Προς το περιεχόμενο

Αγορά Samsung Galaxy


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία πάνω από όλα!!!

 

Εχω αποφασίσει να αγοράσω ένα Samsung Galaxy κινητό και να φύγω από την IOS πλατφόρμα που χρησιμοποιώ εδώ και 7 χρόνια.Ελεγα για το S10 lite.Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή η όχι;Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το galaxy A71.

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο από τα δυο αυτά μοντέλα είναι πιο value for money και γιατί;

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To galaxy a71 το ξεχνάς . Ο επεξεργαστής κ η ram που έχει ειναι μια χαρά , αλλά ,  πλαστική πλάτη και κακή καμερα συνθέτουν ένα ακριβό σύνολο για αυτά που προσφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που θες να φύγεις ? Γιατί μπορώ να σ αραδιάσω 100000 λόγους να μην το κάνεις. (Είμαι παθόν).

Θες να αγοράσεις ένα κινητό 1200 euro +  και τον επόμενο χρόνο να πουλιέται 200 ?

Πέφτει κάτω σ σπάει οθόνη και για να την φτιάξεις θες 250 ενώ το κινητό κάνει 200?

++++++

 

Θα σ δώσω το παράδειγμα του Iphone xs max που βγήκε την ίδια χρονιά με το δικό μ Samsung και στην ίδια τιμή. Σημερινή τιμή Samsung 180 και iphone 600 νομίζω δεν χρειάζεται τπτ άλλο.

Δεν είμαι κολλημένος με Iphone και έκανα το βήμα και άλλαξα και το μετανιώνω κάθε μέρα.  

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Barister7 είπε

Έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο που θες να φύγεις ? Γιατί μπορώ να σ αραδιάσω 100000 λόγους να μην το κάνεις. (Είμαι παθόν).

Θες να αγοράσεις ένα κινητό 1200 euro +  και τον επόμενο χρόνο να πουλιέται 200 ?

Πέφτει κάτω σ σπάει οθόνη και για να την φτιάξεις θες 250 ενώ το κινητό κάνει 200?

++++++

 

Θα σ δώσω το παράδειγμα του Iphone xs max που βγήκε την ίδια χρονιά με το δικό μ Samsung και στην ίδια τιμή. Σημερινή τιμή Samsung 180 και iphone 600 νομίζω δεν χρειάζεται τπτ άλλο.

Δεν είμαι κολλημένος με Iphone και έκανα το βήμα και άλλαξα και το μετανιώνω κάθε μέρα.  

 

Επειδή φίλε έχω απογοητεύει με την Apple.

Έχω το IPhone X και κολλάει υπερβολικά.Ετσι ειπα να αλλάξω και να πάω στην Samsung.

36 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Επειδή έφυγα και εγώ από ιός  θα σου πρότεινα το  s10 

Το s10 lite πήρες η κάποιο άλλο;Θεωρείς σωστή την επιλογή που έκανες να φύγεις από την Apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Επειδή φίλε έχω απογοητεύει με την Apple.

Έχω το IPhone X και κολλάει υπερβολικά.Ετσι ειπα να αλλάξω και να πάω στην Samsung.

Το s10 lite πήρες η κάποιο άλλο;Θεωρείς σωστή την επιλογή που έκανες να φύγεις από την Apple?

To s9 ειχα .

Δεν θες να σ πω για κολλήματα σε s9 . Κάνε ένα backup to iphone και μετα factory restore και αν ακόμα σ κολλάει τότε θες αλλαγή μπαταρίας (σιγουρέψου πως πάντα έχεις 2 GB Free αποθηκευτικό χώρο στο κινητό) .

Κόστος εργασίας σε ένα κατάστημα να στα κάνουν και τα 2 είναι 50 ευρο max και σε Samsung 200+.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Barister7 είπε

To s9 ειχα .

Δεν θες να σ πω για κολλήματα σε s9 . Κάνε ένα backup to iphone και μετα factory restore και αν ακόμα σ κολλάει τότε θες αλλαγή μπαταρίας (σιγουρέψου πως πάντα έχεις 2 GB Free αποθηκευτικό χώρο στο κινητό) .

Κόστος εργασίας σε ένα κατάστημα να στα κάνουν και τα 2 είναι 50 ευρο max και σε Samsung 200+.

Θα το σκεφτω πολύ σοβαρά αυτό που μου είπες γιατί με προβλημάτισε.Αν όμως πάω σε Samsung προτείνεις το s10 lite η το Α71;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Επειδή φίλε έχω απογοητεύει με την Apple.

Έχω το IPhone X και κολλάει υπερβολικά.Ετσι ειπα να αλλάξω και να πάω στην Samsung.

Το s10 lite πήρες η κάποιο άλλο;Θεωρείς σωστή την επιλογή που έκανες να φύγεις από την Apple?

Το s10 ,δεν ξαναγυρνάω με τίποτα στην  apple ,για να καταλάβεις πούλησα όλο το οικοσύστημα iPad,macmini,iPhone,apletv και το γύρισα σε android.αν και βαριέμαι τις αντιπαραθεσεις πάνω σε αυτό το θέμα θα πω μόνο ένα, αυτά περί το πέσιμο της τιμής είναι πετσινες μπουρδες διότι είναι γνωστό ότι όλα τα Android  τηλέφωνα πέφτουν σε 3 μήνες οποτε ο έχων μυαλό δεν αγοράζει την πρώτη μέρα, στην apple δεν ισχύει είτε την πρώτη μέρα είτε μια μέρα πριν βγει το καινούργιο μοντέλο ίδια τιμή πέρα κάποιον προσφορων, εγώ το  s10 το πήρα 570 ε από 900+ που έκανε την πρώτη μέρα και θα πουληθεί σε ένα χρόνο περίπου στα 400 ,αν νομίζει κάποιος ότι πουλάει εύκολα ένα iphone μεταχειρισμενο στα 1000 του εύχομαι καλή τύχη.ΓΙΑ να είμαι τίμιος όμως δεν θα έπρεπε να έχεις κολλήματα, κάτι φταει 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Το s10 ,δεν ξαναγυρνάω με τίποτα στην  apple ,για να καταλάβεις πούλησα όλο το οικοσύστημα iPad,macmini,iPhone,apletv και το γύρισα σε android.αν και βαριέμαι τις αντιπαραθεσεις πάνω σε αυτό το θέμα θα πω μόνο ένα, αυτά περί το πέσιμο της τιμής είναι πετσινες μπουρδες διότι είναι γνωστό ότι όλα τα Android  τηλέφωνα πέφτουν σε 3 μήνες οποτε ο έχων μυαλό δεν αγοράζει την πρώτη μέρα, στην apple δεν ισχύει είτε την πρώτη μέρα είτε μια μέρα πριν βγει το καινούργιο μοντέλο ίδια τιμή πέρα κάποιον προσφορων, εγώ το  s10 το πήρα 570 ε από 900+ που έκανε την πρώτη μέρα και θα πουληθεί σε ένα χρόνο περίπου στα 400 ,αν νομίζει κάποιος ότι πουλάει εύκολα ένα iphone μεταχειρισμενο στα 1000 του εύχομαι καλή τύχη.ΓΙΑ να είμαι τίμιος όμως δεν θα έπρεπε να έχεις κολλήματα, κάτι φταει 

Και εγώ την Apple την βαρέθηκα!!!

πως είναι σαν κινητό το S10????Άρα μου λες s10 lite καλύτερα και όχι Α71;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω επισης S10 οπως ο φιλος πιο πανω. Το χω περιπου 1 χρονο. Πιο πριν ειχα S9 Plus. Κανενα παραπονο περαν της μπαταριας που πιστευω οτι οι περισσοτεροι κατοχοι S10 θα συμφωνησουμε οτι θα επρεπε να ναι καλυτερη.

Επειδη βλεπω οτι σκεφτεσαι και το S10 Lite, το Lite ειναι καλυτερο σε επεξεργαστη επειδη φοραει τον snapdragon 855 αντι του exynos 9820 και σε αυτονομια μπαταριας.

Aπ την αλλη ομως εχει πλαστικη πλατη οπως η σειρα Α, δεν εχει πιστοποιηση IP68 και δεν εχει stereo ηχεια.

Οι καμερες του ειναι ενα κλικ πιο κατω απο S10/S10+ και του λειπουν τα τελευταια features των S20 που πηραν και τα S10 (single take κτλ) που δεν νομιζω να τα παρει.

Τελος, εχει ραδιοφωνο fm που δεν εχουν τα S10.

Εν ολοιγοις ειναι midrange συσκευη με επεξεργαστη ναυαρχιδας.

Ωστοσο το κινητο αντιμετωπιζεται ως ναυαρχιδα απ τη Samsung και θα εχει 2 major updates.

Οσο για το σερβις της Samsung, η Smartec ειναι απ τα καλυτερα επισκευαστικα κεντρα στην Ελλαδα (με ενα google search μπορεις να δεις αξιολογησεις και να πειστεις) και θεματα οπως αλλαγη μπαταριας γινονται εντελως δωρεαν αν εισαι στον πρωτο χρονο εγγυησης.

ΥΓ. Το Α71 ειναι σε αλλο price tag και σιγουρα σαφως υποδεεστερο απο S10 και S10 Lite. Προσωπικα απο iphone X δεν θα πηγαινα σε Α71.

Επεξ/σία από paris_chav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paris_chav είπε

Εχω επισης S10 οπως ο φιλος πιο πανω. Το χω περιπου 1 χρονο. Πιο πριν ειχα S9 Plus. Κανενα παραπονο περαν της μπαταριας που πιστευω οτι οι περισσοτεροι κατοχοι S10 θα συμφωνησουμε οτι θα επρεπε να ναι καλυτερη.

Επειδη βλεπω οτι σκεφτεσαι και το S10 Lite, το Lite ειναι καλυτερο σε επεξεργαστη επειδη φοραει τον snapdragon 855 αντι του exynos 9820 και σε αυτονομια μπαταριας.

Aπ την αλλη ομως εχει πλαστικη πλατη οπως η σειρα Α, δεν εχει πιστοποιηση IP68 και δεν εχει stereo ηχεια.

Οι καμερες του ειναι ενα κλικ πιο κατω απο S10/S10+ και του λειπουν τα τελευταια features των S20 που πηραν και τα S10 (single take κτλ) που δεν νομιζω να τα παρει.

Τελος, εχει ραδιοφωνο fm που δεν εχουν τα S10.

Εν ολοιγοις ειναι mindrange συσκευη με επεξεργαστη ναυαρχιδας.

Ωστοσο το κινητο αντιμετωπιζεται ως ναυαρχιδα απ τη Samsung και θα εχει 2 major updates.

Οσο για το σερβις της Samsung, η Smartec ειναι απ τα καλυτερα επισκευαστικα κεντρα στην Ελλαδα (με ενα google search μπορεις να δεις αξιολογησεις και να πειστεις) και θεματα οπως αλλαγη μπαταριας γινονται εντελως δωρεαν αν εισαι στον πρωτο χρονο εγγυησης.

Άρα από ότι κατάλαβα προτείνεις s10 lite και όχι Α71;;;Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paris_chav είπε

Εκανα μετα επεξεργασια και το εβαλα ως υστερογραφο 😜

Εντάξει μάλλον στο lite θα πάω.Ειναι σίγουρο ότι θα έχει δυο major updates το lite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Barister7 είπε

To s9 ειχα .

Δεν θες να σ πω για κολλήματα σε s9 . Κάνε ένα backup to iphone και μετα factory restore και αν ακόμα σ κολλάει τότε θες αλλαγή μπαταρίας (σιγουρέψου πως πάντα έχεις 2 GB Free αποθηκευτικό χώρο στο κινητό) .

Κόστος εργασίας σε ένα κατάστημα να στα κάνουν και τα 2 είναι 50 ευρο max και σε Samsung 200+.

Αν είχες κολλήματα με το S9 μάλλον τότε κάτι δεν μας λες καλά φίλε! 1 χρόνο το κινητό το έλιωσα και δεν έβγαλε κιχ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια ουτε το S9 ουτε ομως και το iphone X εχουν κολληματα υπο "κανονικες συνθηκες".

3 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Εντάξει μάλλον στο lite θα πάω.Ειναι σίγουρο ότι θα έχει δυο major updates το lite?

Aπο Sammobile :

Now that we are on the topic, we might as well point out that all of Samsung’s new devices are expected to receive the usual two major Android upgrades. As all phones were launched with Android 10 out of the box, the Galaxy S10 Lite, Note 10 Lite, and A71 are set to receive Android 11 in early 2021. Two years from now, in 2022, they will be upgraded to Android 12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...