Προς το περιεχόμενο

Οι τελευταίοι 3ης γενιάς επεξεργαστές Ryzen 3 της AMD ξεκινούν τώρα από τα $99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spsomas είπε

Τελικά είναι καλή εποχή για αναβάθμιση σήμερα ή από το φθινόπωρο;

Οποτε και να αναβαθμίσεις σε AMD, σε λίγους μήνες θα έχεις παλαιότερο μοντέλο επεξεργαστή...  Nα, πες οτι πήρες Ryzen 3 πριν 2 μήνες...:)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georgepppo είπε

 ακριβώς τα ίδια έχουμε :D  

Ασε κι ελεγα ειμαι αραχτος μεχρι την επομενη γενια μια χαρα και τωρα μου μπαινουνε ιδεες με αυτα που βλεπω χαχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, IcemanGr71 said:

ΑΜ486DX και τα μυαλά στα κάγκελα... :-)

so cute ^^^^^^^
διάτρητες κάρτες για FORTRAN και στο σπίτι Sinclair ZX-81 με 16kB, τα Personal Computer της εποχής.

 edit: ο Z80 ήταν της Zilog και ήταν καλύτερος από τον 8080A/8085 intel.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tselakosss είπε

Ασε κι ελεγα ειμαι αραχτος μεχρι την επομενη γενια μια χαρα και τωρα μου μπαινουνε ιδεες με αυτα που βλεπω χαχα..

εγώ θα ειμαι αραχτός για πολλά χρόνια μέχρι να καούν , για 3D σχεδίαση το έχω το PC και άλλαξα γιατί κάηκε πρώτα η μητρική με i5 2400 και μετά η gtx 470 αλλιώς ακόμα τα αρχαία θα είχα :D  άντε να βάλω κανέναν nvme ssd και καμια ram.

όσο για την gpu την βρήκα προσφορα στα 100 ευρώ στα 4gb και την πήρα, για να μην μου τρώει ram η vega του ryzen πιο πολύ αλλιώς και αυτή η μικρή με κάλυπτε για τα πάντα σε 3d χωρίς περιορισμό σε κάτι απο δύναμη GPU καθαρά.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thresh είπε

Οι οποίες μητρικές θα έχουν αυξημένο κόστος κατασκευής και τελική τιμή εξαιτίας του PCI-E 4.0, το οποίο δεν θα μπορεί να το εκμεταλλευτεί κάποιος μέχρι να βγει η 11η γενιά, ROFL.

Και μέχρι να βγει η 11η γενιά θα είναι irrelevant από την 4η γενιά της AMD

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζουν όταν σε αυτά τα λεφτά περνεις ryzen 1600af και ryzen 2600 που ηδη ισοπεδώνουν τον ανταγωνισμό 

Δεν θα παράγεται για πάντα ο 1600F και ο 2600, και η 3η γενιά έχει τρομερό IPC gain σε σχέση με την 1η/2ερη όπως και καλύτερο memory controller που παίζει τα 3600mhz πιο άνετα

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ελεγα προς το τελος του χρονου να εκανα αναβαθμιση τον fx-8320 συστημα μου σε ryzen 3600 μαλλον με βλεπω για πιο καινουριο hardware που να σηκωνει μελοντικες αναβαθμισεις.. θελω να δω διαφορες καθοτι στηριζω amd σταθερα απο phenom ii και μετα

Επεξ/σία από teo1966
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, j2k είπε

εγω με b350 και 2400g 16G DDR4 3000mhz τι αναβαθμιση μπορω να κανω ?

Πουλα την τωρινη μητρικη,πριν διαβαστει πολυ το αρθρο ( :) ) και βαλε λιγα ακομη και παρε μια σχετικα φτηνη,αλλα καλη B450 που θα υποστηριζει τους επερχομενους cpu.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

 

Να ξέρεις πως ο ATHLON 64  ήταν και είναι από τους πιο θερμικά καλούς επεξεργαστές που έχουν βγει ποτέ ...

Θυμάμε μια AOPEN A75 που το ανεμιστηράκι έπαιρνε μπροστά κάθε 5 λετπο και άν ....

 

Υπάρχει φρέσκο πράγμα ...

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Η Ιντελ στις 27 Μαιου βγαζει 10η γενια και η AMD βγαζει αυτο...

Τα θέλετε και τα λέτε; Ή AMD βγάζει τον Αύγουστο - Σεπτέμβρη. Κύκλο κάνουν. Ανέκαθεν έτσι γινόταν. Να φανταστώ όταν βγάλει το Σεπτέμβρη τους Ryzen 4000 θα κλαιγεστε που δε βγάζει η Intel καινούριους μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγω θα πάω κατευθείαν από 1η σε 4η...Που το πας αυτό, δυνατότητα αναβάθμισης και υποστήριξη του Socket για τόσες γενιές είχαμε να δούμε από την εποχή του Pentium 1...

Οι εποχές που καίγεται μητρική και παίρνεις μια άλλη έχουν περάσει. Μετά τα δύο χρόνια ή θα βρεις καμιά μεταχειρισμένη ή θα πετάξεις CPU και RAM για να πας σε άλλη.  Το παλεύει όμως η AMD να το λύσει.

4 ώρες πριν, sv398 είπε

Εννοείται...

99usd to eur

Εγώ διακρίνω μία ειρωνεία. Στην ουσία θέλει να πει ότι ανακοινώνει η εταιρία την X τιμή σε $ και στην Ελληνικά αγορά έχουν X+50€.

 

Αυτή την ο X επεξεργαστής της AMD που είναι ισοδύναμος με τον Y της intel έχει 100€+ διαφορά σε τιμή. Δεν βρίσκω λόγο γιατί να πας σε intel. Μακάρι να μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο ακόμη και στις GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγω θα πάω κατευθείαν από 1η σε 4η...Που το πας αυτό, δυνατότητα αναβάθμισης και υποστήριξη του Socket για τόσες γενιές είχαμε να δούμε από την εποχή του Pentium 1...

 

Ανέκαθεν η AMD είχε τέτοιες δυνατότητες στις πλατφόρμες της .

Σε μητρική AM2 ( Athlon X2 64 90nm windsore cores 2005-2006) μπορούσες να βάλεις Phenom X4 ( agena core 65nm  2008), Phenom X4 REV 2.0 ( 65nm 2009) ,  ATHLON II X4 ( propus 40nm 2010), PHENOM II X4 ( DENEB 40nm 2010) κ.λ.π.

Πχ. Σε μητρική ASUS M2N SLI DELUXE που είχα έναν Athlon X2 4000+  καπου τέλη του 2006 , έβαλα Phenom II X4 945  το 2012 ... και έγινε καινούριο το σύστημα που παίζει ακόμα !!!

https://www.asus.com/us/Motherboards/M2NSLI_Deluxe/HelpDesk_CPU/

Άλλοι πάλι που αγόρασαν AM2+ μητρικές με τους πρώτους Phenom X4 (65nm) , μπορούσαν να βάλουν Phenom ΙΙ Χ6 (40nm) ... κάτι χρόνια μετά. 

Ο Phenom II είχε διπλό memory controller DDR2/DDR3 οπότε έβαζες τον καινούριο ακόμα και σε μητρική DDR2  (ΑΜ2/ΑΜ2+).

Δεν άλλαξε κάτι τώρα η AMD .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...