Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ @Lezantas26 εχω αλλάξει 3 μάρκες Pastes και 2 ψύκτρες :)

τελικά το θέμα ειναι με τα ρεύματα που ζητάει ο 3600.

Οταν του βάλω manually στο ΒΙΟS 1.3V εκεί παίζει ΤΕΛΕΙΑ σε θερμοκρασίες ΑΛΛΑ (μεγάλο ΑΛΛΑ) δεν κάνει boost, δλδ πάει μέχρι 3600Μhz (δειτε screenshot τρέχω AIDA64 stress test)

Στο Auto, κάνει boost Μέχρι 4100 νομίζω και το AMD MASTER δείχνει τραβάει μέχρι 1.38V..και φυσικά εχουμε τις ψηλές θερμοκρασίες.

Α ρεεε AMD....

1.3_mexri3600paeiAIDAtest.png.7829528056d6cc57839a57089b704243.png

 

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

ευχαριστώ @Lezantas26 εχω αλλάξει 3 μάρκες Pastes και 2 ψύκτρες :)

τελικά το θέμα ειναι με τα ρεύματα που ζητάει ο 3600.

Οταν του βάλω manually στο ΒΙΟS 1.3V εκεί παίζει ΤΕΛΕΙΑ σε θερμοκρασίες ΑΛΛΑ (μεγάλο ΑΛΛΑ) δεν κάνει boost, δλδ πάει μέχρι 3600Μhz (δειτε screenshot τρέχω AIDA64 stress test)

Στο Auto, κάνει boost Μέχρι 4100 νομίζω και το AMD MASTER δείχνει τραβάει μέχρι 1.38V..

Α ρεεε AMD....

1.3_mexri3600paeiAIDAtest.png.7829528056d6cc57839a57089b704243.png

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω αν δεις παραπίσω.

Απλά έκανα manual OC μέσα στον Ryzen Master στα 4050Mhz με 1.2V γιατί με Core boost της μητρικής χτυπάμε 85αρια για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sokos1 είπε

@petran91 ωραίος!

στο ΒΙΟS τι έχεις στην CPU  manual ή auto ?

Και μετά στο Ryzen Master πού το κάνεις αυτό?

Στο bios auto, απλά έχω κλειστό το boost, δηλαδή μένει 3.6 ghz. Δεν πειράζω τίποτα άλλο στο bios.

Στο ryzen master πάω στο creator mode μετά δεξιά στο manual και βάζω όλους τους πυρήνες 4050, και από κάτω στο ρεύμα 1.2 και apply. Έτρεξα benchmarks να δω ότι είμαι σταθερός και το άφησα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sokos1 είπε

ευχαριστώ @Lezantas26 εχω αλλάξει 3 μάρκες Pastes και 2 ψύκτρες :)

τελικά το θέμα ειναι με τα ρεύματα που ζητάει ο 3600.

Οταν του βάλω manually στο ΒΙΟS 1.3V εκεί παίζει ΤΕΛΕΙΑ σε θερμοκρασίες ΑΛΛΑ (μεγάλο ΑΛΛΑ) δεν κάνει boost, δλδ πάει μέχρι 3600Μhz (δειτε screenshot τρέχω AIDA64 stress test)

Στο Auto, κάνει boost Μέχρι 4100 νομίζω και το AMD MASTER δείχνει τραβάει μέχρι 1.38V..και φυσικά εχουμε τις ψηλές θερμοκρασίες.

Α ρεεε AMD....

1.3_mexri3600paeiAIDAtest.png.7829528056d6cc57839a57089b704243.png

δε ξερω να σου πω στα σιγουρα, κατι ειχε παρει το αυτι μου ομως πως κανανε διαφορετικο στη 2η γενια (3000) και ειχαν μεγαλυτερες θερμοκρασιες.

δοκιμασε να σφιξεις λιγο καλυτερα τη ψυκτρα μηπως την εχεις πολυ λασκα? δοκιμασε να αλλαξεις απ το bios το cpu voltage απο auto σε normal? γενικα ομως νομιζω οτι απλα η 2η γενια ειναι πιο ζεστη 🤷‍♂️

 

υγ. δε θα δοκιμαζα να πειραξω τα ρευματα. ο 3600 δινει οσο χρειαζεται, αν το πειραξεις θα πεσουν οι επιδοσεις. εν ολιγης καλυτερα να πηγαινες σε εναν 2600Χ να γλυτωνες και λεφτα απ το να βαζεις "κοφτες" στη cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι zen 2 έχουν hotspot στην περιοχή του chiplet. Αντικειμενικά το package τους δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (70-100 watt ανά chiplet) ΑΛΛΑ επειδή είναι πολύ μικρή η επιφάνεια σε σχέση με τα cpu με μεγαλύτερα process είναι πολύ πιο αργή η θερμική απαγωγή τους. 85 και 90 βαθμούς που διαβάζω εδώ και με aftermarket ψύκτρες μου φαίνονται υπερβολικά, αλλά όχι αδύνατα αν η mobo δίνει 1.3v+ vcore σε all core workloads ειδικά με avx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι zen 2 έχουν hotspot στην περιοχή του chiplet. Αντικειμενικά το package τους δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (70-100 watt ανά chiplet) ΑΛΛΑ επειδή είναι πολύ μικρή η επιφάνεια σε σχέση με τα cpu με μεγαλύτερα process είναι πολύ πιο αργή η θερμική απαγωγή τους. 85 και 90 βαθμούς που διαβάζω εδώ και με aftermarket ψύκτρες μου φαίνονται υπερβολικά, αλλά όχι αδύνατα αν η mobo δίνει 1.3v+ vcore σε all core workloads ειδικά με avx.

Άμα δίνει 1.3+ σε all-core η μητρική σε stock καταστάσεις έχει θέμα το bios τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι zen 2 έχουν hotspot στην περιοχή του chiplet. Αντικειμενικά το package τους δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (70-100 watt ανά chiplet) ΑΛΛΑ επειδή είναι πολύ μικρή η επιφάνεια σε σχέση με τα cpu με μεγαλύτερα process είναι πολύ πιο αργή η θερμική απαγωγή τους. 85 και 90 βαθμούς που διαβάζω εδώ και με aftermarket ψύκτρες μου φαίνονται υπερβολικά, αλλά όχι αδύνατα αν η mobo δίνει 1.3v+ vcore σε all core workloads ειδικά με avx.

Ναι αλλα αυτα τα 1.3+ και 80C ερχονται για 1 sec.Δεν ειναι σταθερο 

Νομιζω οτι απλα πρεπει να αποδεχτουμε την φύση του 3600.ετσι ειναι φταιγμενος να δουλευει με higt temps.Εμενα φτανει μεχρι 65-67 σε gaming και 1 sec 72-75.Πλεον το αποδεχτηκα τον αφησα stock μιας και θεωρω οτι εχει κανει καλη δουλει το power managemt η AMD.Εννοω οταν πρεπει να δωσει δινει και οταν πρεπει να ηρεμησει ηρεμει.εμενα κατι 1.4 Volt οταν φτανει παλι κραταει τη θερμοκρασια και "φυσιολογικα πλαισια".Και εμενα ειναι η πρωτη AMD cpu στην ζωη μου!!!Τωρα το πόσο ζεστος θα ειναι απο ότι καταλαβαινω παιζει ρόλο και motherboard αλλα και το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι τα 1.32v δεν είναι safe όταν τα δίνει σε all core από μόνο του από που το συμπεραίνουμε?

Πόσο πρέπει να δώσει δηλαδή για να πιάσει 3900+ και να μην χάσει επιδόσεις (όπως γίνεται με περιπτώσεις που το έκαναν undervolt, πιάνανε μεγάλες συχνότητες και εκεί που νόμιζαν ότι βρήκαν το απόλυτο τελικά σε gaming και benchmarks στην πραγματικότητα έχαναν παρά τα υψηλά ρολόγια).

Με pbo disabled, πάλι 1.31 με 1.33 δίνει από μόνο του, και φτάνει μέχρι τα 3900 mhz.

2060083523_pbooff.jpg.1d2d65f726decbf5f9ca613bf83f6c81.jpg

Με pbo enabled και τα στανταρ όρια που έχει, δίνει πάλι 1.32v, ίδιες θερμοκρασίες και πιάνει και λίγο παραπάνω σε ταχύτητα.

Και πάντα μιλάμε είτε για εντελώς stock είτε για pbo (auto pbo ή advanced αλλά με τα default όρια και +200mhz auto oc που ουσιαστικά δεν το πιάνει κιόλας), χωρίς manual oc ούτε καρφωτό voltage ούτε offset. Σε όλα τα παραπάνω δίνει 1.32 περίπου σε all core.

Πειράζοντας τις ρυθμίσεις και τα όρια του pbo είδα σε κάποιες περιπτώσεις να φτάνει 3.950+ mhz με 1.35-1.37v και εκεί ok σταμάτησα το cb και άλλαξα ρυθμίσεις γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι και πολύ safe.

Έκανα και το τσεκ με το cpuz για να σιγουρευτώ ότι δεν κολλάει το voltage αλλά ανεβοκατεβαίνει κανονικά, όταν είμαι idle μόνο με το cpuz πέφτει κάτω από 1 το vcore.

Επεξ/σία από raul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sokos1 είπε

τελικά το θέμα ειναι με τα ρεύματα που ζητάει ο 3600.

Οταν του βάλω manually στο ΒΙΟS 1.3V εκεί παίζει ΤΕΛΕΙΑ σε θερμοκρασίες ΑΛΛΑ (μεγάλο ΑΛΛΑ) δεν κάνει boost, δλδ πάει μέχρι 3600Μhz (δειτε screenshot τρέχω AIDA64 stress test)

Στο Auto, κάνει boost Μέχρι 4100 νομίζω και το AMD MASTER δείχνει τραβάει μέχρι 1.38V..και φυσικά εχουμε τις ψηλές θερμοκρασίες.

 

3 ώρες πριν, petran91 είπε

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω αν δεις παραπίσω.

Απλά έκανα manual OC μέσα στον Ryzen Master στα 4050Mhz με 1.2V γιατί με Core boost της μητρικής χτυπάμε 85αρια για πλακα.

Μπορείτε και οι δύο να πετύχετε καλύτερα αποτελέσματα με ρύθμιση του LLC και χρήση αρνητικού voltage offset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sokos1 είπε

ευχαριστώ @Lezantas26 εχω αλλάξει 3 μάρκες Pastes και 2 ψύκτρες :)

τελικά το θέμα ειναι με τα ρεύματα που ζητάει ο 3600.

Οταν του βάλω manually στο ΒΙΟS 1.3V εκεί παίζει ΤΕΛΕΙΑ σε θερμοκρασίες ΑΛΛΑ (μεγάλο ΑΛΛΑ) δεν κάνει boost, δλδ πάει μέχρι 3600Μhz (δειτε screenshot τρέχω AIDA64 stress test)

Στο Auto, κάνει boost Μέχρι 4100 νομίζω και το AMD MASTER δείχνει τραβάει μέχρι 1.38V..και φυσικά εχουμε τις ψηλές θερμοκρασίες.

Α ρεεε AMD....

1.3_mexri3600paeiAIDAtest.png.7829528056d6cc57839a57089b704243.png

 

Οι επεξεργαστές της AMD δεν δουλεύουν σαν της Intel.

Όσο τους ταΐζεις με ψύξη , τόσο θα ανεβάζουν κρατάνε τα boost clocks και vcore .. για να ανεβάζουν τις επιδόσεις.

Άρα και πάλι θα καταλήγεις στην υψηλή θερμοκρασία αλλά με επιδόσεις ελαφρά παραπάνω.

Είναι ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί το boost τέτοιος. Δώσε ψύξη να πάρεις παραπάνω απόδοση, όχι χαμηλότερη θερμοκρασία . Αυτό είναι το σκεπτικό.

Αν δουν πως δεν υπάρχει περιθώριο λόγω θερμοκρασιών, ρίχνουν τα ρολόγια του boost . Αλλά η μέση τιμή ρολογιού είναι υψηλότερη.

Και είναι μόνιμο το boost και όχι για 60- δευτερόλεπτα όπως στους Intel.

 

Το θέμα σου όμως ποιο είναι ? Έτσι έχει σχεδιαστεί ο επεξεργαστής και έτσι δουλεύει .

Μην τα ψαλιδίζετε τα chip παίδες. Άντε ένα μικρό αρνητικό offset και μόνο ανάλογα σε τι κομμάτι έχει πέσει ο κάθε ένας.  Και πάντα αφού πάρετε μετρήσεις από το πριν και το μετά για να δείτε τι χάνετε ή δεν χάνετε σε απόδοση.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο review το 3600Χ https://www.youtube.com/watch?v=3CZJ2Q_YHJg&t=326s στο τέλος (6 λεπτό)  αναφερεται ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός και έφτασε μέχρι τους 67 βαθμούς μέγιστο.

Τα σχόλια σας;

Επεξ/σία από stepits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stepits είπε

Στο review το 3600Χ https://www.youtube.com/watch?v=3CZJ2Q_YHJg&t=326s στο τέλος (6 λεπτό)  αναφερεται ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός και έφτασε μέχρι τους 67 βαθμούς μέγιστο.

Τα σχόλια σας;

Στο review δεν είναι με την εργοστασιακή ψήκτρα αλλά έχει βάλει μια bequiet dark rock 4 που ξεκινάει από 60€ στο σκρουτζ και είναι γομαράκι, οπότε πιθανόν για αυτό.

 

Επεξ/σία από raul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, raul7 είπε

Στο review δεν είναι με την εργοστασιακή ψήκτρα αλλά έχει βάλει μια bequiet dark rock 4 που ξεκινάει από 60€ στο σκρουτζ και είναι γομαράκι, οπότε πιθανόν για αυτό.

Επιπλέον όλα τα review γίνονται σε open benchtable

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stepits είπε

Στο review το 3600Χ https://www.youtube.com/watch?v=3CZJ2Q_YHJg&t=326s στο τέλος (6 λεπτό)  αναφερεται ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός και έφτασε μέχρι τους 67 βαθμούς μέγιστο.

Τα σχόλια σας;

Δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι αληθεια το συγκεκριμενο rewiew,δεν τον λες και gamer nexus!Ουτε τεστ εδειξε ουτε τιποτα,αρα και εγω σου λεω οτι πιανει idle 20C.

Tα σχολεια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...