Προς το περιεχόμενο

Dune Trilogy (2021+ΗΒΟΜax)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

το θεμα ειναι  οτι  και το  BR2  βγηκε ψιλομαπα. οποτε  κραταμε μικρο  καλαθι.

Γουστα ειναι αυτα. Προσωπικα αν η ψαλιδα trailer-ταινιας στο dune ειναι αντιστοιχη με του BR, εγω θα ειμαι ευχαριστημενος. Βεβαια στο BR υπηρχε κι ενας deakins να κανει τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, KilliK said:

το θεμα ειναι  οτι  και το  BR2  βγηκε ψιλομαπα. οποτε  κραταμε μικρο  καλαθι.

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο Καναδος εχει πει στις συνεντευθεις του, οτι εκανε αλλαγες για να βελτιωσει την αρχικη ιστορια.

ισως βγει καλη σαν ταινια, αλλα σαν προσαρμογη να απογοητευσει.

Κάτσε, αυτό είναι σημαντικό. Είπε πραγματικά ότι έκανε αλλαγές για να βελτιώσει την ιστορία ή ότι την άλλαξε για να ταιριάζει καλύτερα στο σινεμά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειχνει να ειναι σαν το πρωτο αλλα με καλυτερα εφε αλλους ηθοποιους κτλ. Κατι που μονο καλο δεν ειναι το original ηταν τραγικο σκηνοθετικα και ενας αχταρμας γενικοτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω τρελαθηκα με το τρειλερ μαγκες και ισως με το καστ γενικοτερα. Φυσικα το τρειλερ δεν λεει εντελει τιποτα,ολα θα φανουν στο χειροκροτημα. 

Σιγουρα θα ναι worth watching,μακαρι να ναι και worth rewatching

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Aruil είπε

Κάτσε, αυτό είναι σημαντικό. Είπε πραγματικά ότι έκανε αλλαγές για να βελτιώσει την ιστορία ή ότι την άλλαξε για να ταιριάζει καλύτερα στο σινεμά?

ναι, για να την  βελτιωσει. πχ ειπε οτι ο θεωρει πως ο Βαρόνος στο βιβλιο ειναι καρικατουρα και ηθελε να του  δωσει μεγαλυτερο βαθος στην ταινια. οτι θα δωσει εμφαση στις καλογριες-πολεμιστριες, διοτι δεν ειχαν αρκετη αναπτυξη στο βιβλιο. 

εντωμεταξυ, τα Enemy και Arrival ειναι καλες ταινιες,  αλλα εχω διαβασει σχολια που λενε οτι εχει κατακρεουργησει τα βιβλια στα οποια βασιζονται.

ενταξει, εχουμε παραδειγματα οπου αλλαγες εχουν καταληξει σε καλυτερες ταινιες απο τις αρχικα μυθιστορήματα (Jaws,Godfather,Christine,κτλ)

Αλλα το Dune ειναι οροσημο της ε.φ. Να βγαινει ο σκηνοθετης και να λεει οτι θα το βελτιωσει, δεν ακουγεται και πολυ καθησυχαστικο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, KilliK said:

ναι, για να την  βελτιωσει. πχ ειπε οτι ο θεωρει πως ο Βαρόνος στο βιβλιο ειναι καρικατουρα και ηθελε να του  δωσει μεγαλυτερο βαθος στην ταινια. οτι θα δωσει εμφαση στις καλογριες-πολεμιστριες, διοτι δεν ειχαν αρκετη αναπτυξη στο βιβλιο. 

εντωμεταξυ, τα Enemy και Arrival ειναι καλες ταινιες,  αλλα εχω διαβασει σχολια που λενε οτι εχει κατακρεουργησει τα βιβλια στα οποια βασιζονται.

ενταξει, εχουμε παραδειγματα οπου αλλαγες εχουν καταληξει σε καλυτερες ταινιες απο τις αρχικα μυθιστορήματα (Jaws,Godfather,Christine,κτλ)

Αλλα το Dune ειναι οροσημο της ε.φ. Να βγαινει ο σκηνοθετης και να λεει οτι θα το βελτιωσει, δεν ακουγεται και πολυ καθησυχαστικο.

Το να πεις ότι το αλλάζεις γιατί έτσι θέλεις για την προσαρμογή σου είναι δεχτό. Το να λες ότι το κάνεις για να βελτιώσεις το αρχικό έργο είναι αρκετά αλαζονικό. Μακάρι να είναι καλή η ταινία και να αποδειχθεί αυτοπεποίθηση και όχι αλαζονεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, KilliK είπε

ναι, για να την  βελτιωσει. πχ ειπε οτι ο θεωρει πως ο Βαρόνος στο βιβλιο ειναι καρικατουρα και ηθελε να του  δωσει μεγαλυτερο βαθος στην ταινια. οτι θα δωσει εμφαση στις καλογριες-πολεμιστριες, διοτι δεν ειχαν αρκετη αναπτυξη στο βιβλιο. 

εντωμεταξυ, τα Enemy και Arrival ειναι καλες ταινιες,  αλλα εχω διαβασει σχολια που λενε οτι εχει κατακρεουργησει τα βιβλια στα οποια βασιζονται.

ενταξει, εχουμε παραδειγματα οπου αλλαγες εχουν καταληξει σε καλυτερες ταινιες απο τις αρχικα μυθιστορήματα (Jaws,Godfather,Christine,κτλ)

Αλλα το Dune ειναι οροσημο της ε.φ. Να βγαινει ο σκηνοθετης και να λεει οτι θα το βελτιωσει, δεν ακουγεται και πολυ καθησυχαστικο.

Μπενι Τζεσεριντ;

Παίδες, θα υπάρξουν 2 ταινιες για το "Dune." Τον πρωταγωνιστή τον είχα δει και σε μια άλλη ταινια όπου κι έπαιζε έναν νεαρό Άγγλο βασιλιά. Γενικά ήταν ΟΚ. Οπότε θα δούμε τι θα γίνει.

<video>

https://www.youtube.com/watch?v=z7FcJwg6OkA&t=25s

</video>

Ελπίζω στην ταινία να κρατήσουν τις Αραβικές λέξεις που έχει στο Dune.

 

Επεξ/σία από Eru Iluvatar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KilliK είπε

το θεμα ειναι  οτι  και το  BR2  βγηκε ψιλομαπα. οποτε  κραταμε μικρο  καλαθι.

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο Καναδος εχει πει στις συνεντευθεις του, οτι εκανε αλλαγες για να βελτιωσει την αρχικη ιστορια.

ισως βγει καλη σαν ταινια, αλλα σαν προσαρμογη να απογοητευσει.

Γούστα. 

Προσωπικά με άρεσε πάρα πολύ το BR 2049 από όλες τις απόψεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως μου είναι τελείως αδιάφορα τα νούμερα του box office, εδώ όμως θα ήθελα να πάει καλά ώστε να γυρίσει και τη δεύτερη ταινία που έχει στο πλάνο του.

Σε αυτό θα παίξει μεγάλο ρόλο και το σωστό marketing, εδώ δε ξεκινήσαμε καλά. Το trailer δε είχε αυτό το "κατι", το τραγούδι που επιλέχθηκε πολύ -μα πολύ- κακή επιλογή. Η παλέτα όντως μουντή, προσωπικά δε με χαλάει (το αντίθετο) αλλά δε θα τραβήξει πολύ κόσμο. Σαν ταινία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι καλή αλλά δύσκολα αυτό θα είναι αρκετό για περαιτέρω πράγματα...

Ο πρωταγωνιστής είναι πολύ καλός ηθοποιός όπως και το υπόλοιπο καστ εντυπωσιακό. Ο Μομόα λίγο ήταν λίγο κάπως αλλά οκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...