Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2020


Kiritsenko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 500
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω στην προσωποποιημένη πληροφόρηση του λογαριασμού μου μια επιστροφή φόρου επειδή ήμουν συνεπής την περίοδο του κορωνοιού.

Μπορώ να την διεκδικήσω από την περιοδική δήλωση του ΦΠΑ του 2ου τριμήνου;

Θα χρειαστεί να υποβάλλω πρώτα την δήλωση του ΦΠΑ και μετά να στείλω email στην εφορία ή να στείλω email προτού υποβάλλω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα εχω επιστροφη φορου, ειναι πιστωτικό το αποτελεσμα εκκαθαρισης αλλα ακομα τιποτα, (Δε εχω οφειλες πουθενα)

θελει παρουσια απο την ΔΟΥ ; (Τα 2 τελευταια χρονια ετσι τα πηρα... δηλωσα ενα παρον απο εκει βαρεσαν τα στοιχεια μου στο συστημα

και μετα την επομενη μπαιναν. Αλλα βλεπω στο taxisnet οτι το Iban μου ειναι ηδη κατωχυρομενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sakis92 είπε

Kαλησπερα εχω επιστροφη φορου, ειναι πιστωτικό το αποτελεσμα εκκαθαρισης αλλα ακομα τιποτα, (Δε εχω οφειλες πουθενα)

θελει παρουσια απο την ΔΟΥ ; (Τα 2 τελευταια χρονια ετσι τα πηρα... δηλωσα ενα παρον απο εκει βαρεσαν τα στοιχεια μου στο συστημα

και μετα την επομενη μπαιναν. Αλλα βλεπω στο taxisnet οτι το Iban μου ειναι ηδη κατωχυρομενο)

Εγω εκανα την δηλωση τον Απριλιο και η επιστροφη εγινε πριν λιγες μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς σε ποιον κωδικό του Ε1 μπορεί να μπει το επίδομα ομογενών προσφύγων; Ο ΟΠΕΚΑ είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν θα εμφανίζονται προσυμπληρωμένα και δεν θα εκδίδει βεβαιώσεις για φορολογική χρήση για τα προνοιακά αναπηρικά επιδόματα, το επίδομα στεγαστικής συνδρομής, το επίδομα ομογενών προσφύγων κ.α. Στη συνέχεια, πριν κάνα μήνα η ΑΑΔΕ έβγαλε εγκύκλιο σύμφωνα με την οποία τα προνοιακά αναπηρικά επιδόματα μπορούν να δηλωθούν στον κωδικό 781 του Ε1 και όχι στον κωδικό 429. Όμως για τα υπόλοιπα επιδόματα δεν υπήρξε κάποια διευκρίνηση. Οπότε το επίδομα ομογενών προσφύγων δηλώνεται προαιρετικά στον κωδικό 429, εφόσον δεν αποτελεί εισόδημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει αν το αφορολόγητο είναι στα 8600;

Δηλαδή από αυτά τα λεφτά (καθαρά πάντα) και πάνω πληρώνει κάποιος φόρο;

Ή δεν πάει έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dimitra_93 είπε

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει αν το αφορολόγητο είναι στα 8600;

Δηλαδή από αυτά τα λεφτά (καθαρά πάντα) και πάνω πληρώνει κάποιος φόρο;

Ή δεν πάει έτσι;

8636 αν είσαι υπάλληλος εννοείται  

και όταν λέμε καθαρά εννοούμε μεικτά μείον ικα υπαλλήλου όχι αυτά που παίρνεις τράπεζα γιατί στα λεφτά που σου βάζουν τράπεζα κανονικά πρέπει να έχει κρατηθεί και ο φόρος 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

8636 αν είσαι υπάλληλος εννοείται  

και όταν λέμε καθαρά εννοούμε μεικτά μείον ικα υπαλλήλου όχι αυτά που παίρνεις τράπεζα γιατί στα λεφτά που σου βάζουν τράπεζα κανονικά πρέπει να έχει κρατηθεί και ο φόρος 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρόλο που όλοι το λένε αφορολόγητο. στην πραγματικότητα είναι έκπτωση φόρου με προϋποθέσεις. Δηλαδή για να μην πληρώσεις φόρο για τα πρώτα 8633€, θα πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα ίσες με το 30% του εισοδήματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης παρόλο που όλοι το λένε αφορολόγητο. στην πραγματικότητα είναι έκπτωση φόρου με προϋποθέσεις. Δηλαδή για να μην πληρώσεις φόρο για τα πρώτα 8633€, θα πρέπει να έχεις πραγματοποιήσει δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα ίσες με το 30% του εισοδήματος σου.

και οι επαγγελματίες δεν πρέπει να μαζεύουν φέτος; (που δεν έχουν αφορολόγητο; ) 

 

άρα επαναφέρω τη λογική ότι μαζεύεις για να μην φας πρόστιμο και όχι για να έχεις κάποιου είδους αφορολόγητο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

και οι επαγγελματίες δεν πρέπει να μαζεύουν φέτος; (που δεν έχουν αφορολόγητο; ) 

άρα επαναφέρω τη λογική ότι μαζεύεις για να μην φας πρόστιμο και όχι για να έχεις κάποιους είδους αφορολόγητο 

Το point μου ήταν να δείξω ότι υπάρχει προϋπόθεση για να μην πληρωθεί φόρος, και όχι να ανοίξω αντιπαράθεση για το πως πρέπει να το αποκαλούμε.

Πάντως αυτό με τους ΕΕ δεν το έχω πολυκαταλάβει, ας πούμε πως ένας ΕΕ δηλώσει εισόδημα 10.000€ και έχει μαζέψει τις απαιτούμενες αποδείξεις, ο φόρος που θα πληρώσει για αυτές τις 10,000€ θα είναι μόλις 9%? Ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 , ο φόρος που θα πληρώσει για αυτές τις 10,000€ θα είναι μόλις 9%? Ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

το ίδιο έχω καταλάβει κι εγώ, θα είναι μόλις 9  (συν τέλος επιτηδεύματος συν την όποια προκαταβολή)

αυτό που δεν έχω ψάξει να καταλάβω είναι τι ακριβώς θα θεωρείται απόδειξη για αυτόν; τι είναι δαπάνη; το τιμολόγιό του που αν είναι πάνω από 500αρικο έτσι κι αλλιώς θα γίνεται μέσω τραπέζης θα μετράει σε αυτά;  

επίσης θα πρέπει να έχει ας πούμε 3 χιλιάρικα εφόσον έχει 10 χιλιάρικα κέρδος; γιατί αυτό γενικά δημιουργεί προβλήματα συν ότι πολλά από τα πράγματα που χρησιμοποιεί ένας επαγγελματίας για να φτάσει σε κάποιο φορολογητέο κέρδος όπως κινητό ή λάπτοπ τα έχει κόψει τιμολόγια

γενικά με μπερδεύει σε αυτούς η  κατάσταση και δεν έχει και κάποια λογική (και ευτυχώς σύντομα θα πάψει να με απασχολεί κιόλας.. ) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

το ίδιο έχω καταλάβει κι εγώ, θα είναι μόλις 9  (συν τέλος επιτηδεύματος συν την όποια προκαταβολή)

αυτό που δεν έχω ψάξει να καταλάβω είναι τι ακριβώς θα θεωρείται απόδειξη για αυτόν; τι είναι δαπάνη; το τιμολόγιό του που αν είναι πάνω από 500αρικο έτσι κι αλλιώς θα γίνεται μέσω τραπέζης θα μετράει σε αυτά;  

Λογικά όχι, γιατί κάθε τιμολόγιο που έχει κοπεί στην επιχείρηση του αφορά δαπάνες της επιχείρησης δεν αφορά δαπάνες του εισοδήματος του, καθώς επίσης θα το εξοφλεί με τον λογαριασμό που έχει δηλωμένο σαν επαγγελματικό. Φαντάζομαι πως θα μετράνε οι δαπάνες που θα κάνει με την προσωπική του κάρτα ή με τον προσωπικό του τραπεζικό λογαριασμό.

Εννοείται πως τα παραπάνω είναι προσωπικές μου εκτιμήσεις.

Πάντως το βρίσκω εντελώς απίθανο να μειώσουν τον φόρο της πρώτης κλίμακας (1-10.000) στους ΕΕ από 24% ή όσο ήταν στο 9%.

Το τέλος επιτηδεύματος και την προκαταβολή δεν τα αναφέρω καν γιατί δεν έχουν πει ότι θα αλλάξει κάτι πάνω σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...