας πούμε και 3-4 tabs παίζει στα 35c αλλά συχνά ανεβαίνει στα 38-40c στιγμιαία.

Από την άλλη, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στην θερμοκρασία, όπως η κάρτα γραφικών που ζεσταίνεται στο gaming, το κουτί, το airflow, ακόμα και η θερμοκρασία δωματίου ή και σαν εικασία το power plan πιθανόν με τη διαχείριση που κάνει.

 

Εγώ πάλι σε idle βλέπω την εξής διαφορά μεταξύ ryzen master και hwinfo:

1301328827_idlemastervshw.jpg.886db3293f575bb99f87abe300a37e2f.jpg

 

Το δοκίμασα με power plan το 1usmus ryzen universal, που έχει minimum επιδόσεις στο 99% και υποτίθεται αν δεν κάνω λάθος ότι δεν επιτρέπει στους πυρήνες να πάνε σε sleep.

Στο hwinfo φαίνονται όλοι οι πυρήνες στα 3,5 αλλά στο ryzen master δείχνει χαμηλότερες συχνότητες και κάποιους πυρήνες σε sleep. Σε load δείχνουν τα ίδια πράγματα.

Μάλλον θα το ξαναγυρίσω στο κανονικό balanced των windows.  Εσείς ποιό πλάνο χρησιμοποιείτε;

Επίσης, σε load βλέπω ότι τερματίζει το ppt, και μάλλον γιαυτό το pbo και το auto oc δεν μπορούν να ανεβάσουν κι άλλο τις συχνότητες. Θα δοκιμάσω να δώσω άλλα 10-20w στο όριο του ppt να δω αν θα ανέβουν οι συχνότητες σε load.

4 ώρες πριν, ilos είπε

Αν τον έχεις stock και δίνει πολύ παραπάνω από 1.200v κάτι δε πάει καλά.

Ο δικός μου κατά τη διάρκεια cinebench δίνει 1.32v, το οποίο νομίζω είναι στα νορμάλ πλαίσια. Σε εσένα πόσο δίνει στοκ σε cb;

311752505_duringcb20.jpg.c08c10f2cb55ae2ce62884ea992cd52e.jpg

4 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Θα το δοκιμάσω σήμερα, που βλέπω το vcore 1.2 ?

Το βλέπεις στην παραπάνω φωτό εκεί που λέει Voltage Control. Αν έχεις και το hwinfo, κοίτα στην πιο πάνω φωτό, εκεί που λέει CORE 0 VID, CORE 1VID κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, raul7 είπε

Οι 2 ανεμιστήρες που έχεις στο κουτί, φαντάζομαι είναι ο ένας μπροστά να βάζει και ο άλλος πίσω να βγάζει; Το κουτί σου ποιό είναι;

Σε απλή χρήση τύπου firefox με twitch ας πούμε και 3-4 tabs παίζει στα 35c αλλά συχνά ανεβαίνει στα 38-40c στιγμιαία.

Από την άλλη, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στην θερμοκρασία, όπως η κάρτα γραφικών που ζεσταίνεται στο gaming, το κουτί, το airflow, ακόμα και η θερμοκρασία δωματίου ή και σαν εικασία το power plan πιθανόν με τη διαχείριση που κάνει.

Εγώ πάλι σε idle βλέπω την εξής διαφορά μεταξύ ryzen master και hwinfo:

1301328827_idlemastervshw.jpg.886db3293f575bb99f87abe300a37e2f.jpg

Το δοκίμασα με power plan το 1usmus ryzen universal, που έχει minimum επιδόσεις στο 99% και υποτίθεται αν δεν κάνω λάθος ότι δεν επιτρέπει στους πυρήνες να πάνε σε sleep.

Στο hwinfo φαίνονται όλοι οι πυρήνες στα 3,5 αλλά στο ryzen master δείχνει χαμηλότερες συχνότητες και κάποιους πυρήνες σε sleep. Σε load δείχνουν τα ίδια πράγματα.

Μάλλον θα το ξαναγυρίσω στο κανονικό balanced των windows.  Εσείς ποιό πλάνο χρησιμοποιείτε;

Επίσης, σε load βλέπω ότι τερματίζει το ppt, και μάλλον γιαυτό το pbo και το auto oc δεν μπορούν να ανεβάσουν κι άλλο τις συχνότητες. Θα δοκιμάσω να δώσω άλλα 10-20w στο όριο του ppt να δω αν θα ανέβουν οι συχνότητες σε load.

Ο δικός μου κατά τη διάρκεια cinebench δίνει 1.32v, το οποίο νομίζω είναι στα νορμάλ πλαίσια. Σε εσένα πόσο δίνει στοκ σε cb;

311752505_duringcb20.jpg.c08c10f2cb55ae2ce62884ea992cd52e.jpg

Το βλέπεις στην παραπάνω φωτό εκεί που λέει Voltage Control. Αν έχεις και το hwinfo, κοίτα στην πιο πάνω φωτό, εκεί που λέει CORE 0 VID, CORE 1VID κλπ.

Οι asus ειδικά στα x570 είναι φειδωλές στα ρεύματα. Σε μένα με ABBA εκεί δίνει γύρω στα 1.2v για αυτό και δε μπουστάρουν πάνω από 4 Ghz οι πυρήνες σε stock στο CB. Βλέπεις κάτι b350 της πλάκας και τους αλλάζουν τα φώτα στα ρεύματα και χτυπάνε 4.1+.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν..

δοκιμασα reset to bios και εβαλα τις μνήμες μόνο στα 3000 XMP (αν και ειναι 3200), το κουτί παλιό μεν ευρύχωρο δε με σωστή φορά ανεμιστήρων.

Ακομη και στο BIOS σε IDLE δείχνει ψηλούτσικα, θερμοκρασία δωματίου 19C (με ψηφιακό εργαλείο παρακαλώ)

Το ρεύμα αμα δείτε σε Average που εβαλα 2 λεπτά το HwINFO64 ειναι εκεί στο 1.3.

Και εβαλα profile AMD Balanced, αλλά βλέπω εκεί πίσω στα Windows το έχει HIGH PERFORMANCE.

 

Annotation 2020-04-25 091320.png

IMG_20200425_105552_resized_20200425_111408062.jpg

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όσο αφορά το bios, δεν είναι εντελώς idle η cpu υπάρχει ένα υποτυπώδες load αλλά όσο ρεύμα και να δίνει δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς το load είναι απειροελάχιστο. Ίσως να δίνουν και παραπάνω ρεύμα από ότι χρειάζεται για τον φόβο των Ιουδαίων, μη κολλήσει κανένα bios update κλπ. Πχ εμένα η asus δίνει κοντά 1.40-1.45v στο bios με το ABBa που είναι εξωφρενικό νούμερο, αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρό load οι θερμοκρασίες είναι γύρω στους 38-39.

Η μόνη διαφορά μεταξύ ryzen balanced και windows balanced power plans είναι το clock ramping speed (1ms vs 15 ms). Και τα 2 δε παρκάρουν πυρήνες αν είναι το max processor state στο 100%, μόνο το power saver plan παρκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @ilos  και @raul7 καταρχήν για τις βοήθειες, ειναι πολύ ευπρόσδεκτές καθότι Intelακιας 20χρόνια δεν επαιξά ποτέ με τέτοια.

Θα ξεκινήσω τώρα να ξεψαχνίσω το BIOS μπάς και βγάλω καμια άκρη, προσωπικά μου φαίνετε ψήλα 45C στο BIOS έστω και με υποτυπώδες load.

Στα Windows δεν κατάλαβαινω τι εννοείς, να το αφήσω στο BALANCED ή στο HIG PERF ?

Οπως καταλαβαίνετε δεν κυνηγάω επιδόσεις αλλά ενα cool n quiet PC οπου 70% δουλεύω development και το 30% κανα BF5 το βράδυ με τα αλάνια online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, grektd23 είπε

ναι θα αγορασω καπια μαλλον θα παω στην coolermaster 212 black πιστευω θα με καλυψει 

σ αυτα τα λεφτα πας σε arctic esport 34 duo https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=arctic+esport+34+duo

 

43 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Ευχαριστώ @ilos  και @raul7 καταρχήν για τις βοήθειες, ειναι πολύ ευπρόσδεκτές καθότι Intelακιας 20χρόνια δεν επαιξά ποτέ με τέτοια.

Θα ξεκινήσω τώρα να ξεψαχνίσω το BIOS μπάς και βγάλω καμια άκρη, προσωπικά μου φαίνετε ψήλα 45C στο BIOS έστω και με υποτυπώδες load.

Στα Windows δεν κατάλαβαινω τι εννοείς, να το αφήσω στο BALANCED ή στο HIG PERF ?

Οπως καταλαβαίνετε δεν κυνηγάω επιδόσεις αλλά ενα cool n quiet PC οπου 70% δουλεύω development και το 30% κανα BF5 το βράδυ με τα αλάνια online.

βγαλε το cooler καθαρισε τις επιφανειες που ακουμπανε μεταξυ cooler - cpu και ξαναβαλε νεα παστα ΜΠΟΛΙΚΗ. σφιξε καλα, καθαρισε οση παστα βγει μετα το σφιξιμο.

ΙΣΩΣ βοηθησει επειδη πολλοι φοβουνται πως εχει διαφορα με παραπανω παστα και βαζουν λιγοτερη (που κανει διαφορα). μπορει βεβαια να ειχες βαλει αρκετη οποτε να μην αλλαξει κατι :P απλα για να εισαι σιγουρος

και ξαναβαλε τις μνημες στο xmp, δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα για τις θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...